Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

9 kwietnia 2019 r.
21:12

Kapucyni chcą remontować kościół. Potrzeba im wsparcia

Autor: Zdjęcie autora eb
0 26 A A
Kościół św. Antoniego
Kościół św. Antoniego

Kapucyni z Białej Podlaskiej chcą kontynuować renowację kościoła św. Antoniego. Potrzeba im wsparcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o dokończenie remontu elewacji kościoła i klasztoru oraz osuszenie fundamentów klasztoru. W przyszłości zaś planowany jest całościowy remont wnętrza świątyni oraz konserwacja polichromii z XVII wieku na dolnym korytarzu klasztoru.

– W tym roku otrzymaliśmy kolejną część dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dokończenie elewacji frontonu kościoła i pozostałej części od strony przychodni, a także klasztoru i kościoła od strony ogrodu – mówi brat Bogdan Augustyniak, gwardian klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej. – Ten rodzaj dofinansowania wiąże się z 15 proc. wkładu własnego – dodaje.

Przypomnijmy, że w 2017 roku kapucyni z Białej Podlaskiej dostali 600 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont kościoła i klasztoru. Udało się dzięki temu odnowić elewację frontową i boczną, a także osuszyć fundamenty. Na ścianach kościoła zrobione są odkrywki, aby sprawdzić czy pod tynkiem nie ma malowideł.

– Jest to konieczny element inwentaryzacji konserwatorskiej i budowlanej, którą mamy nadzieję rozpocząć w tym roku – dodaje brat Augustyniak.

Kapucyni zwracają się o wsparcie finansowe planowego remontu. – Kolejnym elementem naszej troski jest mur z epitafiami przy kościele. Rozpoczynamy organizowanie szerokiego forum zainteresowanych tym tematem w celu uporządkowania miejsca i godnego upamiętnienia tych osób – zaznacza gwardian.

Kościół i klasztor pierwotnie należały do franciszkanów-reformatów. Zostały ufundowane przez księcia Michała Kazimierza Radziwiłła i jego małżonkę Katarzynę z Sobieskich Radziwiłłową.

Jak można pomóc?

Ofiary można składać na różne sposoby:
• na tacę w pierwszą niedzielę miesiąca
• do skarbonek znajdujących się w kościele
• w zakrystii kościoła lub przy furcie klasztornej
• wpłacając na konto bankowe BGŻ 41 2030 0045 1110 0000 0008 4630, z dopiskiem: darowizna – remont

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pracownik / 10 kwietnia 2019 o 12:08
+21
Przecież jest wiosna , ruszyła budowlanka i wykończeniówka . W internecie i prasie jest tyle ogłoszeń z pracą w tych branżach . Przecież kapucyni mogą pójść do pracy i sobie zarobić pieniądze jak każdy normalny człowiek . Do roznoszenia ulotek też przyjmują . Zamiast siedzieć i prosić o darmową kasę mogą sobie przecież iść zarobić . Pracy jest pełno .
Avatar
marian / 9 kwietnia 2019 o 22:06
+17
kuria niech da reszte kasy a nie nauczyli sie tylko brać...
Avatar
j23 / 10 kwietnia 2019 o 07:43
+16
Jak nie mam pieniędzy to nie remontuję domu.
Avatar
jaimnicniedam / 9 kwietnia 2019 o 23:54
+16
Może niech im pomoże biskup Jędraszewski???!!!!
Avatar
llk / 9 kwietnia 2019 o 22:48
+15
do roboty obiboki
Avatar
:) / 9 kwietnia 2019 o 21:34
+9
polski kościół taki skromny i ubogi, już wpłacam!
 i ja tez,tylko sobie muszę przypomnieć kod do sejfu
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2019 o 21:30
+9
niech zbierają butelki,a nie łape po środki wystawiają,co za firma ile by nie dał zaraz rozrzucą wszystko,nie ma drugiej takiej ,co się pieniądz w ogóle nie trzyma,artyści od kapitału hehehehe
Avatar
tm / 9 kwietnia 2019 o 21:30
+9
polski kościół taki skromny i ubogi, już wpłacam!
Avatar
nieuk / 10 kwietnia 2019 o 09:38
+8
Bezbożnicy! Po co wypisujecie tutaj swoje "mądrości". Nie musicie nic dawać, nikt was nie zmusza. Prawi ludzie - Bogu wierni, zadbają o świątynie Pańskie. Zadbają o dziedzictwo narodowe. Polska jest krajem chrześcijańskim i w tej kwestii nie macie nic do powiedzenia. Całe szczęście, że nikt was nie słucha.
 Polska jest krajem wolnym wyznaniowo i każdy obywatel jest równy wobec prawa i ma prawo wyrazić swoją opinię.
Avatar
Ma ryja / 10 kwietnia 2019 o 08:57
+8
Chłopaki mają dwie lewe ręce do roboty więc bez wsparcia się nie obędzie . Pomodlę się za was o wsparcie . Pan buk pewnie zaraz po zdrowaśce dokona przelewu . Bądźcie pełni wiary .
Avatar
hehe / 10 kwietnia 2019 o 15:46
-1
Ja też nigdzie nie pracuję jak ci panowie Kapucyni. Biorę 500 + na troję dzieci i nie muszę pracować . Mam za darmo 1500 zł he he he he he . Państwo daje to się bierze . Całymi dniami nic nie robię tylko ziarnka łuskam i kawę piję. Po co mam pracować u polskiego przedsiębiorcy , pracodawcy wyzyskiwacza za 1800 zł jak mi państwo daje za darmo 1500 zł he he he he . Niech polscy przedsiębiorcy pracują sobie sami za te grosze. Ja mam od państwa za darmo 1500 zł na troje dzieci i nic nie muszę robić he he he he . Leżę całymi dniami , kawę piję i ziarnka łuskam.  Kapucynom też państwo powinno dać 500 +  . Jak państwo daje to się bierze i do pracy się nie chodzi he he he he
 ech ty mariola,kapucynie już dawno ziarnka łuskaja i pija kawe ,a koszą znacznie wiecej ,niż te twoje  nędzne żebracze pincet plus razy 3
 ech ty mariola,kapucynie już dawno ziarnka łuskaja i pija kawe ,a koszą znacznie wiecej ,niż te twoje  nędzne żebracze pincet plus razy 3 rozwiń
Avatar
buahahaha / 10 kwietnia 2019 o 15:41
0
Jak nie mam pieniędzy to nie remontuję domu.
 to niech wezmą katabasy chwilówki ,albo ,jak brak siana to wal do bociana,te kapucyny co im sie rece trzesą wiadomo od czego
Avatar
Marian / 10 kwietnia 2019 o 14:09
-1
Sowieckie metody wtrącania do psychuszek wam się marzą? Wiadomo, gdzie jest  faszym i chęć terroru. Lewacy tylko czekają na władzę. Wtedy chrześcijanie zostaną poddani represjom. Już są dyskryminowani w wielu obszarach spolecznych.
Avatar
Vanessa na drugie Mariola / 10 kwietnia 2019 o 13:09
+1
Ja też nigdzie nie pracuję jak ci panowie Kapucyni. Biorę 500 + na troję dzieci i nie muszę pracować . Mam za darmo 1500 zł he he he he he . Państwo daje to się bierze . Całymi dniami nic nie robię tylko ziarnka łuskam i kawę piję. Po co mam pracować u polskiego przedsiębiorcy , pracodawcy wyzyskiwacza za 1800 zł jak mi państwo daje za darmo 1500 zł he he he he . Niech polscy przedsiębiorcy pracują sobie sami za te grosze. Ja mam od państwa za darmo 1500 zł na troje dzieci i nic nie muszę robić he he he he . Leżę całymi dniami , kawę piję i ziarnka łuskam. Kapucynom też państwo powinno dać 500 + . Jak państwo daje to się bierze i do pracy się nie chodzi he he he he
Ja też nigdzie nie pracuję jak ci panowie Kapucyni. Biorę 500 + na troję dzieci i nie muszę pracować . Mam za darmo 1500 zł he he he he he . Państwo daje to się bierze . Całymi dniami nic nie robię tylko ziarnka łuskam i kawę piję. Po co mam pracować u polskiego przedsiębiorcy , pracodawcy wyzyskiwacza za 1800 zł jak mi państwo daje za darmo 1500 zł he he he he . Niech polscy przedsiębiorcy pracują sobie sami za te grosze. Ja mam od państwa za darmo 1500 zł na troje dzieci i nic nie muszę robić he he he he . Leżę całymi dniami , kawę piję i ... rozwiń
Avatar
nauczyciel / 10 kwietnia 2019 o 12:50
-2
Przecież jest wiosna , ruszyła budowlanka i wykończeniówka .  W internecie i prasie jest tyle ogłoszeń z pracą w tych branżach . Przecież kapucyni mogą pójść do pracy i sobie zarobić pieniądze jak każdy normalny człowiek . Do roznoszenia ulotek też przyjmują . Zamiast siedzieć i prosić o darmową kasę mogą sobie przecież iść zarobić . Pracy jest pełno .
 Myślisz gorzej niż dziecko. Kapucyni całymi dniami służą Bogu. Wykonują najwspanialszą pracę... pracę, która może podnieść z upadku takich np. jak TY.
Avatar
nieuk / 10 kwietnia 2019 o 12:25
+1
Bezbożnicy! Po co wypisujecie tutaj swoje "mądrości". Nie musicie nic dawać, nikt was nie zmusza. Prawi ludzie - Bogu wierni, zadbają o świątynie Pańskie. Zadbają o dziedzictwo narodowe. Polska jest krajem chrześcijańskim i w tej kwestii nie macie nic do powiedzenia. Całe szczęście, że nikt was nie słucha.
Polska jest krajem wolnym wyznaniowo i każdy obywatel jest równy wobec prawa i ma prawo wyrazić swoją opinię.
To nie są opinie... to jest szyderstwo! Wiedz, że nawet bezbożnicy potrafią docenić piękno naszych świątyń - wspaniałej architektury, która jest dziełem rąk i umysłów naszych przodków.
 Szyderstwo jakie słyszałem to np. dwa auta od bezdomnego który wygrał w totaka, a później... zmarł. Albo przenoszenie pedofilów do innej parafii zamiast zgłaszać sprawę na Polichę. To jest szyderstwo.
 Szyderstwo jakie słyszałem to np. dwa auta od bezdomnego który wygrał w totaka, a później... zmarł. Albo przenoszenie pedofilów do innej parafii zamiast zgłaszać sprawę na Polichę. To jest szyderstwo. rozwiń
Avatar
Pracownik / 10 kwietnia 2019 o 12:08
+21
Przecież jest wiosna , ruszyła budowlanka i wykończeniówka . W internecie i prasie jest tyle ogłoszeń z pracą w tych branżach . Przecież kapucyni mogą pójść do pracy i sobie zarobić pieniądze jak każdy normalny człowiek . Do roznoszenia ulotek też przyjmują . Zamiast siedzieć i prosić o darmową kasę mogą sobie przecież iść zarobić . Pracy jest pełno .
Avatar
Katolik / 10 kwietnia 2019 o 11:44
+2
Mają moje poparcie. Wspomogę ich moglitwą .  Pomodlę się wieczorem jak przyjdę z pracy i piwo wypiję. 
Avatar
nauczyciel / 10 kwietnia 2019 o 11:33
-2
Bezbożnicy! Po co wypisujecie tutaj swoje "mądrości". Nie musicie nic dawać, nikt was nie zmusza. Prawi ludzie - Bogu wierni, zadbają o świątynie Pańskie. Zadbają o dziedzictwo narodowe. Polska jest krajem chrześcijańskim i w tej kwestii nie macie nic do powiedzenia. Całe szczęście, że nikt was nie słucha.
Polska jest krajem wolnym wyznaniowo i każdy obywatel jest równy wobec prawa i ma prawo wyrazić swoją opinię.
 To nie są opinie... to jest szyderstwo! Wiedz, że nawet bezbożnicy potrafią docenić piękno naszych świątyń - wspaniałej architektury, która jest dziełem rąk i umysłów naszych przodków. 
 To nie są opinie... to jest szyderstwo! Wiedz, że nawet bezbożnicy potrafią docenić piękno naszych świątyń - wspaniałej architektury, która jest dziełem rąk i umysłów naszych przodków.  rozwiń
Avatar
Ee / 10 kwietnia 2019 o 10:54
+3
Dawniej na różnorodnych spotkaniach występowali walczący z religią ateiści. Wielu z nich miało dziwne tiki nerwowe. Jakby Opatrzność naznaczyła ich tak, że długa oracja bywałą zaprzeczana gwałtownymi skurczami twarzy lub dziwnymi ruchami. Samokasowanie było znamienne...
 A ty Marianku wracaj na oddział i bierz wszystkie przypisane leki, inaczej trafisz do separatki