Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 lipca 2021 r.
18:45

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci

Pszczoły zamieszkały na terenach zielonych, przy jednej z głównych ulic Świdnika, na ogrodzonym terenie tuż obok stacji benzynowej. Ule, w którym zostały umieszczone zostały wykonane w części z elektrośmieci, których pozbyli się wcześniej mieszkańcy miasta. – Pszczoły są łagodne, nierojliwe, dobrze zimują i bardzo dobrze miodzą – zapewnia opiekun owadów, które w piątek podziwiały przedszkolaki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pszczoły są czarno-żółte. Są pożyteczne. Robią miód w ulu. Miód można jeść łyżką, można go też dodać do herbaty albo ciasta. Miodem można także posmarować bułkę i ją zjeść – opowiadają dzieci z Przedszkola nr 4 w Świdniku, które w piątek przecinały wstęgę, w związku z otwarciem pierwszej miejskiej pasieki. Później uczestniczyły w warsztatach.

– Pszczoły przy pierwszym oblocie lecą jakieś 200, 300 metrów, później coraz dalej w miarę pogody i sprzyjającej temperatury – opowiada Krzysztof Kukawski, pszczelarz, opiekun świdnickiej pasieki. – Obecnie pszczoły oblatują teren w odległości 3-4 km. Natomiast odległość, którą pokonują te owady dla bazy pożytkowej wynosi do półtora kilometra. I przyznaje: – Obawiałem się, że po przywiezieniu uli w to miejsce, pszczoły wrócą do mojej pasieki, która jest także w Świdniku. Ale nie wróciły.

Pierwsza miejska pasieka w Świdniku znajduje się przy al. Lotników Polskich, na terenach zielonych, w pobliżu siłowni plenerowej. W sąsiedztwie jest stacja paliw, domy i sklepy.

– Projekt dotyczący miejskiej pasieki realizujemy przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko – wyjaśnia Robert Jakubowski z Urzędu Miasta Świdnik.

– Niemal równo rok temu, bo w sierpniu 2020 r. na ulicach Świdnika stanęły charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (jest ich 7 w mieście-red.). Mieszkańcy bardzo chętnie z nich korzystają – chwali świdniczan za zaangażowanie Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Elektrośmieci ze Świdnika zostały wywiezione do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których odzyskaliśmy cenne substancje i materiały i dzięki temu możemy świętować otwarcie pasieki z recyklingu.

– Projekt wpisuje się w proekologiczną strategię miasta. Takich eko projektów mamy więcej. To m.in. zbiórka elektrośmieci, łąki kwietne czy ostatni nasz duży projekt – budowa kolektora wód deszczowych – wylicza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Cała strategii ma służyć temu by miasto było przyjazne środowisku i mieszkańcom.

Przy al. Lotników Polskich, na ogrodzonym terenie stanęły trzy ule, które zostały wykonane z materiałów pochodzących w części z recyklingu. Wyróżniają się formą.

– Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są to standardowe ule. Obudowa korpusu została wykonana z bębnów od pralek – wyjaśnia Rodkiewicz, która zapewnia, że „pszczoły w takich ulach czują się doskonale”.

– Pszczoły są bardzo bezpieczne. Ale jest pewna zasada. Nie można ich zaczepiać ani robić im krzywdy – np. niechcący przygnieść. Pszczoły nie lubią też perfum – uprzedza opiekun świdnickiej pasieki.

– Ule pochodzące w części z recyklingu debiutują w Świdniku. To są pierwsze takie ule w regionie – przyznaje Rodkiewicz. – Natomiast pasieki z recyklingu zadebiutowały już np. na dachu Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej, ale także w Częstochowie.

W naszym województwie też będzie ich więcej. – Projekt „Elektryczne śmieci” jest realizowany w 35 miastach w całej Polsce. W województwie lubelskim czerwone pojemniki znajdują się np. w Chełmie i w Kraśniku – w tym drugim mieście, na wrzesień mamy zaplanowane otwarcie miejskiej pasieki – zapowiada przedstawicielka Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Projekt „Elektryczne śmieci”

– Świdnik jako jedno z pierwszych miast w kraju przystąpiło do tego projektu – mówi Robert Magolon z firmy MB Recycling, szef ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”. – Obecnie uczestniczy w nim 35 miast, 12 kolejnych miast dołączy do nas w sierpniu. Projekt i system pojemników w żaden sposób nie zaburza gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gmin czy miasta. Natomiast jest jego istotnym uzupełnieniem, dlatego że pojemniki służą całą dobę, siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy bez żadnych przeszkód i problemów mogą pozbywać się elektrodpadów, które są odpadami niebezpiecznymi. Nie można ich nigdzie podrzucać ani wyrzucać w takich miejscach jak las czy altany śmietnikowe.

Projekt jest też ważny z innego powodu.

– Dla nas współpraca z samorządami przy budowie pasieki jest o tyle ważna, że jako fundacja zajmujemy się przede wszystkim edukacją ekologiczną, która w Świdniku prowadzimy wspólnie z organizacją odzysku AURAEKO – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Zależy nam na tym aby m.in. młodzi mieszkańcy dowiedzieli się jak najwięcej o pszczołach, ale też o tym jak można wykorzystać materiały z recyklingu np. w domu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium