Od 1 stycznia 2017 r. Rejowiec będzie miastem. Tak stanowi opublikowane już rządowe rozporządzenie w sprawie nowych granic gmin i statusów miast
Awans Rejowca przewidywał już projekt rozporządzenia, ale władze gminy i jej mieszkańcy dmuchając na zimne woleli jednak poczekać, aż zapadnie ostateczna decyzja.
– Wierzyliśmy, że ta decyzja będzie dla nas pomyślna – mówi Ewa Markowska, sekretarz Urzędu Gminy Rejowiec. – Bardzo się cieszymy z awansu naszego ośrodka, tym bardziej, że bardzo o to zabiegaliśmy.
Radni z Rejowca z wnioskiem o nadanie stolicy gminy statusu miasta wystąpili w lutym. Podjęcie uchwały poprzedziły konsultacje z mieszkańcami. Uprawnionych do wyrażenia opinii było ponad 5,4 tys. osób. W Rejowcu, Rejowcu Kolonii i pozostałych 19 sołectwach ponad 90 proc. mieszkańców opowiedziało się za zmianą statusu Rejowca. Wniosek trafił najpierw do wojewody lubelskiego, który po pozytywnym zaopiniowaniu skierował go do Rady Ministrów.
– Nie zależało nam na splendorze – podkreśla Tadeusz Górski, wójt gminy Rejowiec. – Gmina ma się dobrze. Mamy pieniądze i stać nas na inwestycje. Było jednak wiele powodów, dla których zależy nam, aby Rejowiec stał się miastem. Między innymi chodzi o zagospodarowanie zdegradowanych terenów po cukrowni z niezwykle niebezpiecznymi odstojnikami. Jako miasto gotowi bylibyśmy ten teren odkupić i na swój sposób uporządkować. Problem w tym, że możliwości pozyskania środków na rewitalizację terenów poprzemysłowych mają jedynie gminy miejskie lub miejsko-wiejskie. Jako gmina wiejska nie mamy na to szans. Istotne jest i to, że subwencja oświatowa jest wyższa na dzieci z miast niż na te ze wsi.
Sekretarz Markowska przyznaje, że obecny Urząd Gminy nie przygotowuje się jeszcze do wymiany tablic, pieczątek i stron internetowych. – Przyjdzie na to czas bliżej 1 stycznia – mówi Markowska. – Na pewno na czas i z satysfakcją z tym się uporamy.
Rejowiec był już miastem. W 1547 r. Zygmunt I Stary nadał przywilej lokacyjny właścicielowi tamtejszych dóbr Mikołajowi Rejowi. Prawa miejskie Rejowcowi w ramach restrykcji po Powstaniu Styczniowym odebrał car Aleksander II w 1870 r. Siedzibą władz gminy już nie wiejskiej, ale miejsko-wiejskiej nadal będzie zabytkowy Pałac Ossolińskich. Wójt Górski ma nadzieję, że miastu będzie łatwiej niż gminie pozyskać pieniądze na remont elewacji budynku.