W Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej osadzeni zaczęli szyć maseczki ochronne. Na początek trafią one do pracowników więzienia. Ta akcja trwa już w innych lubelskich jednostkach.
– Do akcji przyłączyli się osadzeni, którzy ruszyli do produkcji na kilku stanowiskach wyposażonych w dwie maszyny do szycia. Dziennie szyją ok. 50 maseczek – mówi chor. Paweł Makaruk, rzecznik prasowy ZK w Białej Podlaskiej.
Inicjatorem jest mł. chor. Marcin Jakóbiuk, który "podrzucił" pomysł i na efekty nie trzeba było długo czekać. Pracownicy dostarczyli więźniom maszyny do więzienia. – Maseczki trafią do funkcjonariuszy i pracowników, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi. Zabezpieczą one zarówno skazanych, jak i pracowników, przed możliwością wzajemnego zarażenia się koronawirusem – zaznacza Makaruk.
W sumie, w 93 jednostkach penitencjarnych w Polsce trwa produkcja środków ochrony osobistej. Jak podaje Elżbieta Krakowska, rzecznik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, blisko tysiąc więźniów zaangażowało się w szycie m.in. maseczek.
– W przywięziennych wytwórniach powstaje miesięcznie ponad milion maseczek, około 60 tys. fartuchów i kombinezonów, a także 120 tys. litrów płynów dezynfekujących. Środki ochronne systematycznie przekazywane są potrzebującym – zaznacza Krakowska.
A zakłady, takie jak na przykład IGB Mazovia, Agot Łódź czy Setar Siedlce, zatrudniają teraz więźniów do produkcji m.in. maseczek czy przyłbic. Jeżeli chodzi o województwo lubelskie, to ogółem ponad 60 skazanych szyje ok. 1500 maseczek dziennie. – Będą one trafiać do służb mundurowych, domów pomocy społecznej oraz Misjonarzy Oblatów w Kodniu – zapowiada rzeczniczka Służby Więziennej.
Jak szyją osadzeni w województwie lubelskim?
- Zakład Karny w Hrubieszowie przekazał 400 maseczek ochronnych do Domu Pomocy Społecznej w Tyszowcach oraz do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Smoligowie, 100 maseczek dla Polskiego Czerwonego Krzyża, zaś 200 maseczek trafiło do Urzędu Miasta w Hrubieszowie z przeznaczeniem dla mieszkańców
- Skazani z Aresztu Śledczego w Krasnymstawie wykonali na potrzeby pracowników socjalnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie 125 maseczek
- Areszt Śledczy w Lublinie przekazał 200 maseczek na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
- Zakład Karny w Opolu Lubelskim wspiera cyklicznie Powiatowe Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim, przekazując łącznie ponad 400 maseczek; 125 maseczek przekazano także z tej jednostki dla Szpitala w Krasnymstawie, a także 20 dla lokalnego sanepidu. 90 maseczek trafiło do Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim
- 250 maseczek zostało przekazanych z Zakładu Karnego w Zamościu do Urzędu Miasta, gdzie trafiły do najbardziej potrzebujących mieszkańców, głównie seniorów