Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 grudnia 2019 r.
13:10

Pożegnanie z Limem i z lotnictwem w Białej Podlaskiej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
209 35 A A
Samolot miał odlecieć w czwartek, ale mgła pokrzyżowała plany
Samolot miał odlecieć w czwartek, ale mgła pokrzyżowała plany (fot. E. Burda)

– Łezka w oku się kręci – przyznaje pilot Sławomir Hetman. To on odleci w piątek z bialskiego lotniska samolotem szkolno-bojowym SBLim-2. Po ponad 120 latach kończy się historia lotnictwa w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego? Od przyszłego roku na teren byłego lotniska wojskowego wkracza wojsko, a dokładniej batalion 18. Dywizji Zmechanizowanej. Ogromny obszar przejmuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Hangar zostanie rozebrany. Samoloty, które w nim stacjonowały, do końca roku muszą stąd odlecieć. W piątek Biała Podlaska pożegna Lima. Wcześniej planowano lot w czwartek, ale gęsta mgła pokrzyżowała szyki.

 – To jest zamknięcie historii lotniczej ziemi bialskopodlaskiej – mówi pilot Sławomir Hetman, który w piątek odleci Limem do Mielca. – Na początku swojej kariery zawodowej latałem tymi samolotami w Białej Podlaskiej – przyznaje.

Pilot nie ma wątpliwości, że to szczególna maszyna. – Konstrukcja ma 66 lat. Jest w pełni sprawna. To szczyt osiągnięć technicznych z końca lat 40-tych. Powstało siedem takich samolotów. Władze radzieckie zleciły Polakom ich wykonanie. Miały podlegać ocenie i Polska miała dostać zgodę na produkcję samolotów odrzutowych. To była produkcja testowa – opowiada Hetman.

Fachowcy nie mają wątpliwości, to była epokowa zmiana. – Wcześniej żaden nie miał silnika odrzutowego – zaznacza pilot. Lim w bialskim hangarze stał od 2012 roku. W grudniu od Fundacji Polskie Orły odkupił go prywatny właściciel. – Chętnych było wielu z całego świata. Cieszę się że pozostanie w Polsce – podkreśla Sławomir Hetman.

Nowy właściciel przyjechał do Białej Podlaskiej. – Będziemy go przywracać do jeszcze lepszego stanu lotnego i latać z nim na pokazy. To jedyny zachowany model SBLim-2 w Polsce. W Europie są trzy egzemplarze – zaznacza Bartosz Maciejczyk, pilot.

Na odlot samolotu na bialskie lotnisko przybyło wielu ludzi związanych z lotnictwem. – To jest pożegnanie. Jak usłyszałem ten dźwięk, to tętno mi wzrosło, a w oczach zakręciły się łzy – nie ukrywa Franciszek Ostrowski, radny miasta w Białej Podlaskiej i były pilot. – Pracowałem tu od 1974 roku. Na Limie 2300 godzin wylatałem. Najwyżej na 14800 metrach z nim byłem – wspomina.

Na bialskim lotnisku wyszkoliło się ok. 1 tys. lotników. – Na tej maszynie wszystko można było zrobić i korkociąg i pilotaż wyższy – dodaje Ostrowski.

Przypomnijmy, że w okresie międzywojennym w Białej Podlaskiej działała Podlaska Wytwórnia Samolotów, w której wyprodukowano 1500 samolotów różnego typu. Jak wspomina Ostrowski, samoloty z tej fabryki brały udział w II wojnie światowej. Po wojnie, z przerwami, stacjonowało tu lotnictwo. W 1997 roku powstał tu 61. pułk szkolno-lotniczy, który działał do 2000 roku.

– Obecnie MON nie życzy sobie, aby ktoś spoza wojska był współuczestnikiem parceli, na której wojsko będzie stacjonować – przyznaje pilot Hetman. Z hangaru wyprowadzić musiały się też szybowce, na których można było się szkolić w Białej Podlaskiej. – W tej chwili trwa procedura wyrejestrowania lotniska – zaznacza Mariusz Kozioł, kierownik lotniska. Przypomnijmy, że pas startowy na bialskim lotnisku należał do najdłuższych w Polsce ( 3200m). 

Hangar na lotnisku będzie rozebrany (fot. E. Burda)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:52
Jak będzie odlot, niech zabiorą ze sobą Litwiniuka...
Avatar
acv / 19 grudnia 2019 r. o 19:39
A prezydent przyjechał i co ?? Cieszył się jak g...pi, a z czego się tak cieszył... że pozbył się lotniska i lotnictwa z Białej P. Zlikwidował lotnisko i jeszcze się cieszy z tego, porażka ten nasz prezydent i jego "parszywa" dwunastka z RM.
Avatar
Mateusz / 20 grudnia 2019 r. o 18:56
Ciekawe jakbyś Ty sie popisał siedząc tam w środku... Troche szacunku dla doświadczonego pilota i jego pracy.  Tak dla Twojej wiedzy czas pożegnania i akrobacji  był zależny od ilości paliwa a nie od pilota..
Avatar
Mateusz / 20 grudnia 2019 r. o 19:00
Ale pilot sie nie popisał, 2 razy przelot nad lotniskiem i ...poszedł...
 Ciekawe jakbyś Ty sie popisał siedząc tam w środku... Troche szacunku dla doświadczonego pilota i jego pracy.  Tak dla Twojej wiedzy czas pożegnania i akrobacji  był zależny od ilości paliwa a nie od pilota..
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 16:17
Na którą planowany jest odlot tej maszyny, i czy osoby prywatne maja wstęp na te wydarzenie ?
Avatar
trofeum / 21 grudnia 2019 r. o 23:08
Każde lotnisko czynne cywilne to cenny walor miasta. Niestety nasze władze tego nie rozumieją i mają w d... długoterminowe korzyści. Niezależnie od tego czy rządzą czerwoni niebiescy czy różowi to każda władza powinna walczyć o prestiż miasta. I nie ma tu żadnego trolowania jednych czy drugich. A obecnie rządzący miastem chcą prześlizgać się cała kadencję z nogami na biurku bez wysiłku biorąc grubą kasę i olewając wielokierunkowy rozwój Białej.
Avatar
Sławek K / 19 grudnia 2019 r. o 22:01
Ktoś coś przekręcił służyłem tam w latach 86-87 i to już był 61 pułk szkolno bojowy ten co to pisał powinien mieć trochę więcej wiedzy na ten temat
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 10:52
A więc to już się dzieje. Wyprowadzka, wyrejestrowanie... Zmarnowali lotnisko w Białej Podlaskiej. A myślałem, że kiedyś zrobię sobie licencję na szybowce...
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 19:25
Jakim trzeba być deb.ilem i wypisywać bzdury ze Litwiniuk jest winny wyprowadzki lotnictwa z Białej. Kiedy likwidowano lotnisko był siusiumajtkiem. Nigdy nie mogło być już lotnisko wojskowe nie pozwalały na to przepisy miedzynarodowe. Po drugie zapytajcie Stefaniuka co z recyklingiem samolotów, przetwórstwem, Chińczykami i Wołominem, bo nawet gangusy się przewinęły. Zbawieniem dla miasta jest wojsko. Ale dur.niom nie dogodzisz aby hejtowac to trolle pisowskie robią najlepiej i ktos im za to płaci czyli my wszyscy.
Avatar
Fertig / 20 grudnia 2019 r. o 18:13
Szkoda lotniska, szkoda lotniska. Ciężko westchnęli wszyscy, dla których lotnisko przez ponad 20 lat było super trampoliną do skoków na stołki prezydenta miasta, tudzież na posłów przez wiele kadencji.
Avatar
belfer / 24 grudnia 2019 r. o 09:01
Aż 120 lat? Nie do wiary. PWS powstała w 1923 roku więc niespełna 100 lat tradycji. Moim zdaniem
Avatar
Łomaska / 23 grudnia 2019 r. o 22:23
Faktycznie, wisicilacha jeżeli nie wiesz, kto w Polsce kieruje lotnictwem. Otóż, jeżeli zdziwka nie dostaniesz, to wyobraź sobie, że rząd kieruje lotnictwem. Jak kieruje rząd lotnictwem? Wyobraź sobie, że konkretnie, czyli znacznie lepiej, niż myślisz. Dlaczego lepiej? A dlatego, że ,,nasze'' i nienasze lotnisko już od 2008 roku zostało ujęte w rządowym Programie Rozwoju Sieci Lotnisk i Lotniczych Urządzeń Naziemnych w perspektywie do 2025 roku. Niestety ,,nasze'' samo (rządy), nigdy tego Programu nie brały pod uwagę, bo wątpię, że go nawet przeczytały. Na podstawie ww Programu, oczywiście ,,nasz'' samo (rząd), otrzymał lotnisko zbędne dla wojska NIEODPŁATNĄ darowizną. Co z darowizną zrobił samo (rząd), powszechnie wiadomo, że KOMPLETNIE NIC. Dlaczego, pozostaje pytaniem nadal otwartym.
Faktycznie, wisicilacha jeżeli nie wiesz, kto w Polsce kieruje lotnictwem. Otóż, jeżeli zdziwka nie dostaniesz, to wyobraź sobie, że rząd kieruje lotnictwem. Jak kieruje rząd lotnictwem? Wyobraź sobie, że konkretnie, czyli znacznie lepiej, niż myślisz. Dlaczego lepiej? A dlatego, że ,,nasze'' i nienasze lotnisko już od 2008 roku zostało ujęte w rządowym Programie Rozwoju Sieci Lotnisk i Lotniczych Urządzeń Naziemnych w perspektywie do 2025 roku. Niestety ,,nasze'' samo (rządy), nigdy tego Programu nie brały pod uwagę, bo wątpię, że go nawet ... rozwiń
Avatar
!!!!! / 23 grudnia 2019 r. o 22:12
Jest ponad 100 ośrodków szkolenia lotniczego, jak chcesz zrobić licencję nie musisz w Białej. Obyś tylko chciał, a przede wszystkim, żebyś potrafił zdać wszystkie egzaminy. Powodzenia!
Avatar
amatorka / 23 grudnia 2019 r. o 14:56
Napiszę jeszcze raz. Nie mieli na to pomysłu więc się pozbyli, a najlepsze jest to, że za darmo. Przed 2000r była JW, później pułk szkolny. I szczerze, rozwoju miasta nie widziałem. Byli, bo byli i tyle. Historia koło zatoczyła i będzie tak samo i tym razem. "Czapowe dzieje" mi się przypominają :D 16 lat i ... ehhh
Avatar
Magda M. / 22 grudnia 2019 r. o 21:27
A wiesz idioto co to jest ULC? To sobie wygooglaj. Brwi sobie narysujesz mózgu nie narysujesz.
Avatar
Swój / 22 grudnia 2019 r. o 18:13
Blaszczak będzie przyjmował komandosów z Izraela.
Avatar
śp. EPBP / 22 grudnia 2019 r. o 11:12
Jeżeli chodzi o trampolinę wyborczą, to bialskie lotnisko było wręcz idealną trampoliną. Gwoli przypomnienia, szczegóły pod linkiem:  ******tygodnikpodlaski.pl/szukaj/wydarzenia/wreszcie-realny-plan-dla-bialskiego-lotniska-pnews-5563.html
Avatar
trofeum / 21 grudnia 2019 r. o 23:08
Każde lotnisko czynne cywilne to cenny walor miasta. Niestety nasze władze tego nie rozumieją i mają w d... długoterminowe korzyści. Niezależnie od tego czy rządzą czerwoni niebiescy czy różowi to każda władza powinna walczyć o prestiż miasta. I nie ma tu żadnego trolowania jednych czy drugich. A obecnie rządzący miastem chcą prześlizgać się cała kadencję z nogami na biurku bez wysiłku biorąc grubą kasę i olewając wielokierunkowy rozwój Białej.
Avatar
wishimulaha / 21 grudnia 2019 r. o 17:54
Swoją drogą to ktoś kto kieruje rynkiem lotniczym w Polsce też jest niepełnosprawny intelektalnie. Bo z Białorusi i Ukrainy ludzie jedą do Modlina i Warszawy żeby polecieć na zachód bo od nich jest drogo. Ciekawe dlaczego tak naprawdę to lotnisko jest blokowane bo odległośc i inne oficjalne przyczyny to ściema. Kto pamięta jak Wilczek latał z Małaszewicz? Mozna było? Toż przepisy lotnicze chyba od tamtego czasu się nie zmieniły?
Avatar
wishimulaha / 21 grudnia 2019 r. o 17:50
Oczym wy gadacie 40 km od granicy? W Brześciu na Białorusi są 2 czynne lotniksa cywilne i wojskowe. Łukaszenki przepisy nie obowiązują czy to jest ściema dla głąbów idebili?