Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

1 września 2016 r.
15:26

Badania na Górze Chełmskiej: Odkryli romańską świątynię Św. Jana Złotoustego?

15 7 A A
Fot. Jacek Barczyński
Fot. Jacek Barczyński

Archeolodzy kończą tegoroczny sezon badań na Górze Chełmskiej. Tym razem skoncentrowali się na niewielkiej, XIII-wiecznej budowli zbudowanej na planie kwadratu ze starannie obrobionych kamiennych bloków i romańskich cegieł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie rozszyfrowaliśmy jeszcze pierwotnej funkcji tego obiektu – mówi kierownik wykopalisk prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. - Osobliwością badanego przez nas budynku jest obecność w nim licznych, bogatych elementów dekoracyjnych, w tym stopionych w ogniu witraży oraz kamiennych detali portalowych.

Prof. Buko uważa, że jest to być może niezidentyfikowana do tej pory romańska świątynia Św. Jana Złotoustego. Jednak zastanawiająca jest jej niewielka powierzchnia – jej boki maja bowiem zaledwie po 5 m. Brakuje też charakterystycznej w znanych tego typach konstrukcjach absydy. Na sakralny charakter budowli wskazują natomiast znajdowane w jej wnętrzu dewocjonalia i szczątki przepalonych witraży.

- Absyda mogła zostać zniszczona przez późniejsze prace ziemne prowadzone w tym rejonie – mówi profesor. – Można je wiązać z poszerzeniem studni na kształt cysterny.
Obecność studni potwierdził odwiertami współpracujący z archeologami prof. Radosław Dobrowolski, archeolog z UMCS. Chociaż najgłębszy odwiert sięgnął 11 m, to głębokość zasypanej studni mogła wynosić nawet około 60 m.

- Szukając planu badanej budowli pozyskaliśmy wiele nowych cennych informacji o topografii tej części rezydencji króla Daniela. – dodaje prof. Buko. – Na przykład przy jej północnej ścianie natknęliśmy się na przylegającą do niej konstrukcję z wejściem do budowli.

Sama konstrukcja domniemanej świątyni spłonęła w czasie pożaru w 1256 r., opisanego w źródłach z epoki. Jego intensywne ślady noszą przepalone ciosy kamienne. Widoczna jest też warstwa spalenizny pod zwaloną ścianą budowli. Odkrywany budynek, jak twierdzą badacze powstał przed tą datą. Podobnie zresztą jak sąsiadujący z nim monumentalny kompleks rezydencjonalno-świątynny, który ten sam zespół archeologów badał w zeszłym roku. Zdaniem naukowców mieściła się tam główna siedziba króla Rusi, Daniela Romanowicza, którą monarcha ten przeniósł do Chełma przed 1239 rokiem z Halicza.

Badając kamienne konstrukcje archeolodzy natknęli się na wiele cennych artefaktów, które wzbogacą zbiory Muzeum Ziemi Chełmskiej.

- Z ostatnich znalezisk chciałbym wyróżnić odlaną z brązu okrągła i płaską ozdobę z ornamentem roślinnym – mówi współpracujący z prof. Buko dr Tomasz Dzieńkowski z Instytutu Archeologii UMCS. - Na uwagę zasługuje także ikonka, ozdobne detale architektoniczne oraz fragmenty szklanych naczyń, z których korzystał książęcy, a następnie królewski dwór Daniela.
Badania mają być kontynuowane w przyszłym roku. W rachubę wchodzą kolejne odwierty i wykopy. Ideą jest też utworzenie stałej ekspozycji historyczno-archeologicznej. Zdaniem profesora Buko byłaby ona łącznikiem kultur i religii Polaków i Rusinów, a więc i obecnych Ukraińców, którzy są ich spadkobiercami Ponadto też Czechów, Niemców i Greków, którzy na Górze Chełmskiej także zaznaczyli swoją obecność.

(PAP-Nauka w Polsce)

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ok ok / 2 września 2016 o 11:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Z ciekawością przeczytałem tekst Pana ok ok dobre tego nie wiedziałem !
...i przepraszam za literówki, które niestety mi się tu i ówdzie przytrafiły. Pozdrawiam.
Avatar
ok ok / 2 września 2016 o 11:30
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Z ciekawością przeczytałem tekst Pana ok ok dobre tego nie wiedziałem !
Dziękuję za uznanie i polecam się na przyszłość :) Dla wiadomości wszystkich a zwłaszcza pseudohistoryków ukraińskich podkreślam, iż napisałem prawdę i tylko prawdę, a dowody na to można znaleźć m.inn w staroruskich kronikach. Amen
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 22:17
0
Z ciekawością przeczytałem tekst Pana ok ok dobre tego nie wiedziałem !
Avatar
ok ok / 1 września 2016 o 21:19
0
Postaram się trochę wyjaśnić. Treściwie i w sposób łatwy do zapamiętania. Owszem Chełm przez czas pewien należał do Rusi ....starej dobrej Rusi ( ale nie żadnej Ukrainy), której książęta Rurykowicze nie mordowali Polaków jak ukraińscy banderowcy lecz w razie wojen jeńców po prostu osiedlali w swoim państwie by ci pracowali i zagospodarowywali księstwo. Od początku jednak - pierwotnie na terenia Chełma jak i LWOWA zresztą też !!!! - istniały grody Lędzian. Lędzianie to plemię polskie jedno z największych. Od jego nazwy zresztą pochodzą nazwy "Polska" "Polacy" np  perskie Lechistan, litewskie Lenkas, węgierskie Lengyel czy ruskie Lach, Lachy. W roku 981 książę ruski Włodzimierz najechał te ziemie i przyłączył to swego księstwa. Później zmieniały one swą przynależność, a to za sprawą Chrobrego, a to Śmiałego aby w końcu w wieku XIV dołączyć znowu do Polski ostatecznie. W międzyczasie książę Rurykowicz imieniem Daniel lokował  miasta książęce w Chełmie...Lwowie na miejscu dawnych lędziańskich grodów. Jednak do rozbudowy tych ośrodków bardzo chętnie ściągał rzemieślników przede wszystkim  polskich. Z kolei słowo jeszcze o ludności polsko-lędziańskiej po włączeniu tych ziem do Rusi. Otóż jak nam przekazuje mnich staoruski Nestor  w swej kronice - Lachów tutejszych w dużej części przesiedlono w głąb księstwa ruskiego na wypadek gdyby mieszkając nadal u siebie nie zatęsknili za Polakami z drugiej strony granicy i nie zechcieli i u siebie panowania Piastów. Natomiast ludność ruska na terenach, o których piszę czyli tzw ziemia czerwieńska, tereny chełmskie - lwowskie itd, w gruncie rzeczy w większej ilości pojawiła się w związku ze słynnym najazdem na Europę srodkowo-wschodnią Tatro-Mongołów. Tak przy okazji - skoro już czytelnicy przeczytają co napisałem sami stwierdzą, iż ukraińskie bajania o etnicznych ziemiach ukraińskich typu Nadsanie czy Chełmszczyzna to brednie, a Rusini byli imigrantami. Amen.
Postaram się trochę wyjaśnić. Treściwie i w sposób łatwy do zapamiętania. Owszem Chełm przez czas pewien należał do Rusi ....starej dobrej Rusi ( ale nie żadnej Ukrainy), której książęta Rurykowicze nie mordowali Polaków jak ukraińscy banderowcy lecz w razie wojen jeńców po prostu osiedlali w swoim państwie by ci pracowali i zagospodarowywali księstwo. Od początku jednak - pierwotnie na terenia Chełma jak i LWOWA zresztą też !!!! - istniały grody Lędzian. Lędzianie to plemię polskie jedno z największych. Od jego nazwy zresztą pochodzą nazwy ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 21:00
0
Ruś w Chełmie ? tak było
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 19:38
0
no właśnie mieszkali tam tutejsi czy Rusini a nie żadni ukraińcy jak usiłują nam wmówić, ukrasińcy nie sa potomkami rusinów lecz bieżeńców z dzikich pól
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 16:40
0
Ukraińcy są takimi spadkobiercami Starorusinów jak współcześni Francuzi Celtów/Galów. Nie przesadzajmy. Ruś Kijowska to nie Ukraina.
Avatar
ok ok / 2 września 2016 o 11:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Z ciekawością przeczytałem tekst Pana ok ok dobre tego nie wiedziałem !
...i przepraszam za literówki, które niestety mi się tu i ówdzie przytrafiły. Pozdrawiam.
Avatar
ok ok / 2 września 2016 o 11:30
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Z ciekawością przeczytałem tekst Pana ok ok dobre tego nie wiedziałem !
Dziękuję za uznanie i polecam się na przyszłość :) Dla wiadomości wszystkich a zwłaszcza pseudohistoryków ukraińskich podkreślam, iż napisałem prawdę i tylko prawdę, a dowody na to można znaleźć m.inn w staroruskich kronikach. Amen
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 22:17
0
Z ciekawością przeczytałem tekst Pana ok ok dobre tego nie wiedziałem !
Avatar
ok ok / 1 września 2016 o 21:19
0
Postaram się trochę wyjaśnić. Treściwie i w sposób łatwy do zapamiętania. Owszem Chełm przez czas pewien należał do Rusi ....starej dobrej Rusi ( ale nie żadnej Ukrainy), której książęta Rurykowicze nie mordowali Polaków jak ukraińscy banderowcy lecz w razie wojen jeńców po prostu osiedlali w swoim państwie by ci pracowali i zagospodarowywali księstwo. Od początku jednak - pierwotnie na terenia Chełma jak i LWOWA zresztą też !!!! - istniały grody Lędzian. Lędzianie to plemię polskie jedno z największych. Od jego nazwy zresztą pochodzą nazwy "Polska" "Polacy" np  perskie Lechistan, litewskie Lenkas, węgierskie Lengyel czy ruskie Lach, Lachy. W roku 981 książę ruski Włodzimierz najechał te ziemie i przyłączył to swego księstwa. Później zmieniały one swą przynależność, a to za sprawą Chrobrego, a to Śmiałego aby w końcu w wieku XIV dołączyć znowu do Polski ostatecznie. W międzyczasie książę Rurykowicz imieniem Daniel lokował  miasta książęce w Chełmie...Lwowie na miejscu dawnych lędziańskich grodów. Jednak do rozbudowy tych ośrodków bardzo chętnie ściągał rzemieślników przede wszystkim  polskich. Z kolei słowo jeszcze o ludności polsko-lędziańskiej po włączeniu tych ziem do Rusi. Otóż jak nam przekazuje mnich staoruski Nestor  w swej kronice - Lachów tutejszych w dużej części przesiedlono w głąb księstwa ruskiego na wypadek gdyby mieszkając nadal u siebie nie zatęsknili za Polakami z drugiej strony granicy i nie zechcieli i u siebie panowania Piastów. Natomiast ludność ruska na terenach, o których piszę czyli tzw ziemia czerwieńska, tereny chełmskie - lwowskie itd, w gruncie rzeczy w większej ilości pojawiła się w związku ze słynnym najazdem na Europę srodkowo-wschodnią Tatro-Mongołów. Tak przy okazji - skoro już czytelnicy przeczytają co napisałem sami stwierdzą, iż ukraińskie bajania o etnicznych ziemiach ukraińskich typu Nadsanie czy Chełmszczyzna to brednie, a Rusini byli imigrantami. Amen.
Postaram się trochę wyjaśnić. Treściwie i w sposób łatwy do zapamiętania. Owszem Chełm przez czas pewien należał do Rusi ....starej dobrej Rusi ( ale nie żadnej Ukrainy), której książęta Rurykowicze nie mordowali Polaków jak ukraińscy banderowcy lecz w razie wojen jeńców po prostu osiedlali w swoim państwie by ci pracowali i zagospodarowywali księstwo. Od początku jednak - pierwotnie na terenia Chełma jak i LWOWA zresztą też !!!! - istniały grody Lędzian. Lędzianie to plemię polskie jedno z największych. Od jego nazwy zresztą pochodzą nazwy ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 21:00
0
Ruś w Chełmie ? tak było
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 19:38
0
no właśnie mieszkali tam tutejsi czy Rusini a nie żadni ukraińcy jak usiłują nam wmówić, ukrasińcy nie sa potomkami rusinów lecz bieżeńców z dzikich pól
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 16:40
0
Ukraińcy są takimi spadkobiercami Starorusinów jak współcześni Francuzi Celtów/Galów. Nie przesadzajmy. Ruś Kijowska to nie Ukraina.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 13 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 457 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!