Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 lutego 2016 r.
7:36

Mieszkańcy zdecydowali o nazwie ulicy. Socjalista wygrał z papieżem

0 76 A A
Fot. Urząd Miasta Krasnystaw
Fot. Urząd Miasta Krasnystaw

Mieszkańcy Krasnegostawu przytłaczającą większością głosów opowiedzieli się przeciwko zmianie nazwy ul. Okrzei na Świętego Jana Pawła II oraz fragmentu ul. Czystej na Żołnierzy Wyklętych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami złożonymi przez władze miasta urna z wnioskami „za” lub „przeciw” zmianom nazw ulic została otwarta we wtorek w Sali Sejmikowej krasnostawskiego magistratu. Praktycznie każdy zainteresowany mógł być tego świadkiem, jak również patrzeć na ręce osobom wyznaczonym do przeliczenia głosów.

– Przyglądała się temu zaledwie garstka osób, w tym przedstawiciele miejscowego Środowiska Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, które oficjalnie wystąpiło z inicjatywą zmian nazw ulic – mówi Magdalena Górecka z UM Krasnystaw. – Samo liczenie blisko 2 tys. głosów trwało około dwóch i pół godziny. Zaledwie 111 mieszkańców opowiedziało się za zmianami, a ponad 1,8 tys. było przeciw.

Ostateczny wynik zakończonych konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazw ulic zostanie ogłoszony dopiero wtedy, kiedy urzędnicy zweryfikują wszystkie oddane głosy. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy rzeczywiście oddały je osoby posiadające czynne prawa wyborcze i zameldowane w Krasnymstawie.

Konsultacjom od początku towarzyszyły emocje. Aktywne były przede wszystkim środowiska przeciwne wymianie dotychczasowego patrona ulicy Stefana Okrzei na Świętego Jana Pawła II. Podkreślano, że Okrzeja nie był żadnym komunistą, tylko socjalistą i aktywnym członkiem powołanej przez Józefa Piłsudskiego Organizacji Bojowej. Miał 19 lat, gdy za swoją działalność przeciwko caratowi został stracony w Warszawskiej Cytadeli – był rok 1905.

W sprawie zmiany nazwy ulicy Okrzei publicznie wypowiedziało się szereg organizacji, instytucji i utytułowanych osób prywatnych. Dyskusja wykroczyła daleko poza opłotki Krasnegostawu.

Zwolenników Świętego Jana Pawła II i Żołnierzy Wyklętych poparły natomiast dwie miejscowe parafie. Jeden z księży agitując za tą inicjatywą miał obiecywać wiernym, że koszty wymiany dokumentów po zmianach nazw ulic poniesie… Urząd Miasta.

Jednak wyniki społecznych konsultacji praktycznie nie mają żadnej mocy sprawczej. Dla radnych, do których należy ostateczna decyzja w sprawie zmiany nazw ulic, są jedynie wyrazem woli mieszkańców. Samorządowcy będą mogli wypowiedzieć się na ten temat 25 lutego, na najbliższej sesji Rady Miasta.

– W porządku dziennym ma się znaleźć punkt związany ze zmianą nazw ulic postulowaną przez Środowisko Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, ale też dwie miejscowe parafie i grupę przedsiębiorców. Jeden z wydziałów UM już przygotowuje projekt uchwały w tej sprawie – mówi przewodniczący rady Edward Kawęcki.

Ulica Okrzei

To największa ulica w Krasnymstawie. Zameldowanych jest przy niej około 2,5 tys. osób. Mieści się tam także wiele instytucji oraz przedsiębiorstw. W przypadku zmiany patrona wszyscy musieliby wymienić dokumenty. Firmy byłyby też zmuszone do wprowadzenia zmian w zapisach w Krajowym Rejestrze Sądowym, księgach wieczystych, pieczątkach, materiałach marketingowych. Związane z tym koszty obciążyłyby samych zainteresowanych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 76

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 08:43
("Głupcy zapytali o zgodę postkomuchów i bezbożników. ) TO chyba jesteś ty i twoja rodzina !!! Bez sensowne wydawanie pieniędzy na głupie pomysły TOWARZYSZY!!! Zamiast budować coś nowego lepiej zmienić nazwę i udawać że się coś Z BUDOWAŁO !!! PATOLOGIA!!!
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 r. o 12:48
Głupcy zapytali o zgodę postkomuchów i bezbożników. Należało wzorem rządu uchwalić zmianę w nocy a rano zawiadomić poddanych. Jeszcze jest jedna ulica, od wjazdu z Lublina do ronda przy Sikorskiego. Teraz nazywa się jakiegoś komunistycznego majora . Tam nikt nie mieszka na razie więc można ją mianować alejami. Majora przenieść wyżej do zakręcia
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 r. o 11:34
Przecież tu nie chodzi o to czy on był komunistą czy nie, ludzie mają to w... głęboko w poważaniu. Tylko o to że ludzie nie chcą zmiany, bo to wiąże się problemami - zmianą wszystkich papierków związanych z miejscem zameldowania, również tych związanych z działalnościami gospodarczymi, zmianą adresów w bankach, PGE, PGNiG. Okrzei to jedna z najdłuższych ulic w Krasnymstawie (jeżeli nie najdłuższa). Ideologia (wymysł pismaka) - że tu chodzi o to, czy ktoś był komunistą czy nie, jest z ... nijak się ma do rzeczywistości.
Avatar
Gość / 7 lutego 2016 r. o 12:47
.....ewentualne przychylenie się włodarzy Krasnegostawu do woli tych, którym nie w smak jest zmiana nazwy ulicy grozi odebraniem naszemu miastu szansy utrzymania się w czołówce miasteczek pretendujących do miana "Zadupia Polski Wschodniej"! Byłby to siarczysty policzek wymierzony wiernym parafianom ...
Avatar
go / 7 lutego 2016 r. o 09:46

Jaka wiocha takie decyzje trzymajcie się czerwone pająki

a ty jestes prostak

Avatar
Gość / 6 lutego 2016 r. o 22:39
kiedy ludzie na uczciwie będą chodzili do kościoła i slychali tego co nam duszpasterze i ksieza mowia! Nie czas już być na normalnie z tym co mamy? Bog nas prowadzi i tak ma być! a tych innych ciemniakow do szkol poslac bo to durnie i inne oszołomy czerwone!
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 r. o 19:50
Mam obawy że włodarzom jest na rękę by pokazywać Krasnystaw jako krainę z czasów zaprzeszłych, bo w takim światku znakomicie utrzymuje się kumoterstwo, pociotkowość, mafijne struktury. Komu zalezy na wizerunku miasta? Sam tytuł już świadczy o wszystkim....socjalista wygrał....Czemuś biedny , boś głupi: czemuś głupi , boś biedny. Ludzie komuny mieliśmy dosyć już w 1989 roku, mamy 2016 a Krasnystaw nadal trwa za "rodinu i stalinu, Okrzeją, czy Różą Luksemburg.
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 r. o 12:43
Włodarze naszego miasta nie będą mieli problemu z podjęciem decyzji miłej nie tylko porządnym ludziom, ale i sercu Jezusa Chrystusa. Nie umiem wyobrazić sobie prawdziwego Polaka, aby nie został natchniony Duchem Świętym w sytuacji, kiedy losy narodu położone zostały na szalę wagi przymierza z wartością najwyższą!
Avatar
ludzik / 6 lutego 2016 r. o 08:47

DEMOS /greka/ LUD

Avatar
DD / 5 lutego 2016 r. o 19:51

...każdy uczciwy Polak w obecnej sytuacji może pokładać nadzieję w mądrości miejskich decydentów

To całe szczęście, że nie jestem uczciwym Polakiem.

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 08:43
("Głupcy zapytali o zgodę postkomuchów i bezbożników. ) TO chyba jesteś ty i twoja rodzina !!! Bez sensowne wydawanie pieniędzy na głupie pomysły TOWARZYSZY!!! Zamiast budować coś nowego lepiej zmienić nazwę i udawać że się coś Z BUDOWAŁO !!! PATOLOGIA!!!
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 r. o 12:48
Głupcy zapytali o zgodę postkomuchów i bezbożników. Należało wzorem rządu uchwalić zmianę w nocy a rano zawiadomić poddanych. Jeszcze jest jedna ulica, od wjazdu z Lublina do ronda przy Sikorskiego. Teraz nazywa się jakiegoś komunistycznego majora . Tam nikt nie mieszka na razie więc można ją mianować alejami. Majora przenieść wyżej do zakręcia
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 r. o 11:34
Przecież tu nie chodzi o to czy on był komunistą czy nie, ludzie mają to w... głęboko w poważaniu. Tylko o to że ludzie nie chcą zmiany, bo to wiąże się problemami - zmianą wszystkich papierków związanych z miejscem zameldowania, również tych związanych z działalnościami gospodarczymi, zmianą adresów w bankach, PGE, PGNiG. Okrzei to jedna z najdłuższych ulic w Krasnymstawie (jeżeli nie najdłuższa). Ideologia (wymysł pismaka) - że tu chodzi o to, czy ktoś był komunistą czy nie, jest z ... nijak się ma do rzeczywistości.
Avatar
Gość / 7 lutego 2016 r. o 12:47
.....ewentualne przychylenie się włodarzy Krasnegostawu do woli tych, którym nie w smak jest zmiana nazwy ulicy grozi odebraniem naszemu miastu szansy utrzymania się w czołówce miasteczek pretendujących do miana "Zadupia Polski Wschodniej"! Byłby to siarczysty policzek wymierzony wiernym parafianom ...
Avatar
go / 7 lutego 2016 r. o 09:46

Jaka wiocha takie decyzje trzymajcie się czerwone pająki

a ty jestes prostak

Avatar
Gość / 6 lutego 2016 r. o 22:39
kiedy ludzie na uczciwie będą chodzili do kościoła i slychali tego co nam duszpasterze i ksieza mowia! Nie czas już być na normalnie z tym co mamy? Bog nas prowadzi i tak ma być! a tych innych ciemniakow do szkol poslac bo to durnie i inne oszołomy czerwone!
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 r. o 19:50
Mam obawy że włodarzom jest na rękę by pokazywać Krasnystaw jako krainę z czasów zaprzeszłych, bo w takim światku znakomicie utrzymuje się kumoterstwo, pociotkowość, mafijne struktury. Komu zalezy na wizerunku miasta? Sam tytuł już świadczy o wszystkim....socjalista wygrał....Czemuś biedny , boś głupi: czemuś głupi , boś biedny. Ludzie komuny mieliśmy dosyć już w 1989 roku, mamy 2016 a Krasnystaw nadal trwa za "rodinu i stalinu, Okrzeją, czy Różą Luksemburg.
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 r. o 12:43
Włodarze naszego miasta nie będą mieli problemu z podjęciem decyzji miłej nie tylko porządnym ludziom, ale i sercu Jezusa Chrystusa. Nie umiem wyobrazić sobie prawdziwego Polaka, aby nie został natchniony Duchem Świętym w sytuacji, kiedy losy narodu położone zostały na szalę wagi przymierza z wartością najwyższą!
Avatar
ludzik / 6 lutego 2016 r. o 08:47

DEMOS /greka/ LUD

Avatar
DD / 5 lutego 2016 r. o 19:51

...każdy uczciwy Polak w obecnej sytuacji może pokładać nadzieję w mądrości miejskich decydentów

To całe szczęście, że nie jestem uczciwym Polakiem.

Zobacz wszystkie komentarze 76

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego
6 lutego 2023, 17:00

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego

W poniedziałek, 6 lutego o godz. 17 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Braci Wieniawskich 5) zostanie zorganizowany wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Jankowskiego "Cztery pory roku w dolinie".

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych
wideo
film

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych

Rekordziści stracili z kont dziesiątki tysięcy złotych, niektórzy muszą spłacać kredyty, których nigdy nie zaciągali. Jak ustrzec się przed oszustami działającymi na platformach sprzedażowych? Sprzedaż używanych rzeczy przez internet cieszy się rosnącą popularnością. Coraz częściej pojawiają się też informacje o osobach, które nie tylko nie otrzymały zapłaty za sprzedane przedmioty, ale straciły duże pieniądze.

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

Nie ponad dwie godziny, ale mniej będzie trwała podróż pociągiem pośpiesznym z Lublina do Warszawy. Wiemy od kiedy.

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

W wieku 72 lat zmarł Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych Montexu, SPR i MKS, który w klubie z Lublina przepracował ponad 25 lat.

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Polski Cukier AZS UMCS przegrał w Saragossie i odpadł z rozgrywek EuroCup. Lublinianki jeszcze na 10 minut przed końcem spotkania były w kolejnej rundzie. Niestety, ostatnią kwartę przegrały 12:22 i cały mecz 50:58.

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Już po raz piąty startuje akcja „Rozlicz PIT w Lublinie”. Na tych, którzy wezmą w niej udział czekają nagrody pieniężne, a główną nagrodą jest Suzuki Swift Hybrid

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi
galeria

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi

Kierowcy ciężarówek w czwartek i piątek nie przejadą przez przejścia w Hrebennem i Dorohusku. Rolnicy organizują protest w sprawie niekontrolowanego importu złej jakości zboża z Ukrainy.

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów