Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

5 lutego 2021 r.
9:37

Mieszkańcy nie chcą rozbudowy chlewni. Dogadają się z rolnikiem?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 4 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkańcy Przechodziska (gmina Drelów) nie zgadzają się na rozbudowę chlewni, którą planuje rolnik z tej miejscowości. Pod protestem podpisało się blisko 60 osób. Wójt gminy zapewnia, że mocno bierze pod uwagę ich głos.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W grudniu do gminy wpłynął wniosek Karola Szykuta w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy chlewni.

– Uciążliwy odór gnojowicy obniży komfort życia nie tylko mieszkańców Przechodziska, ale także ościennych miejscowości – przypuszcza Andrzej Mironiuk, radny powiatowy.

W miejscowości na co dzień nie mieszka, ale jego rodzina ma tam nieruchomości. Pod protestem podpisało się 58 osób. – Ta chlewnia ma powstać w centrum miejscowości, więc dotknie to wszystkich – zauważa Mironiuk.

Inwestor chce na swojej działce postawić dwie chlewnie, w których zamierza hodować ponad 4600 sztuk trzody chlewnej. Teraz, w swoim gospodarstwie trzyma już 500 świń. – W tej miejscowości jest pięknie i spokojnie. Są plany budowy drogi asfaltowej. Jest wodociąg. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to wartość naszych nieruchomości spadnie – dodaje radny powiatu bialskiego.

Z planów inwestora wynika, że gnojowicę miałby wywozić na okoliczne pola uprawne. – To może stanowić zagrożenie ekologiczne – obawiają się mieszkańcy.

Młody rolnik Karol Szykut nie jest chętny do rozmowy. – Udzieliłem już wywiadu dla tygodnika „Słowo Podlasia”. Czekam na możliwość zorganizowania spotkania z mieszkańcami. To dla mnie bardzo ważne – ucina. – Przez ASF zostaliśmy jedynym gospodarstwem w gminie, które hoduje taką ilość świń. Do rozwoju gospodarstwa zmusza mnie system ich odbioru. Zakłady mięsne zakładają tylko odbiory całosamochodowe, inaczej nie opłaca im się przyjeżdżać. Przy sprzedaży małych partii hodowla przestaje być opłacalna. Obecnie mam na chlewni 100 macior, zatem tuczniki muszę mieć gdzie trzymać. Aby utrzymać gospodarstwo, muszę mieć możliwość tuczu, niestety sprzedaż prosiaków nie jest dochodowa – powiedział dla „Słowa Podlasia” Szykut. Jednocześnie, nie krył zaskoczenia skalą protestu. Poza tym, wyjaśniał gazecie, że pod uwagę bierze dwa warianty lokalizacji chlewni. Jeden zakłada kilkusetmetrową odległość od zabudowy mieszkalnej. Zapewnia też, że w jego chlewni ograniczona będzie emisja amoniaku.

Do gminy wpłynęła póki co pozytywna opinia z Urzędu Marszałkowskiego. – Opinia została wydana na podstawie przedłożonego raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Poinformowaliśmy również wójta gminy Drelów, że nie jest prawnie związany stanowiskiem organu opiniującego, a tym samym przedmiotowa opinia nie jest dokumentem wiążącym, co do istoty rozstrzygnięcia sprawy – zaznacza Remigiusz Małecki, rzecznik urzędu.

Wójt gminy Piotr Kazimierski deklaruje, że głos mieszkańców jest dla niego ważny. – Nie można nie uznać ich racji. To inwestycja planowana w centrum miejscowości. Te fetory będą uciążliwe. Inwestor może zarobić, a mieszkańcy stracą – zauważa wójt.

Jego zdaniem, prawnie trudno to właściwie rozegrać. – Wójt ma wydać decyzję środowiskową, ale jeśli opinie instytucji będą pozytywne, to nie ma wyjścia – dodaje.

Kazimierski zwraca też uwagę, że taka inwestycja nie przynosi zbyt wielu dochodów gminie. – Takie instalacje, jak fermy drobiu, czy chlewnie podlegają pod podatki działów specjalnych produkcji rolnej i trafiają bezpośrednio do Skarbu Państwa – tłumaczy.

W ocenie władz gminy, korzystne byłoby spotkanie wiejskie. – Ale przez Covid-19 nie możemy tego zorganizować. Poczekamy, może obostrzenia się zmienią. Liczę, że dojdzie do kompromisu i obie strony się domówią. Będę o to zabiegał – przyznaje Kazimierski.

Natomiast, jeśli to się nie uda, to gmina będzie kwestionować zapisy raportu oddziaływania na środowisko. W sprawie planowanej inwestycji nie wypowiedziały się jeszcze m.in. sanepid czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Zwłoki dwóch dziewczynek znalezione na pogorzelisku
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek znalezione na pogorzelisku

W piątek rano na pogorzelisku w województwie małopolskim znaleziono ciała dwóch dziewczynek. W sprawie została zatrzymana matka.

Nocne dachowanie w centrum Lublina
WIDEO
film

Nocne dachowanie w centrum Lublina

Dwie osoby trafiły do szpitala wskutek nocnego wypadku w centrum Lublina. Przyczyną było wymuszenie pierwszeństwa.

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku
galeria

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku

Pod koniec kwietnia w powiecie biłgorajskim doszło do ciekawego znaleziska. To krzemienna siekierka datowana na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przejdzie przez województwo lubelskie w poszukiwaniu dawców. Obecnie najbardziej potrzebne są grupy krwi 0 RhD -, A RhD- i B RhD-.

Majówka w Beretowym stylu
foto
galeria

Majówka w Beretowym stylu

Zobaczcie, jak się bawił Lublin na majówkowej imprezie w Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tej szalonej imprezy.

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.

Majówka w rytmie reggae
foto
galeria

Majówka w rytmie reggae

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Sprawdźcie sami, co się działo na podczas nocy z muzyką reggae. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”
ZDJĘCIA
galeria

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści” odbywają się w Lublinie. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy to zwieńczenie całorocznego cyklu imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. Na deskach Opery Lubelskiej teatry z całej Polski, a także świata.

Majóweczka w Helium Club
foto
galeria

Majóweczka w Helium Club

Zapraszamy do obejrzenia gorącej fotogalerii z majówki w klubie Helium. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival

W piątek ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival. Bilety w tej cenie kupimy do 9 czerwca. Poznaliśmy także kolejnego asa, który wystąpi na świdnickim niebie.

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

W związku z powodziami jakie nawiedziły Brazylię, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz Polonii, która jest w tym kraju jest bardzo liczna.

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali
galeria

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali

Wielkie emocje na Arenie Lublin. Motor w piątkowy wieczór tylko zremisował jednak ze Zniczem Pruszków 3:3. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki
ZDJĘCIA
galeria

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki

Rozpoczęła się jedna z największych imprez studenckich Juwenalia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!