Aktywista z Chełma pisze do urzędu: Ta ścieżka rowerowa to niebezpieczny bubel. Została wybudowana po niewłaściwej stronie.
– Jak na krótki odcinek, jest tyle niedociągnięć, że strach. Mieszkańcy cieszą się z budowy Galerii Chełmskiej, która ma zostać oddana do użytku lada moment. Dzięki temu został wyremontowany odcinek ul. Lubelskiej oraz wybudowano drogę dla rowerów, ale ma pełno wad budowlanych, jest źle oznakowana i pełna wszelkich niebezpieczeństw, które czyhają i na rowerzystów, i na pieszych – mówi Piotr Zaborski, chełmski aktywista rowerowy, od lat zaangażowany w wytyczanie i budowę dróg oraz ścieżek rowerowych w mieście.
– Wystosowałem pismo do Urzędu Miasta. Oprócz uwag, miałem także wnioski i propozycje poprawy bezpieczeństwa. Czekam na odpowiedź i działania – dodaje.
W 11 punktach Zaborski wytyka projektantom i wykonawcom błędy, które mogą stanowić realne zagrożenie dla rowerzystów, ale także dla pieszych i mieszkańców nie tylko tej części ulicy Lubelskiej.
Podstawowy zarzut aktywisty to to, że droga dla rowerów została wybudowana po niewłaściwej stronie. Zaborski powołuje się tu na ministerialne rozporządzenie.
– Zgodnie z dobrymi praktykami zaleca się projektowanie od najszybszych do najwolniejszych dróg, czyli w kolejności: drogę dla samochodów, rowerów i chodnik dla pieszych – argumentuje Zaborski. – Zostało to nieuwzględnione i przy galerii mamy drogę dla samochodów, chodnik i drogę dla rowerów.
W efekcie będzie dochodzić do groźnych sytuacji. – Piesi z uwagi na swoje bezpieczeństwo wybiorą trasę z dala od ruchu samochodowego, szczególnie zrobią tak matki z dziećmi w wózkach oraz ludzie ze zwierzętami na smyczy. Czyli pójdą po drodze dla rowerów. Z kolei rowerzyści narażeni są na potrącenia przez pojazdy wyjeżdżające z posesji, bo droga dla rowerów przylega do nich bezpośrednio – ostrzega Zaborski.
Inne zarzuty dotyczą m.in. niewłaściwego oznakowania ścieżki rowerowej, a także niebezpiecznego wyjazdu z restauracji McDonalds (krzewy i reklamy przy wyjeździe utrudniają widoczność).
– Chętnie spotkam się na miejscu inwestycji i przedstawię punkt widzenia rowerzystów – puentuje długą listę zażaleń Piotr Zaborski.
– W listopadzie ubiegłego roku pan Piotr Zaborski został poinformowany, że urzędnicy w jego towarzystwie dokonają przeglądu miejskich dróg rowerowych i wysłuchają jego uwag, jednak ze względu na warunki pogodowe stanie się to na wiosnę. Departament Inwestycji i Rozwoju informuje, że przegląd zostanie dokonany w marcu, a szczegółowa data zostanie ustalona z zainteresowanym –informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Miasta Chełm.