W czwartek i piątek młodzi naukowcy z całej Polski dyskutują o problematyce obszarów wiejskich na PSW w Białej Podlaskiej.
Blisko 40 prelegentów i ponad 100 uczestników. Tematyka szeroka – począwszy od żywności ekologicznej, aż po knury inseminacyjne. – To wąski temat, związany z moją pracą doktorską – przyznaje doktorantka z Siedlec Magdalena Bajena. – Konkretnie będę mówić o wpływie rasy i pór roku na występowanie wad morfologicznych plemników u knurów – precyzuje Bajena. Seminarium młodych naukowców organizuje Zakład Rolnictwa Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II.
– Oprócz typowych referatów, studenci i doktoranci prezentują swoje osiągnięcia badawcze w formie plakatów naukowych – dodaje dr Katarzyna Radwańska z komitetu organizacyjnego seminarium. – Tematyka obejmuje też rozwój obszarów wiejskich w kontekście funduszy i programów unijnych – przyznaje Radwańska. Ale nie tylko. Sporo wystąpień dotyczy też żywności ekologicznej.
– W kraju staramy się promować rodzime produkty żywnościowe, które zawsze były naszą siłą. Właśnie temu ma służyć program Poznaj Dobrą Żywność Ministerstwa Rolnictwa – mówi kierownik Katedry Nauk o Środowisku PSW prof. Stanisław Kondracki. Zasiada w kolegium naukowym tego programu. Znak jakości PDŻ mają m.in. spółdzielnia pszczelarska Apis czy Herbapol w Lublinie.
Podczas seminarium wystąpienia najlepszych prelegentów są nagradzane. – Zainteresowanie udziałem w seminarium było bardzo duże – potwierdza prof. Kondracki. W czwartek uczelnia zorganizowała też pierwszy zjazd absolwentów kierunku rolnictwo. Z tej okazji, powstało jubileuszowe wydawnictwo „Siedem lat kształcenia rolniczego w Białej Podlaskiej”. Znajdują się w nim sylwetki absolwentów, ich osiągnięcia naukowe oraz zdobyte nagrody i wyróżnienia.