Niezależnie od tego czy prowadzimy potężny biznes, czy też jest to mała firma obsługująca niewielu Klientów, potrzebujemy odpowiednich rozwiązań, aby płynnie przeprowadzać wszystkie procesy. Od dziesięcioleci przedsiębiorcom pomaga w tym technologia kodu kreskowego. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań korzystających z dobrodziejstw tego wynalazku możemy bez najmniejszych problemów obsługiwać nawet największe wolumeny zamówień.
W dzisiejszych czasach najważniejsza w biznesie jest satysfakcja Klienta. Możemy ją osiągnąć głównie dzięki szybkiej i sprawnej obsłudze zamówień klienckich, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że na ponowne zakupy Klient wróci właśnie do nas i nie skorzysta z usług konkurencji. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki konkretnie sposób możemy skorzystać z kodów kreskowych w prowadzeniu naszego biznesu.
Sprzęt do automatycznej identyfikacji
Jeśli myślimy o kodach kreskowych, to przed oczami natychmiastowo pojawiają nam się czytniki kodów kreskowych. Nie bez powodu, ponieważ jest to najpopularniejsze urządzenie, które korzysta z tej technologii. To właśnie one są odpowiedzialne za sprawne identyfikowanie konkretnych produktów w magazynach, centrach dystrybucyjnych, a także sklepach. Najważniejszą kwestią jest dobór urządzenia w taki sposób, aby jego parametry odpowiadały przeznaczeniu. Dlatego właśnie w zakładzie pracy, gdzie panują ciężkie warunki otoczenia, musimy zaopatrzyć się w sprzęt odpowiednio wzmocniony. Analogicznie, w sklepach przydatne są stacjonarne czytniki kodów, montowane w ladzie sklepowej.
Alternatywą do konwencjonalnych czytników są kolektory danych. W zasadzie są one wzmocnionymi smartfonami, które posiadają dodatkowo możliwość błyskawicznego odczytu kodów kreskowych i kodów QR. Terminale posiadają też dodatkową zaletę, gdyż można na nich instalować różnego rodzaju aplikacje, co dodatnio wpływa na ich użyteczność w pracy.
Oprogramowanie również ma znaczenie
Najważniejszym rozwiązaniem do obsługi magazynów i centrów dystrybucyjnych jest system WMS. Ten informatyczny system zarządzania magazynem pozwala na pełną automatyzację przyjęcia, składowania i wydania towarów. Dzięki wprowadzeniu WMS-a możemy oddelegować część pracowników do innych zadań, a to jednocześnie sprawia, że zyskujemy na czasie i płynności procesów. Po zeskanowaniu kodu kreskowego informacja o produkcie wędruje do centralnej bazy danych obsługiwanej przez WMS, a system automatycznie uzupełnia wszystkie dane. W nowoczesnej logistyce jest to rozwiązanie, które niemal jest wymagane, jeśli chcemy faktycznie powalczyć o uznanie Klientów i przebić konkurencję.
undefined