Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

1 marca 2021 r.
12:10

Innowacje? Nie musisz być Einsteinem!

0 A A

Co łączy czekoladę, zdrowe pieczywo i drzwi? Innowacje! A konkretnie dofinansowanie z Funduszy Europejskich i budżetu państwa na badania i rozwój. Wymienione projekty nie mają wiele wspólnego ze stereotypowym rozumieniem pojęcia innowacji. Ale pokazują, że nowinki na rynku nie muszą być wcale przełomowe czy bardzo skomplikowane!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Innowacje kojarzą nam się zazwyczaj z zaawansowanymi technologiami. Skąd to się bierze? Tego typu nowinki są szczególnie ekscytujące. Tymczasem nie zdajemy sobie sprawy, z iloma różnymi innowacjami mamy do czynienia na co dzień. To pojęcie jest bardzo szerokie – oznacza (od łacińskiego: innovare) tworzenie czegoś nowego. Wystarczy, że produkty, usługi czy procesy technologiczne będą nowością dla samego przedsiębiorstwa (nawet jeśli nie powstają od zera). Ale muszą przynosić mierzalne efekty. Jeśli więc Twoje nowatorskie pomysły służą poprawie funkcjonowania firmy, ograniczeniu kosztów czy zwiększeniu sprzedaży – jesteś innowatorem! Na każdym, nawet bardzo wstępnym etapie, możesz korzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów branżowych. Jak sięgnąć po tę pomoc? Dowiesz się już za chwilę.  

B+R = tylko tyle i aż tyle!

Czy sposób produkcji czekolady może być innowacją? Otóż tak! Obiecujące pomysły mają unijne wsparcie bez względu na branżę. Poznajmy przykład firmy Union Chocolate. Większość producentów kupuje podstawowe półprodukty (masę kakaową i proszek kakaowy) na giełdach towarowych. Przedsiębiorstwo z Żychlina chciało robić smaczniejszą czekoladę i obniżyć koszty.

Odpowiednie badania i testy poskutkowały. Union Chocolate opracowała własny sposób wytwarzania masy i proszku kakaowego. Dzięki ponad 13 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich i budżetu państwa firma zbudowała nową halę produkcyjną i kupiła odpowiedni sprzęt. Autorska linia produkcyjna umożliwiła wyrób miazgi kakaowej bezpośrednio z ziaren. I tak do konsumentów trafiła m.in. gorzka czekolada (bez cukru i konserwantów) z prażonym, kruszonym ziarnem kakaowym.

Na lepsze, zdrowe produkty postawiła także Piekarnia Tyrolska z woj. warmińsko-mazurskiego. Chciała dostarczać świeże, pełnowartościowe pieczywo bez chemicznych dodatków czy konserwantów. Przedsiębiorstwo zaangażowało się w prace badawczo-rozwojowe. We współpracy z Instytutem Technologii Żywienia Politechniki Gdańskiej opracowali nową metodę wypieku. Świeże pszenno-żytnie pieczywo powstaje u nich z dodatkiem mąki łubinowej i buraków. Firma z Barczewa za ponad 19 mln zł z Programu Inteligentny Rozwój kupiła niezbędny sprzęt i stała się innowatorem wśród piekarzy!

Użyteczny i ekonomiczny design

Fundusze Europejskie i pieniądze z budżetu państwa wspierają też inwestycje we wzornictwo przemysłowe. Poznajmy przykład warszawskiej firmy Reno, producenta automatycznych drzwi przesuwnych. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią designerskie produkty oraz dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jednak do tej pory ich montaż wymagał specjalnej, ciężkiej konstrukcji i miejsca na chowanie się skrzydła. A transport wielkogabarytowych przesyłek, jakimi są drzwi, to duży koszt, co zniechęcało klientów do zakupów przez Internet.

Firma Reno poradziła sobie z tymi wyzwaniami. Najpierw powstał produkt, który składa się z małych modułów łączonych metodą „na klik”. To efekt współpracy z biurem projektowym. Koszty projektu wzorniczego i jego wdrożenia dofinansowano z Programu Inteligentny Rozwój („Design dla przedsiębiorców”). Kolejny pomysł na produkt, tym razem dedykowany osobom ze specjalnymi potrzebami, też został sfinansowany z tego samego źródła. Nowe drzwi mają konstrukcję o mniejszym tarciu. A także automatyczny system przesuwny, który umożliwia stosowanie ich na istniejącej ścianie. Efektem jest mniejszy koszt i łatwiejszy montaż.  Dzięki nowym projektom wzorniczym firma ma teraz „drzwi” szeroko otwarte do ekspansji na zagraniczne rynki.

Na jaką pomoc możesz liczyć?

Nie każda innowacja to epokowy wynalazek czy technologiczny przełom, jednak każda zaczęła się od pomysłu. Jeżeli masz już koncepcję na nowy lub ulepszony produkt bądź usługę i wiesz, jakie badania mogą być pomocne – skorzystaj z narzędzia STEP. Jeśli dopiero szukasz pomysłu i najlepszego obszaru dla innowacji w swojej firmie – otrzymasz wsparcie z Innovation Coach. Obie usługi pomagają sięgać po unijne dotacje i są całkowicie bezpłatne! Spójrz, jak łatwo z nich skorzystać.

Jeszcze w tym roku możesz się starać o Fundusze Europejskie

Swoje produkty lub usługi (nowe czy ulepszone) masz szansę rozwijać przez:

  • prace B+R

- dotacja z konkursu „Szybka ścieżka” POIR

- aż do etapu prototypu przetestowanego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych

- start 22 marca, wniosek możesz złożyć do 4 maja 2021

  • design

- dotacja z konkursu „Design dla przedsiębiorców” POIR

- na koszty wykonania projektu wzorniczego i jego wprowadzenia

- nabór już trwa i zakończy się 28 lipca 2021

Szczegóły tutaj.

Żeby zostać innowatorem, trzeba przede wszystkim chcieć. Potwierdzają to przykłady Union Chocolate, Piekarni Tyrolskiej i Reno. Kluczowy jest pomysł na nowy lub znacząco zmodyfikowany produkt czy usługę. A także gotowość do rozwijania nowości w drodze badań i eksperymentów. Na szczęście od początku możesz liczyć na pomoc specjalistów. Zobacz, z jakiego wsparcia możesz skorzystać i zrób pierwszy krok. Sięgnij po dotacje. Naprawdę warto!

Wejdź na dotacjenainnowacje.gov.pl i przekonaj się sam.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium