Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

5 lipca 2025 r.
11:27

Marskość wątroby – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Marskość wątroby to przewlekła choroba, która przez długi czas może rozwijać się bez żadnych widocznych symptomów. Choć jej przebieg jest powolny, skutki mogą prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może mieć ogromne znaczenie dla dalszego rokowania i możliwości leczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przemiany w strukturze wątroby prowadzące do marskości

W prawidłowych warunkach każda komórka wątroby znajduje się w stałym kontakcie z krwią i drogami żółciowymi. Jest to możliwe dzięki rozbudowanej sieci naczyń, w której krew dopływa zarówno z tętnicy, jak i żyły wrotnej. Pomiędzy naczyniami a hepatocytami znajduje się przestrzeń Dissego, w której przebiegają procesy wymiany substancji oraz znajdują się komórki odpornościowe i gwiaździste.

W warunkach przewlekłego działania szkodliwego czynnika, jak alkohol czy wirusy, komórki gwiaździste przekształcają się w miofibroblasty. Zaczynają one produkować tkankę łączną, która wypełnia przestrzenie okołozatokowe, ograniczając przepływ krwi i dostęp substancji odżywczych. Tworzy się gęsta sieć włóknista, a hepatocyty stopniowo tracą zdolność do kontaktu z naczyniami i kanalikami żółciowymi. Narastające zmiany prowadzą do martwicy komórek i zaburzeń ukrwienia, a w konsekwencji do pełnoobjawowej marskości.

Choć marskość często kojarzona jest z alkoholem, coraz częściej jej przyczyną stają się czynniki niezwiązane z używkami, jak przewlekłe stany zapalne, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) czy zaburzenia metaboliczne, co czyni ją istotnym wyzwaniem nie tylko medycznym, lecz także cywilizacyjnym.

Pierwsze sygnały rozwijającej się choroby

Początkowa faza marskości zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Zmiany można wykryć jedynie przypadkowo, najczęściej w badaniach wykonanych z innych powodów. Gdy choroba przechodzi w etap bardziej zaawansowany, pojawiają się pierwsze niespecyficzne dolegliwości.

Typowe wczesne objawy obejmują przewlekłe uczucie zmęczenia, zmniejszenie wydolności organizmu oraz trudności ze snem. Wiele osób skarży się na dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia, uczucie ciężkości po jedzeniu czy brak apetytu. Może wystąpić świąd skóry, który często bywa tłumaczony alergią lub suchością.

Na tym etapie w wynikach laboratoryjnych można zauważyć obniżoną liczbę płytek krwi, leukocytów oraz zwiększone stężenie immunoglobulin G. Mimo że objawy nie są jednoznaczne, ich obecność powinna skłonić do dalszej diagnostyki w kierunku przewlekłej choroby wątroby.

Zaawansowana marskość i związane z nią dolegliwości

Kolejny etap rozwoju marskości związany jest z postępującym uszkodzeniem miąższu wątroby i zaburzeniami krążenia w żyle wrotnej. Pojawiają się objawy wskazujące na niewydolność metaboliczną oraz detoksykacyjną tego narządu.

Typowe symptomy obejmują żółtaczkę, krwawienia z nosa, łatwe powstawanie siniaków oraz obrzęki nóg. Występuje również utrata masy ciała, wodobrzusze oraz skłonność do infekcji. Charakterystyczne są zmiany skórne, takie jak pajączki naczyniowe i zaczerwienienie dłoni, a także objawy neurologiczne – od apatii po zaburzenia świadomości.

Zmiany hormonalne mogą prowadzić do ginekomastii i zaniku owłosienia u mężczyzn, natomiast u kobiet do zaburzeń miesiączkowania i bezpłodności. W wyniku nadciśnienia wrotnego może dojść do rozwoju żylaków przełyku, wodobrzusza i powiększenia śledziony, co często skutkuje dalszym spadkiem liczby krwinek.

Alkoholowa marskość – szczególna postać choroby

Najcięższy przebieg obserwuje się u osób z alkoholową marskością wątroby, zwłaszcza jeśli nadal spożywają alkohol. W takich przypadkach objawy niewyrównania (gdy leczenie nie przynosi rezultatów) mogą pojawić się szybciej, a leczenie okazuje się mniej skuteczne. Współistniejące czynniki, jak zakażenia wirusowe czy otyłość, pogarszają rokowanie.

Czas przejścia od fazy wyrównanej do niewyrównanej może być różny i zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz skuteczności leczenia. Choć nie da się dokładnie określić długości przeżycia, u osób z zachowaną funkcją wątroby rokowanie jest znacznie lepsze.

Marskość wątroby – objawy wymagające natychmiastowej reakcji

W przebiegu marskości mogą pojawić się stany bezpośrednio zagrażające życiu. Należy niezwłocznie reagować na objawy takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia świadomości, żółtaczka połączona z charakterystycznym zapachem wydychanego powietrza, szybko narastające wodobrzusze oraz ból brzucha z gorączką. Także zatrzymanie wydalania moczu wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Niepokojące zmiany nie zawsze są dramatyczne, ale każdy nowy objaw u osoby z przewlekłą chorobą wątroby powinien być traktowany poważnie. Odpowiednia diagnostyka może uratować życie.

Znaczenie wczesnego wykrywania zmian

Marskość wątroby przez wiele lat rozwija się po cichu. To właśnie faza bezobjawowa daje największe szanse na spowolnienie procesu chorobowego. Dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu oraz świadome podejście do objawów, które mogą wskazywać na dysfunkcję wątroby. Regularne badania i szybka reakcja na nieprawidłowości zwiększają szansę na kontrolowanie choroby.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie migracji. Jego zdaniem rząd nie radzi sobie z wyzwaniami jakie przed nim stoją, a Ruch Obrony Granic musi pozostać na zachodniej granicy kraju.

Jacek Braciak w serialu Glina
DO ZOBACZENIA

Glina. Koniec zdjęć do serialu. Kiedy premiera?

Jeszcze w tym roku. W rolach głównych: Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i Nela Macie-jewska.

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

We wtorek Motor Lublin ogłosił jeszcze jeden transfer. Z żółto-biało-niebieskimi dwuletnią umowę podpisał bramkarz Patryk Kukulski

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Wakacje na basenie? Świetny pomysł, jeśli akurat nie trafisz na prace serwisowe. Sprawdź, kiedy nie będzie można korzystać z atrakcji na Aqua Lublin.

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Do sądu w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko profesorowi Andrzejowi Kidybie. Specjalista od prawa handlowego miał grozić swojej małżonce śmiercią.

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

30 tys. tabletek ecstasy, 15 tys. znaczków LSD, blisko 1 kg haszyszu, 11 litrów płynnej amfetaminy, 74 kg CMC - prokuratura oskarżyła 10 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej w internecie narkotykami. Kierujący grupą Brytyjczyk – według śledczych – sprowadzał rożnego rodzaju środki odurzające z Holandii, a pozostali oskarżeni uczestniczyli w ich rozprowadzaniu. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie .

Łupem 48-letniej puławianki padła biżuteria za blisko 120 tysięcy złotych

Łupem 48-letniej puławianki padła biżuteria za blisko 120 tysięcy złotych

Wszystko w jednym sklepie. Teraz grozi jej nawet 5 lat. Mieszkanka Puław przychodząc kilka razy do tego samego sklepu jubilerskiego, dokonała kradzieży złotej biżuterii o łącznej wartości prawie 120 tysięcy złotych.

W poprzednim sezonie lubelskie szczypiornistki zakończyły boje o Ligę Europejską już na trzeciej rundzie kwaifikacyjnej

PGE MKS El-Volt Lublin o awans do fazy grupowej powalczy z KGHM MKS Zagłębie Lubin

Los okazał się wyjątkowo przekorny i w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej skojarzył dwa najlepsze polskie zespoły. Dla polskiej piłki ręcznej to nie jest najgorsze rozwiązanie, bo gwarantuje ono, że przynajmniej jednak drużyna z Orlen Superligi wystąpi w fazie grupowej drugiego w hierarchii europejskiego pucharu.

Bogdanka LUK Lublin trafiła do grupy B Ligi Mistrzów

Bogdanka LUK Lublin zagra w grupie B w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Bogdanka LUK Lublin poznała rywali w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Lublin R-XIII wraca do gry. Legendarny samolot będzie zrekonstruowany
galeria

Lublin R-XIII wraca do gry. Legendarny samolot będzie zrekonstruowany

Przed wojną był chlubą lubelskiego przemysłu i ikoną polskiego lotnictwa. Rusza budowa latającej repliki samolotu Lublin R-XIII.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium