Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

29 października 2020 r.
13:47

1200 łóżek dla pacjentów z COVID-19 na Stadionie Narodowym w Warszawie. "Nie chcemy całkowicie zamykać gospodarki"

Autor: Zdjęcie autora kyku
19 2 A A
Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki
Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

1200 łóżek covidowych ma się docelowo znaleźć w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odniósł się także do wydarzeń z ostatnich dni, czyli protestów w obronie praw kobiet na ulicach wielu polskich miast. Szef rządu zapewnił też, że trwają przygotowania do ewentualnego zrealizowania się czarnego scenariusza zakażeń koronawirusem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Dziś w całym społeczeństwie mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem - epidemią koronawirusa. Wiosną, kiedy zakażeń i zgonów było mniej - dziennie i tygodniowo - wszyscy czuliśmy dyscyplinę. To pomogło wówczas w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dzisiaj, kiedy zakażeń i zgonów jest wielokrotnie więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy. Tworzą się dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Mam apel do protestujących - niech ten gniew skupia się na mnie i politykach, a nie na tych, których za dwa tygodnie może dotknąć - apeluje premier Mateusz Morawiecki.

- Spory światopoglądowe są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie narażać innych, osób starszych - dodaje szef rządu.

Jak wylicza, na początku października dostępnych było 10 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, a obecnie jest ich 23 tys. Premier polecił wojewodom, aby ci w porozumieniu z dyrektorami regionalnych ośrodków Narodowego Funduszu Zdrowia, dostosowywali bazę łóżek do liczby potrzebujących osób. - To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek - precyzuje.

- Nie chcemy całkowicie zamykać gospodarki. Tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Ale do tego potrzebne jest przestrzeganie przez nas zasad sanitarnych. Przygotowujemy jednak państwo na bardzo niedobry scenariusz, dlatego szpital, taki jak ten na Stadionie Narodowym, jest świadectwem tego, że państwo robi wszystko, by móc leczyć obywateli - mówi Mateusz Morawiecki.

W szpitalu na Stadionie Narodowym na zmianie dla 500 pacjentów będzie pracować około 250 osób: 25 lekarzy, 80 pielęgniarek, 25 ratowników medycznych i 120 opiekunów medycznych. Mają się tam znaleźć także: 4 mobilne urządzenia RTG i 2 USG, 45 respiratorów, 3 wytwornice tlenu oraz 160 kardiomonitorów.

- Dzisiaj otwieramy pierwszy szpital tymczasowy - to oddział szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej. W pierwszym etapie, który dzisiaj się kończy, udostępniamy 300 łóżek. Potem dojdziemy do 500, a potem do 1200 łóżek. Do wszystkich został podciągnięty tlen. Została wykonana olbrzymia praca logistyczna - mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Najważniejsze jest przygotowanie kadry, która tutaj będzie pracowała pod przewodnictwem dr. Artura Zaczyńskiego. Za pośrednictwem naszej strony internetowej do pracy zgłosiło się w ponad 3 tys. osób.

- Szpital tymczasowy to nie jest dodatkowa pomoc, tylko realna pomoc - podkreśla Adam Niedzielki, minister zdrowia. - Dziś łóżek covidowych mamy 23 tys., ale dążymy do puli 35 tys. I oczywiście systematycznie będziemy ją zwiększać. Na razie udaje nam się przypilnować proporcjonalności wzrostu bazy do liczby zachorowań. Nie możemy zapominać także o zarządzaniu ruchem pacjenta.

Szef resortu zdrowia zapowiedział poszerzenie bazy izolatoriów dla pacjentów, którzy są już po leczeniu i nie muszą przebywać w szpitalu. Liczba miejsc w takich placówkach ma wzrosnąć z 4 tys. do 10 tys. w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Usprawniona ma być także metoda weryfikacji stanu zdrowia pacjentów. - Liczy się przede wszystkim personel, który chcemy zachęcić do współpracy i wykorzystać w większym stopniu, jeżeli chodzi o lekarzy, którzy zajmują się leczeniem innych chorób - dodaje Adam Niedzielski.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium