Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 lutego 2016 r.
18:47

Odwołani ze stadnin: "Prezesem musi być fachowiec. To wąska specjalizacja"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 35 A A

– Podawanie do publicznej wiadomość ceny Pianissimy, konia idealnego, to strzał w stopę dla rynku – stwierdziła na konferencji prasowej w Warszawie Anna Stojanowska, była specjalistka do spraw hodowli konia arabskiego w ANR. Oprócz niej, z dziennikarzami spotkali się także byli prezesi stadnin koni w Janowie Podlaskim - Marek Trela i w Michałowie - Jerzy Białobok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Całą trójkę fachowców Agencja Nieruchomości Rolnych odwołała z pełnionych funkcji 19 lutego. – Pisałem akurat prośbę o honorowy patronat prezydenta RP nad kolejną aukcją, gdy przyjechał do mnie przedstawiciel ANR i nowy prezes stadniny. Przejęcie obowiązków było bardzo szybkie. Oddałem kluczyki do samochodu służbowego, przekazałem służbową kartę kredytową i tokeny do kont bankowych. Wieczorem posprzątałem biuro, a w sobotę rano siedziałem już w samolocie do Abu Zabi – opowiada Marek Trela. 

Ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie m.in. sędziował konie na pokazach i głosił referat o sukcesach polskiej hodowli, Trela wrócił w niedzielę.

Wśród powodów jego odwołania ANR podaje m.in. „brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi”. Chodzi o „okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima”. – To była klacz wyjątkowa, była wzorcem dla hodowli, otoczona powszechnym uwielbieniem. Jeszcze dzień przed zejściem czuła się wspaniale – zapewnia Trela.

Klacz padła 16 października z powodu skrętu jelit. – Ja musiałem udać się na sędziowanie do Włoch. W Rzymie na lotnisku zadzwonił do mnie lekarz weterynarii Ryszard Kucharczyk, powiedział że klacz ma objawy kolkowe – relacjonuje były prezes stadniny w Janowie.

Zdecydowano o przewiezieniu Pianissimy do specjalistycznej kliniki w Warszawie na operację. – Na wieść o tym, że rokowania są beznadziejne, moją decyzją koń został uśpiony – potwierdza Marek Trela.

– Skrętu jelit nie można przewidzieć. To ciężka choroba dla koni, często śmiertelna. Przewód pokarmowy konia jest skomplikowany, to ponad 30 metrów jelit. Operacje można wykonywać tylko w klinikach, w odpowiednich warunkach – tłumaczy zaproszony na konferencję dr Bernard Turek, lekarz weterynarii z warszawskiego SGGW.

Agencja Nieruchomości Rolnych wymieniając podaje, że klacz została wyceniona na 3 mln euro. – Pianissima nigdy nie była przewidziana do sprzedaży. A cena zależy od klienta. Na przykład wyceny koni na aukcję dokonuje się na godzinę przed jej rozpoczęciem, kiedy wiemy jacy są klienci – tłumaczy Anna Stojanowska. – Podawanie ceny konia idealnego, za którego uważana była Pianissima, do publicznej wiadomości jest szkodliwe dla rynku. To strzał w stopę. Bo właśnie została określona górna granica ceny. Nigdy w biznesie nie zatrzaskuje się w ten sposób drzwi – uważa Stojanowska.

Odwołana trójka odniosła się też do pozostałych zarzutów, m.in. tych dotyczących wypłukiwania większej liczby zarodków „niż dopuszczają polskie regulacje”. – W Polsce istnieje przepis dotyczący rejestracji zarodków, który określa polska księga stadna. Wynika z niego, że można zarejestrować jedno źrebię z embriotransferu i jedno urodzone drogą naturalną. Ale przepis nie dotyczy wypłukiwania zarodków – zauważyła Stojanowska.

Natomiast zagraniczne ośrodki hodowlane takich ograniczeń w kwestii zarodków nie mają. – Wypłukiwanie zarodków nie jest szkodliwe dla klaczy. Jest to prosty zabieg – zapewnia prof. Marian Tischner, specjalista w zakresie biotechnologii rozrodu zwierząt. – Zabieg można powtarzać tak często, jak jest owulacja u klaczy, czyli co 21 dni. W sezonie można uzyskać od 6 do 7 zarodków. – To ograniczenie wprowadziliśmy w Polsce ze względu na rynek. Aby nie zasypywać go zarodkami, nie obniżać tym samym ceny źrebiąt – tłumaczy Marek Trela.

Trójka fachowców nie zgadza się też z zarzutem o dzierżawach klaczy przez zagraniczne ośrodki w sposób, który „nie zabezpieczał polskich interesów”.

– Dzierżawiąc klacze, pozwalamy zwykle na pobranie zagranicznym ośrodkom od 2 do 3 zarodków. Mamy przez to promocyjne sukcesy poprzez wyniki pokazowe oraz korzyści finansowe – podkreśla były szef janowskiej stadniny.

Finansowe wyniki stadnin rzeczywiście były zadowalające. – Odkąd panowie Trela i Białobok byli prezesami, spółki przynosiły zysk. Szacowane zyski janowskiej stadniny za 2015 rok to 3,2 mln zł, a Michałowa 2,3 mln zł – podkreśla Stojanowska.

– Kiedy przekazywałem nowej prezes protokoły zdawczo-odbiorcze i zobaczyła stan oszczędności na kontach michałowskiej stadniny to nie uwierzyła – relacjononuje Jerzy Białobok, były prezes stadniny w Michałowie (woj. świętokrzyskie). – Handel końmi jest zmienny, a zgromadzone środki pozwalają przetrwać kryzysy.

Decyzją Agencji Nieruchomości Rolnych, stadniną koni w Janowie Podlaskim kieruje obecnie Marek Skomorowski, ekonomista z Lublina, bez doświadczenia w hodowli. Z kolei miejsce Białoboka zajęła Anna Durmała, z wykształcenia zootechnik.

– Pan, który przyszedł do Janowa deklaruje, że w przyszłości konie może staną się jego pasją. Prezesem musi być fachowiec, bo to wąska specjalizacja. Może być świetnym menagerem, ale on musi w pewnym momencie pokazać w którą stronę iść – uważa Stojanowska.

– Decyzje, które podejmują prezesi stadnin, to z jednej strony decyzje finansowe, a z drugiej hodowlane. A interes hodowli jest czasem przeciwstawny z interesem firmy. Do tej pory było tak, że najtrudniejsze decyzje musiały rozgrywać się w naszych głowach – przyznaje Trela.

Na poniedziałkową konferencję zaproszeni zostali także minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz prezes ANR Waldemar Humięcki. Jednak żaden z nich się nie pojawił.

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 22:21
0
gdzie bym nie czytał o tych koniach to często używa się sformułowania strzał w stopę. Co jest kochani cały czas strzały w stopę. Dobrze że konie mają kopyta a nie stopy bo byłoby po nich.
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 09:05
0

wal się pisiorze, wyznawco brochy i durnej pawłowicz

Strzał chybiony masz szczęście że pis wygrał to może cię posadzi a gdybyśmy my wygrali to na drzewach zamiast liści ... dokończ sobie bezmuzgowcu.

Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 02:54
0
Kanakanty katym, kaktókarzy kazbekaszczekaszczyścili kapokalskie kastakadnikany. Kawakały kanakaichkagrokaby.
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 02:41
0
Chyba to nie PIS spiemparompalił? Kajakatokapiekardokalę. Kazwukajakamąkaki, kajakkamłyn kastokai.
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 02:31
0
Nie widzę żadnej szansy dla polskich stadnin. Okrojone z powierzchni, prawnie (zgdnie z LEWEM) scwelowane poprzez pozbywanie się zarodków, zastraszajace normalnych pracowników spoza rodzin, niesprawiedliwe wynagroadzajace. Nie jest możliwy ich rozwój. To jest koniec polskich stadnin. Czy widzę szansę? Absolutnie żadnej. Co zrobisz, jak nic nie zrobisz? Większość stadnin spoza RP wyprzedzi wszystkie polskie stadniny. Niestety, to się już stało. Nowi się tylko nachapią, a starzy jeszcze bardziej by to spaprali. Tragedia.
Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 15:35
0

fachowiec może być tylko jeden. i to na pewno nie z pisu. jezeli już to tylko i wyłącznie z popsl. to sie nazywa narcyzm.

A jak nazwiesz rodzinki całe na państwowej posadzie w państwowym zakladzie? Popatrz na ich zarobki i porównaj do tego jak zyją i co mają, co to niewolnikiem jesteś? Narcyzm to ma całe chałatajstwo z klucza POpapranego...uważają że po nich to katastrofa, bo tylko oni mają głowę, fachowość, zdolnosci....To jest narcyzm, Bronek wierzył ze w pierwszej rundzie Polacy już go wybrali...no i co, nowy prezydent jest super, pierwszy raz się nie wstydzę i patrzac nie boję ze strzeli jakiegoś Bolka czy Bronka, albo zachoruje po filipińsku...Tak tak narcyzki z PSL, PO, skończyło się, raz na zawsze, bo kto raz pozna prawdziwe dobro nigdy już za byle "h.d. i kamieni kupa " nie pójdzie!!!

A jak nazwiesz rodzinki całe na państwowej posadzie w państwowym zakladzie? Popatrz na ich zarobki i porównaj do tego jak zyją i co mają, co to niewolnikiem jesteś? Narcyzm to ma całe chałatajstwo z klucza POpapranego...uważają że po nich to katastrofa, bo tylko oni mają głowę, fachowość, zdolnosci....To jest narcyzm, Bronek wierzył ze w pierwszej rundzie Polacy już go wybrali...no i co, nowy prezydent jest super, pierwszy raz się nie wstydzę i patrzac nie boję ze strzeli jakiegoś Bolka czy Bronka, albo zachoruje po filipińs... rozwiń

Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 15:29
0

Ja bym bardziej obstawial Watykan albo Koree i wszyscy dobrze wiedza kto bedzie wodzem i czyje obrazy beda wisiec w kazdym domu :)

Obstaw siebie, ubierz sandałki i krótkie majtki i już maszeruj do tej Koree bliżej masz do północnej czerwony gamoniu.

Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 15:26
0

Szanowni państwo mówi się o ...jak to dobrze było za Pana Marka Treli. Nie mając nic do jego kwalifikacji i znajomości tematu w kwestii koni to powiem tak. Po oddaniu władzy nad stadniną przez Pana Krzyształowicza stadnina przeszła ewolucje dość zmniejszające jej znaczenie. Z prawie 3000 ha gospodarstwa stała się folwarkiem ok 800 ha co spowodowało że kupuje słomę, siano, kiszonkę,owies stając się gospodarstwem niewydolnym rolniczo.Porównanie wyglądu stadniny wcześniej a obecnie to obraz nędzy i rozpaczy. To samo w kwestii osiągnięć w ostatnich latach osiągnięcia w porównaniu do Michałowa są mizerne gdzie kiedyś to Janów dzierżył palmę pierwszeństwa. Jest jescze kwestia dozoru nad stadniną Pan Marek nie miał czasu za wyjazdami i lansem w mediach się stadniną zajmować

To jest głos rozsądny, ale czy ktoś Ciebie przeczyta? Masz całkowitą rację, kiedyś Janów był nazwą, dzisiaj konie z Mazur z Kurek  zna kazdy zachodni hodowca. A Jabnów tylko dla wyższej klasy? Nie utrzyma się tak, a pomoc z rządu i wojna? To co to za polityka? SEPUKU?

To jest głos rozsądny, ale czy ktoś Ciebie przeczyta? Masz całkowitą rację, kiedyś Janów był nazwą, dzisiaj konie z Mazur z Kurek  zna kazdy zachodni hodowca. A Jabnów tylko dla wyższej klasy? Nie utrzyma się tak, a pomoc z rządu i wojna? To co to za polityka? SEPUKU?

rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2016 o 15:19
0
Placzcie płaczcie, a ja wam radzę wreszcie podwinąć rękawy (zakasać) i brać się do roboty, koryto już będzie zlikwidowane, NIEMA BAAA, Każdy sam musi zarabiać na siebie, skończyło się żerowanie na innych. Teraz do stadniny, za czym oni strajkować chcą? Wszyscy zostają zmienia się tylko gospodarowanie, za ekonomiczną stronę bierze się człowiek co to potrafi. Nie rozumiem jak chce przeżyć stadnina walcząc ze swoim rzadem? Pogłupieliście do reszty na tym wschodzie? PSL wam nic nie dał przez tyle lat urzędowania z SLD i PO...dlaczego ich bronicie? Nie pojmuję Was Krajanie. Albo....zapytajcie tych co jeżdżą po kraju i swiecie, nie równajcie do wschodu!
Placzcie płaczcie, a ja wam radzę wreszcie podwinąć rękawy (zakasać) i brać się do roboty, koryto już będzie zlikwidowane, NIEMA BAAA, Każdy sam musi zarabiać na siebie, skończyło się żerowanie na innych. Teraz do stadniny, za czym oni strajkować chcą? Wszyscy zostają zmienia się tylko gospodarowanie, za ekonomiczną stronę bierze się człowiek co to potrafi. Nie rozumiem jak chce przeżyć stadnina walcząc ze swoim rzadem? Pogłupieliście do reszty na tym wschodzie? PSL wam nic nie dał przez tyle lat urzędowania z SLD i PO...dlaczego ich bronici... rozwiń
Avatar
Pis da / 1 marca 2016 o 13:42
0

pis rozwalił polske i co najważniejsze- te lizodoopy pisiory nie widzą nic złego w tym,że rozpierd.... kraj.
Wejście do domu Jaruzelskiego, opluwanie Wałęsy a dawanie kasy rydzowi pasibrzuchowi to tylko trybunał i wyrok w łeb dla dudusia brochy i kaczora. Druga Rumunia będzie ?


Ja bym bardziej obstawial Watykan albo Koree i wszyscy dobrze wiedza kto bedzie wodzem i czyje obrazy beda wisiec w kazdym domu :)
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 22:21
0
gdzie bym nie czytał o tych koniach to często używa się sformułowania strzał w stopę. Co jest kochani cały czas strzały w stopę. Dobrze że konie mają kopyta a nie stopy bo byłoby po nich.
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 09:05
0

wal się pisiorze, wyznawco brochy i durnej pawłowicz

Strzał chybiony masz szczęście że pis wygrał to może cię posadzi a gdybyśmy my wygrali to na drzewach zamiast liści ... dokończ sobie bezmuzgowcu.

Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 02:54
0
Kanakanty katym, kaktókarzy kazbekaszczekaszczyścili kapokalskie kastakadnikany. Kawakały kanakaichkagrokaby.
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 02:41
0
Chyba to nie PIS spiemparompalił? Kajakatokapiekardokalę. Kazwukajakamąkaki, kajakkamłyn kastokai.
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 02:31
0
Nie widzę żadnej szansy dla polskich stadnin. Okrojone z powierzchni, prawnie (zgdnie z LEWEM) scwelowane poprzez pozbywanie się zarodków, zastraszajace normalnych pracowników spoza rodzin, niesprawiedliwe wynagroadzajace. Nie jest możliwy ich rozwój. To jest koniec polskich stadnin. Czy widzę szansę? Absolutnie żadnej. Co zrobisz, jak nic nie zrobisz? Większość stadnin spoza RP wyprzedzi wszystkie polskie stadniny. Niestety, to się już stało. Nowi się tylko nachapią, a starzy jeszcze bardziej by to spaprali. Tragedia.
Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 15:35
0

fachowiec może być tylko jeden. i to na pewno nie z pisu. jezeli już to tylko i wyłącznie z popsl. to sie nazywa narcyzm.

A jak nazwiesz rodzinki całe na państwowej posadzie w państwowym zakladzie? Popatrz na ich zarobki i porównaj do tego jak zyją i co mają, co to niewolnikiem jesteś? Narcyzm to ma całe chałatajstwo z klucza POpapranego...uważają że po nich to katastrofa, bo tylko oni mają głowę, fachowość, zdolnosci....To jest narcyzm, Bronek wierzył ze w pierwszej rundzie Polacy już go wybrali...no i co, nowy prezydent jest super, pierwszy raz się nie wstydzę i patrzac nie boję ze strzeli jakiegoś Bolka czy Bronka, albo zachoruje po filipińsku...Tak tak narcyzki z PSL, PO, skończyło się, raz na zawsze, bo kto raz pozna prawdziwe dobro nigdy już za byle "h.d. i kamieni kupa " nie pójdzie!!!

A jak nazwiesz rodzinki całe na państwowej posadzie w państwowym zakladzie? Popatrz na ich zarobki i porównaj do tego jak zyją i co mają, co to niewolnikiem jesteś? Narcyzm to ma całe chałatajstwo z klucza POpapranego...uważają że po nich to katastrofa, bo tylko oni mają głowę, fachowość, zdolnosci....To jest narcyzm, Bronek wierzył ze w pierwszej rundzie Polacy już go wybrali...no i co, nowy prezydent jest super, pierwszy raz się nie wstydzę i patrzac nie boję ze strzeli jakiegoś Bolka czy Bronka, albo zachoruje po filipińs... rozwiń

Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 15:29
0

Ja bym bardziej obstawial Watykan albo Koree i wszyscy dobrze wiedza kto bedzie wodzem i czyje obrazy beda wisiec w kazdym domu :)

Obstaw siebie, ubierz sandałki i krótkie majtki i już maszeruj do tej Koree bliżej masz do północnej czerwony gamoniu.

Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 15:26
0

Szanowni państwo mówi się o ...jak to dobrze było za Pana Marka Treli. Nie mając nic do jego kwalifikacji i znajomości tematu w kwestii koni to powiem tak. Po oddaniu władzy nad stadniną przez Pana Krzyształowicza stadnina przeszła ewolucje dość zmniejszające jej znaczenie. Z prawie 3000 ha gospodarstwa stała się folwarkiem ok 800 ha co spowodowało że kupuje słomę, siano, kiszonkę,owies stając się gospodarstwem niewydolnym rolniczo.Porównanie wyglądu stadniny wcześniej a obecnie to obraz nędzy i rozpaczy. To samo w kwestii osiągnięć w ostatnich latach osiągnięcia w porównaniu do Michałowa są mizerne gdzie kiedyś to Janów dzierżył palmę pierwszeństwa. Jest jescze kwestia dozoru nad stadniną Pan Marek nie miał czasu za wyjazdami i lansem w mediach się stadniną zajmować

To jest głos rozsądny, ale czy ktoś Ciebie przeczyta? Masz całkowitą rację, kiedyś Janów był nazwą, dzisiaj konie z Mazur z Kurek  zna kazdy zachodni hodowca. A Jabnów tylko dla wyższej klasy? Nie utrzyma się tak, a pomoc z rządu i wojna? To co to za polityka? SEPUKU?

To jest głos rozsądny, ale czy ktoś Ciebie przeczyta? Masz całkowitą rację, kiedyś Janów był nazwą, dzisiaj konie z Mazur z Kurek  zna kazdy zachodni hodowca. A Jabnów tylko dla wyższej klasy? Nie utrzyma się tak, a pomoc z rządu i wojna? To co to za polityka? SEPUKU?

rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2016 o 15:19
0
Placzcie płaczcie, a ja wam radzę wreszcie podwinąć rękawy (zakasać) i brać się do roboty, koryto już będzie zlikwidowane, NIEMA BAAA, Każdy sam musi zarabiać na siebie, skończyło się żerowanie na innych. Teraz do stadniny, za czym oni strajkować chcą? Wszyscy zostają zmienia się tylko gospodarowanie, za ekonomiczną stronę bierze się człowiek co to potrafi. Nie rozumiem jak chce przeżyć stadnina walcząc ze swoim rzadem? Pogłupieliście do reszty na tym wschodzie? PSL wam nic nie dał przez tyle lat urzędowania z SLD i PO...dlaczego ich bronicie? Nie pojmuję Was Krajanie. Albo....zapytajcie tych co jeżdżą po kraju i swiecie, nie równajcie do wschodu!
Placzcie płaczcie, a ja wam radzę wreszcie podwinąć rękawy (zakasać) i brać się do roboty, koryto już będzie zlikwidowane, NIEMA BAAA, Każdy sam musi zarabiać na siebie, skończyło się żerowanie na innych. Teraz do stadniny, za czym oni strajkować chcą? Wszyscy zostają zmienia się tylko gospodarowanie, za ekonomiczną stronę bierze się człowiek co to potrafi. Nie rozumiem jak chce przeżyć stadnina walcząc ze swoim rzadem? Pogłupieliście do reszty na tym wschodzie? PSL wam nic nie dał przez tyle lat urzędowania z SLD i PO...dlaczego ich bronici... rozwiń
Avatar
Pis da / 1 marca 2016 o 13:42
0

pis rozwalił polske i co najważniejsze- te lizodoopy pisiory nie widzą nic złego w tym,że rozpierd.... kraj.
Wejście do domu Jaruzelskiego, opluwanie Wałęsy a dawanie kasy rydzowi pasibrzuchowi to tylko trybunał i wyrok w łeb dla dudusia brochy i kaczora. Druga Rumunia będzie ?


Ja bym bardziej obstawial Watykan albo Koree i wszyscy dobrze wiedza kto bedzie wodzem i czyje obrazy beda wisiec w kazdym domu :)
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 0

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 0 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 7 7

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 2

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 0

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 0 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 37 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 28 3

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 45 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 73 44

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.