Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 kwietnia 2016 r.
14:21

Odroczona rozprawa ws. Marka Treli. Były prezes stadniny w Janowie walczy o przywrócenie do pracy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
41 25 A A
Marek Trela i adwokat Grzegorz Fertak, reprezentujący pozwaną stadninę, fot .Ewelina Burda
Marek Trela i adwokat Grzegorz Fertak, reprezentujący pozwaną stadninę, fot .Ewelina Burda

Zaplanowana na czwartek pierwsza rozprawa o przywrócenie do pracy Marka Treli została odroczona z powodu choroby pełnomocnika byłego prezesa stadniny koni w Janowie Podlaskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trela domaga się przywrócenia do pracy i odszkodowania. Z kolei strona pozwana nie uznaje powództwa i wnosi o jego oddalenie.

- Tak naprawdę chcę bronić swojego dobrego imienia – powiedział w czwartek były wieloletni prezes stadniny.

Odwołanie i krytyka

Ze stanowiska odwołała go 19 lutego Agencja Nieruchomości Rolnych. Najpierw pojawił się argument "braku zaufania", a po kilku dniach ANR mówił już o "braku odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi". Miało chodzić o "okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima". ANR wyceniła klacz na  3 mln euro.

Zdaniem Agencji  zarząd stadniny dopuścił też do "pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje". 

Poza tym, szef stadniny krytykowany był  za dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi, które miały nie zabezpieczać interesów polskich hodowców. 

Przekroczone granice

Marek Trela z tymi zarzutami się nie zgadza. – Granice zostały przekroczone. Jedyny majątek jaki zgromadziłem w życiu, to jest to, co udało mi się wypracować w Janowie, czyli konie, które stoją w stajniach, ten prestiż. Tego chcę bronić, swojego dobrego imienia – tłumaczy. – Jak się czemuś poświęciło prawie całe życie, to dobrze byłoby wiedzieć, jakie są powody tego, że nie można tego robić dalej – dodaje Trela.

Rozprawa się jednak nie odbyła, bo rozchorował się pełnomocnik Treli, adwokat Jacek Cieplak, który dzisiaj przesłał wniosek do sądu o jej odroczenie. - Bez obecności pełnomocnika nie chcę zajmować stanowiska procesowego – powiedział przed sądem Marek Trela. Przewodniczący wydziału pracy bialskiego sądu sędzia Waldemar Bańka zgodził się sprawę odroczyć do 28 czerwca.

Wiedział, co podpisuje

Stronę pozwaną, czyli stadninę, reprezentował adwokat Grzegorz Fertak.  – Umowa z 2000 roku z panem Markiem Trelą była zawarta na czas pełnienia określonej funkcji, w tym wypadku funkcji prezesa zarządu stadniny. Taka umowa się rozwiązuje, kiedy dana osoba zostaje odwołana z pełnienia funkcji. Nie ma tu trzymiesiescznego okresu wypowiedzenia. Można odwołać taką osobę bez podania powodu.  Pan Trela doskonale wiedział jaką umowę podpisuje – mówił dziennikarzom pełnomocnik stadniny Grzegorz Fertak.

Po odejściu ze stadniny Trela założył własną działalność związaną z doradztwem. Pomaga opracowywać  programy hodowlane dla hodowców na całym świecie. - Odczuwam żal i ulgę. Brzmi to może paradoksalnie, ale praca w stadninie to był bardzo gorący czas  w moim życiu. Przygotowania do aukcji kosztują dużo energii i nerwów. Teraz przynajmniej o to nie musze się nie denerwować  – przyznaje Trela. - Zawsze jestem skłonny, by pracować w Janowie i hodować konie, ale w obecnej sytuacji nie widzę możliwości współpracy. Padło za dużo oskarżeń, ciężkich słów, które wymagałyby sprostowania, wyjaśnienia, a później można rozmawiać o współpracy  – zaznacza były prezes.

Będzie kolejny pozew?

Trela nie wyklucza także pozwu przeciwko ministrowi rolnictwa Krzysztofowi  Jurgielowi, który kilka tygodni temu na posiedzeniu komisji rolnictwa tłumaczył, że powodem odwołania prezesa Marka Treli było „złodziejstwo, a nie niefachowość". – To wspaniały materiał dla prawników – ocenia były szef janowskiej stadniny. - Niestety stałem się pewnym symbolem, a zawsze w życiu osobistym i zawodowym starałem się trzymać jak najdalej od polityki. Jak widać chęci nie wystarczają, by być wplątanym w jej tryby. Ale nadal chcę robić to, co umiem, spokojnie i apolitycznie - podkreśla Marek Trela.

Obecnie janowską stadniną kieruje Marek Skomorowski, ekonomista z Lublina. W zarządzie zasiada też 28-letni Mateusz Leniewicz -Jaworski, który sprawuje m.in. nadzór nad hodowlą. Ale rozpisany jest już konkurs na nowego prezesa stadniny. Ma to m.in. związek z padnięciem dwóch klaczy należących do Shirley Watts. - Jest duże zainteresowanie konkursem na nowego prezesa. Jednak formalnie nie wpłynęły jeszcze żadne zgłoszenia-przyznaje Wojciech Adamczyk z biura prasowego ANR.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 18:04
0
Podoba mi się stwierdzenie, że jest duże zainteresowanie konkursem na prezesa. A zaraz potem ... że na razie nie wpłynęły żadne zgłoszenia. To mi się kojarzy ze słynnym Radiem Erewan, np. Czy analfabeta może być członkiem akademii nauk ZSRR. Odpowiedź radia: w zasadzie tak, ale nie może być członkiem korespondentem. Chodzi mi tu nie o treść ale o "koloryt" wypowiedzi.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 07:47
0
Uwielbiam kwik byłych prezesów o poranku :D
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 20:10
0
Może prezydent go ułaskawi za nim sąd wyda wyrok ?
Avatar
Obserwator / 29 kwietnia 2016 o 17:53
0
Respondenci....żenada.
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 13:40
0
Zazdrosnicy z Janowa piszą,ze czas na emeryturę...przepraszam za tak niski poziom intelektualny niektórych janowian.trzymam kciuki za wygraną,jest Pan wybitnym znawcą koni arabskich.
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 09:47
0
ooooooooooooooo kurde ...on miał pracować w Emiratach Arabskich ??????? juz go tam nie chcą ....uuuuuuuuuuuuu musi marny fachowiec..???
Avatar
zazzzz / 29 kwietnia 2016 o 07:26
0

Stanowiska nie są dożywotnie czas na emeryturę

Tak można powiedzieć o przywódcach partyjnych, działaczach sportowych czy uczelnianych profesorkach ze spróchniałymi ze starości mózgami, ale nie o fachowcu utrzymającym przez lata stadninę na najwyższym poziomie. Efekty już widzimy.

Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:19
0
Zmiany powinny być co jakiś czas
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:19
0
Stanowiska nie są dożywotnie czas na emeryturę
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:19
0
Konie zostaną przesłuchane ? ;) Już cyrki robią z tą sprawą, po tylu latach czas chyba na emeryturę ?
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 18:04
0
Podoba mi się stwierdzenie, że jest duże zainteresowanie konkursem na prezesa. A zaraz potem ... że na razie nie wpłynęły żadne zgłoszenia. To mi się kojarzy ze słynnym Radiem Erewan, np. Czy analfabeta może być członkiem akademii nauk ZSRR. Odpowiedź radia: w zasadzie tak, ale nie może być członkiem korespondentem. Chodzi mi tu nie o treść ale o "koloryt" wypowiedzi.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 07:47
0
Uwielbiam kwik byłych prezesów o poranku :D
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 20:10
0
Może prezydent go ułaskawi za nim sąd wyda wyrok ?
Avatar
Obserwator / 29 kwietnia 2016 o 17:53
0
Respondenci....żenada.
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 13:40
0
Zazdrosnicy z Janowa piszą,ze czas na emeryturę...przepraszam za tak niski poziom intelektualny niektórych janowian.trzymam kciuki za wygraną,jest Pan wybitnym znawcą koni arabskich.
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 09:47
0
ooooooooooooooo kurde ...on miał pracować w Emiratach Arabskich ??????? juz go tam nie chcą ....uuuuuuuuuuuuu musi marny fachowiec..???
Avatar
zazzzz / 29 kwietnia 2016 o 07:26
0

Stanowiska nie są dożywotnie czas na emeryturę

Tak można powiedzieć o przywódcach partyjnych, działaczach sportowych czy uczelnianych profesorkach ze spróchniałymi ze starości mózgami, ale nie o fachowcu utrzymającym przez lata stadninę na najwyższym poziomie. Efekty już widzimy.

Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:19
0
Zmiany powinny być co jakiś czas
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:19
0
Stanowiska nie są dożywotnie czas na emeryturę
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:19
0
Konie zostaną przesłuchane ? ;) Już cyrki robią z tą sprawą, po tylu latach czas chyba na emeryturę ?
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 150 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 411 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 28 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 23 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!