

Od miesiąca mieszkańcy Czechowa-Ponikwody mogą korzystać z nowoczesnej i cyfrowej placówki przy al. Spółdzielczości Pracy 36, w pobliżu Galerii Olimp.

Oddział zaprojektowano tak, aby było komfortowo i nowocześnie zarówno dla klientów, jak i pracowników. Przestronna sala obsługi wyposażona została w 3 stanowiska kasowo-doradcze oraz 2 pokoje spotkań. Dla osób, które preferują urządzenia samoobsługowe dostępne są dwa wpłatomaty oraz wrzutnia i samoobsługowe stanowisko internetowe. Stanowisko internetowe pozwoli szybko sprawdzić stan konta, zlecić przelew, czy złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową lub kartę kredytową. W razie potrzeby doradcy na miejscu pokażą, jak bezpiecznie korzystać z samoobsługowych urządzeń.
Co zmienia nowa lokalizacja?
- Bardziej komfortowe warunki obsługi i elegancką przestrzeń
- Kameralne pokoje spotkań zapewniające dyskrecję
- Samoobsługowe stanowisko internetowe, przy którym mogą wykonać proste czynności jak zlecenie przelewu czy sprawdzenie salda
- Multimedialny kącik dla dzieci
- Dwa bankomaty z funkcją wpłatomatów
- W tym roku obchodzimy 25-lecie działalności na lokalnym rynku. Bank to przede wszystkim ludzie. Jesteśmy częścią lokalnej społeczności i staramy się wspierać rozwój naszego miasta i okolic. Inwestujemy w zaufanie, które budujemy z naszymi klientami, a także w lokalne inicjatywy. Wierzymy, że nasza obecność w Lublinie to krok ku dalszemu rozwojowi tego miasta i regionu. To nasi klienci razem z pracownikami oddziału tworzą razem tę społeczność – podkreśla Maciej Kornaga, dyrektor Oddziału 7 PKO Banku Polskiego w Lublinie.

Oddział obsługuje klientów indywidualnych i klientów bankowości osobistej. Z myślą o najmłodszych klientach, w oddziale ustawione jest stanowisko elektroniczne dla dzieci. To specjalne miejsce na sali, które umila czas młodych klientów spędzony w banku. Stanowisko zostało zaprojektowane, aby uczyć i angażować dzieci w interaktywne zabawy edukacyjne ze świata bankowości.
Pracownicy placówki regularnie angażują się w inicjatywy lokalne, charytatywne i społeczne, m.in. w pobliskich szkołach odbywają się zajęcia z edukacji finansowej dla dzieci i młodzieży prowadzone przez doradców oddziału.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pracownicy banku zwracają szczególną uwagę na edukowanie i informowanie klientów o zasadach bezpiecznego bankowania oraz o zagrożeniach płynących z internetu, czy od telefonicznych oszustów, dbając by dane i finanse klientów były jak najlepiej chronione. Przypominają też klientom o możliwości zweryfikowania w aplikacji mobilnej IKO, czy kontaktuje się z nimi rzeczywisty pracownik banku, a nie podszywający się pod niego oszust. W praktyce wygląda to tak, że klienci, którzy korzystają z IKO mogą podczas rozmowy z pracownikiem banku powiedzieć, że chcą sprawdzić jego tożsamość w aplikacji bankowej. Po chwili otrzymają powiadomienie push (komunikat) w aplikacji z jego danymi (imię i nazwisko, stanowisko, adres oddziału). Wystarczy porównać te dane z informacjami uzyskanymi od dzwoniącego pracownika. Jeżeli dane są poprawne, wystarczy potwierdzić je w aplikacji PIN-em do IKO i można bezpiecznie kontynuować rozmowę.
Doradcy ostrzegają też klientów by „zapaliła im się czerwona lampka”, gdy po drugiej stronie słuchawki usłyszą prośbę o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom oraz by pamiętali, że pracownik banku nigdy nie poprosi o dane logowania do bankowości, kody BLIK czy pełne dane karty płatniczej. Nie będzie też skłaniał do zainstalowania nieznanej aplikacji. Pracownik banku nigdy też nie poprosi o przelanie pieniędzy na nieznane konto. Nie zażąda wskazania pełnych danych osobowych przy zwykłej weryfikacji tożsamości klienta.

Samodzielne bankowanie coraz bardziej popularne
Obecnie wiele spraw bankowych możemy załatwić sami, bez wizyty w oddziale. Tych procesów, którymi można się zająć w sposób cyfrowy przybywa systematycznie, a banki cały czas pracują nad rozszerzeniem tych możliwości. W PKO Banku Polskim to proste, bezpieczne i wygodne, a jednocześnie pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Np. wpłacając lub wypłacając pieniądze w urządzeniu należącym do banku (bankomat czy wpłatomat) klient PKO Banku Polskiego nie zapłaci prowizji. Bankowość elektroniczna to m.in. możliwość opłacenia online rachunków za prąd czy mieszkanie bez konieczności wizyty w placówce. Za pomocą aplikacji mobilnej IKO można sprawdzić m.in. saldo i historię rachunku, zlecić przelew na numer rachunku bankowego do dowolnego odbiorcy, spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, założyć lokatę czy doładować telefon na kartę.
Kilka pytań do Macieja Kornagi, dyrektora Oddziału 7 PKO Banku Polskiego w Lublinie:
- Obsługujecie w oddziale dzieci, seniorów, osoby wykonujące podstawowe transakcje i te, które chcą porozmawiać np. o inwestycjach. Którzy klienci potrzebują szczególnego zaopiekowania?
Zdecydowanie największej uwagi wymagają osoby starsze oraz dzieci. Seniorzy często potrzebują spokojnego, indywidualnego podejścia i wsparcia przy korzystaniu z usług cyfrowych. Z kolei dzieci uczymy podstaw oszczędzania i odpowiedzialności finansowej w przystępny sposób. Dbamy o to, by każdy klient – niezależnie od wieku i potrzeb – czuł się u nas bezpiecznie i został dobrze zaopiekowany.
- Jak na przestrzeni lat zmieniają się potrzeby klientów? Na co teraz klienci kładą największy nacisk?
Klienci coraz większy nacisk kładą na dostępność usług online, szybkość obsługi i bezpieczeństwo. Zależy im także na indywidualnym podejściu oraz możliwości korzystania z usług mobilnych. Dużą rolę odgrywa również edukacja finansowa oraz przejrzystość oferty.
- W czym pomoże Wam zmiana przestrzeni?
Nowa przestrzeń umożliwia bardziej komfortową obsługę, sprzyja budowaniu relacji z klientem i zapewnia większą prywatność podczas rozmów o finansach. Dodatkowo, nowoczesne wnętrze lepiej odpowiada na potrzeby klientów oczekujących sprawnej, ale też przyjaznej obsługi.
- Wspomniał Pan o bezpieczeństwie. W jaki sposób edukujecie klientów w zakresie cyberbezpieczeństwa? Którzy klienci obecnie są najbardziej narażenie na próby oszustwa?
Prowadzimy kampanie informacyjne i rozmawiamy z klientami o zagrożeniach. Pracownicy są szkoleni, aby z cierpliwością i zrozumieniem obsługiwać seniorów. Pomagają w codziennych transakcjach, wyjaśniają funkcjonowanie bankowości elektronicznej oraz doradzają w kwestiach finansowych w prosty i przystępny sposób. Najbardziej narażeni są seniorzy, ale coraz częściej ofiarami oszustw padają także młodsze osoby. Staramy się być blisko klientów i reagować na bieżące zagrożenia.
- Czy angażujecie się w życie społeczne Czechów - Ponikwoda? Jeśli tak to w jaki sposób?
Nie jesteśmy tylko bankiem – jesteśmy też częścią tej dzielnicy. Umiejscowienie oddziału blisko największej w Lublinie Galerii „Olimp” pozwala na organizowanie różnych spotkań i dotarcie do większej grupy potencjalnych klientów. Lubimy być blisko ludzi: wspieramy pikniki osiedlowe, pomagamy w organizacji lokalnych wydarzeń i zawsze staramy się być pomocni.
