W województwie lubelskim powstaje najwięcej startupów w Polsce Wschodniej. Pod względem liczby nowych przedsiębiorstw zajmujemy 4 miejsce w kraju
Mówiąc najprościej startup to nowo powstały biznes. Według najnowszego badania „Polskie Startupy” przeprowadzonego przez Fundację Startup Poland 2018 Lublin i województwo lubelskie to dziś lider startupowy. Znaleźliśmy się na 4 miejscu w kraju. Zaraz za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem, na równi z Trójmiastem i Poznaniem.
Jak mówi Tomasz Małecki, ambasador Startup Poland w naszym województwie oraz prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego: na Lubelszczyźnie powstaje tyle nowych firm głównie dzięki programom pomocowym. Startupowcy mogą liczyć na darmowe wsparcie LPNT:
- W ramach programów, takich jak Platformy Startowe w województwie lubelskim powstało 80 nowych firm. Dzięki Platformie Connect realizowanej przez LPNT startupowcy mogli otrzymać nawet 800 tysięcy złotych dotacji. Aby uzyskać podobne wsparcie należy zgłosić pomysł w trakcie najbliższej rekrutacji, która ruszy prawdopodobnie po nowym roku - mówi Małecki.
- Eksperci Parku analizują przedstawiony model biznesowy oraz techniczną wykonywalność pomysłu. Po weryfikacji pomagamy stworzyć biznesplan i wystawiamy rekomendację. Wtedy startupowcy mogą aplikować do Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu o dotację. Następnie pomagamy wprowadzić pomysł w życie i wspieramy w rozmowach z potencjalnymi partnerami czy inwestorami - dodaje.
Jeśli chcemy założyć startup musimy pamiętać że dobry pomysł to nie wszystko – to tylko 1% sukcesu. Jak tłumaczy Małecki – kluczowy jest timing, czyli odpowiednia chwila, w której produkt wchodzi na rynek. Startupy, które powstają na Lubelszczyźnie najczęściej związane są z rolnictwem, biotechnolgią, medycyną i internetem. W ostatnim czasie w naszym województwie powstało kilka oryginalnych startupów, np.: Sundose – firma, która wprowadziła na rynek suplementy diety dostosowywane do każdego indywidualnie – na podstawie badań i zapotrzebowania na mikroelementy danej osoby.
Predictail – firma, która wymyśliła system dzięki któremy można wykryć przyszłe awarie w urządzeniach: przede wszystkim w pojazdach, które posiadają silniki.
Plantalux - firma, która stworzyła system lamp do szklarnii, dzięki któremu rośliny (np. ogórki czy pomidory) rosną nawet 2 razy szybciej.
Jak wynika z raportu a „Polskie Startupy” nowe firmy w naszym kraju finansują się głównie z własnych środków albo z pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej. Największy odsetek startupowców ma od 30 do 39 lat. Najczęściej są to osoby, które prowadziły już własny biznes (42 %) albo pracowały w korporacji (37 proc.). Niestety aktywność kobiet w statrtupach spada. Jedynie 26 proc. nowych firm ma kobietę wśród założycieli.
* Raport Polskie Startupy przeprowadzony został już po raz 4. W badaniach wzięło udział 1101 respondentów.