Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 lutego 2023 r.
11:30

Lokatorzy czynszówek chcieli niższych stawek. Prokuratura bada czy nowe zapisy uchwały w ogóle zrealizowano

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Mieszkańcy lokali ZGL i prezydent Michał Litwiniuk po jednej z sesji Rady Miasta w ubiegłym roku
Mieszkańcy lokali ZGL i prezydent Michał Litwiniuk po jednej z sesji Rady Miasta w ubiegłym roku (fot. Ewelina Burda/archiwum)

Uchwała w sprawie nowych zasad naliczania czynszów w lokalach komunalnych od początku była solą w oku urzędników. Teraz to prokuratura zbada, czy prezydent Michał Litwiniuk (PO) i prezes miejskiej spółki Wojciech Chilewicz należycie wykonali jej zapisy. Wątpliwości w tej sprawie wciąż mają radni z klubu Białej Samorządowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

16 lutego Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej postanowiła wszcząć śledztwo w sprawie „niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w okresie od 25 maja 2022 roku do dnia 23 stycznia 2023 roku (…) przez funkcjonariuszy publicznych – prezydenta Miasta Biała Podlaska i prezesa Zakładu Gospodarki Lokalowej (…), polegającego m.in. na niewykonaniu uchwały Rady Miasta (…) z dnia 29 kwietnia 2022 roku w zakresie sposobu naliczania czynszów, czym ww. funkcjonariusze działali na szkodę interesu publicznego”.

– Postępowanie prowadzone jest „w sprawie” i znajduje się na wstępnym etapie – zaznacza Michał Roman p.o. prokuratora rejonowego w Białej Podlaskiej. Zawiadomienie w tej sprawie złożył w ubiegłym roku przewodniczący rady Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa), po tym, jak radni przyjęli stosowne stanowisko w tej sprawie na sesji 28 października. To klub Białej Samorządowej wyszedł z taką inicjatywą, którą poparli jeszcze radni Zjednoczonej Prawicy.

– Mieszkańcy prosili o interwencję, bo są obciążeni stawkami czynszów na mocy uchwały, która nie obowiązuje – tak tłumaczył to w październiku radny Jan Jakubiec z Białej Samorządowej.

Lokatorzy nie odczuwają zmian

Wróćmy do kwietnia 2022 roku. Wtedy radni przyjęli uchwałę w sprawie „wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Biała Podlaska na lata 2021–2025”. To była druga wersja zaproponowana przez klub Białej Samorządowej, bo pierwszą unieważnił wojewoda. 25 maja uchwała nabrała mocy prawnej.

– Uchwała została poddana kontroli legalności i oceniona przez organ nadzoru jako zgodna z prawem– mówi nam Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Jednak, zdaniem przewodniczącego rady Bogusława Brodniewicza lokatorzy wcale nie odczuwają „realizacji” uchwały.

– Oni to pokazują na faktach. Ja podzielam ich uwagi. 25 maja ubiegłego roku uchwała weszła w życie i od tego czasu powinny być naliczane czynsze zgodnie z zapisami uchwały z 29 kwietnia 2022 roku. Nigdzie nie było takiego punktu, że uchwała ma obowiązywać od 1 września – zauważa Broniewicz.

O tej dacie na październikowej sesji mówił mecenas z miejskiej spółki.

– Od 1 września naliczane są nowe stawki. Przy czym należy pamiętać, że radni nie ustalają stawki bazowej. Ją ustala właściciel, czyli prezes ZGL. Radni uchwalili tylko zmianę czynników modyfikujących stawkę – tłumaczył prawnik Michał Wasiluk, przypominając, że modyfikacja czynszu wymagała 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia wcześniejszych umów.

Sprawa zostanie umorzona?

W piątek, zarówno prezydent, jak i szef ZGL zapewniali, że o wszczęciu takiego śledztwa jeszcze nie wiedzą. Jednocześnie, obaj panowanie podkreślają, że uchwała jest realizowana.

– Uchwała Rady Miasta z 29 kwietnia 2022 roku została wykonana, co potwierdza wydane przeze mnie zarządzenie oraz setki pism skierowanych do najemców informujących o obniżce czynszu zgodnie z zapisami uchwały i wspomnianego zarządzenia – zapewnia Wojciech Chilewicz, prezes ZGL. Jednocześnie przyznaje, że zastosowanie uchwały i właściwa interpretacja było złożonym zadaniem. – Między innymi ze względu na trudności interpretacyjne w rozumieniu zastosowanych w uchwale pojęć. To wydłużyło czas oceny lokali i przypisania ich do konkretnych grup modyfikacji stawki bazowej czynszu – zaznacza szef miejskiej spółki.

Biała Podlaska. Mieszkańcu, wypowiedz się w sprawie zasad budżetu obywatelskiego

Podaje przykłady: – Pod kategorią „instalacja gazowa” nie sprecyzowano czy chodzi o instalację gazową, instalację gazu płynnego czy instalację zbiornikową gazu płynnego. Brak jest też pojęcia „c.c.w.” w aktach prawnych wyższego rzędu jak i w samej uchwale. W uchwale nie ujęto procedury sprawdzania i stwierdzania występowaniu czynnika biologicznego - grzyba i pleśni - mającego negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Poza tym, wszystkie czynniki modyfikujące należało sprawdzić i od nowa przydzielić do wszystkich mieszkań będących we własności ZGL – podkreśla Chilewicz.

Przypomina też, że uchwała została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – Sprawa oczekuje na rozpatrzenie. Nie jest wykluczone, że uchwała zostanie przez sąd unieważniona w całości, ponieważ w opinii wielu prawników obarczona jest poważnymi wadami prawnymi – uważa prezes. W jego przekonaniu sprawa w prokuraturze, po złożeniu wyjaśnień przez wszystkie strony, zostanie umorzona.

Taniej z grzybem

Na mocy uchwały stawka bazowa czynszu ma być modyfikowana w zależności od standardów mieszkań. Mniej miały płacić osoby z lokali usytuowanych na poddaszu, bez podpięcia do miejskiego wodociągu czy z „ciemną kuchnią”. Niższy czynsz dotyczyć miał także tych mieszkań, gdzie występuje grzyb czy pleśń.

Przypomnijmy, że to właśnie zaproponowany przez prezesa ZGL na początku 2022 roku wzrost stawki bazowej z 4,70 zł do 7,40 zł za mkw. Powierzchni wywołał społeczny sprzeciw wśród lokatorów, którzy poprosili wówczas radnych o pomoc. – Zgodnie z nowymi zapisami, od 25 maja ubiegłego roku maksymalna stawka powinna wynosić 6,14 zł, a nadal jest to 7,40 zł, co jest niezgodne z uchwałą – sygnalizuje Broniewicz. Na tym jednak nie koniec jego zastrzeżeń. – Prezes ZGL w sposób wybiórczy traktuje zapisy uchwały, bo w styczniu wypowiedział mieszkańcom czynsze, po to, by podwyższyć stawkę o 15 proc., czyli o pułap, który określiliśmy w uchwale– zwraca uwagę przewodniczący rady.

Prezes ZGL Wojciech Chilewicz (fot. E. Burda archiwum)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kryształ lepszy od Gromu, a Stal Kraśnik od Gryfa i pozostałe wyniki grupy drugiej Hummel IV ligi

Kryształ lepszy od Gromu, a Stal Kraśnik od Gryfa i pozostałe wyniki grupy drugiej Hummel IV ligi

Ważna wygrana zespołu z Werbkowic. Piłkarze Piotra Welcza pokonali u siebie Grom Różaniec 4:1 i wskoczyli na ósme miejsce.

Opolanin – Motor II 3:2 i reszta wyników grupy pierwszej Hummel IV ligi

Opolanin – Motor II 3:2 i reszta wyników grupy pierwszej Hummel IV ligi

Po sensacyjnej porażce na inaugurację wiosny w Hannie, tym razem piłkarze Opolanina pokazali się z dużo lepszej strony. Podopieczni Daniela Koczona ograli u siebie rezerwy Motoru Lublin 3:2.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 83:58

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 83:58

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wyraźnie gorszy od PolskiejStrefyInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski. Mimo porażki podopieczne Krzysztofa Szewczyka wciąż są w dobrej sytuacji w kontekście walki o awans do finału

Co zrobią radni prezydenta Żuka? PiS zgłosił uchwałę broniącą Jana Pawła II

Co zrobią radni prezydenta Żuka? PiS zgłosił uchwałę broniącą Jana Pawła II

Stanowisko w obronie „dobrego imienia i pamięci” Jana Pawła II trafi pod obrady podczas czwartkowej sesji lubelskiej Rady Miasta. W projekcie złożonym przez radnych PiS jest mowa o potępieniu „haniebnych ataków, mających zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć” o papieżu.

Całe życie w telefonie, czyli „Czarne skrzynki” w Zamojskim Domu Kultury
5 kwietnia 2023, 18:00

Całe życie w telefonie, czyli „Czarne skrzynki” w Zamojskim Domu Kultury

Premiera już niebawem. Wejściówki są do wzięcia za darmo. Wystarczy się po nie zgłosić, a później obejrzeć premierę spektaklu „Czarne skrzynki” przygotowanego przez młodzieżową grupę teatralną „Drobiazg” działającą w Zamojskim Domu Kultury.

Sokół Konopnica – Wisła Grupa Azoty II Puławy 1:1. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej [zdjęcia]
galeria

Sokół Konopnica – Wisła Grupa Azoty II Puławy 1:1. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej [zdjęcia]

Lubelska klasa okręgowa Sokół Konopnica został w zimie solidnie wzmocniony. Być może te ruchy transferowe pozwoliły podopiecznym Tomasza Prasnala zremisować z Wisłą Grupa Azoty II Puławy

Po czterech latach SPAM wraca do Chatki Żaka

Po czterech latach SPAM wraca do Chatki Żaka

Już w najbliższy piątek, 31 marca, w Chatce Żaka rozpocznie się XIII Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Ostatni raz SPAM odbył się w 2019 roku.

Orion Niedrzwica – KS Cisowianka Drzewce 0:8. Zostało im 14 kroków

Orion Niedrzwica – KS Cisowianka Drzewce 0:8. Zostało im 14 kroków

KS Cisowianka Drzewce na inaugurację rundy wiosennej rozbił Orion Niedrzwica aż 8:0. Podopieczni Łukasza Gizy zaaplikowali ekipie Jacka Paździora w tym sezonie już 13 goli

Zaczął się czas wielkanocnych kiermaszów. Tak wyglądał ten w Galerii Olimp. Zdjęcia
galeria

Zaczął się czas wielkanocnych kiermaszów. Tak wyglądał ten w Galerii Olimp. Zdjęcia

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych już się powoli zaczynają. To także czas, kiedy są organizowane kiermasze. Można na nich kupić nie tylko wypieki czy wędliny, ale także ozdoby świąteczne. Tak było np. podczas weekendowego kiermaszu społecznego w Galerii Olimp.

Zmarł prof. Witold Matwiejczyk z KUL

Zmarł prof. Witold Matwiejczyk z KUL

Informację o śmierci naukowca podał Instytut Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W Białej Podlaskiej stanie replika samolotu. To wspomnienie po fabryce
Magazyn

W Białej Podlaskiej stanie replika samolotu. To wspomnienie po fabryce

Chociaż istniała tylko 16 lat, to była jedną z najnowocześniejszych fabryk okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Mowa o Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Dziś w Białej Podlaskiej śladów materialnych po niej już nie ma, ale o lotnicze tradycje dba miejscowy oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego.

Stomil Olsztyn – Motor Lublin 2:1. Pierwsza porażka od października

Stomil Olsztyn – Motor Lublin 2:1. Pierwsza porażka od października

Stomil przerwał świetną passę Motoru. Piłkarze z Olsztyna wygrali niedzielne spotkanie 2:1. Dla gości to była dopiero druga ligowa porażka pod wodzą Goncalo Feio. Ta pierwsza miała miejsce 29 października, kiedy lublinianie przegrali u siebie z Polonią Warszawa 0:1.

Piotr Wysocki: W "Popiołach" umarłem, w "Czterech Pancernych" dostałem trzy kule przez pierś

Piotr Wysocki: W "Popiołach" umarłem, w "Czterech Pancernych" dostałem trzy kule przez pierś

Piotr Wysocki. Niezapomniany książę Jan Gintułt w „Popiołach”. Polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. 50 lat na scenie i 80 lat w życiu. Legenda Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ojciec Piotra Wysockiego, perkusisty zespołów Kobranocka i Atrakcyjny Kazimierz. Wciąż zakochany w życiu. W ostatnim spektaklu sezonu „Amadeusz” Petera Shaffera ze sceny nie mówi ani słowa. A jednak przez publiczność przechodzi prąd.

Dyrektor szpitala wspomina Covid-19: W ciągu pierwszego tygodnia odeszło z pracy ok. 400 osób
magazyn

Dyrektor szpitala wspomina Covid-19: W ciągu pierwszego tygodnia odeszło z pracy ok. 400 osób

Podczas pierwszej fali ustawiały się do nas kolejki karetek. Stało ich po 7-10 z całego województwa, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów itd. Przywozili nam pacjentów z temperaturą powyżej 38 stopni. Wtedy na wynik testu czekało się 3-4 dni - rozmowa z Piotrem Rybakiem, dyrektorem szpitala specjalistycznego w Puławach.

Chodzi o jedno: skuteczniej przekazać swoje geny

Chodzi o jedno: skuteczniej przekazać swoje geny

Selekcja naturalna poradzi sobie z niską dzietnością. Nawet jeśli niewielka część kobiet zdecyduje się na posiadanie dzieci, to będzie to oznaczać, że w puli genowej pozostaną osoby o silnej potrzebie posiadania potomstwa. W konsekwencji może dojść do zmiany trendu – mówi prof. Bogusław Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium