Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

2 stycznia 2012 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Chełm będzie miał własną encyklopedię

0 6 A A
W encyklopedii znalazły się nazwiska osób wybrane przez członków pięcioosobowego zespołu redakcyjneg
W encyklopedii znalazły się nazwiska osób wybrane przez członków pięcioosobowego zespołu redakcyjneg

W księgarniach ukazał się już I tom "Encyklopedii Chełma”. Został zatytułowany "Ludzie”. Zawiera ponad 300 biogramów osób, które znaczyły coś w Chełmie, bądź w jakikolwiek sposób wywarły wpływ na jego dzieje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I tom "Encyklopedii Chełma” to efekt pracy ponad 100 autorów. Wśród nich znaleźli się uniwersyteccy profesorowie, doktoranci, chełmscy regionaliści, bibliotekarze i nauczyciele skupieni wokół Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, PWSZ w Chełmie i Chełmskiej Biblioteki Publicznej, czyli wydawców encyklopedii. Kolejny II tom będzie nosił tytuł "Miejsca”, a trzeci i ostatni "Wydarzenia”.

– W naszej encyklopedii znalazły się nazwiska osób wybrane przez członków pięcioosobowego zespołu redakcyjnego, ale też podpowiedziane nam przez samych chełmian – mówi Andrzej Rybak, członek zespołu i autor szeregu haseł. – Najstarsze postaci, jak chociażby książę Daniel żyły jeszcze w XIII w. Generalnie uwzględnialiśmy nazwiska osób, które dożyły 2010 r.

Zespół redakcyjny tylko w trzech przypadkach odstąpił od tej reguły. Zdecydował się pomieścić w encyklopedii biogramy żyjących: Idy Haendel, światowej sławy skrzypaczki rodem z Chełma, Zofii Książek, emerytowanej polonistki z I LO oraz pisarza Jana Longina Okonia.

Poza Rybakiem, w skład zespołu redakcyjnego weszli Zygmunt Gardziński, Zbigniew Lubaszewski, Paweł Kiernikowski oraz Zbigniew Waldemar Okoń. I tom Encyklopedii Chełma” ukazał się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Można go nabyć w ChBP przy ul. Partyzantów lub w Instytucie Humanistycznym PWSZ przy ul. Nowy Świat, pokój 112. Cena I tomu to 50 zł.

Równolegle na chełmskim rynku księgarskim ukazały się kolejne wydawnictwa, które powinny usatysfakcjonować lokalnych patriotów i regionalistów. Zarząd Stowarzyszenia "Rocznik Chełmski” oraz dyrekcja ChBP już 5 stycznia o godz. 15 zapraszają do biblioteki na uroczystą promocję 15 t. Rocznika Chełmskiego, 5 t. Biblioteki Rocznika Chełmskiego, czyli książki Jacka Pomiankiewicza "Dzieje więzienia w Chełmie” oraz 1 t. Źródeł, który obejmuje "Dziennik wojenny Zenona Waśniewskiego” w opracowaniu Andrzeja Rybaka.

Na dziennik Waśniewskiego Rybak natknął się przypadkowo. Sięgnął po przechowywany w ChBP rękopis poety i ilustratora przedwojennej "Kameny”. Z katalogowego opisu wynikało, że zawiera tłumaczenia na język polski wierszy Rielkego. Tymczasem, kiedy otworzył ten zeszyt od końca, natknął się na dziennik wojenny. Okupacyjne zapiski świadka tamtych lat są teraz znakomitym materiałem źródłowym dla historyków i pozwalają uzmysłowić sobie atmosferę panującą w okupowanym przez Niemców Chełmie.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
luiza / 15 stycznia 2012 o 10:07
0
[quote name='izrael twoja ziemia' timestamp='1326536728' post='583488']
nadal walczysz o ten herb?
[/quote]


Nie walczy się o coś co się posiada . Szkoda że nie możesz tego powiedzieć o sobie .
"Wejdź" w historię aby się lepiej oświecić - znajdź sobie inne zainteresowania .
Nie musisz biegać za mną po wszystkich forach.
Dla informacji powiem , że IP twojego komputera to 89.230.212.194
adres sz.5125,dł.225667 - łatwo wiedzieć gdzie to jest.
/kilkakrotnie został już mi podany i wiem też do kogo należy - wstydź się/
[quote name='izrael twoja ziemia' timestamp='1326536728' post='583488']
nadal walczysz o ten herb?
[/quote]


Nie walczy się o coś co się posiada . Szkoda że nie możesz tego powiedzieć o sobie .
"Wejdź" w historię aby się lepiej oświecić - znajdź sobie inne zainteresowania .
Nie musisz biegać za mną po wszystkich forach.
Dla informacji powiem , że IP twojego komputera to 89.230.212.194
adres sz.5125,dł.225667 - łatwo wiedzieć gdzie to jest.
/kilk... rozwiń
Avatar
izrael twoja ziemia / 14 stycznia 2012 o 11:25
0
[quote name='luiza' timestamp='1326530166' post='583450']
Nie mieszkam w Chełmie , ale bardzo bym chciała kupić tą encyklopedię .
Najprawdopodobniej jest tam opisany mój przodek .
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to korespondencyjnie zrobić ?
Pisałam do paru osób jak tylko dowiedziałam się o tej encyklopedii - ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Będę bardzo wdzięczna za każde info.
[/quote]



nadal walczysz o ten herb?
[quote name='luiza' timestamp='1326530166' post='583450']
Nie mieszkam w Chełmie , ale bardzo bym chciała kupić tą encyklopedię .
Najprawdopodobniej jest tam opisany mój przodek .
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to korespondencyjnie zrobić ?
Pisałam do paru osób jak tylko dowiedziałam się o tej encyklopedii - ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Będę bardzo wdzięczna za każde info.
[/quote]



nadal walczysz o ten herb? rozwiń
Avatar
luiza / 14 stycznia 2012 o 09:36
0
Nie mieszkam w Chełmie , ale bardzo bym chciała kupić tą encyklopedię .
Najprawdopodobniej jest tam opisany mój przodek .
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to korespondencyjnie zrobić ?
Pisałam do paru osób jak tylko dowiedziałam się o tej encyklopedii - ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Będę bardzo wdzięczna za każde info.
Avatar
RAJ / 8 stycznia 2012 o 10:49
0
Żyjących, których biogramy są wydrukowane jest więcej, np. Jaworski Marek Adam , syn KAJ-a, czyli tzw. MAJ. Starownina żyję do dzisiaj w domu starców w Lublinie..
Avatar
Nie dzieciak / 3 stycznia 2012 o 07:53
0
[quote name='Karr' timestamp='1325532398' post='577848']
YY kto to będzie czytał ?? <żall>
[/quote]
Masz na myśli swój żałosny post?
Avatar
Karr / 2 stycznia 2012 o 20:26
0
YY kto to będzie czytał ?? <żall>
Avatar
luiza / 15 stycznia 2012 o 10:07
0
[quote name='izrael twoja ziemia' timestamp='1326536728' post='583488']
nadal walczysz o ten herb?
[/quote]


Nie walczy się o coś co się posiada . Szkoda że nie możesz tego powiedzieć o sobie .
"Wejdź" w historię aby się lepiej oświecić - znajdź sobie inne zainteresowania .
Nie musisz biegać za mną po wszystkich forach.
Dla informacji powiem , że IP twojego komputera to 89.230.212.194
adres sz.5125,dł.225667 - łatwo wiedzieć gdzie to jest.
/kilkakrotnie został już mi podany i wiem też do kogo należy - wstydź się/
[quote name='izrael twoja ziemia' timestamp='1326536728' post='583488']
nadal walczysz o ten herb?
[/quote]


Nie walczy się o coś co się posiada . Szkoda że nie możesz tego powiedzieć o sobie .
"Wejdź" w historię aby się lepiej oświecić - znajdź sobie inne zainteresowania .
Nie musisz biegać za mną po wszystkich forach.
Dla informacji powiem , że IP twojego komputera to 89.230.212.194
adres sz.5125,dł.225667 - łatwo wiedzieć gdzie to jest.
/kilk... rozwiń
Avatar
izrael twoja ziemia / 14 stycznia 2012 o 11:25
0
[quote name='luiza' timestamp='1326530166' post='583450']
Nie mieszkam w Chełmie , ale bardzo bym chciała kupić tą encyklopedię .
Najprawdopodobniej jest tam opisany mój przodek .
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to korespondencyjnie zrobić ?
Pisałam do paru osób jak tylko dowiedziałam się o tej encyklopedii - ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Będę bardzo wdzięczna za każde info.
[/quote]



nadal walczysz o ten herb?
[quote name='luiza' timestamp='1326530166' post='583450']
Nie mieszkam w Chełmie , ale bardzo bym chciała kupić tą encyklopedię .
Najprawdopodobniej jest tam opisany mój przodek .
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to korespondencyjnie zrobić ?
Pisałam do paru osób jak tylko dowiedziałam się o tej encyklopedii - ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Będę bardzo wdzięczna za każde info.
[/quote]



nadal walczysz o ten herb? rozwiń
Avatar
luiza / 14 stycznia 2012 o 09:36
0
Nie mieszkam w Chełmie , ale bardzo bym chciała kupić tą encyklopedię .
Najprawdopodobniej jest tam opisany mój przodek .
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to korespondencyjnie zrobić ?
Pisałam do paru osób jak tylko dowiedziałam się o tej encyklopedii - ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Będę bardzo wdzięczna za każde info.
Avatar
RAJ / 8 stycznia 2012 o 10:49
0
Żyjących, których biogramy są wydrukowane jest więcej, np. Jaworski Marek Adam , syn KAJ-a, czyli tzw. MAJ. Starownina żyję do dzisiaj w domu starców w Lublinie..
Avatar
Nie dzieciak / 3 stycznia 2012 o 07:53
0
[quote name='Karr' timestamp='1325532398' post='577848']
YY kto to będzie czytał ?? <żall>
[/quote]
Masz na myśli swój żałosny post?
Avatar
Karr / 2 stycznia 2012 o 20:26
0
YY kto to będzie czytał ?? <żall>
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 1 0

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 1

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 1

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 20 19

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 7

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 7 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 23 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 2

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!