Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

31 lipca 2020 r.
17:12

74 mln zł rozeszły się w cztery sekundy. Wyniki naboru LAWP [lista rankingowa]

6 30 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Cztery sekundy wystarczyły, by rozdysponować 74 mln zł przeznaczone na wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw z regionu poszkodowanych przez pandemię. Konkurs był powtarzany, bo za pierwszym podejściem nie wytrzymał system informatyczny. – Tym razem wszystko poszło zgodnie z planem – twierdzą władze województwa. Niektórzy z przedsiębiorców są innego zdania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O wsparcie mogli starać się właściciele mikro i małych firm, które w wyniku pandemii zanotowali straty sięgające co najmniej 30 proc. Decydować miała zasada: kto pierwszy ten lepszy. Dlatego spodziewano się ogromnego zainteresowania. Pierwszy nabór, ogłoszony 16 lipca, okazał się kompletną klapą. System informatyczny służący do składania wniosków nie wytrzymał obciążenia i wielu przedsiębiorców nie mogło zalogować się na stronie. Niektórym udało się to dopiero po kilku godzinach siedzenia przed komputerami. Wtedy władze województwa zdecydowały się o anulowaniu konkursu z powodu problemów technicznych i ogłoszeniu go na nowo.

Powtórzone postępowanie, po modyfikacji systemu, rozpoczęto w ostatnią środę o godz. 10. I jak się okazuje, o podziale 74 mln zł wśród starających się o wsparcie przedsiębiorców zdecydowały cztery sekundy. Wynika z opublikowanej właśnie przez Urząd Marszałkowski listy rankingowej. Na chwilę obecną wsparcia może być pewnych 2273 wnioskodawców. Na tzw. liście rezerwowej znalazło się 869 kolejnych. Pozostali nie mają co liczyć na dotacje, a wszystkich wniosków wpłynęło prawie 16 tysięcy. Opiewały na łączną kwotę ponad 513 mln zł.

- To świadczy o ogromnym zainteresowaniu i o tym, że obroty lubelskich przedsiębiorców w okresie pandemii spadły. Nie jesteśmy w stanie znaleźć pieniędzy, żeby wesprzeć wszystkich, ale rozmawiamy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej o zwiększeniu alokacji w tym naborze, bo potrzeby są ogromne – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego. Jak tłumaczy, krytykowane przez wielu przedsiębiorców reguły przyznawania wsparcia, zostały ustalone przez ministerstwo. – W każdym województwie konkursy były lub będą realizowane w oparciu o kolejność zgłoszeń, choć zdajemy sobie sprawę, że nie jest to idealny sposób ich rozstrzygania.

Od poniedziałku organizująca nabór Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości rozpocznie ocenianie zaakceptowanych wniosków. – Kontrola będzie miała dwa etapy. Wnioski zostaną poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Wszystkie informacje będą przekazywane za pośrednictwem systemu, wnioskodawcy będą mieć trzy dni na uzupełnienie dokumentów – zapowiada Katarzyna Kędzierska, dyrektor LAWP.

Zdaniem władz województwa i szefowej agencji, tym razem wszystko poszło zgodnie planem. Podczas konferencji podsumowującej powtórny nabór, jej uczestnicy nie odnieśli się do pojawiających się w sieci uwag części przedsiębiorców, którzy znów zgłaszali problemy z logowaniem do systemu. Inne uwagi dotyczyły czasu złożenia wniosków. Niektórzy dostali informację, że zrobili to o 9.59 z sekundami. Urzędnicy zapewniają, że fizycznie wysłanie pakietu przed godz. 10 nie było możliwe, a rozbieżność tłumaczą "względami technologicznymi dotyczącymi synchronizacji czasów na serwerach".

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby konkurs był zorganizowany przejrzyście i sprawiedliwie, żeby sytuacja sprzed dwóch tygodni się nie powtórzyła. Mamy już telefony z pytaniami z innych województw, jak to zorganizowaliśmy. W moim przekonaniu ten konkurs został przeprowadzony w najlepszy możliwy sposób – zapewnia wicemarszałek Mulawa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 17:52
+55
Wytłumaczy mi ktoś jak mozna było złozyć wniosek o godzinie 10:00:00.000801? Przy minimalnych opóźnieniach i czasie pracy serwera jest to nierealne. Chyba, że ktoś składał podpięty kablem bezpośrednio pod serwer.
Avatar
arkadiusz.pisarski / 31 lipca 2020 r. o 18:41
+49
Coś wręcz niemożliwego. Przycisk "Kliknij by złożyć wniosek" kliknięty o godzinie 10:00:00, zanim strona przestała "mielić" wniosek wyskoczyło powiadomienie, że złożony o 10:00:14 z jakimiś tysięcznymi sekundy. Jak to możliwe, nawet biorąc pod uwagę, bezwładność ludzkiego palca, że komuś wskoczył wniosek w momencie kliknięcia? 
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 19:58
+39
Wytłumaczy mi ktoś jak mozna było złozyć wniosek o godzinie 10:00:00.000801? Przy minimalnych opóźnieniach i czasie pracy serwera jest to nierealne. Chyba, że ktoś składał podpięty kablem bezpośrednio pod serwer.
Ile razy można powtarzać że żeby dane zameldowały się na serwerze o 10.00.00.000000 trzeba było kliknąć kilknaście / kilkaset milisekund  przez 10.00.00.000000 patrząc na czas CEST. Kto za bardzo zaryzykował byl za wczesnie , kto dobrze trafił z wyprzedzeniem mógł byc  10:00:00.000801. Ktoś przecież musial być pierwszy na tej liście.
  Zrozum, że LAWP wskazała, że trzeba klikać od godziny 10:00. Nie można było klikać nawet milisekunde wcześniej. Masz film nawet od LAWP, w którym lektor mówi by klikać od 10 a nie tuż przed. Skoro było mozliwe kliknięcie wcześniej to LAWP wprowadziło tysiące przedsiębiorców w błąd. To jest podstawa do kolejnej anulacji.
  Zrozum, że LAWP wskazała, że trzeba klikać od godziny 10:00. Nie można było klikać nawet milisekunde wcześniej. Masz film nawet od LAWP, w którym lektor mówi by klikać od 10 a nie tuż przed. Skoro było mozliwe kliknięcie wcześniej to LAWP wprowadziło tysiące przedsiębiorców w błąd. To jest podstawa do kolejnej anulacji. rozwiń
Avatar
zak963 / 31 lipca 2020 r. o 21:18
+38
Strona miała działać od 10:00:00... Przycisk ,,klik,, według panI dyrektoR miał być aktywny od 10:00:00... I nagle CZARY serwer z 2014r niedostosowany do obecnych realiów, żekomo w 00:00:00:000801 się uwiną, a 1 sekundę później już 7-14 sekund mu to zajmowało?????? No czary wróżki zębużki, albo 10 sekund wcześniej otwarte serwery...
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 18:09
+31
Brawo dla spółki Corner Media wydawcy Dziennika Wschodniego. Rewelacyjny czas reakcji i ponad 120 tys. zł.
 Kasa wyszarpana od LAWP, więc to pewnie ostatni artykuł na DW w tym temacie. Z resztą ton powyższego artykułu diametralnie różni się od poprzednich publikacji. Swoją drogą nie słyszałem o tym, żeby koronawirus blokował reklamy w internecie albo nie pozwalał wrzucać nowych artykułów na stronę, więc kompletnie nie rozumiem z jakiej paki Corner Media aplikuje o pomoc.
Avatar
przedsiebiorcacovid / 1 sierpnia 2020 r. o 01:42
+29
wielkie oszustwo !!!!!! wszyscy co się zakwalifikowali nacisnęli przycisk dużo przed dziesiątą nawet to jest nawet 9:44 i dlatego znaleźli się na liście, to jest nie do pomyślenia przycisk miał być aktywny o 10 powinna zająć się tym prokuratura i wyjaśnić to to jawne wyłudzenie i niezgodne z regulaminem ja tego tak nie zostawię nagłośnie to poniedziałek w każdych mediach
Avatar
Piter79 / 31 lipca 2020 r. o 21:36
+28
Wytłumaczy mi ktoś jak mozna było złozyć wniosek o godzinie 10:00:00.000801? Przy minimalnych opóźnieniach i czasie pracy serwera jest to nierealne. Chyba, że ktoś składał podpięty kablem bezpośrednio pod serwer.
Ile razy można powtarzać że żeby dane zameldowały się na serwerze o 10.00.00.000000 trzeba było kliknąć kilknaście / kilkaset milisekund  przez 10.00.00.000000 patrząc na czas CEST. Kto za bardzo zaryzykował byl za wczesnie , kto dobrze trafił z wyprzedzeniem mógł byc  10:00:00.000801. Ktoś przecież musial być pierwszy na tej liście.
Zrozum, że LAWP wskazała, że trzeba klikać od godziny 10:00. Nie można było klikać nawet milisekunde wcześniej. Masz film nawet od LAWP, w którym lektor mówi by klikać od 10 a nie tuż przed. Skoro było mozliwe kliknięcie wcześniej to LAWP wprowadziło tysiące przedsiębiorców w błąd. To jest podstawa do kolejnej anulacji.
Ostatni raz , Nabór rozpoczął się o 10.00.00.000000 na serwezrze  a wiec jeśli coś otwierają o czasie X  to trzeba wyjść z domu troche wczesniej. Nigdzie w regulaminie nie ma o klikaniu o 10 ale o starcie naboru o 10.  Jak widzisz podstawowy brak wiedzy kosztuje.
 Uprasza się trolla z Marszałkowskiego o nierobienie z ludzi idiotów. Jak sklep otwierają punktualnie o 10, to choćbyś chciał to nie wejdziesz do niego o 9:59 - proste jak budowa cepa. Skoro nabór na serwerze zaczął się o 10.00.00.0000000 to jakim cudem ludzie dostawali zwrotki, że ich wniosek został złożony milisekundy przed 10.00.00.0000000? W urzędach gdzie rządzi PiS czas się cofa? Ten konkurs to jeden wielki żart i kpina z uczciwych przedsiębiorców. Gołym okiem widać, że kasa popłynęła do ludzi, którzy wnioski składali przed 10. Pojedyncze kliknięcie myszki trwa dłużej niż różnica między godziną złożenia najszybszego wniosku a 10:00. Mieliśmy do czynienia z kosmitami albo z ludźmi których nie dotyczą żadne prawa fizyki. Albo ze zwykłym szwindlem.
 Uprasza się trolla z Marszałkowskiego o nierobienie z ludzi idiotów. Jak sklep otwierają punktualnie o 10, to choćbyś chciał to nie wejdziesz do niego o 9:59 - proste jak budowa cepa. Skoro nabór na serwerze zaczął się o 10.00.00.0000000 to jakim cudem ludzie dostawali zwrotki, że ich wniosek został złożony milisekundy przed 10.00.00.0000000? W urzędach gdzie rządzi PiS czas się cofa? Ten konkurs to jeden wielki żart i kpina z uczciwych przedsiębiorców. Gołym okiem widać, że kasa popłynęła do ludzi, którzy wnioski składali pr... rozwiń
Avatar
Filemona / 31 lipca 2020 r. o 17:41
+27
Brawo dla spółki Corner Media wydawcy Dziennika Wschodniego. Rewelacyjny czas reakcji i ponad 120 tys. zł.
Avatar
slawo / 1 sierpnia 2020 r. o 04:17
+25
jak zwykle środki unijne jeden wielki przekręt ,jakim sposobem przycisk złóż wniosek był aktywny przed 10.00? kto o tym wiedział ? czy tylko firmy od lat zajmujace  się pozyskiwaniem środkow UE dla innych za pieniądze i z tego żyjące? zadałem sobie trudu przejrzenia listy firm i przy najmniej część z nich z mojego terenu to firmy którym pewno ,,bardzo się należało,, to wsparcie JEDNA WIELKA MASAKRA I MANIPULACJA o ktoś znający prawo powinien się tym zająć
Avatar
Robek39 / 31 lipca 2020 r. o 23:04
+23
Naiwny był ten kto sądził, że konkurs organizowany przez instytucję w której dyrektorem jest kobieta organizująca treningi szamańskie pod Lublinem i rytuały przeżycia własnej śmierci za życia, odbędzie się bez żadnych problemów. ***s://naturopata.edu.pl/trening-szamanski-pod-lublinem-04-06-wrzesnia-2015/ Pani Katarzyna wydaje się sympatyczną osobą ale niestety na zdjęciach i filmikach sprawia wrażenie kogoś kto przeżywa swoją własną śmierć średnio kilka razy na godzinę.
Avatar
Magdalena92 / 5 dni temu o 09:46
-2
Jak dla mnie wszystko poszło super!!! Tym razem logowanie bez problemu wszystko poszło sprawnie i bez problemu. Bardzo dużo bylo chętnych co widać po wynikach. Dziękuję całej organizacji za przebieg konkursu i za świetna realizację. Pozdrawiam
Avatar
danieel / 6 dni temu o 14:13
+2
Klikając równo o 10:00 miałem czas 10:00:05, a na liście jest opóźnienie o 1 sekundę i występuję z czasem 10:00:06 czyli wszyscy co dostali dotację musieli kliknąć przed 10:00. Można poprosić o czas jaki mieli w potwierdzeniu wysłania, jak jest przekłamanie 1 sekundy to napewno mają w potwierdzeniu 9:59:59. Konkurs zaczynał się o 10:00 a nie przed 10:00
Avatar
zdenek / 6 dni temu o 11:21
0
U mnie czas na potwierdzeniu złożenia wniosku jest o sekundę wcześniejszy niż na ogłoszonej liście, niemożliwe staje się możliwe, a cud gospodarczy w każdej dziedzinie, co za zafajdany kraj, jutro składam dowód i wypisuje się z tego państwa. Jeśli ktoś ma możliwości to myślę że warto zawiadomić prokuraturę, bo sprawa nieciekawie wygląda.
Avatar
LBN / 1 sierpnia 2020 r. o 13:59
0
wielkie oszustwo !!!!!!  wszyscy co się zakwalifikowali nacisnęli przycisk dużo przed dziesiątą nawet to jest nawet 9:44 i dlatego znaleźli się na liście, to jest nie do pomyślenia przycisk miał być aktywny o 10  powinna zająć się tym prokuratura i wyjaśnić to to jawne wyłudzenie i niezgodne z regulaminem ja tego tak nie zostawię nagłośnie to poniedziałek w każdych mediach
 Doładnie tak. A w dodatku Panią radną Liszowską z KO podobno o 9.59 porwało ufo z napisem Nowogrodzka . Wypuściło dopiero przed 13.00 i dopiero wtedy mogła złożyć wniosek. Są zdjęcia , świadkowie,  Tak było. 
 Doładnie tak. A w dodatku Panią radną Liszowską z KO podobno o 9.59 porwało ufo z napisem Nowogrodzka . Wypuściło dopiero przed 13.00 i dopiero wtedy mogła złożyć wniosek. Są zdjęcia , świadkowie,  Tak było.  rozwiń
Avatar
Apollo13 / 1 sierpnia 2020 r. o 12:11
+12
Konkurs łamie podstawową zasadę równego traktowania beneficjentów. Urząd powinien spodziewać się że będzie bardzo dużo chętnych i pieniądze błyskawicznie się rozejdą. Godzina 10.00 powinna być jasno określona i serwery powinne być zsynchronizowane. Powinien być jeden ściśle określony czas naboru, tak aby nie było żadnych wątpliwości. W przypadku wystąpienia nierównego traktowania beneficjentów konkurs powinien być unieważniony. Tak mówią przepisy.
Avatar
MonikaB / 1 sierpnia 2020 r. o 11:31
+13
Nie wiem jak liczony był czas według ich systemu. Mój komputer i telefon jednocześnie pokazały, że mineła 10.00.00 kliknęłam "wyślij wniosek" i pojawił się czerwony komunikat, że nastąpiła próba złożenia wniosku 3 s przed czasem i aby wysłać wniosek o czasie. Od razu kliknęłam "wyślij" jeszcze raz i system wniosek przyjął, ale już z czasem 10.00.09.15 według mojego poczucia czasu na pewno nie upłynęło 12 sekund pomiędzy tymi operacjami. A co najlepsze na ogłoszonej liście mój wniosek ma czas półtorej sekundy późniejszy, niż na urzędowym potwierdzeniu wysyłki. Bardzo duże nieścisłości w konkursie, w którym liczą się setne sekundy. Po raz kolejny mam poczucie, że albo coś nie zadziałało jak powinno, albo konkurs jest nie do końca uczciwy.
Nie wiem jak liczony był czas według ich systemu. Mój komputer i telefon jednocześnie pokazały, że mineła 10.00.00 kliknęłam "wyślij wniosek" i pojawił się czerwony komunikat, że nastąpiła próba złożenia wniosku 3 s przed czasem i aby wysłać wniosek o czasie. Od razu kliknęłam "wyślij" jeszcze raz i system wniosek przyjął, ale już z czasem 10.00.09.15 według mojego poczucia czasu na pewno nie upłynęło 12 sekund pomiędzy tymi operacjami. A co najlepsze na ogłoszonej liście mój wniosek ma czas półtorej sekundy późniejszy, n... rozwiń
Avatar
Rom23 / 1 sierpnia 2020 r. o 11:14
+7
Środków było mało chętnych dużo ,to wcale nie była loteria Ci co mieli wiedzę informatyczna zainwestowali w szybkie łącze ci dostali pieniądze Czy szansę były jednakowe ? W żadnym wypadku Start niby równy ale większości miała spętane nogi ,moim zdaniem spośród prawidłowo wypełnionych wniosków powinno się wylosować szczęśliwców którzy dostają dofinansowanie
Avatar
AdrinK21 / 1 sierpnia 2020 r. o 09:20
+9
Środki unijne w Urzędzie Marszałkowskim dzielą profesjonaliści. Przypomnę cytaty z dziennika wschodniego dotyczące obecnej dyr. LAWP Katarzyny Elżbiety Kędzierskiej (używa dwóch imion). „Kędzierska jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS. W latach 1998–2006 była dyrektorem Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku (z tego miasta pochodzi marszałek województwa Jarosław Stawiarski – dop. red.). Od 2007 roku jest zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie nie zajmowała się już zagadnieniami z zakresu kultury. Pracowała m.in. Departamencie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego czy Departamencie Zdrowia i Polityki Społecznej. Na początku tego roku została powołana na stanowisko Rzecznika Funduszy Europejskich.” „Tymczasem od 1 kwietnia w CSK zatrudniona została Elżbieta Kędzierska, która według nieoficjalnych informacji ma zająć miejsce dotychczasowej pani wicedyrektor. – Jest specjalistą ds. artystycznych. Nie mogę sobie pozwolić na to, by pod nieobecność pani Wybacz kwestie artystyczne nie były koordynowane. Poprosiłem panią Kędzierską o pomoc. Ma doświadczenie w tym zakresie – mówi dyrektor Krakowski.:
Środki unijne w Urzędzie Marszałkowskim dzielą profesjonaliści. Przypomnę cytaty z dziennika wschodniego dotyczące obecnej dyr. LAWP Katarzyny Elżbiety Kędzierskiej (używa dwóch imion). „Kędzierska jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS. W latach 1998–2006 była dyrektorem Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku (z tego miasta pochodzi marszałek województwa Jarosław Stawiarski – dop. red.). Od 2007 roku jest zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie nie zajmowała się już zagadnieniami z zakresu kultury. Pracowała m.in. Departamencie P... rozwiń
Avatar
LBN / 1 sierpnia 2020 r. o 08:50
+2
Czas to pojęcie względne, na różnych serwerach była różna godzina. Kto o tym wiedział?? Kolesie z PIS? Jest to nierówne traktowanie beneficjentów. W szczególności że wszystko rozeszło się w 4 sekundy. Konkurs do unieważnienia. W tej chwili już trzeba pisać do Ministerstwa Rozwoju i Komisji Europejskiej, bo to będzie najszybciej, można pisać mailowo.
 Dokładnie tak, kolesie z PIS dostali kilka godzin wcześniej instrukcje z centrali jak cofnąć się w czasie i niektórzy złożyli wniosek zanim go wysłali. Trzeba składać donosy do Komisji Europejskiej. DNA platformy obywatelskiej.  
 Dokładnie tak, kolesie z PIS dostali kilka godzin wcześniej instrukcje z centrali jak cofnąć się w czasie i niektórzy złożyli wniosek zanim go wysłali. Trzeba składać donosy do Komisji Europejskiej. DNA platformy obywatelskiej.   rozwiń
Avatar
Apollo13 / 1 sierpnia 2020 r. o 08:12
+12
Czas to pojęcie względne, na różnych serwerach była różna godzina. Kto o tym wiedział?? Kolesie z PIS? Jest to nierówne traktowanie beneficjentów. W szczególności że wszystko rozeszło się w 4 sekundy. Konkurs do unieważnienia. W tej chwili już trzeba pisać do Ministerstwa Rozwoju i Komisji Europejskiej, bo to będzie najszybciej, można pisać mailowo.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Blisko 100 wniosków o wycięcie drzew z osiedli mieszkaniowych

Lublin: Blisko 100 wniosków o wycięcie drzew z osiedli mieszkaniowych

Po jednym, po dwa, po sześć – tak z lubelskich osiedli znikają duże drzewa. Do Urzędu Miasta trafiają kolejne wnioski od zarządców nieruchomości, którzy proszą o zgodę na wycinkę. Nie każdy dostaje zgodę, bo w części przypadków urzędnicy nie znajdują podstaw do usunięcia drzewa i wydają decyzję odmowną

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?