Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

24 lipca 2016 r.
15:30

Ciąg dalszy zamieszania w bialskim pogotowiu. W środę zwolniony, w czwartek przywrócony do pracy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
71 6 A A
 Andrzej Kielak (pierwszy z lewej) w środę dostał wypowiedzenie z pracy. W czwartek dyrektor Michał Jedliński je wycofał/ fot.E.Burda
Andrzej Kielak (pierwszy z lewej) w środę dostał wypowiedzenie z pracy. W czwartek dyrektor Michał Jedliński je wycofał/ fot.E.Burda

W środę, dzień po Marszu Godności ratownik bialskiego pogotowia dostał wypowiedzenie z pracy. A w czwartek nowy dyrektor placówki je wycofał

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kielak od 16 lat pracuje w bialskim pogotowiu, wychowuje niepełnosprawną córkę. Wielokrotnie reprezentował bialską jednostkę w zawodach ratownictwa medycznego. Zwolnieniem groził mu kilka miesięcy temu dyrektor Roman Filip. To jemu pracownicy bialskiego pogotowia zarzucają mobbing.

Obecnie został wysłany na kilkumiesięczny urlop, a 13 lipca do kierowania stacją na zastępstwo oddelegowany został przez marszałka Michał Jedliński. I to on wręczył w środę Andrzejowi Kielakowi rozwiązanie umowy o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Do tego pismo z uzasadnieniem sporządzone jeszcze przez Romana Filipa.

- Chodziło o to, że na profilu społecznościowym Facebook zamieściłem zdjęcie kartki z rozpoznaniem bólu zęba u pacjenta, bez danych osobowych. Wkleiłem to w ramach kampanii przeciwko nieuzasadnionym wezwaniom karetek  - opowiada Kielak.

Przełożony kazał to ratownikowi usunąć i napisać wyjaśnienie w tej sprawie. - Zarzucił mi że zdradziłem tajemnicę służbową. Tymczasem radziłem się prawnika, który  stwierdził, że w polskim prawie takie coś już nie istnieje. Niemniej jednak po kilku tygodniach dyrektor Roman Filip napisał do związków zawodowych, że zamierza mi wypowiedzieć umowę - relacjonuje ratownik.

Sprawa ucichła na kilka tygodni, aż do środy, kiedy Kielak dostał wypowiedzenie.  - Chodzi o to aby zastraszyć resztę pracowników, którzy brali udział w marszu godności. Odwołam się do sądu pracy - tak jeszcze w czwartek rano zapowiadał zwolniony ratownik.

Kilka godzin później, nastąpił zwrot akcji. - W związku z tym że w całej Polsce zarządzeniem pani premier został wprowadzony podwyższony stopień gotowości w ochronie zdrowia, musimy funkcjonować w pierwszym stopniu alarmowym. Dlatego wycofałem wypowiedzenie umowy o pracę. Bo groziłoby to paraliżem jednostki. Jest to decyzja wiążąca, drugi raz tej umowy nie można wypowiedzieć - poinformował nas Michał Jedliński obecny dyrektor stacji pogotowia w Białej Podlaskiej. Zapewnił też, że innych wypowiedzeń nie przekazał.

- Ucieszyłem się, bo odbyłem kulturalną rozmowę z panem dyrektorem, mogłem wszystko wyjaśnić. Mogę dalej pracować na dotychczasowych zasadach. Dobrze, że pan Jedliński przejrzał na oczy i zorientował się, że nie może iść drogą dyrektora Filipa- uważa Kielak.

Za kolegą murem stanęli inni ratownicy, którzy w czwartek, najpierw rano spotkali się z Michałem Jedlińskim, a popołudniu pojechali opowiedzieć o tym na sesji sejmiku wojewódzkiego. - Pan Jedliński daje nam nadzieję, przez te kilka dni wprowadził spokój. A te wypowiedzenie traktujemy jako niedopatrzenie. Cieszymy się, że dyrektor rozumie, że człowiek jest tu najważniejszy. Ma od nas kredyt zaufania- przyznaje ratownik Waldemar Zdańkowski, który zabierał głos podczas obrad sejmiku.

Ratownicy liczą że Roman Filip już nie wróci z urlopu, a pogotowiem na stałe pokieruje Michał Jedliński. We wtorek wysłali  dokumenty - dowody na mobbing ze strony dyrektora Romana Filipa do  Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratury Generalnej i inspekcji pracy.-  Są tu nagrania, zdjęcia, pisemne oświadczenia pracowników, relacje świadków. Do tego lista z podpisami w sprawie odwołania dyrektora- precyzuje  ratownik Mariusz Fidura.  W piątek w pogotowiu kończy się też kontrola zlecona przez marszałka.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lipca 2016 o 08:06
0
Rycerze Maryjni wspomogą ratowników w krucjacie przeciw Filipowi No to mamy kolejna wojnę religijna w Białej Podlaskiej
Avatar
obiektywny / 25 lipca 2016 o 12:33
0
Może, wszystko może. Należy zadać pytanie czy ta osoba chodzi na zębach? Urwało jej nogi przy okazji? Nie bądź hipokrytą, skoro boli ząb to można pojechać do dentysty i nie musi to odbywać się karetką. Ja jeszcze nie widziałem, żeby kogoś z bólem zęba zakwalifikować jako stan zgrożenia życia. A ZRM gdzie miał zawieść? Na chirurgie szczękową? Nie pisz steku bzdur, że coś może być hipotetycznego tylko pisz o realnych zagrożeniach. Idąc tym tokiem myślenia niech postawią po jednym ZRM przy każdym Polaku bo hipotetycznie każdy może mieć zawał, udar lub inny stan zagrażający życiu.
Może, wszystko może. Należy zadać pytanie czy ta osoba chodzi na zębach? Urwało jej nogi przy okazji? Nie bądź hipokrytą, skoro boli ząb to można pojechać do dentysty i nie musi to odbywać się karetką. Ja jeszcze nie widziałem, żeby kogoś z bólem zęba zakwalifikować jako stan zgrożenia życia. A ZRM gdzie miał zawieść? Na chirurgie szczękową? Nie pisz steku bzdur, że coś może być hipotetycznego tylko pisz o realnych zagrożeniach. Idąc tym tokiem myślenia niech postawią po jednym ZRM przy każdym Polaku bo hipotetycznie każdy może mieć zawał, u... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2016 o 10:01
0
Czyli krasnale zaczynają rządzić na całego. Gdyby z tą dokumentacją było jak twierdzi to by się odwołał do sądu a nie organizował pikiety. Jeśli z powodu jednego wypowiedzenia w firmie robi się bunt to jak mają funkcjonować zakłady, po co jest kodeks pracy. Toż to anarchia.....
Avatar
Gość / 25 lipca 2016 o 07:59
0
Dyrektor hipokryta. Jeden zwolniony pracownik paraliżuje pracę całego pogotowia. Naiwne tłumaczenie.
Avatar
klkk / 24 lipca 2016 o 22:50
0
ból zęba może mieć też inne podłoże chorobowe, także czy aby napewno było to niezasadne wwezwanie
Avatar
Gość / 24 lipca 2016 o 17:05
0
Już kiedys pałem , ze nowy szef jest kawałkiem metalu między młotem a kowadłem . Dostał zadanie do wykonania , Niestety jak nie zrobi to i tak jest przegrany , uspokoi sytuację to może wrócić poprzednik , nie da rady a więc i sam będzie musiał odejść. Jest jeszcze jedna opcja ,podjęcie radkalnej decyzji w stosunku do byłego dyrektora . Jak można doprowadzić do naruszenia prawa pracy nie udzielając urlopu wypoczynkowego pracownikom.
Avatar
Gość / 26 lipca 2016 o 08:06
0
Rycerze Maryjni wspomogą ratowników w krucjacie przeciw Filipowi No to mamy kolejna wojnę religijna w Białej Podlaskiej
Avatar
obiektywny / 25 lipca 2016 o 12:33
0
Może, wszystko może. Należy zadać pytanie czy ta osoba chodzi na zębach? Urwało jej nogi przy okazji? Nie bądź hipokrytą, skoro boli ząb to można pojechać do dentysty i nie musi to odbywać się karetką. Ja jeszcze nie widziałem, żeby kogoś z bólem zęba zakwalifikować jako stan zgrożenia życia. A ZRM gdzie miał zawieść? Na chirurgie szczękową? Nie pisz steku bzdur, że coś może być hipotetycznego tylko pisz o realnych zagrożeniach. Idąc tym tokiem myślenia niech postawią po jednym ZRM przy każdym Polaku bo hipotetycznie każdy może mieć zawał, udar lub inny stan zagrażający życiu.
Może, wszystko może. Należy zadać pytanie czy ta osoba chodzi na zębach? Urwało jej nogi przy okazji? Nie bądź hipokrytą, skoro boli ząb to można pojechać do dentysty i nie musi to odbywać się karetką. Ja jeszcze nie widziałem, żeby kogoś z bólem zęba zakwalifikować jako stan zgrożenia życia. A ZRM gdzie miał zawieść? Na chirurgie szczękową? Nie pisz steku bzdur, że coś może być hipotetycznego tylko pisz o realnych zagrożeniach. Idąc tym tokiem myślenia niech postawią po jednym ZRM przy każdym Polaku bo hipotetycznie każdy może mieć zawał, u... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2016 o 10:01
0
Czyli krasnale zaczynają rządzić na całego. Gdyby z tą dokumentacją było jak twierdzi to by się odwołał do sądu a nie organizował pikiety. Jeśli z powodu jednego wypowiedzenia w firmie robi się bunt to jak mają funkcjonować zakłady, po co jest kodeks pracy. Toż to anarchia.....
Avatar
Gość / 25 lipca 2016 o 07:59
0
Dyrektor hipokryta. Jeden zwolniony pracownik paraliżuje pracę całego pogotowia. Naiwne tłumaczenie.
Avatar
klkk / 24 lipca 2016 o 22:50
0
ból zęba może mieć też inne podłoże chorobowe, także czy aby napewno było to niezasadne wwezwanie
Avatar
Gość / 24 lipca 2016 o 17:05
0
Już kiedys pałem , ze nowy szef jest kawałkiem metalu między młotem a kowadłem . Dostał zadanie do wykonania , Niestety jak nie zrobi to i tak jest przegrany , uspokoi sytuację to może wrócić poprzednik , nie da rady a więc i sam będzie musiał odejść. Jest jeszcze jedna opcja ,podjęcie radkalnej decyzji w stosunku do byłego dyrektora . Jak można doprowadzić do naruszenia prawa pracy nie udzielając urlopu wypoczynkowego pracownikom.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 71 11

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 4 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 20 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!