Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 marca 2021 r.
16:28

Bloki między domkami w Lublinie. Ratusz dwa razy był na "nie", ale zmienił zdanie

Autor: Zdjęcie autora Domnik Smaga
19 12 A A
Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”.
Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”. (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zamierza wpuścić bloki mieszkalne w rejon zabudowy jednorodzinnej przy ul. Sławinkowskiej. Decyzję szykują urzędnicy, którzy wcześniej dwukrotnie uznali, że bloki pasowałyby tu jak pięść do nosa. Teraz zmienili zdanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To nie jest tak, że my się sprzeciwiamy jakiejkolwiek zabudowie w sąsiedztwie. My tylko chcemy zachowania zasady „dobrego sąsiedztwa” – mówi nam właścicielka jednego z domów, za której oknami mogą niedługo wyrosnąć bloki. Jej zdaniem będzie to zbyt uciążliwe nie tylko ze względu na skalę zabudowy, ale też hałas oraz wzmożony ruch samochodów.

Powstaniu bloków przeciwna jest również Rada Dzielnicy Sławin, która nazywa proponowaną inwestycję „skrajnym przypadkiem” wciskania dużej zabudowy w rejon zabudowy jednorodzinnej.

Decyzja należy do Ratusza

Sprawa dotyczy ul. Sławinkowskiej, niedaleko Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jest tutaj pas niezabudowanej ziemi (około 1 ha), który sąsiaduje z pasem zabudowy jednorodzinnej niedaleko sklepu Lidl przy Willowej. Gra toczy się o to, czy na pustej ziemi powstanie kompleks bloków mieszkalnych.

Problem w tym, że ta część Lublina nie doczekała się od Ratusza planu zagospodarowania, który określałby przeznaczenie nieruchomości i przesądzał, czy mogą stanąć tu bloki. Jeżeli nie ma planu, przeznaczenie nieruchomości określają urzędnicy, wydając tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy. O taką decyzję stara się lubelska spółka Med-Europe Trading, która oczekuje zgody na bloki.

Trzeba się przyjrzeć otoczeniu

Przed wydaniem „wuzetki” urzędnicy muszą ocenić, czy proponowana inwestycja nie będzie się kłócić z otoczeniem. To ich ustawowy obowiązek. Prawo mówi o tym, jakie warunki muszą być spełnione, by można było wydać „wuzetkę”.

Kluczowym warunkiem jest to, że „co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej” musi być już zabudowana w podobny sposób. Ustawa nazywa to „kontynuacją funkcji, parametrów (…), w tym gabarytów i formy architektonicznej”. Chodzi o to, by np. między willami nie wyrósł strzelisty biurowiec, a między biurowcami willa. Nazywa się to zasadą „dobrego sąsiedztwa”.

„Nie spełnia wymagań ustawy”

Urząd Miasta dwukrotnie uznał, że zabudowa proponowana przez spółkę Med-Europe Trading nie spełniałaby zasady „dobrego sąsiedztwa” i wydał decyzje odmowne. Pierwsza z nich datowana jest na 26 marca zeszłego roku. Spółka chciała wtedy zgody na siedem bloków mających łącznie 98 mieszkań, którym towarzyszyłoby 137 miejsc parkingowych. Ratusz uznał wtedy, że takie bloki pasowałyby do otoczenia jak pięść do nosa.

– Urząd stwierdził, że zamierzenie inwestycyjne nie spełnia wymagań ustawy – tłumaczyła wówczas Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Gabaryty istniejącej przy ul. Sławinkowskiej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej są dużo mniejsze od wielkości projektowanych obiektów.

Deweloper nie zrezygnował

Inwestor złożył nowy wniosek, w którym prosił o „wuzetkę” dopuszczającą siedem bloków (dwupiętrowych) oraz dwa domy jednorodzinne. Urzędnicy znowu mu odmówili, stwierdziwszy to samo, co poprzednio: to nie jest właściwe miejsce pod zabudowę wielorodzinną, bo sąsiedztwo jest zupełnie inne. Taka decyzja zapadła w październiku zeszłego roku.

Spółka nie dała za wygraną i odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w styczniu uchyliło odmowną decyzję i poleciło Urzędowi Miasta ponownie rozpatrzeć wniosek inwestora. Według SKO miejscy urzędnicy źle ocenili sprawę, bo sprawdzając wniosek pod kątem „dobrego sąsiedztwa” nie wzięli pod uwagę… bloków mieszkalnych przy Tarasowej i Relaksowej, oddzielonych od spornego terenu ul. Willową.

Urząd Miasta zmienił zdanie

Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”.

– W oparciu o ponowną analizę sporządzoną z uwzględnieniem uwag SKO został sporządzony projekt decyzji ustalającej warunki zabudowy dla tej inwestycji – przyznaje Głazik.

W czwartek projekt został przesłany do uzgodnień miejskiemu konserwatorowi zabytków oraz Zarządowi Dróg i Mostów.

Mieszkańcy: zaskarżymy to

– Co takiego się wydarzyło po dwóch odmownych decyzjach, że urząd robi ukłon w stronę wnioskodawcy? – pyta oburzona właścicielka jednego z domów jednorodzinnych przy ul. Sławinkowskiej. – Przecież nie zmieniło się ani sąsiedztwo, ani przepisy prawa. Jeżeli miasto wyda „wuzetkę”, będziemy ją zaskarżać.

Według obecnych mieszkańców nowa inwestycja będzie „betonową płytą” (pod kompleksem bloków miałby powstać parking podziemny), na której nie wyrosną żadne drzewa, co najwyżej krzewy.

Protestujących wspiera rada dzielnicy, która wzywa Urząd Miasta do tego, by ostatecznie nie zgadzał się na wstawienie tu bloków. Rada twierdzi, że taka zabudowa zagrozi pobliskiemu ogrodowi botanicznemu oraz jednemu z najcenniejszych w mieście stanowisk archeologicznych, ograniczy prawa sąsiadów, narazi ich na hałas i utrudnienia w ruchu, a także umożliwi kolejne dwie inwestycje między ul. Sławinkowską a ogrodem botanicznym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów
galeria

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty