Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 marca 2020 r.
21:40

Zostańcie w domach - apelują kapłani. Są też tacy, którzy zachęcają do przyjścia na mszę

Autor: Zdjęcie autora aa wz
W Chełmie na drzwiach Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny wierni także mogą znaleźć zalecenia Konferencji Episkopatu Polski, w których kapłani zachęcają osoby najbardziej zagrożone w sytuacji zakażenia koronawirusem SARS CoV-2, czyli: osoby starsze lub cierpiące na różne choroby, do pozostania w domu i łączności modlitewnej w przeżywaniu Eucharystii poprzez media: internet, radio lub telewizję.
W Chełmie na drzwiach Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny wierni także mogą znaleźć zalecenia Konferencji Episkopatu Polski, w których kapłani zachęcają osoby najbardziej zagrożone w sytuacji zakażenia koronawirusem SARS CoV-2, czyli: osoby starsze lub cierpiące na różne choroby, do pozostania w domu i łączności modlitewnej w przeżywaniu Eucharystii poprzez media: internet, radio lub telewizję. (fot. Wojciech Zakrzewski)

Jedni kapłani zachęcają swoich parafian do pozostania w domach i oglądania transmisji niedzielnej mszy św. za pośrednictwem środków masowego przekazu. Inni duchowni szykują dodatkowe miejsca do modlitwy. Są też tacy, którzy zachęcają wiernych by "wykorzystywali ten czas do pokuty, nawrócenia, uporządkowania swojego życia. I nie bali się uczestnictwa we Mszy św."

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z wprowadzonym w kraju stanem zagrożenia epidemicznego liczba uczestników zgromadzeń nie może przekroczyć liczby 50 osób.

Dodatkowe miejsca

"W tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób." – zaapelował arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W zwiazku z tym niektóre parafie przygotowują dodatkowe miejsca, w których będą mogli modlić się parafianie. Tak będzie m.in. w Parafii pw. św. Józefa w Lublinie. "Czynne będzie tylko wejście główne, w którym będziemy liczyć wiernych" - zapowiadają duchowni z tej parafii. "Osoby znajdujące się w puli przekraczającej liczbę 50 zostaną poproszone o przejście do dolnego kościoła."

Podobnie będzie w centrum miasta, w kościele przy ul. Bernardyńskiej 5. Gdy frekwencja w świątyni będzie się zbliżać do 50 osób pozostali wierni zostaną zaproszeni do ogrzewanej kaplicy św. Józefa na mszę z innym kapłanem.

"Kaplica św. Józefa prawie gotowa na przyjęcie wiernych. 50 miejsc z celebransem włącznie. Krzesła w odstępie min. 1 m. Dotychczas przy normalnym porządku niedzielnym na jednej mszy nie było ponad 100 osób. Rozdzielenie na dwa miejsca w dwóch różnych budynkach daje nam możliwość skorzystania z Eucharystii. O ile do tej pory nie będzie innej decyzji Biskupa...” – napisał dziś na Facebooku ks. Mirosław Matuszny, proboszcz Parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

Duchowi z parafii pw. św. Agnieszki na lubelskiej Kalinowszczyźnie informują poprzez stronę internetową, że "Msze Święte i nabożeństwa Wielkiego Postu będą odbywały się z zachowaniem ostrożności, w miarę możliwości w niewielkiej grupie wiernych (do 50 osób)."

"Zamówione intencje Mszy Świętych będą odprawione zgodnie z datą i godziną w kościele parafialnym, nawet w sytuacji nieobecności ofiarodawców” – czytamy. "Uczestników nabożeństw prosimy, aby w miarę możliwości się nie przemieszczać, zajmować miejsca na całym kościele, zachowując stosowny odstęp."

Zostańcie w domach

Tymczasem inni lubelscy kapłani apelują by wierni pozostali w domach i oglądali transmisje z niedzielnej mszy św. za pośrednictwem internetu lub telewizji albo wysłuchali w radiu.

"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, który ogranicza liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, jak również do udzielonej przez Arcybiskupa Stanisława Budzika dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej, mając na uwadze dobro wspólne, prosimy Was, Drodzy Parafianie, o pozostanie w domach. Pierwszeństwo udziału we Mszy Świętej niech mają rodziny, które zamówiły intencje mszalne" – czytamy na stronie internetowej parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie.

Komunikat dotyczący organizacji mszy św. został zamieszczony w sobotę także na stronie Parafii pw. św. Andrzej Boboli na lubelskim Czechowie na Facebooku.  

"W związku z zagrożeniem epidemiologicznym od dzisiaj do odwołania na Msze św. w naszym kościele zapraszamy tylko osoby, które zamówiły intencje. Pozostałych Parafian i Gości zapraszamy do korzystania z transmisji online przez naszą stronę internetową lub z dostępnych w mediach transmisji Mszy św." – czytamy w informacji.

– Osoby, które przyjdą do kościoła i nie wejdą do świątyni będą mogły uczestniczyć w mszy św. na zewnątrz, w rozproszeniu, ponieważ zostanie nagłośniony cały plac – zaznacza w rozmowie z nami ks. Mirosław Ładniak, proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.

Msze święte u lubelskich Dominikanów będą transmitowane na ich kanale YouTube.

Ogłoszenia na drzwiach kościołów

W Chełmie na drzwiach Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny wierni także mogą znaleźć zalecenia Konferencji Episkopatu Polski, w których kapłani zachęcają osoby najbardziej zagrożone w sytuacji zakażenia koronawirusem SARS CoV-2, czyli: osoby starsze lub cierpiące na różne choroby, do pozostania w domu i łączności modlitewnej w przeżywaniu Eucharystii poprzez media: internet, radio lub telewizję.

- Jeżeli jednak zdecydujemy się na uczestnictwo w Mszy Świętej, to osoby biorące udział w liturgii prosimy o zachowanie ostrożności - apelują księża. 

- Prosimy o zaniechanie przekazywanie sobie znaku pokoju przez podanie ręki, a ograniczenie się do prostego skinięcia głową. Rozważmy nie przyjmowanie komunii świętej do ust, a na rękę (należy to zrobić wyciągając obie ręce razem, prawą pod lewą, na lewą dłoń przyjmujemy Ciało Chrystusa, a prawą sami wkładamy Je do ust. Ciało Pańskie spożywamy bezpośrednio przy szafarzu). W tych dniach prosimy o nie oddawanie czci krzyżowi umieszczonemu w kościele przez ucałowanie, a przez przyklęknięcie lub skłon, także aż do odwołania, nie będzie możliwości adoracji relikwii Krzyża Świętego poprzez ucałowanie.-

Czas pokuty i nawrócenia

Z kolei proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w podlubelskich Tomaszowicach zachęca do udziału w mszy św. i rekolekcjach.

Ks. Józef Brodaczewski w liście do parafian zamieszczonym na stronie internetowej przywołuje wydarzenia z początku XVIII w. z Warszawy kiedy panowała epidemia dżumy.

"W 1711 roku po raz pierwszy wyruszyła z paulińskiego kościoła św. Ducha przy ul. Długiej pielgrzymka na Jasną Górę z błaganiem o ratunek. Trwająca wówczas od kilku lat epidemia w samej Warszawie pochłonęła ok. 30 tys. ludzi. Pielgrzymkę pokutno – błagalną zorganizował o. paulin. Następnego roku warszawiacy szli już w pielgrzymce dziękczynnej. I tak się zaczęła piesza warszawska pielgrzymka na Jasną Górę, zwana paulińską. Ludzie korzystali nie tylko z ówczesnej medycyny, ale przede wszystkim wierzyli, że wszystko jest w rękach Pana Boga. Wykorzystywali ten czas do pokuty, nawrócenia, uporządkowania swojego życia. I nie bali się uczestnictwa we Mszy św." – zaznacza proboszcz tomaszowskiej parafii.

Konfesjonały zabezpieczone folią

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaleciła, aby konfesjonały zostały zabezpieczone folią, kropielnice nie były wypełnione wodą. Przypomina też, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie duchowni zachęcają, żeby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

GKS Górnik Łęczna w sobotę postara się o utrzymanie pierwszego miejsca w tabeli

GKS Górnik Łęczna w sobotę postara się o utrzymanie pierwszego miejsca w tabeli

GKS Górnik Łęczna staje przed szansą utrzymania fotela lidera. Rywalem jest jednak Lech/UAM Poznań

49-letni mężczyzna zatrzymany przez policję za utopienie kota

Utopił kota i wyrzucił ciało. Grozi mu pięć lat więzienia

49-letni mieszkaniec gminy Michowo jest podejrzewany o zabicie swojego kota ze szczególnym okrucieństwem. Został zatrzymany przez policję. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Już po licencjacie. Kolejne czepkowanie w AZ i pierwsze umowy o pracę
ZDJĘCIA
galeria

Już po licencjacie. Kolejne czepkowanie w AZ i pierwsze umowy o pracę

Po trzech latach studiów nastąpił uroczysty finał. Mury Akademii Zamojskiej opuściło kolejne grono pielęgniarek i pielęgniarzy z tytułem licencjata. Wszyscy na zakończenie tego etapu edukacji odebrali symboliczne czepki, a trzy najlepsze studentki dostały etaty.

Cyrk bez granic wraca do Lublina. Rusza 12. edycja festiwalu Cyrkulacje
26 września 2025, 17:00

Cyrk bez granic wraca do Lublina. Rusza 12. edycja festiwalu Cyrkulacje

Od 26 września do 12 października Centrum Spotkania Kultur stanie się areną magii, akrobacji i… czystej energii. Wszystko za sprawą 12. edycji Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego Cyrkulacje. To już tradycja, że jesienią stolica Lubelszczyzny wita artystów, którzy sztukę cyrku wynoszą poza granice wyobraźni.

Bartłomiej Pelczar jest jednym z graczy, którzy w poprzednim sezonie sięgnęli po wicemistrzostwo Polski

PGE Start Lublin chce powalczyć o Pekao Superpuchar Polski

W sobotę w Warszawie sezon koszykarski w Polsce zostanie oficjalnie zainaugurowany rozgrywkami o Pekao Superpuchar Polski

Pierwszy weekend jesieni. Jak wypadnie pogodowo?
PROGNOZA POGODY
film

Pierwszy weekend jesieni. Jak wypadnie pogodowo?

Pierwszy jesienny weekend przywita nas słońcem, jednak z biegiem godzin pojawiać się będzie coraz więcej chmur. O szczegółach opowiada Katarzyna Rybacka.

Projekt utworzenia Miejskiego Urzędu Pracy w Chełmie został zdjęty z porządku obrad sesji Rady Miasta

Pat w sprawie Miejskiego Urzędu Pracy Chełmie. Radni podzieleni

Ponad 2,5 mln zł rocznie Chełm dopłaca do funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy. Rosnące koszty skłoniły władze miasta do propozycji utworzenia własnej instytucji – Miejskiego Urzędu Pracy. Jednak pomysł prezydenta Jakuba Banaszka już na starcie budzi poważne wątpliwości radnych.

Tragedia w powiecie ryckim. Nie żyje 23-latek

Tragedia w powiecie ryckim. Nie żyje 23-latek

W piątek rano doszło do tragicznego wypadku na drodze powiatowej nr 1415L. Niestety jedna osoba nie żyje.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Najważniejsza jest dla nas liga

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Najważniejsza jest dla nas liga

Motor Lublin w czwartkowy wieczór przegrał po dogrywce 0:1 z Arką w Gdyni i odpadł z rozgrywek STS Pucharu Polski. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie po raz kolejny wyróżniony

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie po raz kolejny wyróżniony

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem „Wymagaj Jakości”, przyznawanym przez Rzecznika Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Nagrodę odebrała 23 września Dyrektor Naczelna placówki Beata Gawelska.

Jesteś mistrzem scrabble? Zgłoś się do tego turnieju

Jesteś mistrzem scrabble? Zgłoś się do tego turnieju

W weekend Politechnika Lubelska zaprasza na V Otwarte Mistrzostwa Lublina w Scrabble. Turniej odbędzie się w budynku Wydziału Budownictwa i Architektury przy ul. Nadbystrzyckiej 40.

Tętent kopyt, rżenie i skoki. Święto Konia 2025
NASZ PATRONAT
galeria

Tętent kopyt, rżenie i skoki. Święto Konia 2025

To były dwa wyjątkowe dni, podczas których w Sitnie, na placu Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli królowały rumaki i jeźdźcy. Piątą edycję Święta Konia zorganizowało Terenowe Koło Hodowców Koni w Zamościu wspólnie ze Szwadronem Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich w Zamościu.

Drugie derby w tym miesiącu. AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z KPR Padwą Zamość

Drugie derby w tym miesiącu. AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z KPR Padwą Zamość

W piątek, o godzinie 17, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z KPR Padwą Zamość

Zdjęcie ilustracyjne
BOGDANKA

Morderstwo w Boże Narodzenie. Brat zabił brata

Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 36-letniemu górnikowi, który miał zabić swojego brata. W tle dramatu pojawiają się alkohol, konflikt o majątek i porachunki miłosne.

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie
galeria

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie

Od dłuższego czasu mecze pomiędzy Arką Gdynia, a Motorem Lublin budzą ogromne emocje i tak też było w „Pucharze Tysiąca Drużyn”. Do wyłonienia zwycięzcy w czwartkowym starciu potrzebna była dogrywka, w której gola na wagę awansu zdobył zespół znad morza

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

69,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Komunikaty