Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

2 sierpnia 2018 r.
13:52

Zrobili biznes na ślimakach. "To nie jest trudna hodowla" [zdjęcia]

85 49 A A

Nie potrzebują wielkiej przestrzeni, żywią się paszą i rzepikiem. Zdaniem Grzegorza Bucha z Garbatówki Kolonii (powiat łęczyński) na hodowli Helix Aspersa Maxima można dobrze zarobić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W hodowlę zainwestowaliśmy 60 tys. zł. Przywieźliśmy 150 kg materiału rozrodowego, który ma się rozmnożyć na 10 ton ślimaków – mówi Grzegorz Buch z Garbatówki Kolonii w gminie Cyców. Jak podkreśla, te pieniądze zwrócą mu się już po pierwszym sezonie. – Mamy podpisaną umowę na odbiór tych 10 ton za sumę ponad dwukrotnie wyższą od tej, którą wyłożyliśmy.

Pan Grzegorz razem z żoną zajmuje się hodowlą ślimaków Helix Aspersa Maxima – znanych jako ślimak afrykański duży szary. Małżeństwo współpracuje z firmą Polish Snail Holding z Elbląga.

– Jesteśmy podmiotem, który organizuje hodowców w Europie. Działamy w kilku europejskich krajach – mówi Paweł Piwowarski, członek zarządu Polish Snail Holding. – W tym roku otworzyliśmy kilka oficjalnych przedstawicielstw PSH. Wśród nich jest hodowla pana Grzegorza Bucha, który jest naszym przedstawicielem na południowy-wschodni rejon kraju.

To właśnie do pana Grzegorza mogą się zgłaszać osoby, które chciałyby hodować ślimaki afrykańskie.

– To nie jest trudna hodowla – zapewnia Maja Buch, żona pana Grzegorza. – Mam porównanie, ponieważ moi rodzice hodowali bydło. Przy ślimakach obowiązków jest dużo mniej. To ok. 40-45 minut pracy dziennie, a przy reproduktorach ok. 2-3 godzin dziennie.

– Od listopada do 1 marca ślimaki hibernują – tłumaczy pan Grzegorz. – Po tym terminie je wybudzamy zwiększając temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Zwiększamy też wilgotność. Później przystępujemy do reprodukcji. Małe ślimaki wykluwają się z jaj po ok. dwóch tygodniach.

Pod koniec kwietnia mięczaki są przenoszone pod foliowy tunel. – Po wstępnym tuczu trafiają na pole – tłumaczy hodowca z Garbatówki Kolonii. – Ślimaki karmimy specjalną paszą. Dorosłe osobniki jedzą też rośliny (m.in. rzepik „Perko”, który jest mieszańcem rzepiku ozimego i kapusty chińskiej-red.). Później następuje właściwy tucz. A zbiór jest ok. połowy września.
Hodowla w pobliżu domu jest ogrodzona specjalną siatką. Siatka rozwieszona jest też nad polem, na którym są teraz ślimaki. – Chroni je przed słońcem, ale też przed ptakami – wyjaśnia Buch.

Z Polski ślimaki Helix Aspersa Maxima trafiają na europejski rynek.

– Jadą zarówno na wschód jak i na zachód. Przede wszystkim we Francji, Włoszech i Hiszpani, ale też do Belgii, Holandii, i Niemiec – wylicza Piwowarski. – Bardzo duża część ślimaków skupowanych od naszych hodowców zostaje w laboratorium, gdzie jest poddawana procesowi pobierania substancji aktywnych ze śluzu. Służy on do produkcji kosmetyków.

W Polsce hodowla ślimaków nie jest popularna. – We Francji jest kilkanaście tysięcy hodowców ślimaków. W Polsce ok. 350-400. Dlaczego? To kwestia mentalności i tradycyjnego podejścia do rolnictwa – uważa Piwowarski. – Jak ktoś słyszy o hodowli ślimaków na jego twarzy pojawia się uśmiech. Tymczasem to bardzo wydajna hodowla rolna. Dobrze prowadzona może przynosić znaczne dochody – zapewnia.

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2018 o 14:23
+31
I co ku*wa można? można, a nie tylko płacz że malina, porzeczka czy inne owoce za tanie na skupie. Do tego zero myślenia bo ojciec, dziadek i pradziadek sadzili to i to to mi nie wypada sądzić czy chodować co innego. Temu człowiekowi życzę żeby biznes ze ślimakami mu wypalił, a kasy miał tyle jak lodu na biegunie.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2018 o 18:41
+11
On jest przede wszystkim ich przedstawicielem.
Avatar
KL / 2 sierpnia 2018 o 14:53
+11
Dobrzy Ludzie. Dajcie jakiś dobry przepis na ślimaki. Takie dorodne mamy w laskach na Roztoczu.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2018 o 16:37
+10
poczytajcie sobie na forach o hodowcach ślimaków!
Avatar
Były hodowca ślimaków / 11 sierpnia 2018 o 22:54
+9
Inwestycja zwraca się po pierwszym sezonie,hahahahahahhahhahaha,jak widać naiwnych cięgle nie brakuje.
Avatar
gosc / 3 sierpnia 2018 o 06:10
+9
Zawsze zal komus tylek scisnie, wylozcie kase kupcie slimaki, moze o was napisza hehe
Avatar
gosc / 2 sierpnia 2018 o 18:44
+9
hehe załóż hodowle i sprawdz moze się zdziwisz
Avatar
gosc / 2 sierpnia 2018 o 18:41
+9
wiedzą wszystko ci co nie mają nic z tym wspólnego? a może byscie się zaglebili w temat? a może własnie jest czym się pochwalić a nawet zabłysnąć? mnie osobiscie zainteresował temat, jakos nie wiele jest takich hodowli, jesli nie boją się straty takiej kasy zainwestowanej w to to czym wy się martwicie? podejrzewam , że to dobrze przekalkulowane przy takim wkładzie własnym, mam nadzieję ze im się powiedzie i aby więcej takich odważnych osób, czekamy też na rozwój sytuacji, gratulujemy! :)
Avatar
gosc / 3 sierpnia 2018 o 07:18
+8
Zawsze znajdzie sie ktos uprzejmy kto tak naprawde nic nie osiagnal do niczego w zyciu nie doszel a zwyczajnie komus zazdrosci , tu bylo napisane juz wezcie zainwestujcie jak wam szkoda bo czesc z was i tak nie ma wlasnego rozumu , jestescie zazdrosni i zalosni , zycze wam jak najlepiej, ryzyko zawsze jest ale kto nie ryzykuje nic nie ma i zazdrosci jak niewielka czesc tych tu probujac was oczernic, sami jestesmy ciekawi sami prowadzimy dzialalnosc i znamy zawisc ludzi najczesciej tych najblizszych, prosze sie nie przejmowac takimi ludzmi zawsze ktos sie znajdzie, patologia
Avatar
Igor / 3 sierpnia 2018 o 08:25
+7
super sprawa z tymi ślimakami , jakbym miał środki sam bym spróbował, może w przyszłym roku się uda. Pozdrawiam hodowców
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 o 19:39
-2
Wszystkich zainteresowanych hodowlą ślimaków zapraszam na ***s://hodowlaslimakow.eu - porady, opinie i informacje jak stawiać pierwsze kroki.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 23:14
+2
Współpracowałem z firmą Polish Snail Hodling (PSH). Na początku i w trakcie współpracy wszystko przebiegało bezproblemowo. Kontakt może nie perfekcyjny ale wystarczający. Pracy było znacznie więcej niż wynikało ze szkolenia i rozmów, ale to oczywiście jeszcze przy hodowli jest do przyjęcia. Niestety pod koniec sezonu okazało się, że założenia biznesowe nie pokrywają się z rzeczywistością. Ślimaków było mniej oraz były mniejsze. Przed rozpoczęciem współpracy polecam porozmawiać z hodowcami tego gatunku ślimaka lub zapytać na forach, większość twierdzi, że założenia były po prostu nierealne. Co oczywiście przekreśla rentowność współpracy. U mnie skończyło się na uzyskaniu połowy zakładanej sumy, więc znacznie pod kreską.
Współpracowałem z firmą Polish Snail Hodling (PSH). Na początku i w trakcie współpracy wszystko przebiegało bezproblemowo. Kontakt może nie perfekcyjny ale wystarczający. Pracy było znacznie więcej niż wynikało ze szkolenia i rozmów, ale to oczywiście jeszcze przy hodowli jest do przyjęcia. Niestety pod koniec sezonu okazało się, że założenia biznesowe nie pokrywają się z rzeczywistością. Ślimaków było mniej oraz były mniejsze. Przed rozpoczęciem współpracy polecam porozmawiać z hodowcami tego gatunku ślimaka lub zapytać na forach, większo... rozwiń
Avatar
hodowalem / 14 listopada 2018 o 11:34
+4
tylko nikt tutaj autora personalnie nie obrażę i nie mówią jaki on jest tylko piszemy Przynajmniej ci co mieli z tym do czynienia o biznesie ślimaczym generalnie a doświadczenia są bardzo złe.  firma z którą współpracuję Pan Grzegorz z artykułu (nomen omen też grzegorz -,celowo małą literką),  w moim przypadku mogę powiedzieć że mnie skrzywdziła, nie były to aż takie pieniądze żeby się z nimi sądził, ale dziwię się że jeszcze nikt do tyłka mu się nie dobrał Ten gość ma rozmach...  Widocznie ma spore plecy bo nawet go w telewizji czasem pokazują.  I wy, co nie mieliście z hodowlą ślimaka do czynienia krytykuję cię to co napisali ludzie z doświadczeniem w hodowli ślimaka.... Są więc dwie możliwości Albo jesteście głąba mi albo jesteście z ekipy pana grzesia jednego albo drugiego. 
tylko nikt tutaj autora personalnie nie obrażę i nie mówią jaki on jest tylko piszemy Przynajmniej ci co mieli z tym do czynienia o biznesie ślimaczym generalnie a doświadczenia są bardzo złe.  firma z którą współpracuję Pan Grzegorz z artykułu (nomen omen też grzegorz -,celowo małą literką),  w moim przypadku mogę powiedzieć że mnie skrzywdziła, nie były to aż takie pieniądze żeby się z nimi sądził, ale dziwię się że jeszcze nikt do tyłka mu się nie dobrał Ten gość ma rozmach...  Widocznie ma spore plecy bo nawet go w telewizji czasem poka... rozwiń
Avatar
Ziomek z KWK / 21 września 2018 o 09:22
-1
Jej ile zazdrości i nienawiści znam gościa od dziecka ..... Całe życie zapier... Nic nie odziedziczył nic nie dostał na wszystko zapracowal obcy ludzie mu pomagali za to że jest taki jaki jest a uwierzcie mi lub nie jak go znam poki ktoś go w balona nie zrobi jest w stanie bardzo dużo pomoc nawet obcym ludziom teraz z tego co wiem jest w szpitalu bo serduszko szwankuje wy pewnie będziecie żyć sto lat ??? Tylko różnicą miedzy wami hejterami jest taka że jak umrzecie to ktoś pomyśli (a chi..z tobą ) a jak jego zabraknie to będą tłumy wy też w wieku 28lat kupiliście bmwx6 ?bo z tego co wiem za miesiąc ma stać na podwórku hehe a wy nadal liczcie na mannę z nieba 
Jej ile zazdrości i nienawiści znam gościa od dziecka ..... Całe życie zapier... Nic nie odziedziczył nic nie dostał na wszystko zapracowal obcy ludzie mu pomagali za to że jest taki jaki jest a uwierzcie mi lub nie jak go znam poki ktoś go w balona nie zrobi jest w stanie bardzo dużo pomoc nawet obcym ludziom teraz z tego co wiem jest w szpitalu bo serduszko szwankuje wy pewnie będziecie żyć sto lat ??? Tylko różnicą miedzy wami hejterami jest taka że jak umrzecie to ktoś pomyśli (a chi..z tobą ) a jak jego zabraknie to będą tłumy wy też w ... rozwiń
Avatar
300 / 29 sierpnia 2018 o 15:21
+1
  O to codzi by zwabiać nowych jeleni na reproduktory ,pasze,szkolenia  i inne pierdoły
Avatar
Były hodowca ślimaków / 11 sierpnia 2018 o 22:54
+9
Inwestycja zwraca się po pierwszym sezonie,hahahahahahhahhahaha,jak widać naiwnych cięgle nie brakuje.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 o 17:03
+4
Hodowla ślimaków dla polskich odbiorców to ściema. Dlaczego? Miałem do czynienia i z (...)i z innymi oszukańcami (...) lub okolic. Będziecie dzwonić i prosić o kasę za ślimaki, a oni będą wymyślać przy odbiorze, a w drugim roku i tak się zrazicie albo dostaniecie takie warunki że odechce się hodowli. Szukajcie tylko odbiorców za granicą. A jak ktoś ma trochę kasy do stracenia to mogę podać konto bankowe: wy i tak kasę stracicie a przynajmniej się nie narobicie:) Kilka osób hodujących ze mną ( znajomi że szkoleń) mieli identyczne doświadczenia. I niech sobie piszą że jestem frustratem bo nie wyszło czy coś. Wyszło. Mam to gdzieś. Ale Wam odradzam interesy z dwoma wspomnianymi firmami. Ten koleś z artykułu był nawet w agrobiznesie.
Hodowla ślimaków dla polskich odbiorców to ściema. Dlaczego? Miałem do czynienia i z (...)i z innymi oszukańcami (...) lub okolic. Będziecie dzwonić i prosić o kasę za ślimaki, a oni będą wymyślać przy odbiorze, a w drugim roku i tak się zrazicie albo dostaniecie takie warunki że odechce się hodowli. Szukajcie tylko odbiorców za granicą. A jak ktoś ma trochę kasy do stracenia to mogę podać konto bankowe: wy i tak kasę stracicie a przynajmniej się nie narobicie:) Kilka osób hodujących ze mną ( znajomi że szkoleń) mieli identyczne doświadc... rozwiń
Avatar
Piotr R / 5 sierpnia 2018 o 08:28
+1
Witam na forum. Przypominam ,że artykuł dotyczy hodowli ślimaka , a nie brukarstwa . Może niech najpierw Pani napisze coś ,,poprawnie'' oraz ,, na temat'' ... Ja mogę jedynie pochwalić Pana Grzegorza za mega profesjonalizm , współpracował również z wieloma osobami , które znam więc raczej problem stanowi Pani , bo nikt inny nie miał żadnych uwag do jego pracy .To tyle na ten temat , bo jak wcześniej wspomniałem artykuł dotyczy HODOWLI ŚLIMAKA . Życzę powodzenia z hodowlą , miło patrzeć jak młodzi ludzie się rozwijają .Państwo chętnie pomagają przy założeniu hodowli , tylko podziwiać .Mało spotyka się takich szczerych ludzi . Przesyłam pozdrowienia trzymam kciuki.
Witam na forum. Przypominam ,że artykuł dotyczy hodowli ślimaka , a nie brukarstwa . Może niech najpierw Pani napisze coś ,,poprawnie'' oraz ,, na temat'' ... Ja mogę jedynie pochwalić Pana Grzegorza za mega profesjonalizm , współpracował również z wieloma osobami , które znam więc raczej problem stanowi Pani , bo nikt inny nie miał żadnych uwag do jego pracy .To tyle na ten temat , bo jak wcześniej wspomniałem artykuł dotyczy HODOWLI ŚLIMAKA . Życzę powodzenia z hodowlą , miło patrzeć jak młodzi ludzie się rozwijają .Państwo chętnie ... rozwiń
Avatar
anonim / 4 sierpnia 2018 o 23:31
-2
Przyłączam się do tego kom tez u mnie powiedzmy ukladal kostkę to stal nad swoja mama.taki fachowiec jak z koziej dupy traba.pozniej prosilam dzwonilam do dziada to mnie zablokowal prosilam o poprawke to olal to a na początku milutki a z butow sloma wystaje
Avatar
Anna / 4 sierpnia 2018 o 23:08
+4
Trzymam kciuki za hodowlę, oby się udało,  widzę w komentarzach, że ludzie nie lubią ambitnych osób,  taka natura społeczeństwa  , lepiej się nie przejmować  i robić swoje. 
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego
film

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego 0 0

Markus Eisenbichler okazał się najlepszy w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni Bergisel w Innsbrucku w ramach mistrzostw świata. Niemiec skoczył 128, 5 metra. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – był 11.

Jastków: W dolinie Ciemięgi wysypali gruz z rozbiórki budynku
alarm24

Jastków: W dolinie Ciemięgi wysypali gruz z rozbiórki budynku 15 1

Zwały gruzu, resztki płyt kartonowo-gipsowych zostały wyrzucone w dolinie Ciemięgi, w Jastkowie – zaalarmował nas czytelnik.

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty 1 0

W trzeciej kolejce fazy grupowej Pucharu EHF Azoty Puławy zmierzą się z hiszpańskim Fraikin BM. Granollers. Początek sobotniego spotkania w lubelskiej hali Globus o godzinie 15

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach?

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach? 0 0

Uczniowie klas maturalnych coraz częściej biorą udział w spotkaniach prowadzonych przez doradców zawodowych i przedstawicieli różnych branż. Na warsztatach dowiadują się, jakie studia warto wybrać, by w przyszłości nie martwić się o pracę. Niestety - jest jeden problem. Przyszli studenci za każdym razem słyszą coś innego, a ze spotkań wychodzą z coraz większym mętlikiem w głowie. Co warto studiować? Czy istnieje jedyna słuszna recepta? A może czym warto się kierować, by potem nie żałować?

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach
23 lutego 2019, 18:00

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach 0 0

POK Dom Chemika zaprasza na wyjątkową muzyczną wędrówkę po świecie Krzysztofa Komedy. Koncert w hołdzie wybitnemu artyście będzie miał miejsce 23 lutego o godz. 18 w Pałacu Czartoryskich w Puławach.

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej
23 lutego 2019, 12:00

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej 0 0

W sobotę, 23 lutego o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów Wiesława Wałkuskiego. Prace artysty będzie można podziwiać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego do 6 maja.

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe 0 15

Domy, mieszkania, oszczędności i… długi. Co mają starzy wyjadacze, a co debiutanci w radzie miasta? Radni opublikowali swoje oświadczenia majątkowe.

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina?

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina? 0 4

Rozgrzebana, porzucona przebudowa i zarastające chwastami torowiska - tak od wielu miesięcy wygląda linia kolejowa nr 7 na odcinku z Lublina, przez Nałęczów i Puławy do Dęblina. Prace, jak zapowiada PKP-PLK mają zostać wznowione w kwietniu tego roku.

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych 0 9

W Puławach pijana kobieta potrąciła dwójkę 18-latków na przejściu dla pieszych. Nastolatkowie trafili do szpitala.

W Kodniu można zobaczyć ikony z czasów Sapiehów

W Kodniu można zobaczyć ikony z czasów Sapiehów 0 0

Przy sanktuarium maryjnym w Kodniu można oglądać zabytkowe ikony pochodzące z czasów Sapiehów.

MKS Perła jedzie na mecz w rywalem z górnej półki

MKS Perła jedzie na mecz w rywalem z górnej półki 1 1

MKS Perła Lublin w sobotę zmierzy się na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce, aktualnie czwartym zespołem rozgrywek

36-latek z Lublina, który oskarża księdza o molestowanie: "Draniom nie wolno stawiać pomników!"
galeria

36-latek z Lublina, który oskarża księdza o molestowanie: "Draniom nie wolno stawiać pomników!" 38 20

Rozmowa z Piotrem, 36-latkiem z Lublina, który oskarża księdza Waleriana S. o to, że w dzieciństwie przez wiele lat był przez niego molestowany i gwałcony

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie [zdjęcia] 2 22

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Dalia Grybauskaite i Ukrainy Petro Poroszenko przyjechali dzisiaj do Lublina.

Trudne zadanie Pszczółek. W niedzielę mecz z mistrzem Polski

Trudne zadanie Pszczółek. W niedzielę mecz z mistrzem Polski 1 4

Drużyna z najlepszej „ósemki” Euroligi oraz najlepszy obecnie zespół na polskich parkietach przyjedzie w niedzielę (godz. 19) do Lublina. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się z aktualnym mistrzem Polski – CCC Polkowice