Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 października 2019 r.
16:31

Biała Podlaska: Opłaty za śmieci po nowemu. Urzędnicy najpierw sprawdzą liczniki

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
10 63 A A
Prezydent Michał Litwiniuk
Prezydent Michał Litwiniuk (fot. archiwum)

Rewolucja śmieciowa czeka mieszkańców Białej Podlaskiej. Prezydent proponuje zmianę metody naliczania opłat za odpady. Nie będzie tak jak do tej pory od osoby, tylko od ilości zużytej wody. – To propozycja zbilansowania wydatków za gospodarkę odpadami – tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk (PO).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Opłaty nie były aktualizowane od 2015 roku. W tym roku dziura w budżecie z tytułu  niezbilansowania wyniesie 3,4 mln zł. Od 2013 roku ponieśliśmy już 10,5 mln zł straty– tłumaczy prezydent i dodaje, że inne samorządy w województwie lubelskim już dawno podwyższyły stawki na odbiór śmieci. – My chcemy to zrobić stosunkowo najniższym kosztem dla mieszkańca – dodaje. – Przy obecnie obowiązującym systemie, na 56 tys. mieszkańców, mamy 49 tys. deklaracji – precyzuje prezydent.

Nowy sposób naliczania ma uszczelnić system, bo obejmie wszystkich mieszkańców. Opłata będzie iloczynem zużytej wody z danej nieruchomości (średnia z poprzedniego roku) i kwoty 5,20 zł (miesięcznie). Do te pory naliczana od osoby opłata wynosiła 8 zł w przypadku segregacji lub 20 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

– Według bialskich wodociągów średnie zużycie wody na mieszkańca to 3 metry sześcienne w ciągu roku. Z tego uśrednienia wychodzi że opłata wyniosłaby w tym przypadku 16 zł za miesiąc– wylicza Litwiniuk. Poza tym, prezydent proponuje ulgę 50 proc. w tych opłatach dla osób najmniej zamożnych. – To będzie i tak mniej niż na przykład płacą mieszkańcy Zamościa czy Puław– dodaje.

Przypomnijmy że zgodnie z ustawą, od 1 stycznia przyszłego roku każdy obywatel musi segregować śmieci. – Będziemy przeciwni takim podwyżkom – mówi Dariusz Litwiniuk, radny Zjednoczonej Prawicy. – Biorąc pod uwagę, że w bialskim środowisku, mieszkańcy często pracują w oparciu o najniższą krajową, to podwyżka o 100 proc. jest bardzo duża – uważa radny.  – Nie wiem skąd taki krok aby zmieniać cały system. Czy finanse miasta są aż tak kruche – dziwi się Dariusz Litwiniuk.

Z kolei, radny Marcin Izdebski (Koalicja Obywatelska) zwraca uwagę, że w mieście sporo jest studentów, czy pracowników najemnych, którzy uchylali się od opłat za śmieci.– System należy uszczelnić. Bo nie może być tak, że niektórzy śmieci produkują, a inni za to uczciwie płacą – podkreśla. –Podwyżka będzie minimalna, po to aby system dopinał sie finansowo. Poza tym, znajdą sie osoby, na przykład starsze czy samotne, które zapłacą mniej –dodaje Izdebski.

Na tym nie koniec. Szykują się też podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Na przykład za bilet 30–dniowy trzeba będzie zapłacić 76 zł (dorośli), a za 90 –dniowy 190 zł. Wprowadzona zostanie też tzw. druga strefa dla przejazdów na terenie okalającej gminy. Natomiast bilety jednorazowe pozostają bez zmian cennika. – Zmiany pozwolą zmniejszyć dziurę jaka powstaje w budżecie, bo wpływy ze sprzedaży biletów do tej pory były niewystarczające – tłumaczy prezydent.

Podwyżki dotyczą też podatku od nieruchomości. W przypadku budynków mieszkalnych stawka ta wzrośnie z 58 groszy do 65 groszy za 1 mkw. powierzchni. – To jest kilkanaście złotych więcej za mieszkanie w skali roku. Podwyżka nie odbije się na domowym budżecie– zaznacza Michał Litwiniuk. Stawki tych podatków nie były zmieniane od 2014 roku.

Z wyliczeń wynika, że podwyżka pozwoli na wzrost dochodów o 1,6 mln zł. Obecnie, podatek za mieszkanie o powierzchni na przykład  50 mkw. to roczny wydatek 29 zł, a po podwyżce zapłacimy o 3,5 zł więcej czyli 32,50 zł.– Te zmiany wciąż pozostawiają nasze miasto jako atrakcyjne podatkowo w porównaniu z innymi ośrodkami na Lubelszczyźnie. Niektóre są nieuniknione ze względu na czynniki zewnętrzne, stawiane samorządom przez rząd– zauważa prezydent.

O podatkach radni dyskutować będą w środę na sesji.

e-Wydanie

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krystian / 29 października 2019 o 17:40
+29
Zamiast podnosić opłaty wystarczy obniżyć wynagrodzenie dla pupili Litwiniuka którzy robili mu kampanie wyborczą albo pomagali np. Ernest Jaroszek który zarabia ok 15000 w Wodkanie i zajmuje się CSR tylko jaka jest społeczna odpowiedzialność biznesu w spółce która sprzedaje wodę? Stanowisko zupełnie niepotrzebne i utworzone żeby ktoś miał zatrudnienie. Tak samo obniżyć wynagrodzenie dla rad nadzorczych! Paszkowski roznosił pączki z Litwiniukiem a teraz wyciąga kasę z rady nadzorczej. Skandal! Przejazdy dla uczniów Litwiniuk obiecywał za darmo a teraz są podnoszone ceny biletów! Zmieniły się tylko świnie przy korycie. Zamiast budować lub remontować drogi żeby przyciągnąć przedsiębiorców to robi ścieżki rowerowe, Biała niedługo będzie zaściankiem skąd wszyscy młodzi uciekają do Warszawy! Jak jeszcze będzie brakowało pieniędzy to obniżmy wynagrodzenia dla radnych miejskich a nie podnośmy ceny śmieci, jak się jakiemuś radnemu nie spodoba to niech zrezygnuje, na jego miejsce będą inni.
Zamiast podnosić opłaty wystarczy obniżyć wynagrodzenie dla pupili Litwiniuka którzy robili mu kampanie wyborczą albo pomagali np. Ernest Jaroszek który zarabia ok 15000 w Wodkanie i zajmuje się CSR tylko jaka jest społeczna odpowiedzialność biznesu w spółce która sprzedaje wodę? Stanowisko zupełnie niepotrzebne i utworzone żeby ktoś miał zatrudnienie. Tak samo obniżyć wynagrodzenie dla rad nadzorczych! Paszkowski roznosił pączki z Litwiniukiem a teraz wyciąga kasę z rady nadzorczej. Skandal! Przejazdy dla uczniów Litwiniuk obiecywał za darm... rozwiń
Avatar
and / 29 października 2019 o 17:00
+24
Brudasy i nie myjąca się patologia tonąca w śmieciach będzie promowana ? Zresztą jeżeli to prawda. że mieszkaniec zużywa 3 metry wody rocznie to oznacza jedno BRUD, SMRÓD i ... chyba że autor daje sam z siebie przykład bo według mnie to 5 metrów miesięcznie oznacza jako taką higienę. Redaktorku zastanów się następnym razem jakie bzdury wypisujesz.
Avatar
Gość / 29 października 2019 o 16:48
+22
Nie zgadzam się!!! Nie widzę związku z ilością produkowanych śmieci a zużyciem wody. Nie wiem co za ***** mógł to wymyślić. Argument że w Puławach płacą więcej też mnie śmieszy. A w Brześciu płacą mniej i co...
Avatar
Janek Kos / 29 października 2019 o 19:57
+16
To przypomina rządy Czapskiego.
Avatar
Gerard / 29 października 2019 o 18:00
+15
A Stefaniuk siedzi w ciepłym foteliku sejmowym i w duchu rechocze się jacy to bialczanie durni byli i na własną du*e bat ukręcili. Jak wam przyjdzie po 200 pln miesiecznie wiecej płacić to sie ockniecie.
Avatar
fefef / 30 października 2019 o 21:52
+14
zagłosowałbym za odwołaniem litwiniuka mimo ze na niego głosowałem..mam nadzieje że radni pis podejmą inicjatywe
Avatar
slayer / 31 października 2019 o 07:57
+12
Rozwiązanie jest proste: likwidacja Straży Miejskiej i jest kasa.
Avatar
Ja21 / 29 października 2019 o 22:40
+12
A jak rozliczeni zostaną ci, którzy nie korzystają z wody miejskiej?
Avatar
radzyniak / 29 października 2019 o 18:17
+11
zawsze mówiłem że w Białej Smierdzi a co będzie teraz?
Avatar
Gość / 29 października 2019 o 21:37
+10
Pewnie, najlepiej było nie myśleć o takich przyziemnych sprawach przez 4 lata jak DS, nie narażać się niepopularnymi decyzjami, tylko obiecywać dżemy, Chińczyków i rzymski stadion dla gladiatorów.
Avatar
Ja / 5 listopada 2019 o 23:08
0
Ty ateizj..ie, ciebie chyba r.j swędzi! Tak to do ciebie! To twój poziom! Taka wypowiedź płynie z ust osoby nadwyraz wyniosłej, zarozumiałej i nieszanującej innych. Ja nie muszę wiedzieć wszystkiego, zarozumiała gówniaro i mam nadzieję że jeszcze życie zweryfikuje takich jak ty. Pycha kroczy przed upadkiem.
Avatar
Niech spie... / 5 listopada 2019 o 22:52
+1
Człowiekiem się jest a prezydentem się bywap! Jak biały ząbek i kolesie zarabiają kupę kasy to dla nich 2 stówy za śmieci to rybka. A może panicze z przywilejami w góle nie płacą?
Avatar
1234 / 2 listopada 2019 o 11:53
-1
Co za b...n to wymyślił nasz prezydencik 
Avatar
wyborca / 1 listopada 2019 o 19:48
+4
Zeby oszczędzić na wodzie spuszczanej do sedesu , nakazałem rodzinie wychodzić wieczorami do parku. Zobaczymy, kto kogo przechytrzy!
Avatar
ssss / 1 listopada 2019 o 19:24
+1
Parodia
Avatar
Pinokio ML / 1 listopada 2019 o 08:14
+2
Biała miasto bogaczy 
Avatar
Mieszkaniec Won / 31 października 2019 o 08:58
+8
Won bober ! Kiedy w końcu mieszkańcy go pogonią ?
Avatar
StaryAleJary / 31 października 2019 o 08:47
+8
Wiem dlaczego budżet wsi Biała Podlaska się nie spina. Bo nie potrafią policzyć, mają niesprawbe narzędzia pomiarowe lub kradną. Uzasadnienie, cytuję : "Według bialskich wodociągów średnie zużycie wody na mieszkańca to 3 metry sześcienne w ciągu roku" 3m sześcienne to 3 x 1000 = 3000 litrów na osobę /365 dni = 8 litrów na osobę dziennie. Wg ogólnie dostępnych danych staystyczny mieszkaniec zuzywa dziennie w Polsce 100 l, w Niemczech 123 l, w USA 330 l (rozpusta) Wniosek (wybierz wg uznania): 1. Statystyczny mieszkaniec wsi Biała Podlaska nie myje się... bo 8 l spuścił już do toalety, trochę użyl do porannej kawy 2. Księgowy wodociągów nie potrafi policzyć 3. Urządzenia pomiarowe wodociągów przepuszczają (jakieś 90 litrów dziennie na osobę) 4. Polityk palnął głupstwo, ale to przecież nie grzech czy wstyd 5. Dziennikarz dw źle przepisał a redaktor nie sprawdził a prezydent bp może mu.... j. W. 6. Jesteśmy w bp rekordzistami ekologicznego trybu życia i cały świat powinien się od nas uczyć zużycia wody i śmieci...
Wiem dlaczego budżet wsi Biała Podlaska się nie spina. Bo nie potrafią policzyć, mają niesprawbe narzędzia pomiarowe lub kradną. Uzasadnienie, cytuję : "Według bialskich wodociągów średnie zużycie wody na mieszkańca to 3 metry sześcienne w ciągu roku" 3m sześcienne to 3 x 1000 = 3000 litrów na osobę /365 dni = 8 litrów na osobę dziennie. Wg ogólnie dostępnych danych staystyczny mieszkaniec zuzywa dziennie w Polsce 100 l, w Niemczech 123 l, w USA 330 l (rozpusta) Wniosek (wybierz wg uznania): 1. Statystyczny mieszkaniec wsi Biała ... rozwiń
Avatar
slayer / 31 października 2019 o 07:57
+12
Rozwiązanie jest proste: likwidacja Straży Miejskiej i jest kasa.
Avatar
Lup / 30 października 2019 o 23:21
+6
Ku..a jak ja was nienawidzę! Wy popie...leńcy! Jeb..i komuniści 
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.11.2019 0 0

Parkowanie w Lublinie mocno podrożeje. Ceny wzrosną nawet 3-krotnie [nowy cennik]

Parkowanie w Lublinie mocno podrożeje. Ceny wzrosną nawet 3-krotnie [nowy cennik] 50 121

Już w najbliższych dniach Rada Miasta ma głosować nad proponowanymi przez prezydenta Lublina zmianami w Strefie Płatnego Parkowania, która ma być podzielona na trzy części z różnymi cennikami (dziś podstrefy są dwie). Na przeważającym obszarze opłaty mocno wzrosną, a kara za brak biletu ma być aż trzykrotnie wyższa.

Rusza 12. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Rusza 12. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 15 0

Własny biznes Rozpoczęła się 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć udział nie tylko osoby zainteresowane założeniem własnej firmy

Szkolenie terytorialsów na Wiśle. Ćwiczyli reagowanie na wypadek powodzi i podtopień

Szkolenie terytorialsów na Wiśle. Ćwiczyli reagowanie na wypadek powodzi i podtopień 0 8

Na tzw. wodnym poligonie na Wiśle w Dęblinie ćwiczyli saperzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego w Zamościu
23 listopada 2019, 13:00

Warsztaty śpiewu tradycyjnego w Zamościu 0 0

23 listopada o godz. 13 w Zamojskim Domu Kultury odbędą się warsztaty śpiewu tradycyjnego dla kobiet - "Ośpiewać wesele". To propozycja dla przyszłych druhen weselnych, jak i do wszystkich pań lubiących śpiew.

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta?

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta? 8 40

Wydatki miasta Puławy w przyszłym roku przekroczą 380 mln zł, z czego ponad 110 mln trafi na inwestycje. W planie są nowe ulice i parkingi, rozbudowa targowiska, a także skatepark i zapowiadane kontenery dla dłużników. Najwięcej pochłonie dokończenie budowy hali sportowej

AZS UMCS Lublin ‒ Gredar Futsal Team Brzeg 4:0. Popis Szafrańskiego

AZS UMCS Lublin ‒ Gredar Futsal Team Brzeg 4:0. Popis Szafrańskiego 0 3

AZS UMCS Lublin wygrał po raz trzeci z rzędu. „Dziki” pokonały w hali Globus lidera tabeli Gredar Futsal Team Brzeg 4:0, a wszystkie bramki zdobył Mateusz Szafrański

„Biznes bez barier” w zamojskiej uczelni. Wiedza spotkała się z praktyką

„Biznes bez barier” w zamojskiej uczelni. Wiedza spotkała się z praktyką 0 0

„Biznes bez barier” to hasło konferencji, która odbyła się dziś w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Wiedza studentów spotkała się tu z wiedzą praktyków administracji.

Lublin: Narkotyki ukryte w głośniku. Wyczuł je policyjny pies

Lublin: Narkotyki ukryte w głośniku. Wyczuł je policyjny pies 0 3

Policyjny pies „wywąchał” narkotyki, które były ukryte w głośniku. 21 – letni mieszkaniec Lublina schował je wewnątrz kolumny. Teraz mężczyźnie grozi nawet 10 lat więzienia.

SOR przy Jaczewskiego odsyła pacjentów. Będzie „armagedon”?

SOR przy Jaczewskiego odsyła pacjentów. Będzie „armagedon”? 22 32

- Mamy już dwa razy więcej pacjentów i karetek niż zazwyczaj. Boję się myśleć co będzie wieczorem kiedy przestaną działać przychodnie. Możemy po prostu nie dać rady – mówił nam dziś po południu Leszek Stawiarz, kierownik SOR przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Jakim budżetem dysponował lubelski NFZ? Rozmowa z Karolem Tarkowskim, dyrektorem oddziału

Jakim budżetem dysponował lubelski NFZ? Rozmowa z Karolem Tarkowskim, dyrektorem oddziału 0 4

Rozmowa z Karolem Tarkowskim, dyrektorem lubelskiego oddziału NFZ 

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Poszukiwani wolontariusze

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Poszukiwani wolontariusze 0 2

We wtorek 19 listopada o godz. 17.30 w Studiu Muzycznym im. Budki Suflera (ul. Obrońców Pokoju 2), odbędzie się spotkanie przed Wielką Uliczną Zbiórką Darów.

Karol Serwin zajął 18 miejsce w mistrzostwach świata w Chengdu

Karol Serwin zajął 18 miejsce w mistrzostwach świata w Chengdu 0 1

To bardzo dobry wynik zawodnika KM Champion Świdnik, bo w imprezie w Chinach startowała cała światowa czołówka. Wygrał Niemiec Dominik Oswald, a pozostałe miejsca na podium zostawili Hiszpanie Borja Conejos i Ion Areito.

Łuków: 70 - latek chciał zarobić na giełdzie. Stracił 65 tys. zł.

Łuków: 70 - latek chciał zarobić na giełdzie. Stracił 65 tys. zł. 17 9

70-latek chcąc szybko i łatwo zarobić na giełdzie przekazał swoje dane osobowe i do konta bankowego rzekomemu konsultantowi. Mężczyzna nie tylko nie zarobił, ale jeszcze stracił pożyczone pieniądze. Okazało się, że oszust „wyprowadził” z konta 70-latka wpłacone tam na inwestycje 65 tys. zł.

Ostatnia droga Norberta Wojciechowskiego [zdjęcia]
galeria

Ostatnia droga Norberta Wojciechowskiego [zdjęcia] 10 3

Na cmentarzu na Majdanku w Lublinie pochowano dzisiaj Norberta Wojciechowskiego, działacza opozycji w czasach PRL, twórcę pierwszego w Polsce prywatnego wydawnictwa katolickiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.