Jest już architektoniczna wizualizacja pałacu Radziwiłłów, którego rekonstrukcji chce się podjąć Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Prace zmierzające do przywrócenia mieszkańcom Białej Podlaskiej wspaniałego zabytku, a tym samym do zrealizowania kolejnej w regionie inwestycji są na właściwej drodze – mówi Maciej Bąk, prezes gdyńskiej fundacji, w której radzie zasiada m.in. twórca SKOK senator Grzegorz Bierecki.
Fundacja już na początku września podpisała w tej sprawie list intencyjny z władzami Białej Podlaskiej, później wystąpiła o wytyczne konserwatorskie do Jana Maraśkiewicza, konserwatora zabytków w Białej Podlaskiej.
– Wizualizacja bialskiego kompleksu pałacowo-parkowego zyskała przychylną opinię przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jego zdaniem kierunek dalszych prac projektowych i konserwatorskich dotyczących bialskiego obiektu został prawidłowo określony – zapewnia Maciej Bąk.
Na wizualizacji widać, że pałac swoim wyglądem nawiązuje do pierwotnego XVII-wiecznego zabytku. – Wykonanie wizualizacji było możliwe dzięki historycznym dokumentom udostępnionym przez bialski magistrat – dodaje prezes gdyńskiej fundacji.
Z materiałów przekazanych przez inwestora wynika, że będzie to prostokątna bryła o wymiarach ok. 41 na 31 metrów z sześcioma kondygnacjami. W sumie to 8 tys. mkw. powierzchni. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 30–40 mln zł. Fundacja zamierza pozyskać pieniądze unijne na ten cel.
Prezydent Białej Podlaskiej zapewnia, że miasto nie będzie finansowo uczestniczyć w realizacji tego przedsięwzięcia. Ma wydzierżawić fundacji teren, ale na to będzie jeszcze musiała zgodzić się rada miasta. Poza tym, miasto stawia warunek – obiekt ma być otwarty dla mieszkańców.
Fundacja docelowo chce tu stworzyć bazę hotelowo-biznesowo-konferencyjną. Ale miejsce ma się też znaleźć dla instytucji kulturalno-oświatowych.
Autorem architektonicznej wizualizacji jest młody białoruski artysta Andrei Isakau, obecnie student Wydziału Sztuki i Mediów przy ASP w Warszawie. Konsultację naukową zapewnił z kolei profesor KUL Marcin Gawlicki, badacz i konserwator zabytków architektury.