Od lipca skarbówka sprzedaje nam swą wiedzę o podatkach... 15 razy drożej
Od lipca już nie naczelnicy poszczególnych urzędów skarbowych, lecz dyrektorzy czterech izb skarbowych w kraju wydają indywidualne interpretacje prawa podatkowego. Dla podatników z woj. lubelskiego oznacza to, że, aby interpretację uzyskać, trzeba najpierw za nią zapłacić, potem wysłać pytanie do... Płocka, a następnie czekać na odpowiedź... z warszawskiej izby skarbowej.
Ale po kolei. Oto, jak - krok po kroku - przejść tę biurokratyczną (i kosztowną!) ścieżkę.
KROK I - pobieramy druk
Oczywiście, można druk ściągnąć drogą "służbową” - ze strony ministerstwa czy izb skarbowych. Jeśli ktoś ma dość cierpliwości i czasu...
KROK II - wypełniamy
2. Podajemy dane identyfikacyjne wnioskodawcy, jego status, adres siedziby lub zamieszkania, nazwę i adres urzędu skarbowego właściwego ze względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji i wypełniamy pozostałe rubryki wniosku, pamiętając o tym, aby nie pominąć przedstawienia własnego stanowiska co do oceny prawnej problemu.
Pamiętajmy też, że podpisując wniosek, składamy oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania i że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.
KROK III - opłacamy
- Dowód wpłaty opłaty załączamy do wniosku lub przesyłamy w ciągu 7 dni od dnia złożenia
wniosku.
KROK IV - przesyłamy
Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku
ul. 1 Maja 10
09-402 Płock
Do wniosku załączamy:
* ORD-IN/A - gdy pytanie (lub pytania) podatnika nie mieszczą się we wniosku ORD-IN,
* dowód uiszczenia opłaty
* pełnomocnictwo - gdy podatnik działa przez osobę upoważnioną.
Krok V - czekamy na interpretację
Prawo stanowi, że interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego będą wydawane bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Trzymiesięczny termin Minister Finansów może wydłużyć.