Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 listopada 2016 r.
15:23

Pęknięcie w PSL. Senator Zając tłumaczy, dlaczego przeszedł do PiS

202 102 A A
Decyzję senatora Józefa Zająca działacze PSL przyjęli z rozczarowaniem, a politycy PiS nagrodzili brawami
Decyzję senatora Józefa Zająca działacze PSL przyjęli z rozczarowaniem, a politycy PiS nagrodzili brawami

Wybrany do Senatu z listy PSL Józef Zając został członkiem klubu parlamentarnego PiS. Do tej pory popularny polityk z Chełma był jedynym opozycyjnym senatorem z naszego regionu

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegłorocznych wyborach do Senatu w województwie lubelskim Prawo i Sprawiedliwość wzięło praktycznie wszystko. W pięciu z sześciu okręgów wygrali kandydaci PiS, bądź ci przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego popierani. Wyjątkiem był okręg chełmski, w którym najlepszy wynik uzyskał Józef Zając, senator poprzedniej kadencji i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Zając uzyskał blisko 50 proc. poparcie. Zagłosowało na niego ponad 42 tys. osób - o 10 tys. więcej niż na startującego z komitetu PiS Henryka Ciocha.

I tak Józef Zając został jedynym senatorem PSL w tej kadencji. Z klubu parlamentarnego tego ugrupowania wystąpił 21 kwietnia b.r., by 15 czerwca ponownie do niego przystąpić. We wtorek został jednak przedstawiony jako nowy członek klubu PiS.

– Senator Zając chęć przystąpienia do nas wyraził już kilka miesięcy temu – mówi nam Grzegorz Czelej, wicemarszałek Senatu i senator PiS z naszego regionu. – Poglądy na większość spraw mamy podobne. Sam zabiegałem u władz klubu o jego przyjęcie – dodaje.

Im niżej, tym gorzej

Decyzję senatora Zająca działacze PSL przyjęli z rozczarowaniem, choć w przesłanym do mediów oświadczeniu podziękowali mu za dotychczasową współpracę.

– To w dużej mierze dzięki nam prof. Józef Zając, nie będący członkiem PSL, po raz drugi uzyskał mandat Senatora RP startując z naszej listy. Wstępując do klubu PiS dołączył do środowiska, które swoim działaniem wielokrotnie zaprzeczało wartościom, którymi dotychczas kierował się senator – czytamy w piśmie podpisanym przez prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie, europosła Krzysztofa Hetmana.

– Nie narzekam na relacje z peeselowską górą – mówi nam senator Zając. – Były bardzo dobre i dlatego dzisiaj czuję się nie najlepiej wobec jej przedstawicieli. Ale im niżej, tym było gorzej. W Lublinie dla PSL byłem wręcz obcy, za wyjątkiem Tadeusza Sławeckiego, o którym zachowuję jak najlepsze zdanie. Podobnie jak o Józefie Górnym, szefie chełmskiej instancji PSL i wiceprezydencie miasta.

Senator Zając przyznaje, że z czasem wśród ludowców zaczął czuć się „jak ciało obce”. Chełmska organizacja powiatowa PSL miała traktować go wręcz wrogo. Nie ukrywa, że z PiS-em rozmawiał już od trzech lat. Przed ostatnimi wyborami partia ta zaproponowała mu nawet pierwsze miejsce na liście, ale ostatecznie do porozumienia nie doszło.

– Lubię być czynny, aktywnie działać – tłumaczy senator. – Tymczasem jako peeselowski rodzynek w Senacie byłem marginalizowany. Dlatego zdecydowałem się funkcjonować w przestrzeni, która nie ogranicza, ale stwarza szerokie możliwości.

Parasol ochronny nad szkołą i ośrodkiem?

W środowisku słychać głosy, że senator Zając zwrócił się w stronę PiS chcąc chronić interesy chełmskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, której przez 15 lat był rektorem. Ponoć w nowych warunkach politycznych nad uczelnią zaczęły gromadzić się czarne chmury.

Kolejną wartością dodaną ma być rozpięcie parasola ochronnego nad Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Rejowcu, z którego po serii drastycznych zdarzeń, minister edukacji nakazała zabrać wychowanków. Placówką kieruje żona siostrzeńca senatora, czyli Arkadiusza Teofila, obecnego rektora PWSZ.

– Nie ma żadnych czarnych chmur nad uczelnią – zapewnia prof. Zając, obecnie prorektor PWSZ. – Rozwijamy się i przybywa nam studentów. W ciągu mojej 15-letniej kadencji rektorskiej na uczelniane inwestycje przywiozłem około 300 mln zł. Przed nami kolejne, bardzo obiecujące projekty. A jeśli chodzi o sytuację ośrodka w Rejowcu, to nigdy się w tę sprawę nie włączałem i nie będę się włączać.

Kto następny?

W kuluarach mówi się, że śladem senatora Zająca mogą pójść inni ludowcy. W tym gronie wymienia się m.in. niektórych radnych sejmiku województwa.

– Nie będzie to hurtowe działanie, ale nie jest wykluczone, że w środowisku ludowców są osoby, które mogą być zainteresowane takim ruchem. To jednak indywidualne przypadki – mówi nam jeden z działaczy PiS.

Klub radnych PiS w sejmiku liczy obecnie 13 osób. 19 głosami dysponuje rządząca w województwie koalicja PSL (12 radnych) i Platformy Obywatelskiej (7 radnych). Jeden radny jest niezrzeszony.

Komentarze 102

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 15:50
+2
Chorągiewka na dachu. Tfu.
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:36
+1
Zdrajca. W psl mogl byc czlowiekiem z honorem. W pis bedzie pomywaczem
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:23
+1
Panie Profesorze. Głosowałem na Pana. Ostatni raz głosowałem na Pana. Życiorys oceniamy za dokonania, ale także za zasady wg których żyjemy.
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:12
+1
Oddałem głos na pana Zająca. Przykre jest to co zrobił. Ciekawe za ile się sprzedał
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:03
+1
Proszę mi wytłumaczyć jak to jest, wyborca oddaje głos na czlowieka z partii X a polityk nagle przechodzi do partii Y. Jak tak może być, wyborcy głosowali na niego bo byl z PSLu a nie z PISuaru. Najpierw powinien mandatu sie zrzec a potem wstępować sobie gdzie chce. Jakie to ząłosne i typowo polskie.
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 17:54
+1
Nowy Misiewicz ! Wstyd i hańba!
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 15:59
+1
to już nie rozliczacie psl-u tylko przyjmujecie do siebie? haha "dobra zmiana"
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 15:48
+1
Szanowałem tego człowieka nawet na listach PSL. Dołączenie do kaczyńskiego, macierewicza, ziobry i błaszczaka to za wiele.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 o 18:38
0
Senator zając idzie za władza , jak lsd zakładał szkołę , jak rządził PSL i Po rządził razem z swoim siostrzeńcem jak Pis Wygrał to Zając jest już w Pisie
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 16:52
0
Zalążek najsłynniejszej w historii powojennej Polski afery gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" mieszkalne, gdzie właściciele gruntów mieli niemieć żadnych praw . Słynne G-9 zostało zarejestrowane pod tym samym adresem co Stowarzyszenie Józefa Zająca, patologia przestępcza woj. Lubelskiego zdestabilizowała cały system prawny, rozprzestrzeniła się na kraj, łamiąc nagminnie Prawa Człowieka, na ile okradł senator Józef Zając budżet Państwa Polskiego przy budowie prywatnych obiektów obok lotniska w Deputyczach obręb Gminy Chełm nie wyłączając najcenniejszych gruntów rolnych z produkcji rolnej? W jakiej wysokości Środki Unijne zostały wyłudzone na powyższy prywatny cel Zająca celem osiągnięcia własnych korzyści majątkowych? Gdyby honor miał zrzekłby się mandatu senatora, działania powyższego chciwego polityka są sprzeczne z ustrojem demokratycznym, obniżają rangę Państwa prawa do poziomu zorganizowanej grupy przestępczej PiS. Kaczyńskiemu należy pogratulować, przez cały okres krzyża pańskiego zwanego polityka za patologie musimy płacić z budżetu Państwa Polskiego, jego błędy; zadłużenie do którego doprowadził swoją Partie Porozumienie Centrum, upadłego tygodnika Solidarność itd. Jedynie możemy pisać skargi do KE, gdyż jako społeczeństwo posiadamy broń w obronie demokracji przed szerzeniem się anarchii, która niszczy Polskę i uczciwych obywateli którzy jeszcze zamieszkują ten obszar.
Zalążek najsłynniejszej w historii powojennej Polski afery gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" mieszkalne, gdzie właściciele gruntów mieli niemieć żadnych praw . Słynne G-9 zostało zarejestrowane pod tym samym adresem co Stowarzyszenie Józefa Zająca, patologia przestępcza woj. Lubelskiego zdestabilizowała cały system prawny, rozprzestrzeniła się na kraj, łamiąc nagminnie Prawa Człowieka, na ile okradł senator Józef Zając budżet Państwa Polskiego przy budowie prywatnych obiektów obok lotniska w... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 o 18:38
0
Senator zając idzie za władza , jak lsd zakładał szkołę , jak rządził PSL i Po rządził razem z swoim siostrzeńcem jak Pis Wygrał to Zając jest już w Pisie
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 16:52
0
Zalążek najsłynniejszej w historii powojennej Polski afery gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" mieszkalne, gdzie właściciele gruntów mieli niemieć żadnych praw . Słynne G-9 zostało zarejestrowane pod tym samym adresem co Stowarzyszenie Józefa Zająca, patologia przestępcza woj. Lubelskiego zdestabilizowała cały system prawny, rozprzestrzeniła się na kraj, łamiąc nagminnie Prawa Człowieka, na ile okradł senator Józef Zając budżet Państwa Polskiego przy budowie prywatnych obiektów obok lotniska w Deputyczach obręb Gminy Chełm nie wyłączając najcenniejszych gruntów rolnych z produkcji rolnej? W jakiej wysokości Środki Unijne zostały wyłudzone na powyższy prywatny cel Zająca celem osiągnięcia własnych korzyści majątkowych? Gdyby honor miał zrzekłby się mandatu senatora, działania powyższego chciwego polityka są sprzeczne z ustrojem demokratycznym, obniżają rangę Państwa prawa do poziomu zorganizowanej grupy przestępczej PiS. Kaczyńskiemu należy pogratulować, przez cały okres krzyża pańskiego zwanego polityka za patologie musimy płacić z budżetu Państwa Polskiego, jego błędy; zadłużenie do którego doprowadził swoją Partie Porozumienie Centrum, upadłego tygodnika Solidarność itd. Jedynie możemy pisać skargi do KE, gdyż jako społeczeństwo posiadamy broń w obronie demokracji przed szerzeniem się anarchii, która niszczy Polskę i uczciwych obywateli którzy jeszcze zamieszkują ten obszar.
Zalążek najsłynniejszej w historii powojennej Polski afery gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" mieszkalne, gdzie właściciele gruntów mieli niemieć żadnych praw . Słynne G-9 zostało zarejestrowane pod tym samym adresem co Stowarzyszenie Józefa Zająca, patologia przestępcza woj. Lubelskiego zdestabilizowała cały system prawny, rozprzestrzeniła się na kraj, łamiąc nagminnie Prawa Człowieka, na ile okradł senator Józef Zając budżet Państwa Polskiego przy budowie prywatnych obiektów obok lotniska w... rozwiń
Avatar
sami swoi / 23 listopada 2016 o 06:51
0
Pan rektor zawsze miał dobrego "nosa" taki przetrwa różne zawieruchy historii,zawsze zostanie mu jakiś ++++.Obecnie eks rektor +.
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 21:09
0
nowa prawica-chełm bez kłamstw 5grucień 2014 naobiecywano chełmianom kopalnię, rozwój, miejsca pracy - a to tylko brudna gra o miliardy między po, a psl: ***konserwatyzm.pl/artykul/12678/podziemny-front
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 09:59
0
Typowa dziwka polityczna, głosowałem na niego bo miał szanse wygrać z kandydatem PisZPR i wygrał. Teraz dziwka wypięła się w drugą stronę.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 20:19
0
Kolejna szmata złodziejska w PiS, dajcie jemu ziemie najcenniejsze grunty rolne w Deputyczach obręb Gminy Chełm, po czym pieniądze na inwestycje lotniska, w tym wyłudzone środków Unijne w obszarze obejmującym słynną aferę gruntową masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na B mieszkalne, gdzie nie było nawet uchwalonego prawomocnego MPA itd.
Avatar
Zawadowski / 18 listopada 2016 o 17:12
0
Niewdzięcznicy! W czym Wam osobiście zaszkodził senator?.Tak łatwo opluwacie człowieka,który tak wiele zrobił dla Chełma dzisiaj dzięki Jego pracy na Uczelni Chełm jest znany w całej Polsce.  Do tej pory nikt tyle dla tego regionu nie zrobił co On. Opamiętajcie się ludzie bo czynicie krzywdę,którą nie tak łatwo można naprawić.Szaleńcy przeciż u Niego pracuje wiele osób z Chełma  i okolicy czy j esteście wrogamiTego co służy wszystkim. Macie odwagę? Ja nie jestem anonimowy jak Wy tchórze.Ryszard Zawadowski tel. 605 666 654
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 17:43
0
Podobno już spotykał sie z wojewoda w sprawie MOW w Rejowcu. Jak nic Ministra Zalewska i Kuratorka Misiuk będą musiały zmienić zdanie i po co było tyle dymu robić.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 17:39
0
a jeszcze niedawno wychwalał gierka! pis-owi to nie przeszkadza? przecież wszystkie relikty komunizmu chcą zlikwidować! ***wpolityce.pl/m/polityka/152348-senator-psl-calkiem-serio-porownuje-kazimierza-wielkiego-i-edwarda-gierka-kiedy-zatem-doczekamy-sie-trzeciego-kolejnego-takiego-wladcy
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 15:40
0
Powoli i systematycznie PSL będzie się rozpadał,bo partia rasowych karierowiczów.Pozostawią wiernych i prostych swoich członków a sami będą szukali układów.Tylko mam jedną uwagę dla senatora rektora:"zdrajca jest zawsze zdrajcą.O tym wie i pamięta prezes PIS-u.
Zobacz wszystkie komentarze 102

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 462 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.