Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 grudnia 2018 r.
21:32

Niewiele osób wie po co powstawały takie elementy kamienic. Pamiątki po mieszkańcach, których już nie ma

0 18 A A

Do fasady kamienicy przy ul. Reformackiej 23 A na wysokości pierwszego piętra przyklejona jest kuczka. To już jedna z ostatnich takich żydowskich, architektonicznych pamiątek w mieście, w którym przed wojną częściej słyszało się jidysz, niż język polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kuczka wiąże się z obchodami przypadającego we wrześniu lub październiku żydowskiego święta Sukkot, nazywanego też Świętem Namiotów, Szałasów albo po prostu Kuczki. Na ten czas religijni Żydzi stawiają namioty – kuczki, w których spożywają posiłki lub nawet śpią. To ich sposób na upamiętnianie czterdziestoletniej wędrówki przez pustynię po ucieczce z Egiptu, kiedy to spali właśnie w namiotach.

Co zamożniejsi wyznawcy judaizmu zamiast stawiać na czas święta namioty, czy szałasy na podwórkach, dobudowywali je na stałe do swoich budynków.

– Kuczka na kamienicy przy ul. Reformackiej jest najbardziej charakterystyczna spośród takich obiektów, które zachowały się w mieście – mówi Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Inne zachowały się między innymi na tyłach kamieniczek stojących wzdłuż południowej elewacji pl. Łuczkowskiego. Można je zobaczyć od strony ul. Uściługskiej. Kolejne kuczki można znaleźć na domach przy ul. Siedleckiej, Kolejowej Młodkowskiej, Szkolnej, Kopernika, czyli tam, gdzie przed wojną zdecydowaną większość mieszkańców stanowili Żydzi.

Na dobrą sprawę nie wiadomo, ile kuczek przetrwało w mieście. Nigdy nie były ewidencjonowane. Nie rzucają się w oczy, gdyż były budowane na tyłach lub znacznie rzadziej z boku kamienic. Jeśli zatem są obecnie objęte jakąkolwiek ochroną konserwatorską, to wraz z budynkami.

– Zamierzam zainteresować chełmskimi kuczkami członków naszego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, w tym przede wszystkim młodzież z koła działającego w I Liceum Ogólnokształcącym – dodaje Wira. – Mam nadzieję, że dzięki jej zaangażowaniu uda się zewidencjonować wszystkie nasze kuczki.

Na przykład opatrzone kuczkami kamieniczki przy pl. Łuczkowskiego stoją w obrębie chronionego obszaru urbanistycznego. Wszystkie przedsięwzięcia związane ze zmianą ich zewnętrznego wyglądu wymagają pozwolenia konserwatora zabytków. Jeśli chodzi natomiast o budynek z kuczką przy ul. Reformackiej, to znajduje się on już poza chronionym układem urbanistycznym, ale pozostaje w ewidencji konserwatora. Gdyby jego właściciele chcieli na przykład usunąć kuczkę, lub ją wyremontować, to najpierw musieliby uzyskać opinię Wiry. Oczywiście ten nigdy nie zgodziłby się na zniszczenie zabytku.

Na czas święta kuczki były wewnątrz urządzane tak, aby przez siedem dni domownicy mogli w nich spożywać posiłki, przyjmować gości i modlić się pod gołym niebem. Cechą charakterystyczną kuczek było bowiem to, że miały podnoszone dachy. Gwoli sprawiedliwości na taki luksus stać było jedynie niewielu. Dlatego też dobrą tradycją było zapraszanie przez właścicieli kuczek sąsiadów, których nie było na nie stać.

Pozostałe informacje

Kadencja dotychczasowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie zakończyła się 30 września

Burmistrz szuka dyrektora. Jest wakat, jest nabór.

Kadencja się skończyła i umowa przedłużona nie została. Burmistrz Szczebrzeszyna szuka następcy Sławomira Kality na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury

Przekazanie dowództwa nastąpiło w obecności dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, Generała Dywizji Arkadiusza Szkutnika

Kadrowe zmiany w wojsku. Żołnierze z Zamościa mają nowego dowódcę

Żołnierze 18. Pułku Przeciwlotniczego im. Feliksa Kamińskiego mają nowego dowódcę. Został nim płk. Krzysztof Pietrzak

Izabela Czajkowska (z lewej) i burmistrz Marta Majewska

Nowa kierownik USC. Jej poprzedniczka została wicewójtem

Bożena Borna-Musiej rozwiązała umowę z UM Hrubieszów, bo została zastępcą wójta w gminie Trzeszczany. Zwolnione stanowisko kierownika USC powierzono nowej osobie

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna choć nie przegrywa, to nadal nie potrafi zapunktować za pełną pulę. W niedzielę zielono-czarni zremisowali 1:1 w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Jak spotkanie podsumowali obaj szkoleniowcy?

Stella Johnson zaliczyła znakomite wejście z ławki rezerwowych

Polski Cukier AZS UMCS rozpoczął nowy sezon od wygranej w Warszawie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki od zwycięstwa w Warszawie. Kapitalny mecz rozegrała Stella Johnson

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki
galeria

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki

W niedzielę, 6 października nad Zalewem Zemborzyckim odbyło się charytatywne wydarzenie sportowe "Biegiem po Wózek - dla Maziego", zorganizowane przez Stowarzyszenie InNeed. Wzięło w nim udział niemal 200 biegaczy

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających
ZDJĘCIA
galeria

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających

Pomimo niesprzyjającej pogody, lublinianie tłumnie ruszyli na dni otwarte w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Można było poznać jego podopiecznych i porozmawiać o odpowiedzialnej adopcji

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat
galeria

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat

– Ten bestialski akt przemocy na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny i to bolesne piętno tkwi w pamięci społeczności –Artur Makowski, wójt gminy Wojciechów podkreślił podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających mord ponad 100 mieszkańców wsi Szczuczki przez Niemców, do którego doszło przed 85 laty.

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)
galeria

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)

Najpierw była obierana, potem siekana tasakiem, a na koniec zakwaszano beczki mąką żytnią i złożono ją do kiszenia. Kapusta, królowa jesiennych dań królowała w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Branislav Spacil i jego koledzy po meczu z Chrobrym Głogów dopisali na swoje konto tylko jeden punkt

Górnik Łęczna wciąż bez zwycięskiego przełamania

Kolejny mecz i kolejny remis Górnika Łęczna. Tym razem podopieczni trenera Pavola Stano podzielili się punktami w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Tym samym dla zielono-czarnych był to czwarty z rzędu podział punktów wliczając w to mecz w Pucharze Polski

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"
MAGAZYN

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"

Zagrał „Od przodu i od tyłu” 154 razy. W tym 46 razy za granicą: w 20 krajach na 4 kontynentach. Do tej pory spektakl dostał 25 nagród. A 13 października o 19 zagra jubileuszowy spektakl w Teatrze Wschodnim w Lublinie – Rozmowa z Mateuszem Nowakiem. Aktorem.

Biłorajskie lodowisko jest udostępniane za darmo. Powstało kilka lat temu z inicjatywy samorządu w ramach rządowego programu "Biały Orlik"
budżet obywatelski

Lodowisko dostępne dla wszystkich. Na to postawili mieszkańcy

Głosowali nieliczni, ale podjęta przez nich decyzja jest wiążąca. Biłgoraj w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego sfinansuje projekt "Lodowisko dla wszystkich".

Policjanci skonfiskowali cały susz znaleziony u 25-latka

Miał tego sporo. Policja znalazła narkotyczny susz

Z karą nawet 3 lat pozbawienia wolności musi się liczyć 25-latek z gminy Drelów (pow. bialski), u którego policja znalazła konopie.

Najpierw obieraczki, potem gąski w kapuście. Tak gotowały nasze babcie
PRZEPISY

Najpierw obieraczki, potem gąski w kapuście. Tak gotowały nasze babcie

Tradycyjny obrzęd zbiorowego kiszenia kapusty w wykonaniu zespołu obrzędowego z Kocudzy zobaczymy w niedzielę o 13 w Muzeum Wsi Lubelskiej. To dobry powód, żeby przypomnieć regionalne przepisy na smaczne i zdrowe dania z kapusty.

Do zdarzenia volkswagena z fordem doszło w sobotę

Wypadek po grzybobraniu. Trzy osoby trafiły do szpitala

Wygląda na to, że ktoś komuś nie ustąpił pierwszeństwa. Ale parczewska policja wyjaśnia jeszcze okoliczności i przyczyny wypadku, który w sobotę wydarzył się na drodze wojewódzkiej między Uhninem a Sosnowicą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

pług i wał

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

dmuchawę i zbiorniki

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów i wałów maszyn(inż mechanik)

Lublin

400,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe
Mitsubishi Lancer 1.6 benzyna, sedan, 2015 r.

Mitsubishi Lancer 1.6 benzyna, sedan, 2015 r.

Motycz

38 600,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Komunikaty