Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

29 sierpnia 2019 r.
7:29

Śmieci po imprezie wyrzucone do lasu. EKO Challenge znalazł właścicielkę na FB i posprzątała

114 14 A A
Typowe leśnie śmietnisko, a w innym miejscu była podpisana reklamówka pełna butelek i resztek po imprezie. Biłgoraj EKO Challenge znalazł właścicielkę na FB. Posprzątała!
Typowe leśnie śmietnisko, a w innym miejscu była podpisana reklamówka pełna butelek i resztek po imprezie. Biłgoraj EKO Challenge znalazł właścicielkę na FB. Posprzątała! (fot. Biłgoraj EKO Challenge)

Las nie zyska, gdy ktoś dostanie mandat. Naszą ideą jest, by ten, kto naśmiecił, posprzątał - tłumaczą członkowie Biłgoraj EKO Challenge, którzy montują w lesie kamerę rejestrującą osoby wyrzucające odpady do lasu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kamera reaguje na ruch. Umieszczamy ją w różnych miejscach, ale najczęściej tam, gdzie pojawiają się świeże śmieci. Gdy pułapka kogoś sfotografuje, zawiadamiamy policję. Ale tu nie chodzi o wystawiane mandatów. Chcemy, żeby przyłapani po prostu po sobie sprzątali. Nie wstydzili się wyrzucać odpady do lasu, niech nie czują wstydu, kiedy je zbierają – mówi Łukasz Dąbrowski. On i Piotr Szwacha postanowili, że spróbują choć trochę zmniejszyć ilość dzikich wysypisk w lesie.

– Działamy na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj, przy jego bardzo dużym wsparciu, bo wystarczy, że dajemy znać, gdzie są śmieci i one są zabierane. Co znajdujemy? Nawet zlew w środku lasu. Ale głównie to odpadki domowe. Butelki po alkoholu, opakowania. Dziwię się, że ktoś to w ogóle wiezie do lasu – dodaje pan Łukasz.

Kamerę kupili za pieniądze ze zbiórki organizowanej w internecie. Fotografuje od połowy lipca. Wiosną zorganizowali konkurs na sprzątanie lasu, z miasta dostali pieniądze na nagrody. Wsparli ich także prywatni przedsiębiorcy. W efekcie z lasu zniknęły śmieci, które wypełniły sto ogromnych worów.

– Ludzie wysyłali nam zdjęcia ze swoich akcji. Umieszczaliśmy je na naszej stronie. Przyłączyło się kilkadziesiąt osób. Miasto pomogło zabierając odpady. Kiedy po jakimś czasie zobaczyliśmy, że w posprzątanych miejscach znów są śmieci, pomyśleliśmy o kamerze – opowiada Dąbrowski.

Tłumaczy, że on i Piotr Szwacha są najzwyklejszymi mieszkańcami Biłgoraja, pracują, mają rodziny. Ich inicjatywa jest oddolna i społeczna. W lasach niedaleko Biłgoraja są niemal codziennie, bo obaj trenują biegi. Na leśnych ścieżkach przygotowują się do ultramaratonów.

Krasne za Autodromem – to była pierwsza lokalizacja kamery. – Po kilku dniach złapała imprezowiczów z piwkiem, ale chyba po sobie posprzątali, bo butelek nie przybyło. Poza tym mieliśmy ptasią ochronę – skomentowali na FB
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
vtr / 29 sierpnia 2019 o 09:44
+38
Nie rozumiem jednej rzeczy. Czy wyrzucimy jedną butelkę czy sto, czy do swojego śmietnika czy do sąsiada za wywóz obecnie płacimy tyle samo. Jaki jest więc sens wywożenia śmieci do lasu? Przecież to podnosi koszt pozbycia się tych śmieci.
Avatar
Antek / 29 sierpnia 2019 o 08:33
+36
I bardzo dobrze oprócz posprzątania powinna ta osoba jeszcze dostać z 500 mandatu za takie zaśmiecanie bo to nie jest chusteczka hig. że poleży 2 tyg i zgnije czy kłębek waty nawyrzuca plastików butelek torebek przecież to się nie rozłoży a nawet jeśli to wymaga to ogromu czasu. Sam jeżdżę po lesie zwłaszcza jesienią jak sezon grzybowy i co tam się znajduje woła o pomostę do nieba od gruzu poprzez sterty butelek na jakiś plastikach kończąc - bez kitu ludzie są pojeba....
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 o 08:15
+34
Dodatkową "nagrodą "za wywóz śmieci do lasu powinno być kilka dodatkowych godzin pracy społecznych sprzątania lasu. Tak dla utrwalenia gdzie trzeba wyrzucać śmieci.
Avatar
Wuj dobra rada / 29 sierpnia 2019 o 08:26
+29
Powinny być wymierzane kary administracyjne tym delikwentom. Na wzór choćby sędziów z USA, gdzie karze się poprzez wstyd. Tam ukarano np. złodzieja sklepowego, nakazując mu stać pod sklepem z tabliczką "kradłem tu" Analogicznie,skazany "śmieciarz" powinien stać po kilka godzin dziennie pod lasem z tabliczką "wyrzucałem śmieci w tym lesie". Ale nic nie zastąpi odpowiedniego wychowania domowego. Kto tego nie otrzymał,to już za późno. Jak setki bezczelnych kierowców samochodów, wyrzucających niedopałki na drogę publiczną..czy u siebie w domu też tak czynią,albo mieszkańcy wsi, palący śmieci za domami..
Powinny być wymierzane kary administracyjne tym delikwentom. Na wzór choćby sędziów z USA, gdzie karze się poprzez wstyd. Tam ukarano np. złodzieja sklepowego, nakazując mu stać pod sklepem z tabliczką "kradłem tu" Analogicznie,skazany "śmieciarz" powinien stać po kilka godzin dziennie pod lasem z tabliczką "wyrzucałem śmieci w tym lesie". Ale nic nie zastąpi odpowiedniego wychowania domowego. Kto tego nie otrzymał,to już za późno. Jak setki bezczelnych kierowców samochodów, wyrzucających niedopałki na drogę pub... rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 o 07:51
+29
Brawo dla tych panów
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 o 10:53
+26
Brawo - Tępić Brudasów!
Avatar
xyz / 29 sierpnia 2019 o 16:26
+16
I znowu bardzo dobrze ! Mało tego dac jej zdjęcie gdzies w internecie !
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 o 08:04
+14
W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. JEST TO TAK ZWANY SYSTEM NATURALNEGO MONOPOLU GMINNEGO OKREŚLANY JAKO "IN HOUSE". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to że wpuszczenie czynnika chciwości do usług komunalnych w odpadach generuje nieustający wzrost comiesięcznych opłat polskich rodzin – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… PORZUCONE „NICZYJE” ODPADY USUWANE NA KOSZT PODATNIKA z lasów i zagajników – TO TEŻ ZJAWISKO NIEZNANE W INNYCH KRAJACH EUROPY… Latające drony nad składowiskami i 24-godzinny monitoring śmieci – to wstydliwa specyfika polskiego systemu odpadów pod specjalnym nadzorem… Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit i wyeliminowaniu czynnika chciwości - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy…
W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. JEST TO TAK ZWANY SYSTEM NATURALNEGO MONOPOLU GMINNEGO OKREŚLANY JAKO "IN HOUSE". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm k... rozwiń
Avatar
HI / 29 sierpnia 2019 o 08:41
+7
"Nasi tam byli" . . . :)
Avatar
qazwsx123 / 29 sierpnia 2019 o 09:14
+2
***s://pgkbilgoraj.pl/nasze-uslugi/zaklad-ochrony-srodowiska/punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych
Avatar
ZamowMariana.pl / 2 września 2019 o 14:15
0
Likwiduję tzw. dzikie wysypiska: ***s://zamowmariana.pl/ i mogę powiedzieć jedno, kary są zbyt niskie.
Avatar
Rds / 1 września 2019 o 17:43
0
Las to nie miejsce prywatne a gdyby nie kamery to byłby wysypiskiem
Avatar
Żenujące / 29 sierpnia 2019 o 23:56
-55
Przykre czasy nastały. W naszym kraju można potajemnie montować kamery w miejscach publicznych i czekać aż coś się wydarzy. A potem chwalić się tym publicznie bez żadnych konsekwencji dla podglądaczy. Oczywiście jakby wszędzie zamontować kamery, to zawsze kogoś łamiącego prawo się ustrzeli, albo nawet hemoroidy zaobserwuje w publicznej toalecie. Dobrym tutaj potwierdzeniem nadużycia jest, jak to odkreślono, "złapanie imprezowiczów", którzy de facto nie naśmiecili(???) Ale nagranie jest i chwalić się można? Mam pytanie. Co panowie-podglądacze zrobicie z nagraniem sikającej w odosobnionym miejscu nastolatki? Też je upublicznicie, bo małolata powinna w lesie szukać toi-toia? A nie łamać prawo? Nie upublicznicie takiego rarytasa. Zostanie w prywatnym archiwum do bryndzlowania się. Takie są wasze prawdziwe motywacje. Ustrzelić coś wyjątkowego. Bo jakie prawo w Polsce każe wam takie nagranie usunąć? Żadne. A może macie moralność? Nie macie. Normalni ludzie, z własnej inicjatywy nie montują ukrytych kamer w publicznych miejscach.
Przykre czasy nastały. W naszym kraju można potajemnie montować kamery w miejscach publicznych i czekać aż coś się wydarzy. A potem chwalić się tym publicznie bez żadnych konsekwencji dla podglądaczy. Oczywiście jakby wszędzie zamontować kamery, to zawsze kogoś łamiącego prawo się ustrzeli, albo nawet hemoroidy zaobserwuje w publicznej toalecie. Dobrym tutaj potwierdzeniem nadużycia jest, jak to odkreślono, "złapanie imprezowiczów", którzy de facto nie naśmiecili(???) Ale nagranie jest i chwalić się można? Mam pytanie. Co panowie... rozwiń
Avatar
xyz / 29 sierpnia 2019 o 16:26
+16
I znowu bardzo dobrze ! Mało tego dac jej zdjęcie gdzies w internecie !
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 o 10:53
+26
Brawo - Tępić Brudasów!
Avatar
Normalny polak.. / 29 sierpnia 2019 o 10:50
-92
kablowania i do nosicielstwa uczyli się za komuny ciemniaki i tak im zostało. Bieda pod ludzkimi dachami gniecie pól społeczeństwa, co to moskiewski motłoch spowodował. A obecne tylko dla siebie ciągną i okładają opłatami za wszystko. Do szkol chamstwo nie chodzilo i ekonomicznego myslenia się nie uczyli, a ludzie nie maja tyle co to by za odpadki tyle placic. Niech miasto postawi kontenery na rogach ulic i będzie spokoj bo to każdy wrzuci.
Avatar
vtr / 29 sierpnia 2019 o 09:44
+38
Nie rozumiem jednej rzeczy. Czy wyrzucimy jedną butelkę czy sto, czy do swojego śmietnika czy do sąsiada za wywóz obecnie płacimy tyle samo. Jaki jest więc sens wywożenia śmieci do lasu? Przecież to podnosi koszt pozbycia się tych śmieci.
Avatar
qazwsx123 / 29 sierpnia 2019 o 09:14
+2
***s://pgkbilgoraj.pl/nasze-uslugi/zaklad-ochrony-srodowiska/punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych
Avatar
HI / 29 sierpnia 2019 o 08:41
+7
"Nasi tam byli" . . . :)
Avatar
Antek / 29 sierpnia 2019 o 08:33
+36
I bardzo dobrze oprócz posprzątania powinna ta osoba jeszcze dostać z 500 mandatu za takie zaśmiecanie bo to nie jest chusteczka hig. że poleży 2 tyg i zgnije czy kłębek waty nawyrzuca plastików butelek torebek przecież to się nie rozłoży a nawet jeśli to wymaga to ogromu czasu. Sam jeżdżę po lesie zwłaszcza jesienią jak sezon grzybowy i co tam się znajduje woła o pomostę do nieba od gruzu poprzez sterty butelek na jakiś plastikach kończąc - bez kitu ludzie są pojeba....
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny 0 4

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 2 2

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 2

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 3 7

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 8 4

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 33 19

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna 19 5

Rowerzysta został potrącony w czwartek w miejscowości Radwanówka. Z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej 5 10

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

Rocznica walk pod Świnkami

Rocznica walk pod Świnkami 0 0

73 lata temu oddział majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” starł się z siłami UB-KBW pod Świnkami w Lasach Janowskich. Na sobotę zaplanowano tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia]
galeria

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia] 2 3

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje rocznicę 75-lecia powstania.

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia] 0 2

Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog to nowa sława w alei. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej odbyła się w piątek.

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach 0 0

22 września o godz. 10 z Portu Marina Puławy wystartuje Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" skierowany do dzieci w wieku od 8 do 14 lat wraz z ich opiekunami.

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym
21 września 2019, 19:00

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Elvis wiecznie żywy!" to tytuł koncertu, który 21 września o godz. 19 odbędzie się w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Na scenie pojawi się Grzegorz Trzciński "LVis", który wykona największe przeboje lat 50., 60., i 70.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.