Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

18 kwietnia 2019 r.
21:03

Co dalej z nową kopalnią Jan Karski w Lubelskiem? Sytuacja się komplikuje

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 20 A A

Komplikuje się sytuacja kopalni „Jan Karski”, którą australijska spółka Prairie Mining zamierza wybudować w Kuliku w gminie Siedliszcze. Sąd apelacyjny zdecydował, że minister środowiska może wydawać koncesje wydobywcze na tym terenie także innym inwestorom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka lat temu Australijczycy z Prairie Mining otrzymali wyłączne prawo do ubiegania się o koncesję wydobywczą na terenie planowanej kopalni Jan Karski. W 2015 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał Ministerstwu Środowiska wydawania takich koncesji innym inwestorom, ale teraz sąd apelacyjny ten zakaz zniósł.

Australijska spółka nie wypowiada się do mediów na temat decyzji apelacji. Jednak w komunikacie giełdowym czytamy, że „​​decyzja Sądu Apelacyjnego jest zasadniczo wadliwa (...). Decyzja Sądu Apelacyjnego jest kolejnym dowodem nieuczciwego i niesprawiedliwego traktowania Prairie jako inwestora zagranicznego w Polsce, dlatego spółka rozważy wszystkie inne działania niezbędne do zapewnienia zachowania jej praw”.

Pod hasłem „inne działania” należy brać pod uwagę międzynarodowy arbitraż. Australijczycy mogą zażądać od polskiego rządu odszkodowania w wysokości 8-10 miliardów złotych za trudności z wybudowaniem kopalni „Jan Karski”. Powołują się na złamanie przez Polskę umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji.

Przypomnijmy, że w spór jest pośrednio zamieszana także Bogdanka. „Jan Karski” miał fedrować ma obszarze K-6, K-7, o który starał się także LW Bogdanka.

– W maju 2018 roku złożyliśmy nowy wniosek koncesyjny na obszar K-6, K-7, posiadamy zatwierdzoną dokumentację geologiczną oraz ważną decyzję środowiskową. Liczymy na uzyskanie koncesji w tym roku – powiedział Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka SA.

 Inwestycję „Kopalnia Jan Karski” realizuje spółka poszukiwawczo-wydobywcza Prairie Mining Limited. Budowa miała ruszyć w tym roku, łączne nakłady inwestycyjne oszacowano na 632 mln dolarów. Planowaną, roczną produkcję węgla handlowego określono na 6,3 mln ton.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Karski / 18 kwietnia 2019 r. o 23:42
+15
PIS wszystko wykończy to tylko kwestia czasu.
Avatar
k / 19 kwietnia 2019 r. o 01:03
+13
Jak taras z Małej litery mówi że będzie kopalnia, to nie ch... w Łuncnej i będom fedrować, a na prezesa pociotka sprawkę, miercia-urzędnika co za sanki ch... kasował 140000 miesięcznie w Bogdance, bo miał Zerowe doświadczenie w kopalnictwie. Ale wujek poseł z Wiejskiej. Były nauczyciel przedmiotu zawodowego w samochodówce, jak wymienić uszczelkę w żuku. DNO
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2019 r. o 07:33
+10
Znowu plan Pana Tarasa (Alexandra) nie wypalił !!! "Zemsta" się nie opłaca.....
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2019 r. o 21:58
+10
To jest nasza wiarygodność
Avatar
janek / 19 kwietnia 2019 r. o 10:54
+7
pis blokuje budowe,trzeba rozliczyć Mazurek za obietnice jakie złożyła,ta kopalnia jest porzebna dla okolicznych gmin i jej mieszkańców ,miejsca pracy i dochody dla gmin i powiatu,to są najlepsze złoża węgla koksującego,JSW chce współpracować z australijczykami ale blokuje to min.środowiska wydając bzdurne opinie,koszt wydobycie będzie niższy niż na śląsku,zalewa nas rosyjski węgiel, zarabiają na tym spekulanci,a wy mieszkańcy jak żyliście w zaścianku tak pozostaniecie,bo jak bedzie kopalnia to kury sie nie znioso i krowy nie dadzo mlika.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2019 r. o 10:03
+7
To tereny lęgowe chłopstwa kulickiego. Powinny być chronione w ramach programu Denatura 2000.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2019 r. o 08:43
+7
Wielka" ściema " budowa miała sie rozpocząc w 2015/w 2018-19 wydobycie wegla.
Avatar
Janusz / 18 kwietnia 2019 r. o 23:02
+3
I po wuj było tworzyć klasy górnicze w Chełmie? Miasto ma kształcić na potrzeby Łęcznej?
Avatar
Karol / 19 kwietnia 2019 r. o 11:52
+2
Skandal !!!! Najgorsze wojewodztwo w Europie nie chce ogromnej inwestycji przemyslowej i pracy dla 7000 osób ???!!!!!!!!! To my na serio BURAKI CEBUPAKI LUBELAKI jesteśmy !!!!!
konieczna ta inwestycja? węgiel i tak leży na hałdach
chyba ruski bo sprowadzili go miliony ton.
 ruski się sprzedaje
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2019 r. o 04:47
+1
A co talk cicho z szybem Ostrów, minister Tobiszewski i Prezes hucznie go zapowiadali na Barbórce w Lublinie. Decyzja miała być w marcu, a tu połowa Kwietnia i cisza. Czyżby to zmierzch Bogdanki się zbliżał. Jeśli nie postawią szybu wentylacyjnego w ludwinie to koszty wydobycia będą rosły bo górnik bedzie mniej efektywnie na ścianie pracował. A więc jeszcze więcej węgla przyjedzie do nas z Rosyji bo będzie on dużo tańszy od naszego. Brawo Pis.
Avatar
gp / 21 kwietnia 2019 r. o 06:26
-1
To tereny lęgowe chłopstwa kulickiego. Powinny być chronione w ramach programu Denatura 2000.
 Pani Cieloch szerzej znana jako Mazurek pochodzi z Kulika i nie pozwoli na zmiany!
Avatar
antygnIDA / 19 kwietnia 2019 r. o 20:42
0
Jaki patron taka i kopalnia
Avatar
Bebzi / 19 kwietnia 2019 r. o 13:19
0
Wypowiadacie się buraki, a nie macie zielonego pojęcia co się wgl dzieję... Pozdro debile.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2019 r. o 12:32
-4
Musimy wspierać sąsiadów z Ukrainy, bo jak oni w końcu odbija ten okupowany wschód, to węgiel od nich kupować będziemy. W ramach pomocy międzynarodowej.
Avatar
Karol / 19 kwietnia 2019 r. o 11:52
+2
Skandal !!!! Najgorsze wojewodztwo w Europie nie chce ogromnej inwestycji przemyslowej i pracy dla 7000 osób ???!!!!!!!!! To my na serio BURAKI CEBUPAKI LUBELAKI jesteśmy !!!!!
konieczna ta inwestycja? węgiel i tak leży na hałdach
chyba ruski bo sprowadzili go miliony ton.
 ruski się sprzedaje
Avatar
janek / 19 kwietnia 2019 r. o 10:56
0
Skandal !!!! Najgorsze wojewodztwo w Europie nie chce ogromnej inwestycji przemyslowej i pracy dla 7000 osób ???!!!!!!!!! To my na serio BURAKI CEBUPAKI LUBELAKI jesteśmy !!!!!
konieczna ta inwestycja? węgiel i tak leży na hałdach
 chyba ruski bo sprowadzili go miliony ton.
Avatar
janek / 19 kwietnia 2019 r. o 10:54
+7
pis blokuje budowe,trzeba rozliczyć Mazurek za obietnice jakie złożyła,ta kopalnia jest porzebna dla okolicznych gmin i jej mieszkańców ,miejsca pracy i dochody dla gmin i powiatu,to są najlepsze złoża węgla koksującego,JSW chce współpracować z australijczykami ale blokuje to min.środowiska wydając bzdurne opinie,koszt wydobycie będzie niższy niż na śląsku,zalewa nas rosyjski węgiel, zarabiają na tym spekulanci,a wy mieszkańcy jak żyliście w zaścianku tak pozostaniecie,bo jak bedzie kopalnia to kury sie nie znioso i krowy nie dadzo mlika.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2019 r. o 10:03
+7
To tereny lęgowe chłopstwa kulickiego. Powinny być chronione w ramach programu Denatura 2000.
Avatar
Karol / 19 kwietnia 2019 r. o 09:17
0
Skandal !!!! Najgorsze wojewodztwo w Europie nie chce ogromnej inwestycji przemyslowej i pracy dla 7000 osób ???!!!!!!!!! To my na serio BURAKI CEBUPAKI LUBELAKI jesteśmy !!!!!
 konieczna ta inwestycja?  węgiel i tak leży na hałdach
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2019 r. o 08:43
+7
Wielka" ściema " budowa miała sie rozpocząc w 2015/w 2018-19 wydobycie wegla.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy: Więcej miejsca na handel na targowisku. Prace mają kosztować ponad 2 mln zł

Puławy: Więcej miejsca na handel na targowisku. Prace mają kosztować ponad 2 mln zł

Ponad 2,3 mln zł będzie kosztować budowa nowej części targowiska przy ul. Dęblińskiej.

Monika Marzec została asystentką Kima Rasmussena w MKS Perła Lublin

Monika Marzec została asystentką Kima Rasmussena w MKS Perła Lublin

To wielki powrót Marzec do poważnej roli w klubie, z którym bliżej lub dalej jest związana od blisko 30 lat. Już w 1993 roku przyczyniła się do awansu Montexu Lublin do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Wiceminister rodziny: W kwarantannie jest 26 DPS-ów, czyli 3,2 proc. wszystkich placówek

Wiceminister rodziny: W kwarantannie jest 26 DPS-ów, czyli 3,2 proc. wszystkich placówek

Z 824 Domów Pomocy Społecznej w kwarantannie jest obecnie 26 placówek, czyli 3,2 proc. ogółu; zakażonych jest 280 mieszkańców i 152 pracowników – poinformowała w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

Lubelskie: Burze z podmuchami porywistego wiatru. IMGW ostrzega

Lubelskie: Burze z podmuchami porywistego wiatru. IMGW ostrzega

Burze z opadami deszczu, a do tego porywisty wiatr - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed dzisiejszym załamaniem pogody.

Szpital w Biłgoraju przebadał wszystkich pracowników na koronawirusa. Sześć osób zakażonych

Szpital w Biłgoraju przebadał wszystkich pracowników na koronawirusa. Sześć osób zakażonych

U sześciu osób z personelu szpitala w Biłgoraju potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wstrzymano nowe przyjęcia, działają tylko poradnie oraz izba przyjęć w nagłych przypadkach.

Drugie miejsce będzie impulsem dla Włodawianki?

Drugie miejsce będzie impulsem dla Włodawianki?

Kilkanaście dni temu Lubelski Związek Piłki Nożnej potwierdził, jak wygląda ostateczna tabela IV ligi. Awans wywalczył oczywiście Lewart Lubartów. Wielkim wygranym skróconego sezonu 2019/2020 jest bez wątpienia zespół Włodawianki, który uplasował się na drugim miejscu

Pijana matka opiekowała się swoim 9-miesięcznym synem. Grozi jej więzienie

Pijana matka opiekowała się swoim 9-miesięcznym synem. Grozi jej więzienie

Policjanci zatrzymali wczoraj pijaną 30-letnią mieszkankę Świdnika, która opiekowała się swoim 9-miesięcznym synem. Na szczęście, dziecku nic się nie stało.

Dzień Dziecka w Nałęczowie
31 maja 2020, 11:00

Dzień Dziecka w Nałęczowie

Nałęczowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Dziecka. Tym razem inaczej niż zwykle, bo to organizatorzy wyruszą w miasto, by rozweselić dzieci. 31 maja ulicami Nałęczowa przejedzie wesoła, kolorowa ciuchcia.

Rolkarze i hulajnogi pędzą po ścieżce rowerowej. Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole

Rolkarze i hulajnogi pędzą po ścieżce rowerowej. Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole

Pędzące hulajnogi oraz rolkarze, to codzienność ścieżki rowerowej nad Zalew Zemborzycki. Straż Miejska zapowiada w weekend zwiększone kontrole

Powstaną nowe mieszkania w Kraśniku? Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż trzech działek

Powstaną nowe mieszkania w Kraśniku? Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż trzech działek

Miasto będzie sprzedawać trzy działki na osiedlu Piaski w Kraśniku, które są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Dzisiaj na sprzedaż nieruchomości zgodzili się radni.

Radzyń Podlaski: Miejska kultura przeniesie się do internetu

Radzyń Podlaski: Miejska kultura przeniesie się do internetu

Radzyńska kultura przeniesie się do telewizji. Ośrodek kultury dostał na ten projekt dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak radzi sobie branża e-commerce w dobie pandemii

Jak radzi sobie branża e-commerce w dobie pandemii

Branża e-commerce to jedna z nielicznych które w dobie pandemii szybciej się rozwija. W tym artykule przybliżę moim drogim czytelnikom jak pandemia koronawirusa wpływa na branżę w której sam działam.

Totolotek Puchar Polski. Znamy pary półfinałowe!
film

Totolotek Puchar Polski. Znamy pary półfinałowe!

W siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się losowanie par półfinałowych Totolotek Pucharu Polski

Jak przywrócić włosom gęstość? Kiedy rozwiązaniem staje się przeszczep?

Jak przywrócić włosom gęstość? Kiedy rozwiązaniem staje się przeszczep?

Łysienie androgenne może stać się przyczyną osłabienia pewności siebie, a co za tym idzie problemów w strefie prywatnej i zawodowej. Wśród szeroko dostępnych metod i preparatów, wpływających na ograniczenie widoczności zmian znajdują się sposoby na eliminację przyczyn problemu. Dostępne w aptekach preparaty, stymulujące wzrost włosów działają głównie na objawy, nie likwidując przyczyny problemu. Można testować kolejne produkty, a rezultat wciąż nie zachwyca.

Wybory 2020. Coraz mniej dzieli Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego
Sondaż
film

Wybory 2020. Coraz mniej dzieli Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego