Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 grudnia 2024 r.
9:31

Masakra nad Bugiem. Radny PiS pyta, gdzie są ekolodzy

Autor: Zdjęcie autora eb
krajobraz nad Bugiem
krajobraz nad Bugiem (fot. nadesłane)

- Kto podjął decyzję, by zmasakrować rezerwat Szwajcaria Podlaska? – dopytuje radny powiatu bialskiego Marian Tomkowicz (PiS). Dziwi go brak reakcji ekologów. A chodzi o wycinkę drzew wzdłuż Bugu, gdzie powstać ma bariera elektroniczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już w lutym Straż Graniczna podawała do publicznej wiadomości, że wyłoniła wykonawcę - konsorcjum firm Elektrotim i Ostoya-DataSystem. - Długość bariery elektronicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych" - przekazał wówczas rzecznik prasowy SG. Wszystko za blisko 280 mln zł. A kilka miesięcy później zaczęła się wycinka w pasie 10 metrów od Bugu na odcinku od Włodawy do Janowa Podlaskiego.

- To nie powinno się stać. Ja wiem, że wojsko, że bezpieczeństwo. Ale czy były rozważane inne opcje? Jak można wycinać stare drzewa nad Bugiem? Kto podjął taką decyzję, by zmasakrować rezerwat Szwajcaria Podlaska? – dopytywał na ostatniej sesji Marian Tomkowicz (PiS), radny powiatu bialskiego, tłumacząc, że wraz z żoną  są miłośnikami przyrody. – Stała się zbrodnia w rezerwacie. Jak był mur budowany na granicy, to wtedy obrońcy praw człowieka tam protestowali, a gdzie teraz są ekolodzy, którzy wcześniej przywiązywali się do drzew w Puszczy Białowieskiej? – dziwi się Tomkowicz.

Przewodniczący rady odpowiada, że wycinka odbywa się zgodnie z prawem. – Reguluje to m.in. ustawa o ochronie granicy państwowej. Musimy w końcu zdecydować, czy chcemy chronić się przed nielegalnymi migrantami, czy chronimy drzewa – stwierdza Wojciech Mitura (Porozumienie Samorządowe).

Z kolei, zdaniem radnego Mariusza Kiczyńskiego (PSL) innego wyjścia nie było. - Decyzję podjął rząd, a do wykonania wydelegował Straż Graniczną, która wyłoniła wykonawcę. Są 3 ustawy, które to regulują- wskazuje Kiczyński, który na co dzień jest zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – To wszystko dzieje się dlatego, że przez ostatnie 30-40 lat ten pas granicznym 15-metrowy był zostawiony samopas. A powinien być czysty- zaznacza radny. – A było tak dlatego że były normalne stosunki z sąsiadami i nikt nie myślał, że będzie wojna po 2020 roku- podkreśla Kiczyński.

Jeszcze wcześniej w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu interweniowały wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat i posłanka Daria Gosek-Popiołek.  Póki co, resort wydłużył sobie czas na odpowiedź do 10 stycznia z uwagi na „konieczność zgromadzenia informacji”,

Zaś wiceminister obrony Cezary Tomczyk  przekonywał niedawno w wywiadzie w TOK FM, że bariera elektroniczna ma służyć głównie powstrzymaniu nielegalnych migrantów przekraczających granicę od strony Białorusi. Z danych SG wynika jednak, że większość prób przekroczenia granicy odbywa się nie przez Bug, ale przez tereny leśne w województwie podlaskim. Przyrodnicy i ekolodzy bardzo negatywnie odnoszą się do wycinki. Adam Wajrak na łamach Gazety Wyborczej pisze, że to „zapewne jedna z największych masakr przyrody w historii Polski po 1989 r. Na liczącym 172 km granicznym odcinku Bugu, jednej z najdzikszych i najpiękniejszych polskich rzek, w pasie 10-15 m wycięto wszystkie drzewa - w tym wielkie topole i wiekowe dęby. Wycięto też wszystkie krzewy, w wielu miejscach zniwelowano teren”. Jego zdaniem długofalowe konsekwencje będą olbrzymie. „Zwiększy się erozja, do rzeki spłynie więcej zanieczyszczeń, pozbawiona cienia woda będzie cieplejsza, co może sprzyjać rozwojowi glonów. Do tego dochodzi utrata miejsc życia dla wielu gatunków” - ostrzega autor wielu książek i artykułów na rzecz ochrony przyrody.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarmark Wielkanocny w Lublinie. Czas na zapisy

Jarmark Wielkanocny w Lublinie. Czas na zapisy

12 i 13 kwietnia na Rynku Starego Miasta w Lublinie będą regionalne potrawy, rękodzieło i świąteczne ozdoby. Wszystko w ramach Jarmarku Wielkanocnego. A lokalni producenci już mogą się zgłaszać.

Potok Sitno w ostatnich minutach doprowadził do remisu w starciu z Omegą Stary Zamość

Omega zaczęła, a Potok zakończył. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

W meczu dwóch ekip walczących w tym sezonie o utrzymanie Potok Sitno zremisował na swoim boisku z Omegą Stary Zamość 1:1

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla lubelskich seniorów

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla lubelskich seniorów

Z darmowej szczepionki skorzysta 1000 seniorów, którzy dotąd nie byli zaszczepieni. Zgłoszenia można już składać w wybranych przychodniach.

Pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska i premier Donald Tusk
Dla obywateli i podatników

Milczące załatwienie sprawy i koniec karania podatnika za przypadkowe błędy

Jeśli urząd nie odpowie na wniosek obywatela w terminie, sprawa zostanie rozstrzygnięta automatycznie na korzyść obywatela – zapowiedział w poniedziałek premier Donald Tusk w trakcie spotkania poświęconego deregulacji. – Odstąpimy od karania podatnika za niecelowe, przypadkowe błędy.

Piłkarze z Trawnik rozegrali w Gołębiu niezłe zawody

Trawena wygrała w Gołębiu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Trawena Trawniki rozpoczęła rundę wiosenną od zwycięstwa

1,5 promila, 80 lat i jedno rondo

1,5 promila, 80 lat i jedno rondo

80-letni kierowca po alkoholu zignorował koncepcję ronda i pojechał prosto. Stracił prawo jazdy.

Domy całoroczne modułowe – panelowe

Domy całoroczne modułowe – panelowe

W ostatnich latach domy całoroczne modułowe panelowe stały się jedną z najszybciej rozwijających się technologii w budownictwie mieszkaniowym. Łączą one zalety prefabrykacji z wysokimi standardami energooszczędności i komfortu użytkowania, umożliwiając realizację pełnowartościowego domu mieszkalnego w czasie liczonym w tygodniach, a nie miesiącach. W tym artykule szczegółowo omówimy specyfikę domów panelowych, proces ich projektowania i produkcji, koszty, możliwości aranżacyjne oraz perspektywy rozwoju na polskim rynku w 2025 roku.

Kapitan statku i piraci. Kobieta wzięła 2 kredyty i straciła 41 tysięcy złotych

Kapitan statku i piraci. Kobieta wzięła 2 kredyty i straciła 41 tysięcy złotych

Nowo poznany mężczyzna chciał uchronić paczkę przed atakiem piratów. Skończyło się tak, że pomagająca mu kobieta zaciągnęła kredyt.

Brak oświetlenia i chodnika. Niebezpieczne sytuacje to tutaj codzienność
galeria

Brak oświetlenia i chodnika. Niebezpieczne sytuacje to tutaj codzienność

Infrastruktura miejska często nie nadąża za szybkim rozwojem miast. Podobnie jest w niektórych miejscach Lublina. Uwagę na to zwróciła naszej redakcji Czytelniczka mieszkająca na Węglinie. Jej zdaniem, na jednej z tutejszych ulic często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Wpadł poszukiwany 2 listami gończymi

Wpadł poszukiwany 2 listami gończymi

20-latek przez kilka miesięcy ukrywał się przed policją. Ma do odsiadki wyrok.

BKS Bodaczów (żółte koszulki) w dwóch meczach rundy wiosennej wzbogacił się o cztery punkty

Zamojska klasa okręgowa. Cztery gole i obustronny niedosyt w Bodaczowie

Na inaugurację 17. kolejki zamojskiej klasy okręgowej BKS Bodaczów zremisował na swoim boisku z Olimpiakosem Tarnogród. Choć patrząc w tabelę wydaje się, że miejscowi powinni być zadowoleni z urwania punktów trzeciej drużynie w tabeli, tak z przebiegu meczu z pewnością żałują, że nie wygrali drugiego spotkania z rzędu

Kraśniccy policjanci już z nową siedzibą. Od dziś obsługa w nowym miejscu

Kraśniccy policjanci już z nową siedzibą. Od dziś obsługa w nowym miejscu

Od dzisiaj kraśniccy policjanci rozpoczęli służbę w zupełnie nowej rzeczywistości. Stary budynek przy Kwiatkowskiego 8 przeszedł do historii, a jego miejsce zajęła nowoczesna siedziba przy ulicy Garażowej 12. Ta długo wyczekiwana inwestycja całkowicie zmienia standardy zarówno pracy funkcjonariuszy, jak i obsługi mieszkańców.

Górnik Łęczna świętuje zdobycie trzech punktów w Tczewie

Dobra passa trwa. GKS Górnik Łęczna wygrał w Tczewie

Piłkarki Górnika nadal w formie. Tym razem drużyna z Łęcznej pokonała na wyjeździe Pogoń Dekpol Tczew. Dla ekipy zielono-czarnych to już piąta wygrana z rzędu.

Przystanek w centrum miasta tymczasowo zmienia lokalizację

Przystanek w centrum miasta tymczasowo zmienia lokalizację

To ważna informacja dla osób przemieszczających się autobusami w okolicach Ogrodu Saskiego. Zmiana będzie obowiązywać przez trzy dni.

Planujesz budowę własnego ujęcia wody? Sprawdź, do czego przyda Ci się zestaw hydroforowy

Planujesz budowę własnego ujęcia wody? Sprawdź, do czego przyda Ci się zestaw hydroforowy

Stworzenie własnego ujęcia wody pozwala uniezależnić się od sieci wodociągowej i pozyskiwać wodę do picia, podlewania ogrodu lub pojenia zwierząt bez dodatkowych kosztów. W celu pobierania wody ze studni głębinowej nie trzeba już jednak korzystać z ciężkich wiader. Zamiast niego w studni może być zamontowana pompa wody pitnej. Dzięki niej woda ze studni dociera nawet do instalacji wodnej w budynku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium