Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

26 stycznia 2017 r.
17:44

Góra Chełmska: Runął kolejny fragment zabytkowego muru

0 15 A A
Tak wyglądał mur tuż po katastrofie. Teraz przy ul. Lubelskiej jest już tylko 10-metrowa wyrwa i znaki ostrzegawcze. Fot. Jacek Barczyński
Tak wyglądał mur tuż po katastrofie. Teraz przy ul. Lubelskiej jest już tylko 10-metrowa wyrwa i znaki ostrzegawcze. Fot. Jacek Barczyński

Przy ul. Lubelskiej zawaliła się część muru okalającego kompleks sakralny na Górze Chełmskiej. Do katastrofy doszło nad ranem, kiedy nie było tam jeszcze przechodniów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uszkodzeniu uległ 10 metrowy odcinek zabytkowej konstrukcji. Gruz został już uprzątnięty i złożony do ponownego wykorzystania. Poszkodowanym jest Parafia pw. Narodzenia NMP, która przed kilku laty miała już do czynienia z podobnym zdarzeniem. Tak jak wtedy, tak i teraz zamierza uporać się z naprawą.

- To stare mury i od lat nie były konserwowane – mówi Jacek Osmoła, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Chełmie. – W wyniku zużycia potęgowanego przemarzaniem odchylają się od pionu.
Takie mury jak ten wokół Bazyliki Narodzenia NMP są architektoniczną wizytówką Chełma. Pochodzą z przełomu XIX i XX w. Otaczają także I Liceum Ogólnokształcące, które zajmuje budynek dawnego Seminarium Prawosławnego, IV LO, cmentarz parafialny oraz Kościół pw. Andrzeja Apostoła.

- Te mury trwale wpisały się w chełmski krajobraz – mówi Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Są chronione prawem same w sobie, bądź jako elementy większych założeń architektonicznych. Niestety ich utrzymanie i remontowanie jest niezwykle kosztowne.

Odbudowa grożącego zawaleniem muru przy IV LO pochłonęła 1,2 mln zł. Szacuje się, że rekonstrukcja tylko jednego przęsła to koszt rzędu około 200 tys. zł. Dlatego podobnego remontu od lat nie może doczekać się mniej eksponowany odcinek muru pomiędzy I LO i Szkołą Podstawową nr 5. Jest już do tego stopnia zniszczony, że zatracił swój zabytkowy charakter.

- Rozważamy możliwość całkowitego rozebrania tego odcinka – dodaje Rudnik. – Nie wchodzi to natomiast w rachubę w przypadku murów stojących wzdłuż ulic.

Podczas odbudowy muru przy IV LO wykonawca miał problem z pozyskaniem odpowiedniego surowca, czyli tak zwanej opoki. Dzięki rozbiórce najbardziej zniszczonego odcinka można by zgromadzić jej zapas z myślą o remontach murów, które konserwator zabytków za wszelką cenę chce chronić.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gru / 1 lutego 2017 r. o 12:38
0
200.000zl? za co? ze zlota ten mur buduja czy jak? chyba ze w to wlicza sie 50tys dla starosty, 50tys dla dyrektora firmy remontujacej(czyt. kolegi starosty), po 25tys dla konserwatora zabytkow i architekta, 30-40tys dla reszty zeby cicho siedzieli no i 10-20tys na remont to wtedy idzie pojac skad taka kwota
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 12:33
0
Perfidnie usuwacie komentarze - NIC WAM JUŻ NIGDY NIE NAPISZĘ!!!
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 09:58
0
Krótką pamięć macie i nie czepiajcie się parafii, lepiej spytajcie się byłego ministra Zdrojewskiego, żeby raz jeszcze powiedział, kto środki na remont muru blokował.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 08:59
0
To nie wina parafii tylko tzw. konserwatora zabytków.
Avatar
dix / 27 stycznia 2017 r. o 08:10
0
To dlaczego parafia nie wzmocniła i nie zabezpieczyła muru? Rozumiem, że teraz za naprawę muru zapłaci Państwo Polskie czyli my wszyscy?
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 07:29
0
Mur ewidentnie był mocno przechylony i nikt z tym nic nie robił. A gdyby ktoś zginął? Dlaczego mur się pohyla i nikt tego nie naprawi, nie wzmocni. Zawsze tak jest że te urzędasy nic nie mogą. Poochraniają te ich zabytki, powpisują do rejestrów zabytków a potem wszystko się chwieje, zagraża ludziom i nic z tym nie robią - bo chronione. Dobrze że nikt nie zginął przywalony tym cholernym murem.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 07:26
0
Polska w ruinie.... no co. Wszystko idzie w tym kierunku. Ten mur to symbol.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 01:32
0
Symptomatyczne zrządzenie losu - właśnie zmarł wieloletni znakomity dyrektor chełmskiej szkoły muzycznej, wybitny akordeonista Czesław Kotowski [*] A zawalony fragment muru jest właśnie vis a vis szkoły muzycznej... Wielce wymowne...
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 r. o 22:10
0
Wyremontują jak ten murek cmentarny wzdłuż ul. Lwowskiej. Można zobaczyć powstające pęknięcia w otynkowaniu już od strony świateł skrzyżowania. No i jest jakoś dziwnie pochylony do wewnętrznej strony cmentarza. Pytanie... Kiedy runie na pomniki nagrobkowe? I szczerze, co mieści się w tej cenie 200.000 zł za przęsło? Zaprawa, czy umiejętności a la Tetris, by te kamyki poukładać jeden na drugim? Bo ja to mogę i milion policzyć za fatygę... I w ilu mózgach zapaliła się lampka oraz pytanie "Oszalał!" ? Skoro znamy cenę, to chciałbym wiedzieć za co miasto zapłaciło 200.000 zł od sztuki. A teraz dodatkowe pytanko, gdybym chciał taki murek postawić wokół mego domku to po ile policzyliby mi chełmscy rzemieślnicy za przęsło? Wówczas będziemy mieli pojęcie jak wycenia pracę państwo, a jak mizernie płaci robotnikom. Już jedno dzieło chełmskich architektów za 100.000 zł oglądałem na początku nowego tysiąclecia. Kto chętny niech podziwia Wieżę w Bieławinie. Ja jej szukałem ponad godzinę. Trafiłem na zardzewiałą tablicę oznaczającą miejsce... fundamentów wieży. No, ja tam tylko trawę i chwasty widziałem. Wydano 100.000 zł i nawet nie wygrodzono terenu!? Dacie 10.000 zł pięciu robotnikom to wam ładniej odpicują ten kawałek muru jak reszta. Taka jest prawda.
Wyremontują jak ten murek cmentarny wzdłuż ul. Lwowskiej. Można zobaczyć powstające pęknięcia w otynkowaniu już od strony świateł skrzyżowania. No i jest jakoś dziwnie pochylony do wewnętrznej strony cmentarza. Pytanie... Kiedy runie na pomniki nagrobkowe? I szczerze, co mieści się w tej cenie 200.000 zł za przęsło? Zaprawa, czy umiejętności a la Tetris, by te kamyki poukładać jeden na drugim? Bo ja to mogę i milion policzyć za fatygę... I w ilu mózgach zapaliła się lampka oraz pytanie "Oszalał!" ? Skoro znamy cenę, to chciałbym wi... rozwiń
Avatar
T / 26 stycznia 2017 r. o 20:21
0
Zaproponuje się odbudowę w ramach budżetu obywatelskiego i będzie git!
Avatar
gru / 1 lutego 2017 r. o 12:38
0
200.000zl? za co? ze zlota ten mur buduja czy jak? chyba ze w to wlicza sie 50tys dla starosty, 50tys dla dyrektora firmy remontujacej(czyt. kolegi starosty), po 25tys dla konserwatora zabytkow i architekta, 30-40tys dla reszty zeby cicho siedzieli no i 10-20tys na remont to wtedy idzie pojac skad taka kwota
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 12:33
0
Perfidnie usuwacie komentarze - NIC WAM JUŻ NIGDY NIE NAPISZĘ!!!
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 09:58
0
Krótką pamięć macie i nie czepiajcie się parafii, lepiej spytajcie się byłego ministra Zdrojewskiego, żeby raz jeszcze powiedział, kto środki na remont muru blokował.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 08:59
0
To nie wina parafii tylko tzw. konserwatora zabytków.
Avatar
dix / 27 stycznia 2017 r. o 08:10
0
To dlaczego parafia nie wzmocniła i nie zabezpieczyła muru? Rozumiem, że teraz za naprawę muru zapłaci Państwo Polskie czyli my wszyscy?
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 07:29
0
Mur ewidentnie był mocno przechylony i nikt z tym nic nie robił. A gdyby ktoś zginął? Dlaczego mur się pohyla i nikt tego nie naprawi, nie wzmocni. Zawsze tak jest że te urzędasy nic nie mogą. Poochraniają te ich zabytki, powpisują do rejestrów zabytków a potem wszystko się chwieje, zagraża ludziom i nic z tym nie robią - bo chronione. Dobrze że nikt nie zginął przywalony tym cholernym murem.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 07:26
0
Polska w ruinie.... no co. Wszystko idzie w tym kierunku. Ten mur to symbol.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 01:32
0
Symptomatyczne zrządzenie losu - właśnie zmarł wieloletni znakomity dyrektor chełmskiej szkoły muzycznej, wybitny akordeonista Czesław Kotowski [*] A zawalony fragment muru jest właśnie vis a vis szkoły muzycznej... Wielce wymowne...
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 r. o 22:10
0
Wyremontują jak ten murek cmentarny wzdłuż ul. Lwowskiej. Można zobaczyć powstające pęknięcia w otynkowaniu już od strony świateł skrzyżowania. No i jest jakoś dziwnie pochylony do wewnętrznej strony cmentarza. Pytanie... Kiedy runie na pomniki nagrobkowe? I szczerze, co mieści się w tej cenie 200.000 zł za przęsło? Zaprawa, czy umiejętności a la Tetris, by te kamyki poukładać jeden na drugim? Bo ja to mogę i milion policzyć za fatygę... I w ilu mózgach zapaliła się lampka oraz pytanie "Oszalał!" ? Skoro znamy cenę, to chciałbym wiedzieć za co miasto zapłaciło 200.000 zł od sztuki. A teraz dodatkowe pytanko, gdybym chciał taki murek postawić wokół mego domku to po ile policzyliby mi chełmscy rzemieślnicy za przęsło? Wówczas będziemy mieli pojęcie jak wycenia pracę państwo, a jak mizernie płaci robotnikom. Już jedno dzieło chełmskich architektów za 100.000 zł oglądałem na początku nowego tysiąclecia. Kto chętny niech podziwia Wieżę w Bieławinie. Ja jej szukałem ponad godzinę. Trafiłem na zardzewiałą tablicę oznaczającą miejsce... fundamentów wieży. No, ja tam tylko trawę i chwasty widziałem. Wydano 100.000 zł i nawet nie wygrodzono terenu!? Dacie 10.000 zł pięciu robotnikom to wam ładniej odpicują ten kawałek muru jak reszta. Taka jest prawda.
Wyremontują jak ten murek cmentarny wzdłuż ul. Lwowskiej. Można zobaczyć powstające pęknięcia w otynkowaniu już od strony świateł skrzyżowania. No i jest jakoś dziwnie pochylony do wewnętrznej strony cmentarza. Pytanie... Kiedy runie na pomniki nagrobkowe? I szczerze, co mieści się w tej cenie 200.000 zł za przęsło? Zaprawa, czy umiejętności a la Tetris, by te kamyki poukładać jeden na drugim? Bo ja to mogę i milion policzyć za fatygę... I w ilu mózgach zapaliła się lampka oraz pytanie "Oszalał!" ? Skoro znamy cenę, to chciałbym wi... rozwiń
Avatar
T / 26 stycznia 2017 r. o 20:21
0
Zaproponuje się odbudowę w ramach budżetu obywatelskiego i będzie git!