
Archeolodzy prowadzą intensywne badania wykopaliskowe na trasie przyszłej drogi ekspresowej S17 Piaski–Hrebenne. W rejonie miejscowości Tarnawatka, gdzie odkryto pozostałości średniowiecznej osady słowiańskiej, udało się już zarejestrować ponad 300 obiektów archeologicznych i pozyskać ponad 5000 zabytków.

Ślady osadnictwa sprzed ponad tysiąca lat
Stanowisko archeologiczne w Wieprzowie Tarnawackim znane jest od 1984 roku, kiedy to w ramach programu Archeologiczne Zdjęcie Polski zidentyfikowano 21 fragmentów ceramiki z VIII–X wieku. Teraz, w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S17, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad została zobowiązana przez urząd konserwatorski do przeprowadzenia ratowniczych badań wykopaliskowych.
>> Zaskakujące odkrycia archeologiczne na trasie przyszłej S17 pod Zamościem <<
Z 32 arów do 181. Teren badań znacznie się powiększył
Pierwotnie planowano przebadać 32 ary, jednak znaleziska okazały się na tyle rozległe, że badania rozszerzono do 181 arów. Jak tłumaczą badacze, decyzja ta była konieczna, aby zabezpieczyć zabytki archeologiczne, które mogłyby zostać zniszczone podczas robót ziemnych.
Na stanowisku odkryto ślady zabudowy mieszkalnej oraz liczne jamy gospodarcze i dołki posłupowe. Wiele z tych struktur datowanych jest na wczesne średniowiecze (X–XIII w.), ale pojawiły się również znaleziska z epoki brązu, związane z kulturą trzciniecką.
- Dotychczas na stanowisku zadokumentowano i wyeksplorowano ponad 300 obiektów archeologicznych o zróżnicowanej wielkości, przeznaczeniu, charakterze i chronologii. Na szczególną uwagę zasługują tzw. obiekty „wannowate”, o ciemnym, prawie czarnym wypełnisku, zawierającym drobne węgielki drzewne, fragmenty polepy i bardzo dużą ilość ułamków ceramiki naczyniowej datowanej na X-XIII wiek - informuje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Do tej pory udało się wydobyć ponad 5000 artefaktów, w tym fragmenty ceramiki naczyniowej, wyroby krzemienne oraz metalowe przedmioty codziennego użytku. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z dobrze rozwiniętą osadą słowiańską, funkcjonującą przez kilka stuleci. Każdy z odkrytych elementów dostarcza cennych informacji o życiu codziennym jej mieszkańców.
Badania trwają
Wykopaliska na stanowisku Tarnawatka–Tartak będą kontynuowane wzdłuż pasa przyszłej drogi S17. Ich wyniki mają nie tylko wartość naukową, ale również kulturową i społeczną – przypominają, jak bogata i zróżnicowana jest historia regionu Zamojszczyzny.
