Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 grudnia 2018 r.
21:32

Niewiele osób wie po co powstawały takie elementy kamienic. Pamiątki po mieszkańcach, których już nie ma

0 18 A A

Do fasady kamienicy przy ul. Reformackiej 23 A na wysokości pierwszego piętra przyklejona jest kuczka. To już jedna z ostatnich takich żydowskich, architektonicznych pamiątek w mieście, w którym przed wojną częściej słyszało się jidysz, niż język polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kuczka wiąże się z obchodami przypadającego we wrześniu lub październiku żydowskiego święta Sukkot, nazywanego też Świętem Namiotów, Szałasów albo po prostu Kuczki. Na ten czas religijni Żydzi stawiają namioty – kuczki, w których spożywają posiłki lub nawet śpią. To ich sposób na upamiętnianie czterdziestoletniej wędrówki przez pustynię po ucieczce z Egiptu, kiedy to spali właśnie w namiotach.

Co zamożniejsi wyznawcy judaizmu zamiast stawiać na czas święta namioty, czy szałasy na podwórkach, dobudowywali je na stałe do swoich budynków.

– Kuczka na kamienicy przy ul. Reformackiej jest najbardziej charakterystyczna spośród takich obiektów, które zachowały się w mieście – mówi Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Inne zachowały się między innymi na tyłach kamieniczek stojących wzdłuż południowej elewacji pl. Łuczkowskiego. Można je zobaczyć od strony ul. Uściługskiej. Kolejne kuczki można znaleźć na domach przy ul. Siedleckiej, Kolejowej Młodkowskiej, Szkolnej, Kopernika, czyli tam, gdzie przed wojną zdecydowaną większość mieszkańców stanowili Żydzi.

Na dobrą sprawę nie wiadomo, ile kuczek przetrwało w mieście. Nigdy nie były ewidencjonowane. Nie rzucają się w oczy, gdyż były budowane na tyłach lub znacznie rzadziej z boku kamienic. Jeśli zatem są obecnie objęte jakąkolwiek ochroną konserwatorską, to wraz z budynkami.

– Zamierzam zainteresować chełmskimi kuczkami członków naszego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, w tym przede wszystkim młodzież z koła działającego w I Liceum Ogólnokształcącym – dodaje Wira. – Mam nadzieję, że dzięki jej zaangażowaniu uda się zewidencjonować wszystkie nasze kuczki.

Na przykład opatrzone kuczkami kamieniczki przy pl. Łuczkowskiego stoją w obrębie chronionego obszaru urbanistycznego. Wszystkie przedsięwzięcia związane ze zmianą ich zewnętrznego wyglądu wymagają pozwolenia konserwatora zabytków. Jeśli chodzi natomiast o budynek z kuczką przy ul. Reformackiej, to znajduje się on już poza chronionym układem urbanistycznym, ale pozostaje w ewidencji konserwatora. Gdyby jego właściciele chcieli na przykład usunąć kuczkę, lub ją wyremontować, to najpierw musieliby uzyskać opinię Wiry. Oczywiście ten nigdy nie zgodziłby się na zniszczenie zabytku.

Na czas święta kuczki były wewnątrz urządzane tak, aby przez siedem dni domownicy mogli w nich spożywać posiłki, przyjmować gości i modlić się pod gołym niebem. Cechą charakterystyczną kuczek było bowiem to, że miały podnoszone dachy. Gwoli sprawiedliwości na taki luksus stać było jedynie niewielu. Dlatego też dobrą tradycją było zapraszanie przez właścicieli kuczek sąsiadów, których nie było na nie stać.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
inżynier / 30 grudnia 2018 r. o 09:49
Prawidłowa nazwa dla tej formy architektonicznej to WYKUSZ. Wieki temu stosowany w celu zwiększenia możliwości obronnych, potem jako element wzbogacenia bryły obiektu. W dzisiejszych czasach często stosowany aby sztucznie zwiększyć powierzchnię w "blokach", ponieważ wiele urzędów nie wlicza go do powierzchni zabudowy (deweloperzy oraz ci co mają małe działeczki a chcą się budować wiedzą o co chodzi :). Kuczka to nazwa "lokalna" (stosowana tylko na terytorium dawnego Państwa Polskiego) wykuszu, powstała w wyniku sposobu użytkowania tego elementu przez środowisko żydowskie. Mniej więcej w taki sposób powinien być opisany ten artykuł - potem chodzą dzieci i starsi ludzie gadając głupoty, że "tu u nas wszystko żydzi wymyślili". Dziennikarstwo to bardzo odpowiedzialne zadanie. Pozdrawiam Btw. najprawdopodobniej wykusz przywędrował do Europy z Dalekiego Wschodu
Prawidłowa nazwa dla tej formy architektonicznej to WYKUSZ. Wieki temu stosowany w celu zwiększenia możliwości obronnych, potem jako element wzbogacenia bryły obiektu. W dzisiejszych czasach często stosowany aby sztucznie zwiększyć powierzchnię w "blokach", ponieważ wiele urzędów nie wlicza go do powierzchni zabudowy (deweloperzy oraz ci co mają małe działeczki a chcą się budować wiedzą o co chodzi :). Kuczka to nazwa "lokalna" (stosowana tylko na terytorium dawnego Państwa Polskiego) wykuszu, powstała w wyniku sposobu uż... rozwiń
Avatar
PR / 30 grudnia 2018 r. o 18:20
Więcej można się dowiedzieć z komentarzy niż z tego artykułu, zwłaszcza, jak ktoś ma wykształcenie architektoniczne... Z tym jidysz to też nie przesadzajcie, niedługo okaże się, że to nasi starsi bracia w wierze zaprosili na te ziemie Mieszka I z Dobrawką
Avatar
maruda / 31 grudnia 2018 r. o 00:05
Smutne te komentarze. Jak beznadziejnym trzeba być, by mieć kompleksy na punkcie ludzi, którzy mieszkali w Waszym mieście ponad 80 lat temu... Niby patriotyzm 500, a pojęcia o świecie tyle, co z "Trudnych spraw"...
Avatar
chełmianin / 30 grudnia 2018 r. o 11:13
Częściej jidysz niż polski?? Bez przesady...
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 00:10
Moja babcia kuczą nazywała... kurnik, który z wyglądu przypominał tenże na zdjęciu. Może to językowa pozostałość pod dawnych sąsiadach? Być może, ale co ciekawe, po serbsku "kuća" to mieszkanie.
Avatar
zakochany w historii.... / 30 grudnia 2018 r. o 10:39
...jeden z nielicznych już elementów architektury nierozerwalnie związanej z historią miasta. Warto byłoby to zachować, ale o wszystkim decyduje rachunek ekonomiczny!
Avatar
Pirat / 30 grudnia 2018 r. o 11:15
Trzeba uważać żeby się to nie urwało...
Avatar
Karol / 30 grudnia 2018 r. o 01:03
Reformacka jest w Chełmie, a nie w Lublinie. Post ciekawy lecz zapożyczony z TeatrNN :) W Lublinie również można znaleźć takie ciekawe kuczki
Avatar
Helem / 30 grudnia 2018 r. o 15:08
Takie ciekawostki kulturalne warto drukować w Jerusalem Post. A u nas może coś o kulturze eskimoskiej. Dleczego ignorujecie i pomijacie kulturę eskimoską?
Avatar
AleksandraSy / 17 października 2019 r. o 13:36
Absolutnie coś niesamowitego te poniższe komentarze, pełne nienawiści i takiego jadu obrzydliwego. Serio, przydałoby się niektórym trochę wizyt co najmniej w bibliotece i nadrobienie zaległości a propos historii Waszego miasta. W 1916 roku mieszkało w Chełmie 16.280 osób, w tym 11.705 Żydów, co daje prawie 72% miasta. W 1921 roku mieszkało 23.221 tysięcy ludzi i 12.074 Żydów, co daje 52% miasta. W 1939 roku mieszkało 33.622 osób, w tym 14.995 Żydów, co daje 44,6% ludności miasta. Żydzi nie byli jedyną mniejszością mieszkającą, ale nie będę Was uświadamiać, poczytajcie sobie. Z Bogiem.
Absolutnie coś niesamowitego te poniższe komentarze, pełne nienawiści i takiego jadu obrzydliwego. Serio, przydałoby się niektórym trochę wizyt co najmniej w bibliotece i nadrobienie zaległości a propos historii Waszego miasta. W 1916 roku mieszkało w Chełmie 16.280 osób, w tym 11.705 Żydów, co daje prawie 72% miasta. W 1921 roku mieszkało 23.221 tysięcy ludzi i 12.074 Żydów, co daje 52% miasta. W 1939 roku mieszkało 33.622 osób, w tym 14.995 Żydów, co daje 44,6% ludności miasta. Żydzi nie byli jedyną mniejszością mieszkającą, ale nie będ... rozwiń
Avatar
leszek0 / 17 października 2019 r. o 13:40
Szanowny Panie i Pani, chętny do pożyczki, jestem biznesmenem z kapitałem 500 000 euro (500 000 euro), przeznaczone do udzielania krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek prywatnych, począwszy od 1 000 do 500 000 euro do wszystkich poważnych, wiarygodnych i którzy chcą dokonać pożyczki. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 5% rocznie w zależności od kwoty pożyczonych i czas trwania zwrotu środków, ponieważ jest szczególnie nie chcę naruszać prawa w sprawie zużycia. Możesz spłacić w ciągu maksymalnie 5 do 25 lat w zależności od kwoty pożyczonych. Aby uzyskać więcej informacji pozostaniesz do Państwa dyspozycji, mój adres e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com
Szanowny Panie i Pani, chętny do pożyczki, jestem biznesmenem z kapitałem 500 000 euro (500 000 euro), przeznaczone do udzielania krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek prywatnych, począwszy od 1 000 do 500 000 euro do wszystkich poważnych, wiarygodnych i którzy chcą dokonać pożyczki. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 5% rocznie w zależności od kwoty pożyczonych i czas trwania zwrotu środków, ponieważ jest szczególnie nie chcę naruszać prawa w sprawie zużycia. Możesz spłacić w ciągu maksymalnie 5 do 25 lat w zależności od kwoty ... rozwiń
Avatar
leszek0 / 17 października 2019 r. o 13:40
Szanowny Panie i Pani, chętny do pożyczki, jestem biznesmenem z kapitałem 500 000 euro (500 000 euro), przeznaczone do udzielania krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek prywatnych, począwszy od 1 000 do 500 000 euro do wszystkich poważnych, wiarygodnych i którzy chcą dokonać pożyczki. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 5% rocznie w zależności od kwoty pożyczonych i czas trwania zwrotu środków, ponieważ jest szczególnie nie chcę naruszać prawa w sprawie zużycia. Możesz spłacić w ciągu maksymalnie 5 do 25 lat w zależności od kwoty pożyczonych. Aby uzyskać więcej informacji pozostaniesz do Państwa dyspozycji, mój adres e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com
Szanowny Panie i Pani, chętny do pożyczki, jestem biznesmenem z kapitałem 500 000 euro (500 000 euro), przeznaczone do udzielania krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek prywatnych, począwszy od 1 000 do 500 000 euro do wszystkich poważnych, wiarygodnych i którzy chcą dokonać pożyczki. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 5% rocznie w zależności od kwoty pożyczonych i czas trwania zwrotu środków, ponieważ jest szczególnie nie chcę naruszać prawa w sprawie zużycia. Możesz spłacić w ciągu maksymalnie 5 do 25 lat w zależności od kwoty ... rozwiń
Avatar
AleksandraSy / 17 października 2019 r. o 13:36
Absolutnie coś niesamowitego te poniższe komentarze, pełne nienawiści i takiego jadu obrzydliwego. Serio, przydałoby się niektórym trochę wizyt co najmniej w bibliotece i nadrobienie zaległości a propos historii Waszego miasta. W 1916 roku mieszkało w Chełmie 16.280 osób, w tym 11.705 Żydów, co daje prawie 72% miasta. W 1921 roku mieszkało 23.221 tysięcy ludzi i 12.074 Żydów, co daje 52% miasta. W 1939 roku mieszkało 33.622 osób, w tym 14.995 Żydów, co daje 44,6% ludności miasta. Żydzi nie byli jedyną mniejszością mieszkającą, ale nie będę Was uświadamiać, poczytajcie sobie. Z Bogiem.
Absolutnie coś niesamowitego te poniższe komentarze, pełne nienawiści i takiego jadu obrzydliwego. Serio, przydałoby się niektórym trochę wizyt co najmniej w bibliotece i nadrobienie zaległości a propos historii Waszego miasta. W 1916 roku mieszkało w Chełmie 16.280 osób, w tym 11.705 Żydów, co daje prawie 72% miasta. W 1921 roku mieszkało 23.221 tysięcy ludzi i 12.074 Żydów, co daje 52% miasta. W 1939 roku mieszkało 33.622 osób, w tym 14.995 Żydów, co daje 44,6% ludności miasta. Żydzi nie byli jedyną mniejszością mieszkającą, ale nie będ... rozwiń
Avatar
ksionc pinionc / 31 grudnia 2018 r. o 17:35
obŻYDliwe
Avatar
miejscowy chełmski polak.... / 31 grudnia 2018 r. o 12:52
...ale teraz nasz prezydent musi ostrożnie uważać bo to chyba szykują się na przejecie miasta co to niby bardziej mówiło po żydowsku. Teraz my odbudujemy z ruiny a oni przejma wszystko od nowa i zapedza Polaków w biede tak jak przed wojna. Dobrze że Fiszowej już nie ma bo i miasto by zniklo.
Avatar
qqryq / 31 grudnia 2018 r. o 09:44
Skoro przeczytałeś to w jakimś stopniu Cię obchodzą. No chyba, że nie umiesz powstrzymać się przed klikaniem i czytaniem artykułów w internecie. W takiej sytuacji przydałaby się terapia.
Avatar
gosc / 31 grudnia 2018 r. o 08:57
Chełm prawie żydowski....
Avatar
maruda / 31 grudnia 2018 r. o 00:05
Smutne te komentarze. Jak beznadziejnym trzeba być, by mieć kompleksy na punkcie ludzi, którzy mieszkali w Waszym mieście ponad 80 lat temu... Niby patriotyzm 500, a pojęcia o świecie tyle, co z "Trudnych spraw"...
Avatar
PR / 30 grudnia 2018 r. o 18:20
Więcej można się dowiedzieć z komentarzy niż z tego artykułu, zwłaszcza, jak ktoś ma wykształcenie architektoniczne... Z tym jidysz to też nie przesadzajcie, niedługo okaże się, że to nasi starsi bracia w wierze zaprosili na te ziemie Mieszka I z Dobrawką
Avatar
Helem / 30 grudnia 2018 r. o 15:08
Takie ciekawostki kulturalne warto drukować w Jerusalem Post. A u nas może coś o kulturze eskimoskiej. Dleczego ignorujecie i pomijacie kulturę eskimoską?