Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

6 lipca 2015 r.
17:12

Tylko jeden krok do budowy nowej kopalni w woj. lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 15 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Minister Środowiska wydał ostateczną decyzję zatwierdzającą dokumentację geologiczną złoża węgla kamiennego „Lublin“. Postępowanie toczyło się z wniosku PD Co. Australijczykom do rozpoczęcia budowy kopalni brakuje tylko koncesji wydobywczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polska spółka z australijskim kapitałem – PD Co – za 100 milionów złotych przygotowała dokumentację geologiczną. Zatwierdzony przez MŚ dokument zawiera zebrane i opracowane dane, wyniki próbnych odwiertów w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w okolicach Cycowa, Wierzbicy i Urszulina.

– Zatwierdzenie dokumentacji przez Ministerstwo Środowiska to kamień milowy w rozwoju naszej inwestycji, nie tylko uruchamia wyłączne prawo do uzyskania koncesji wydobywczej w tym obszarze, ale również stanowi zielone światło dla prowadzenia dalszych prac i rozwoju inwestycji – mówi Janusz Jakimowicz, prezes polskiej spółki PD Co należącej do australijskiej Prairie Mining.

Zatwierdzona dokumentacja dotyczy złoża „Lublin“, które scala złoża z czterech koncesji udzielonych PD Co w 2012 r. PD Co prowadzi jeszcze prace rozpoznawcze na obszarze koncesji „Sawin-Zachód“, która bezpośrednio przylega do nowego złoża „Lublin” i może wydłużyć żywotność nowej kopalni.

Projekt budowy kopalni PD Co, która będzie nosić imię Jana Karskiego, zakłada nisko kosztową produkcję wysokiej jakości węgla energetycznego, jak i pół-koksującego z przeznaczaniem dla przemysłu. Odbiorcami węgla mają być gospodarki zachodnich krajów Unii Europejskiej, które zużywają ponad 250 mln ton węgla kamiennego rocznie.

– Model biznesowy kopalni zakłada produkcję z przeznaczeniem na eksport. Nie chcemy być konkurencją dla śląskich spółek, ani dla Bogdanki. Produkowany węgiel będzie się wyróżniał wyższymi parametrami jakościowymi, dzięki czemu z łatwością znajdzie odbiorców wśród elektrowni i przemysłu metalurgicznego z krajów UE – wyjaśnia Artur Kluczny, wiceprezes PD Co.

Szefowie spółki są zdeterminowani by zrealizować inwestycję, mimo że polskie górnictwo jest w głębokim kryzysie. Właśnie eksport ma być receptą na ominięcie problemów hałd węgla czekających na odbiorców.

* 6–7 mln ton węgla kamiennego rocznie ma produkować planowana kopalnia

* 2000 miejsc pracy ma stworzyć kopalnia

* 2020 rok to planowany czas uruchomienia wydobycia

* 2,5 mld zł szacowany koszt rozpoczęcia eksploatacji

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lipca 2015 r. o 19:50
0
z sieci : Będzie eksport węgla jak niegdyś był stonki, jak się nań dorzucą kasjerki z Biedronki. PiS górnikom da urlopy co by dobrze miały chopy. Atomówki wybuduje co by kasę miały h**je. By kapuchą pełne kiesy mogły wypchać se prezesy. Do kopalni pójdą środki by się rozwijały przodki. Żaden przodek już nie stanie jak z jądrówki prąd dostanie. Aby węgla rosły zwały, po horyzont aż do Nieba, Encykliki nam potrzeba ! Atomowe sarkofagi by nabrały większej wagi będą nosić imię Jego - prezydenta Kłamczyńskiego ! Jak jądrówka wypier*oli wszystkich wtedy zadowoli. Będzie Narodowa ściepa na pomysły tego kiepa ! A ty fedruj nam Górniku, MILIARDÓW masz bez liku, a bidula ta z Biedronki jak nie ma dać co do zupy niech na rogu daje d*py !
z sieci : Będzie eksport węgla jak niegdyś był stonki, jak się nań dorzucą kasjerki z Biedronki. PiS górnikom da urlopy co by dobrze miały chopy. Atomówki wybuduje co by kasę miały h**je. By kapuchą pełne kiesy mogły wypchać se prezesy. Do kopalni pójdą środki by się rozwijały przodki. Żaden przodek już nie stanie jak z jądrówki prąd dostanie. Aby węgla rosły zwały, po horyzont aż do Nieba, Encykliki nam potrzeba ! Atomowe sarkofagi by nabrały większej wagi będą nosić imię Jego - prezydenta Kłamczyńskiego ! Jak jądrówka wypier*oli wszys... rozwiń
Avatar
gościu / 10 lipca 2015 r. o 16:07
0

Niech sponsorują Motor :) bedzie Liga Mistrzów :)

Prędzej Ogniwo Wierzbica albo jakiś Cyców :P

Avatar
miastowy / 10 lipca 2015 r. o 10:15
0

Wszystko niech się rozbuduje tylko nie Chełm!!! Wystarczy że ponad 20 lat rozwijali się cudzym kosztem, za czasów tego pseudo województwa chełmskiego. Wszystkie inwestycje robione były wtedy tylko w Chelme, duży przyrost mieszkańców, infrastruktura itd. A prowincja województwa (Krasnystaw, Włodawa itd) dziadowała. I teraz niby poraz kolejny mieli by ciągnąć profity bo im spadło z nieba? Niech się rozwija Rejowiec czy też ta inna miejscowość przy której wybudują kopalnię, a nie Chelm. Zresztą z doświadczenia wiadomo że Chelm się niczym nie dzieli z nikim. Kopalnia jak najdalej od Chelma!!!

Mierna wiedza głupot pisać nie przeszkadza, albo poprostu nienawiść zapomniała jak za Gierka Polska powiatowa i gminna się rozwijała.

Mierna wiedza głupot pisać nie przeszkadza, albo poprostu nienawiść zapomniała jak za Gierka Polska powiatowa i gminna się rozwijała.

rozwiń
Avatar
mieszczanin / 7 lipca 2015 r. o 20:25
0

To wielka szansa dla rozwoju Chełma. Jeśli ta kopania (być może kopalnie) ruszy, ruszą Chełm w perspektywie 10-20 lat może stać się 100 tysięcznym miastem. Rozwinie się również cały region. Miejscowość, w której powstanie kopalnia ma szansę stać się  drugą Łęczną. Ps. Przydałaby się również kopalnia w powiecie hrubieszowskim, tam również są złoża węgla (swoją drogą znacie historię Krystynopola i korektę granic z 1951 roku, była ona spowodowana głównie nie stosunkami narodowościowymi ale tym że były tam złoża węgla, na tym terenie powstały kopalnie).

Wszystko niech się rozbuduje tylko nie Chełm!!! Wystarczy że ponad 20 lat rozwijali się cudzym kosztem, za czasów tego pseudo województwa chełmskiego. Wszystkie inwestycje robione były wtedy tylko w Chelme, duży przyrost mieszkańców, infrastruktura itd. A prowincja województwa (Krasnystaw, Włodawa itd) dziadowała. I teraz niby poraz kolejny mieli by ciągnąć profity bo im spadło z nieba? Niech się rozwija Rejowiec czy też ta inna miejscowość przy której wybudują kopalnię, a nie Chelm. Zresztą z doświadczenia wiadomo że Chelm się niczym nie dzieli z nikim. Kopalnia jak najdalej od Chelma!!!

Wszystko niech się rozbuduje tylko nie Chełm!!! Wystarczy że ponad 20 lat rozwijali się cudzym kosztem, za czasów tego pseudo województwa chełmskiego. Wszystkie inwestycje robione były wtedy tylko w Chelme, duży przyrost mieszkańców, infrastruktura itd. A prowincja województwa (Krasnystaw, Włodawa itd) dziadowała. I teraz niby poraz kolejny mieli by ciągnąć profity bo im spadło z nieba? Niech się rozwija Rejowiec czy też ta inna miejscowość przy której wybudują kopalnię, a nie Chelm. Zresztą z doświadczenia wiadomo że Chelm... rozwiń

Avatar
stary ludowiec / 7 lipca 2015 r. o 11:19
0

To wielka szansa dla rozwoju Chełma. Jeśli ta kopania (być może kopalnie) ruszy, ruszą Chełm w perspektywie 10-20 lat może stać się 100 tysięcznym miastem. Rozwinie się również cały region. Miejscowość, w której powstanie kopalnia ma szansę stać się  drugą Łęczną. Ps. Przydałaby się również kopalnia w powiecie hrubieszowskim, tam również są złoża węgla (swoją drogą znacie historię Krystynopola i korektę granic z 1951 roku, była ona spowodowana głównie nie stosunkami narodowościowymi ale tym że były tam złoża węgla, na tym terenie powstały kopalnie).

To wielka szansa dla rozwoju Chełma. Jeśli ta kopania (być może kopalnie) ruszy, ruszą Chełm w perspektywie 10-20 lat może stać się 100 tysięcznym miastem. Rozwinie się również cały region. Miejscowość, w której powstanie kopalnia ma szansę stać się  drugą Łęczną. Ps. Przydałaby się również kopalnia w powiecie hrubieszowskim, tam również są złoża węgla (swoją drogą znacie historię Krystynopola i korektę granic z 1951 roku, była ona spowodowana głównie nie stosunkami narodowościowymi ale tym że były tam złoża węgla, na tym tereni... rozwiń

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 r. o 11:00
0
Ta kopalnia koniec końców będzie Polska. Wybudują ją w Polsce, pracować będą Polacy (bo pozwolenia dla inżynierów oraz kursy górnicze), a firma ma być na polskiej giełdzie... Wiadomo dywidenda powędruje pewnie do gdzieś za granicę i my nie zobaczymy nawet grosza, ale czym to się różni od Bogdanki, która jest własnością zagranicznych funduszy inwestycyjnych? Dla mnie ważne, że będzie duża inwestycja, coś co ruszy lubelskie i okolice. Dodatkowo to jednak bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie przy tym co się wyprawia na Śląsku... Zobaczymy, pożyjemy:)
Avatar
Dziwisz się??? / 7 lipca 2015 r. o 08:03
0

Nowa kopalnia - ale nie polska. Tak właśnie wygląda kolonizacja - przyglądajcie się. Antypaństwo PO. Polskie kopalnie państwowe są rozkradane do nierentowności i wygaszane, prywatne - są ofiarą nacisków korupcyjnych ze strony władzy i machlojek w tych państwowych.

Nie polska, a dlaczego? Bo Polakom nigdy nic się nie opłaca. I tylko słychać - nie da się! A tu przyjeżdża inwestor zza granicy i jakoś mu się opłaca i już nawet sobie odbiorców znalazł. A polskie kopalnie leżą na łopatkach i kwiczą, bo jedni kradną, innym się pracować nie chce, a ci co uczciwi i pracowici nie wiedzą o co chodzi. Ot to polska mentalność. 

Nie polska, a dlaczego? Bo Polakom nigdy nic się nie opłaca. I tylko słychać - nie da się! A tu przyjeżdża inwestor zza granicy i jakoś mu się opłaca i już nawet sobie odbiorców znalazł. A polskie kopalnie leżą na łopatkach i kwiczą, bo jedni kradną, innym się pracować nie chce, a ci co uczciwi i pracowici nie wiedzą o co chodzi. Ot to polska mentalność. 

rozwiń
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 r. o 00:02
0
DNO I WODOROSTY. Kolonializm
Avatar
Gość / 6 lipca 2015 r. o 21:45
0
Niech sponsorują Motor :) bedzie Liga Mistrzów :)
Avatar
Gość / 6 lipca 2015 r. o 21:24
0
Do wszystkich krytykantów Bogdanki. Pies wam mor.de lizał. Jak się nie podoba to wypad na Śląsk!
Avatar
Gość / 15 lipca 2015 r. o 19:50
0
z sieci : Będzie eksport węgla jak niegdyś był stonki, jak się nań dorzucą kasjerki z Biedronki. PiS górnikom da urlopy co by dobrze miały chopy. Atomówki wybuduje co by kasę miały h**je. By kapuchą pełne kiesy mogły wypchać se prezesy. Do kopalni pójdą środki by się rozwijały przodki. Żaden przodek już nie stanie jak z jądrówki prąd dostanie. Aby węgla rosły zwały, po horyzont aż do Nieba, Encykliki nam potrzeba ! Atomowe sarkofagi by nabrały większej wagi będą nosić imię Jego - prezydenta Kłamczyńskiego ! Jak jądrówka wypier*oli wszystkich wtedy zadowoli. Będzie Narodowa ściepa na pomysły tego kiepa ! A ty fedruj nam Górniku, MILIARDÓW masz bez liku, a bidula ta z Biedronki jak nie ma dać co do zupy niech na rogu daje d*py !
z sieci : Będzie eksport węgla jak niegdyś był stonki, jak się nań dorzucą kasjerki z Biedronki. PiS górnikom da urlopy co by dobrze miały chopy. Atomówki wybuduje co by kasę miały h**je. By kapuchą pełne kiesy mogły wypchać se prezesy. Do kopalni pójdą środki by się rozwijały przodki. Żaden przodek już nie stanie jak z jądrówki prąd dostanie. Aby węgla rosły zwały, po horyzont aż do Nieba, Encykliki nam potrzeba ! Atomowe sarkofagi by nabrały większej wagi będą nosić imię Jego - prezydenta Kłamczyńskiego ! Jak jądrówka wypier*oli wszys... rozwiń
Avatar
gościu / 10 lipca 2015 r. o 16:07
0

Niech sponsorują Motor :) bedzie Liga Mistrzów :)

Prędzej Ogniwo Wierzbica albo jakiś Cyców :P

Avatar
miastowy / 10 lipca 2015 r. o 10:15
0

Wszystko niech się rozbuduje tylko nie Chełm!!! Wystarczy że ponad 20 lat rozwijali się cudzym kosztem, za czasów tego pseudo województwa chełmskiego. Wszystkie inwestycje robione były wtedy tylko w Chelme, duży przyrost mieszkańców, infrastruktura itd. A prowincja województwa (Krasnystaw, Włodawa itd) dziadowała. I teraz niby poraz kolejny mieli by ciągnąć profity bo im spadło z nieba? Niech się rozwija Rejowiec czy też ta inna miejscowość przy której wybudują kopalnię, a nie Chelm. Zresztą z doświadczenia wiadomo że Chelm się niczym nie dzieli z nikim. Kopalnia jak najdalej od Chelma!!!

Mierna wiedza głupot pisać nie przeszkadza, albo poprostu nienawiść zapomniała jak za Gierka Polska powiatowa i gminna się rozwijała.

Mierna wiedza głupot pisać nie przeszkadza, albo poprostu nienawiść zapomniała jak za Gierka Polska powiatowa i gminna się rozwijała.

rozwiń
Avatar
mieszczanin / 7 lipca 2015 r. o 20:25
0

To wielka szansa dla rozwoju Chełma. Jeśli ta kopania (być może kopalnie) ruszy, ruszą Chełm w perspektywie 10-20 lat może stać się 100 tysięcznym miastem. Rozwinie się również cały region. Miejscowość, w której powstanie kopalnia ma szansę stać się  drugą Łęczną. Ps. Przydałaby się również kopalnia w powiecie hrubieszowskim, tam również są złoża węgla (swoją drogą znacie historię Krystynopola i korektę granic z 1951 roku, była ona spowodowana głównie nie stosunkami narodowościowymi ale tym że były tam złoża węgla, na tym terenie powstały kopalnie).

Wszystko niech się rozbuduje tylko nie Chełm!!! Wystarczy że ponad 20 lat rozwijali się cudzym kosztem, za czasów tego pseudo województwa chełmskiego. Wszystkie inwestycje robione były wtedy tylko w Chelme, duży przyrost mieszkańców, infrastruktura itd. A prowincja województwa (Krasnystaw, Włodawa itd) dziadowała. I teraz niby poraz kolejny mieli by ciągnąć profity bo im spadło z nieba? Niech się rozwija Rejowiec czy też ta inna miejscowość przy której wybudują kopalnię, a nie Chelm. Zresztą z doświadczenia wiadomo że Chelm się niczym nie dzieli z nikim. Kopalnia jak najdalej od Chelma!!!

Wszystko niech się rozbuduje tylko nie Chełm!!! Wystarczy że ponad 20 lat rozwijali się cudzym kosztem, za czasów tego pseudo województwa chełmskiego. Wszystkie inwestycje robione były wtedy tylko w Chelme, duży przyrost mieszkańców, infrastruktura itd. A prowincja województwa (Krasnystaw, Włodawa itd) dziadowała. I teraz niby poraz kolejny mieli by ciągnąć profity bo im spadło z nieba? Niech się rozwija Rejowiec czy też ta inna miejscowość przy której wybudują kopalnię, a nie Chelm. Zresztą z doświadczenia wiadomo że Chelm... rozwiń

Avatar
stary ludowiec / 7 lipca 2015 r. o 11:19
0

To wielka szansa dla rozwoju Chełma. Jeśli ta kopania (być może kopalnie) ruszy, ruszą Chełm w perspektywie 10-20 lat może stać się 100 tysięcznym miastem. Rozwinie się również cały region. Miejscowość, w której powstanie kopalnia ma szansę stać się  drugą Łęczną. Ps. Przydałaby się również kopalnia w powiecie hrubieszowskim, tam również są złoża węgla (swoją drogą znacie historię Krystynopola i korektę granic z 1951 roku, była ona spowodowana głównie nie stosunkami narodowościowymi ale tym że były tam złoża węgla, na tym terenie powstały kopalnie).

To wielka szansa dla rozwoju Chełma. Jeśli ta kopania (być może kopalnie) ruszy, ruszą Chełm w perspektywie 10-20 lat może stać się 100 tysięcznym miastem. Rozwinie się również cały region. Miejscowość, w której powstanie kopalnia ma szansę stać się  drugą Łęczną. Ps. Przydałaby się również kopalnia w powiecie hrubieszowskim, tam również są złoża węgla (swoją drogą znacie historię Krystynopola i korektę granic z 1951 roku, była ona spowodowana głównie nie stosunkami narodowościowymi ale tym że były tam złoża węgla, na tym tereni... rozwiń

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 r. o 11:00
0
Ta kopalnia koniec końców będzie Polska. Wybudują ją w Polsce, pracować będą Polacy (bo pozwolenia dla inżynierów oraz kursy górnicze), a firma ma być na polskiej giełdzie... Wiadomo dywidenda powędruje pewnie do gdzieś za granicę i my nie zobaczymy nawet grosza, ale czym to się różni od Bogdanki, która jest własnością zagranicznych funduszy inwestycyjnych? Dla mnie ważne, że będzie duża inwestycja, coś co ruszy lubelskie i okolice. Dodatkowo to jednak bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie przy tym co się wyprawia na Śląsku... Zobaczymy, pożyjemy:)
Avatar
Dziwisz się??? / 7 lipca 2015 r. o 08:03
0

Nowa kopalnia - ale nie polska. Tak właśnie wygląda kolonizacja - przyglądajcie się. Antypaństwo PO. Polskie kopalnie państwowe są rozkradane do nierentowności i wygaszane, prywatne - są ofiarą nacisków korupcyjnych ze strony władzy i machlojek w tych państwowych.

Nie polska, a dlaczego? Bo Polakom nigdy nic się nie opłaca. I tylko słychać - nie da się! A tu przyjeżdża inwestor zza granicy i jakoś mu się opłaca i już nawet sobie odbiorców znalazł. A polskie kopalnie leżą na łopatkach i kwiczą, bo jedni kradną, innym się pracować nie chce, a ci co uczciwi i pracowici nie wiedzą o co chodzi. Ot to polska mentalność. 

Nie polska, a dlaczego? Bo Polakom nigdy nic się nie opłaca. I tylko słychać - nie da się! A tu przyjeżdża inwestor zza granicy i jakoś mu się opłaca i już nawet sobie odbiorców znalazł. A polskie kopalnie leżą na łopatkach i kwiczą, bo jedni kradną, innym się pracować nie chce, a ci co uczciwi i pracowici nie wiedzą o co chodzi. Ot to polska mentalność. 

rozwiń
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 r. o 00:02
0
DNO I WODOROSTY. Kolonializm
Avatar
Gość / 6 lipca 2015 r. o 21:45
0
Niech sponsorują Motor :) bedzie Liga Mistrzów :)
Avatar
Gość / 6 lipca 2015 r. o 21:24
0
Do wszystkich krytykantów Bogdanki. Pies wam mor.de lizał. Jak się nie podoba to wypad na Śląsk!