Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 września 2023 r.
12:31

Ogrodzenia tymczasowe — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

0 A A

W Polsce obowiązują ścisłe przepisy, które dotyczą placu budowy i jego zabezpieczania. Aby inwestor nie musiał płacić kary, musi zadbać o to, by budowa miała spełniające normy ogrodzenie. Za to odpowiada również kierownik, który powinien zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie placu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dobrym rozwiązaniem jest ogrodzenie budowlane tymczasowe, które chroni przed wejściem na plac osób nieupoważnionych do tego. Jak mówią przepisy, ogrodzenie to może być tymczasowe, albo też trwałe. Wszystko zależy od tego, na co może sobie pozwolić inwestor oraz co jest zgodne z jego wizją. Możliwe, że nie ma sensu stawiać ogrodzenia stałego już na etapie budowy, ponieważ istnieje ryzyko jego zniszczenia przez sprzęty budowlane oraz ciężkie samochody zwożące materiały. Sprawdź, jakie są dostępne rozwiązania tymczasowe, kiedy warto je wypożyczyć, a kiedy lepiej kupić!

Ogrodzenie placu budowy — jak to wygląda w praktyce?

Każdy projekt budynku posiada bardzo ważny rysunek, a dokładniej rzecz ujmując — projekt zagospodarowania terenu. Widać na nim wyraźnie, gdzie przebiegają granice działki. W przypadku większych projektów tam też można znaleźć informacje odnośnie planowanego ogrodzenia miejsca budowy. Jak pokazują przepisy, wysokość ogrodzenia powinna wynosić minimum 1,5 m. Materiały budowlane należy składować nie bliżej, nie 0,74 m od jego krawędzi. Co ważne, ogrodzenie budowlane nie musi otaczać całej działki — może okalać jedynie miejsce, w którym toczą się prace budowlane. Z kolei odległość ogrodzenia od budynku powinna wynosić 1/10 jego wysokości.

Rodzaje ogrodzeń tymczasowych — jakie wyróżniamy?

Systemy ogrodzeń tymczasowych są rozmaite, co doskonale prezentuje firma sonto.pl. Najczęściej wybieranym dotychczas ogrodzeniem na czas budowy było ogrodzenie wykonywane z najzwyklejszych słupków drewnianych oraz siatki. Współcześnie znajdziemy na rynku rewelacyjne alternatywy, które sprawdzą się na dłużej, a przy okazji będą bardziej solidne. Chodzi o ogrodzenia tymczasowe stworzone ze specjalnych paneli pełnych bądź ażurowych. Można je swobodnie układać, przestawiać w miarę potrzeb. Są stosunkowo lekkie, a jednocześnie bardzo solidne i wytrzymałe. Ogrodzenia te stosowane są często na terenie budowy, ale też nierzadko można je spotkać w miejscach organizacji koncertów bądź innych imprez masowych.

Rodzaj ogrodzenia warto dopasować pod styl inwestycji. Wyróżniamy ogrodzenia tymczasowe pełne, jak i ażurowe. Trzeba też rozważyć to, jak sporą połać terenu należy ogrodzić, a tym samym — jak dużą liczbę modułów trzeba będzie wykorzystać do stworzenia takiego ogrodzenia. 

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru ogrodzenia tymczasowego?

Ogrodzenie tymczasowe to rewelacyjne rozwiązanie na krótki okres. Sprawdzi się w czasie budowy domu, remontu czy budowy większego obiektu. Nie trzeba na samym początku inwestować sporego budżetu w trwałe ogrodzenie, które zostanie już na miejscu, wystarczy wypożyczyć ogrodzenie budowlane. 

Na co zwrócić uwagę przed wynajęciem? Przede wszystkim na materiał wykonania takiego ogrodzenia. Może być ono metalowe, drewniane lub z tworzywa sztucznego. Nie da się ukryć, że każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Metalowe ogrodzenia mogą po jakimś czasie pokryć się rdzą, chyba że zostały wcześniej ocynkowane. Drewniane ogrodzenia wcześniej czy później mogą ulec uszkodzeniu, niezależnie od tego, czy będzie to uszkodzenie mechaniczne, czy jednak efekt działania różnych warunków atmosferycznych.

Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość ogrodzenia. Musi ono oprzeć się śniegowi, wiatrowi czy deszczowi. Zarysowania czy uderzenia też nie powinny robić na jakościowym ogrodzeniu wrażenia!

Kupić, a może wynająć?

Ogrodzenia budowlane można zarówno zakupić, jak i wynająć. Są to dwie dostępne opcje, które warto rozważyć. Jednak trzeba zauważyć, że kupno ogrodzenia opłaci się w innej sytuacji, aniżeli jego wynajęcie. 

Wynajęcie ogrodzenia budowlanego sprawdza się w przypadku pojedynczych inwestycji. Można je zastosować, organizując imprezę masować bądź stawiając pierwszy i ostatni budynek w swoim dorobku. Wypożyczenie ogrodzenia tymczasowego jest bardzo proste. Zwykle firmy, które oferują do wynajęcia takie właśnie ogrodzenie, podają wszelkie istotne parametry, a także liczbę dostępnych od ręki modułów, dzięki czemu można określić, czy wypożyczenie od jednej firmy pokryje zapotrzebowanie.

Decyzja o zakupie ogrodzenia tymczasowego jest korzystniejsza dla inwestorów i deweloperów, którzy mają w planach więcej inwestycji. Zwykle dotyczy to firm, które budują bloki mieszkalne, domy wielorodzinne czy budynki użyteczności publicznej. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium