Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 marca 2016 r.
20:44

Śledczy wejdą do stadnin. Marek Trela: "zawiadomienie do prokuratury jest mi na rękę"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 30 A A

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w państwowych stadninach. Chodzi o niegospodarność i narażanie Skarbu Państwa na straty finansowe. Do takich wniosków mieli dojść agenci CBA, którzy w zeszłym roku kontrolowali ośrodki w Janowie i Michałowie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W spółkach był bałagan. Powoli docieraliśmy do tych informacji, ale to wymaga dalszego audytu. Sprawę wyjaśni prokuratura – zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

19 lutego związany z PiS prezes Agencji Nieruchomości Rolnych odwołał ze stanowiska Marka Trelę, prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, Jerzego Białoboka, prezesa stadniny w Michałowie oraz Annę Stojanowską, specjalistę do spraw hodowli konia arabskiego w ANR.

Decyzja o odwołaniach miała być podyktowana m.in. wynikami ubiegłorocznej kontroli CBA. – Są one miażdżąco niekorzystne dla zarządów spółek i pracowników ANR. Świadczą o niegospodarności – stwierdził Jurgiel.

Chodzi głównie o umowę zawartą w 2001 r. z firmą Polturf, i co roku przedłużaną.

– Stadnina traciła na tej umowie. Mogły to być dochody stadnin, a nie tej firmy – przekonuje prezes ANR Waldemar Humięcki.

Polturf od kilkunastu lat organizuje Dni Konia Arabskiego, czyli narodowy czempionat koni arabskich i słynną aukcję Pride of Poland w Janowie Podlaskim.

– Z samej tylko sprzedaży koni w 2015 roku firma otrzymała ponad 2 mln zł. Do tego dochodzą dodatkowe wpływy z działalności komercyjnej – wylicza minister. – Jest szereg pytań: dlaczego od 2010 r. podniesiono prowizję dla tej firmy z 10 do 12 proc? Dlaczego oddano jej wszystkie usługi?

Na wtorkowej konferencji Jurgiel przytoczył też fragment raportu CBA: „Zarówno sposób wyłaniania organizatora jak i konstrukcja umów prowadzi do sprywatyzowania imprezy światowej rangi”. Według CBA, w latach 2001-2015 prezesi stadnin podpisywali z firmą Polturf umowy zawierające „niekorzystne ekonomicznie zapisy”.

Zdaniem ministra rolnictwa rzutowało to na „wyniki ujemne w dochodach wynikających z hodowli koni arabskich”.

– Natomiast ogólne wyniki dodatnie spółek wynikały z prowadzonej innej działalności, tj. z hodowli bydła mlecznego czy uprawy zbóż – podkreśla Jurgiel.

Szacowane zyski janowskiej stadniny za 2015 rok to 3,2 mln zł, a Michałowa 2,3 mln zł.

Według CBA, „jednym z powodów niewłaściwego nadzoru ANR nad umowami z firmą Polturf mogą być powiązania między właścicielem firmy, a pracownikiem zespołu nadzoru właścicielskiego ANR”.

W odpowiedzi na te zarzuty odwołany prezes janowskiej stadniny zapewniał w mediach, że firma Polturf po prostu wygrała przetarg na organizację Dni Konia Arabskiego.

Marek Szewczyk, zootechnik, były redaktor naczelny miesięcznika Koń Polski, przekonuje, że dokładnie czytał raport CBA.

– Nie znalazłem tam fragmentu, że są podejrzenia o powiązania pracowników Polturf z ANR. Sformułowanie, że raport jest dla stadnin „miażdżący”, też jest nieuzasadnione. Bo na 60 stron wyników kontroli, jedyny zarzut jaki stawia CBA dotyczy naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych przy dostawie trzech samochodów osobowych – mówi Szewczyk.

Szewczyk tłumaczy też dlaczego od 2010 r. wzrósł procent prowizji dla Polturfu.

– Wyjaśniła mi to szefowa Polturfu. Do 2009 roku czempionat i aukcja odbywały się na jednym i tym samym placu, obok Stajni Zegarowej. Potem aukcja powędrowała do krytej hali, jakiej się dorobiła stadnina w Janowie, a pokaz koni czempionatowych odbywał się na placu obok hali. Trzeba więc było budować dwie infrastruktury, dla gości na zewnątrz i to samo pod dachem. I koszty wzrosły – podkreśla były redaktor naczelny magazynu Koń Polski.

W zawiadomieniu do prokuratury Agencja Nieruchomości Rolnych porusza również sprawę niewłaściwego nadzoru weterynaryjnego nad końmi. – Chodzi o umowy dzierżawy koni i ich ubezpieczania, które mogą spowodować że za 10-15 lat Polska nie będzie już liderem w hodowli – stwierdzili przedstawiciele ANR na wtorkowej konferencji.

Organizacją tegorocznej aukcji Pride of Poland zajmie się właśnie… Polturf.

– Jesteśmy związani z tą firmą umową. Jest w niej zapis, że jeżeli nie zostanie rozwiązania w ciągu 30 dni od aukcji, to jest corocznie przedłużana – tłumaczy Waldemar Humięcki.

Konferencję prasową ministra transmitowała TVP Info. Marek Trela oglądał ją. – To nie jest przyjemne, ale zawiadomienie do prokuratury jest mi na rękę – mówi. – Pojawię się i będę zeznawać pod przysięgą. Od tego są sądy by egzekwować prawdę. Może też dowiem się dlaczego tak się dzieje, jakie są tego przyczyny – dodaje.

Według niego już sam tytuł konferencji „Nadużycia w państwowych stadninach koni arabskich czystej krwi” był nadużyciem. – Przecież to idzie w świat, to działa na szkodę spółki – mówi Trela.

Obecnie, stadniną w Janowie Podlaski kieruje Marek Skomorowski, ekonomista z Lublina, który wcześniej z hodowlą koni nie miał styczności. Natomiast odwołana przez ANR trójka fachowców wystąpiła z pozwami do sądu pracy.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 09:51
0
Urocze kłamstwa, tyle że w raporcie podano PRZYCHODY firmy Polturf a nie DOCHODY (to co zostaje po odliczeniu kosztów). Czyli firma nie zarobiła 2 mln zł bo trzeba to jeszcze pomniejszyć o koszty..... A 12% przy organizacji największej imprezy na świecie gdzie jest aukcja to mało, inni biorą 20%, Polish Prestige który startował do przetargu z Polturfem chciał ponad 17% o ile pamiętam a to było pare lat temu. Teraz wyszło na jaw że dosłownie chwilę temu powołano na członka zarządu w Janowie Podlaskim handlarza końmi. Prawda o tych co przejeli w tym roku stadniny zaczyna wychodzć na jaw.
Urocze kłamstwa, tyle że w raporcie podano PRZYCHODY firmy Polturf a nie DOCHODY (to co zostaje po odliczeniu kosztów). Czyli firma nie zarobiła 2 mln zł bo trzeba to jeszcze pomniejszyć o koszty..... A 12% przy organizacji największej imprezy na świecie gdzie jest aukcja to mało, inni biorą 20%, Polish Prestige który startował do przetargu z Polturfem chciał ponad 17% o ile pamiętam a to było pare lat temu. Teraz wyszło na jaw że dosłownie chwilę temu powołano na członka zarządu w Janowie Podlaskim handlarza końmi. Prawda o tych co przejeli... rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 17:26
0
Co ma piernik do wiatraka. Stadnina Janów Podlaski nie wydzierżawiała swojego terenu firmie Poltruf tylko oddała stadniną na kilka dnia za DARMO, podczas gdy Polturf zarabiał na dzierżawie terenu na parkingi i wystawców. Co to za brednie, że jak przeniesiono aukcję do hali to trzeba było podnieść procent z 10 do 12%. Gdyby stadnina wystawiała rachunek na dzierżawę to rozumiem, ale tego nie robiła. Pozwalała generować zyski "obcej" firmie ot tak??? Panie Szewczy, przestań Pan bronić tego skorumowanego kolesiostwa. Wstyd!
Avatar
xxx / 10 marca 2016 o 10:06
0

Ja też chcę willę za 170 pln miesięcznie!

To trzeba się było uczyć nieudaczniku, żeby zostać prezesem.

Avatar
Gość / 9 marca 2016 o 16:04
0
2-3 miliony zysku, gdy taką samą sumę a więc 100% na nich zarobiła firma Polturf...nie jest to ciekawe, a jak się okaże że w firmie ma udział rodzinka to i moze zmienić się zarzut z niegospodarności na prokuratorski korupcji.
Avatar
Gawiedz / 9 marca 2016 o 14:39
0

Coroczna impreza ogólnoświatowa ,, wielka aukcja konia arabskiego '' dlaczego normalny człowiek w kraju musiał wydzwaniac i dowiadywać się telefonicznie o program imprezy , tak było Panie Prezesie . Komercja tylko pod kontem Klienta ...to było dziwnie , olewka przybyłych widzów....

A czy na uroczystości w pałacu prezydenckim tez możesz wejść ot tak sobie człowieku. Kiedy spotyka się elita świata to niestety szary człowiek nie może ot tak sobie przyjść i być traktowany jak tamci co zostawiają miliony no chyba że jest się klientem a nie tylko widzem.

A czy na uroczystości w pałacu prezydenckim tez możesz wejść ot tak sobie człowieku. Kiedy spotyka się elita świata to niestety szary człowiek nie może ot tak sobie przyjść i być traktowany jak tamci co zostawiają miliony no chyba że jest się klientem a nie tylko widzem.

rozwiń
Avatar
asesor / 9 marca 2016 o 13:06
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

rozwiń
Avatar
asesor / 9 marca 2016 o 13:05
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

rozwiń
Avatar
hmmm / 9 marca 2016 o 12:26
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

deb   il czy ignorant ? 

deb   il czy ignorant ? 

rozwiń
Avatar
Gość / 9 marca 2016 o 12:03
0
Na dzisiejszej konferencji w sejmie przedstawiono nowe fakty. 19 lutego w piątek zwolniono Białoboka, który nie godził się na wypłatę odszkodowania dla senatora PiS Jana Dobrzyńskiego a 22 lutego w poniedziałek kiedy obowiązki prezesa pełniła już nowa osobo powołana przez PiS, w sądzie w Pińczowie złożono dokumenty dotyczące ugody i wypłaty przez stadninę odszkodowania dla senatora Dobrzyńskiego w wysokości 120 tys. zł.
Avatar
Gość / 9 marca 2016 o 10:41
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

A ile ty płacisz za same metry czynszu? max. 2,00 zł za metr no może 2,50. On płaci 1,00 zł - na wsi. Nie porównuj kwoty jego czynszu ze swoim miejskim obejmującym najczęściej czynsz za metry, ogrzewanie, wodę i ścieki i wiele innych elementów ... Jak policzysz to co ty masz w czynszu z jego kosztami utrzymania tej "willi" to już tak różowo nie będzie.

A ile ty płacisz za same metry czynszu? max. 2,00 zł za metr no może 2,50. On płaci 1,00 zł - na wsi. Nie porównuj kwoty jego czynszu ze swoim miejskim obejmującym najczęściej czynsz za metry, ogrzewanie, wodę i ścieki i wiele innych elementów ... Jak policzysz to co ty masz w czynszu z jego kosztami utrzymania tej "willi" to już tak różowo nie będzie.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 09:51
0
Urocze kłamstwa, tyle że w raporcie podano PRZYCHODY firmy Polturf a nie DOCHODY (to co zostaje po odliczeniu kosztów). Czyli firma nie zarobiła 2 mln zł bo trzeba to jeszcze pomniejszyć o koszty..... A 12% przy organizacji największej imprezy na świecie gdzie jest aukcja to mało, inni biorą 20%, Polish Prestige który startował do przetargu z Polturfem chciał ponad 17% o ile pamiętam a to było pare lat temu. Teraz wyszło na jaw że dosłownie chwilę temu powołano na członka zarządu w Janowie Podlaskim handlarza końmi. Prawda o tych co przejeli w tym roku stadniny zaczyna wychodzć na jaw.
Urocze kłamstwa, tyle że w raporcie podano PRZYCHODY firmy Polturf a nie DOCHODY (to co zostaje po odliczeniu kosztów). Czyli firma nie zarobiła 2 mln zł bo trzeba to jeszcze pomniejszyć o koszty..... A 12% przy organizacji największej imprezy na świecie gdzie jest aukcja to mało, inni biorą 20%, Polish Prestige który startował do przetargu z Polturfem chciał ponad 17% o ile pamiętam a to było pare lat temu. Teraz wyszło na jaw że dosłownie chwilę temu powołano na członka zarządu w Janowie Podlaskim handlarza końmi. Prawda o tych co przejeli... rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 17:26
0
Co ma piernik do wiatraka. Stadnina Janów Podlaski nie wydzierżawiała swojego terenu firmie Poltruf tylko oddała stadniną na kilka dnia za DARMO, podczas gdy Polturf zarabiał na dzierżawie terenu na parkingi i wystawców. Co to za brednie, że jak przeniesiono aukcję do hali to trzeba było podnieść procent z 10 do 12%. Gdyby stadnina wystawiała rachunek na dzierżawę to rozumiem, ale tego nie robiła. Pozwalała generować zyski "obcej" firmie ot tak??? Panie Szewczy, przestań Pan bronić tego skorumowanego kolesiostwa. Wstyd!
Avatar
xxx / 10 marca 2016 o 10:06
0

Ja też chcę willę za 170 pln miesięcznie!

To trzeba się było uczyć nieudaczniku, żeby zostać prezesem.

Avatar
Gość / 9 marca 2016 o 16:04
0
2-3 miliony zysku, gdy taką samą sumę a więc 100% na nich zarobiła firma Polturf...nie jest to ciekawe, a jak się okaże że w firmie ma udział rodzinka to i moze zmienić się zarzut z niegospodarności na prokuratorski korupcji.
Avatar
Gawiedz / 9 marca 2016 o 14:39
0

Coroczna impreza ogólnoświatowa ,, wielka aukcja konia arabskiego '' dlaczego normalny człowiek w kraju musiał wydzwaniac i dowiadywać się telefonicznie o program imprezy , tak było Panie Prezesie . Komercja tylko pod kontem Klienta ...to było dziwnie , olewka przybyłych widzów....

A czy na uroczystości w pałacu prezydenckim tez możesz wejść ot tak sobie człowieku. Kiedy spotyka się elita świata to niestety szary człowiek nie może ot tak sobie przyjść i być traktowany jak tamci co zostawiają miliony no chyba że jest się klientem a nie tylko widzem.

A czy na uroczystości w pałacu prezydenckim tez możesz wejść ot tak sobie człowieku. Kiedy spotyka się elita świata to niestety szary człowiek nie może ot tak sobie przyjść i być traktowany jak tamci co zostawiają miliony no chyba że jest się klientem a nie tylko widzem.

rozwiń
Avatar
asesor / 9 marca 2016 o 13:06
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

rozwiń
Avatar
asesor / 9 marca 2016 o 13:05
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

Umowa została udostępniona, każdy może ocenić. Oprócz czynszu najmu w paragrafie 4 zapisano "Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca"

rozwiń
Avatar
hmmm / 9 marca 2016 o 12:26
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

deb   il czy ignorant ? 

deb   il czy ignorant ? 

rozwiń
Avatar
Gość / 9 marca 2016 o 12:03
0
Na dzisiejszej konferencji w sejmie przedstawiono nowe fakty. 19 lutego w piątek zwolniono Białoboka, który nie godził się na wypłatę odszkodowania dla senatora PiS Jana Dobrzyńskiego a 22 lutego w poniedziałek kiedy obowiązki prezesa pełniła już nowa osobo powołana przez PiS, w sądzie w Pińczowie złożono dokumenty dotyczące ugody i wypłaty przez stadninę odszkodowania dla senatora Dobrzyńskiego w wysokości 120 tys. zł.
Avatar
Gość / 9 marca 2016 o 10:41
0

"Według ustaleń, Jerzy Białobok, którego odwołanie z funkcji wywołało falę krytyki działań resortu rolnictwa, w 2009 roku zawarł ze sobą - jako szefem stadniny umowę, zgodnie z którą ma prawo do dożywotniego zajmowania 189-metrowego domu w Michałowie. Według "Faktu", płaci za niego 170 złotych miesięcznie." Dziękuję, wyprowadzić do odsiadki. Rodzina niech zwraca zagrabione bezprawnie Polakom mienie.

A ile ty płacisz za same metry czynszu? max. 2,00 zł za metr no może 2,50. On płaci 1,00 zł - na wsi. Nie porównuj kwoty jego czynszu ze swoim miejskim obejmującym najczęściej czynsz za metry, ogrzewanie, wodę i ścieki i wiele innych elementów ... Jak policzysz to co ty masz w czynszu z jego kosztami utrzymania tej "willi" to już tak różowo nie będzie.

A ile ty płacisz za same metry czynszu? max. 2,00 zł za metr no może 2,50. On płaci 1,00 zł - na wsi. Nie porównuj kwoty jego czynszu ze swoim miejskim obejmującym najczęściej czynsz za metry, ogrzewanie, wodę i ścieki i wiele innych elementów ... Jak policzysz to co ty masz w czynszu z jego kosztami utrzymania tej "willi" to już tak różowo nie będzie.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 24 7

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 5 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 21 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 125 12

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 356 14

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 4 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 21 9

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 16 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.