Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 stycznia 2016 r.
14:45

MON pomajstruje przy bialskim lotnisku?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 9 A A
Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski pozytywnie ocenia pomysł Białej Podlaskiej odnośnie utworzenia na lotnisku podstrefy ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska
Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski pozytywnie ocenia pomysł Białej Podlaskiej odnośnie utworzenia na lotnisku podstrefy ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska

Ministerstwo Obrony Narodowej przychylne wobec planów Białej Podlaskiej na stworzenie podstrefy ekonomicznej na byłym lotnisku wojskowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydent Dariusz Stefaniuk spotkał się w tej sprawie z wiceministrem obrony narodowej Bartłomiejem Grabskim.

– Rozmawiałem o naszych planach, zarówno w kontekście podstrefy ekonomicznej, jak i działalności okołolotniczej na lotnisku. Bo jesteśmy zobligowani ustawą aby taki charakter tu utrzymać. Minister pozytywnie ocenił nasze zamiary powołania tu podstrefy – przyznaje Dariusz Stefaniuk.

Miasto chce przeznaczyć na podstrefę 60-hektarową działkę na lotnisku. Procedura trwa. Radni uchwalili już zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Tym samym, studium dopuszcza już nowe funkcje na tym terenie: produkcyjne, składowe oraz handlu hurtowego. Opracowywany jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod nazwą „Lotnisko – strefa gospodarcza”. Jest to pierwszy etap procedury planistycznej.

Jak zapewniają urzędnicy, najważniejsze dla powstania specjalnej podstrefy ekonomicznej jest przygotowanie terenu. 

– Mielecka strefa jest otwarta na rozmowy, jednak to my musimy dopełnić formalności m.in. dotyczących planu zagospodarowania. Potencjalni inwestorzy pojawiają się, ale jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o szczegółach - mówił nam w listopadzie Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji.

Miasto liczy też że na bialskim lotnisku będą się szkolić piloci z dęblińskiej Szkoły Orląt. – Takiej decyzji jeszcze nie mam od kierownictwa szkoły. Ale na początku nowego roku będę uczestniczył w spotkaniu na ten temat z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Szkołą Orląt. Będzie mowa o warunkach które musimy spełniać oraz o oczekiwaniach szkoły. Liczymy też na pomoc MON – nie ukrywa prezydent Białej Podlaskiej.

Władze miasta już od kilku miesięcy zabiegają o to aby piloci z Dęblina szkolili się na bialskim lotnisku.

W maju Waldemar Bieniek, kanclerz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych potwierdził nam, że Biała Podlaska to jedna z alternatyw dla szkoły na 2016 rok.

Lotnisko w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Ale nie wszystkie grunty należą do miasta. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji Mienia Wojskowego. – Chcielibyśmy te grunty przejąć. Uważam że dzisiaj nie są one przez Agencję należycie wykorzystane. Na przykład tuż przy wjeździe na lotnisko stoją dwa wieżowce, które od lat są puste. A my moglibyśmy je zaadaptować na mieszkania. Poza tym, na terenach Agencji jest bocznica kolejowa. A ona świetnie uzupełniałaby nam podstrefę – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk. Miasto ma też plany powołania na lotnisku strzelnicy sportowej. – Zgłasza się do nas wiele podmiotów, które chcą prowadzić taką działalność. Bo jak twierdzą, takich miejsc jest niewiele w regionie  – przyznaje Stefaniuk.

– Liczę na to, że kolejni ministrowie będą patrzeć przychylnie na Polskę Wschodnią. Potrzebujemy lobby przy powoływaniu podstrefy ekonomicznej, tak aby przyspieszyć procedurę – mówi na koniec prezydent Białej Podlaskiej.

Pozostałe informacje

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium