Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

8 lipca 2020 r.
21:50

W Chełmie nie chcą Wody Króla Daniela. Protestują historycy i kresowiacy

11 11 A A

W Chełmie zawrzało: kresowiacy i niektórzy naukowcy zaprotestowali przeciwko nazwie kranówki, która ma być lana do butelek i sprzedawana jako Woda Króla Daniela. Ich zdaniem średniowieczny władca, który w mieście ma nawet skwer swego imienia, nie zasługuje na etykietę na butelce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł butelkowania chełmskiej kranówki, choć nie nowy, bo z przeszło 15-letnią historią, został wskrzeszony w czerwcu przez prezydenta miasta i prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

– Startujemy z nowym projektem. Będziemy produkować „Wodę Króla Daniela”. To nowe miejsca pracy i odpowiedź na problemy suszy – zapowiedziano.

Emocje wokół pomysłu odżyły po publikacji „Listu otwartego historyków, osób chełmskiej przestrzeni publicznej i środowisk kresowych” do Jakuba Banaszka, prawicowego prezydenta Chełma.

– W imię jakich przesłanek polskiej polityki historycznej z agresora czynić teraz dobroczyńcę i jego imieniem znaczyć jeden z chełmskich produktów?

– pytają prezydenta Chełma sygnatariusze listu. – Głębokie niezrozumienie, konsternację, budzi przyjęta nazwa tego produktu. Ponadto na tę okoliczność fałszywie podaje się, że Daniel Romanowicz był założycielem naszego miasta. Z całą stanowczością musimy przeciwko takiej interpretacji przeszłości zaprotestować – piszą.

Podkreślają, że król Daniel pojawił się w Chełmie w charakterze agresora. Przypominają również, że Chełm jest zdecydowanie starszym grodem, przynajmniej o dwa stulecia.

Pod listem podpisało się kilkanaście osób, w tym członkowie Stowarzyszenia „Pamięć Polskich Kresów” w Zielonej Górze, Dziedzictwo i Pamięć ze Szczecina i Dębna, Ruchu Społecznego Porozumienie Pokoleń Kresowych, a także profesorowie i doktorzy.

– Zorganizowaliśmy konsultacje z mieszkańcami , których celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie nadania nazwy miejskiej wodzie źródlanej – mówi dziś Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta. – Aktualnie zbieramy propozycje. Odzew jest bardzo duży, dlatego wierzymy, że wspólnie uda nam się wypracować nazwę, z którą będą mogli utożsamiać się wszyscy mieszkańcy.

Wśród propozycji są m.in.: „Chełmianka”, „Chełmska” „Chełmska kropla”.

Pierwsza partia chełmskiej wody butelkowanej ma się pojawić dopiero za dwa lata.

Zbigniew Lubaszewski, regionalista chełmski

– Jestem przeciwnikiem jednoznacznych ocen postaci średniowiecznych, ich działań i dokonań, przy zastosowaniu dwudziestowiecznych metod oceny. Daniel był postacią bardzo barwną, władcą prowadzącym własną i, w miarę możliwości, niezależną politykę. Założyciel Lwowa, rezydował także w Chełmie, co pewnie dało asumpt władzom miasta, żeby kilka lat temu jego imieniem nazwać skwer u stóp bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kronikiekoszurii / 8 lipca 2020 r. o 22:40
+51
O ile pamiętam, ów "najeźdca" uczynił z Chełma stolicę. I to znacznie wcześniej jak uzyskał prawa miejskie. Skoro on był najeźdźcą, to co ci wybitni profesorowie i naukowcy sądzą o Boleslawie Chrobrym? Z pewnością nie był wyzwolicielem tych ziem. Więc kim?
 Jak to Chrobry nie był wyzwolicielem? Cytując najstarszą ruską kronikę: Roku 6489 [981]. Poszedł Włodzimierz ku Lachom i zajął grody ich: Przemyśl, Czerwień i inne grody, które do dziś dnia są pod Rusią. Tegoż roku i Wiatyczów zwyciężył i nałożył na nich dań od pługa, jaką i ojciec jego brał. W roku 981 Rusini zajęli lackie czyli polskie grody czerwieńskie. Bolesław później je odzyskał. Najeźdźcą to owszem mógł być ale dopiero w Kijowie, a na pewno nie na Chełmszczyźnie czy Czerwieniu. Prawdopodobnie zresztą tereny Lędzian sięgały jeszcze sporo dalej na wschód. Bez bzdur o tym "Danyle", bo już jakiś niepełnosprytny Ukrainiec usiłował mi wciskać, że Lublin to ukraiński gród, bo go "Danyło" na kilka lat podbił.... Takie idiotyzmy i fałszowanie historii są nie tylko głupie, ale szkodliwe i sprzeczne z polską racją stanu. Woda niby drobiazg, ale podkładanie się samemu w cudzą fałszywą narrację zbytnio mądre nie jest.
 Jak to Chrobry nie był wyzwolicielem? Cytując najstarszą ruską kronikę: Roku 6489 [981]. Poszedł Włodzimierz ku Lachom i zajął grody ich: Przemyśl, Czerwień i inne grody, które do dziś dnia są pod Rusią. Tegoż roku i Wiatyczów zwyciężył i nałożył na nich dań od pługa, jaką i ojciec jego brał. W roku 981 Rusini zajęli lackie czyli polskie grody czerwieńskie. Bolesław później je odzyskał. Najeźdźcą to owszem mógł być ale dopiero w Kijowie, a na pewno nie na Chełmszczyźnie czy Czerwieniu. Prawdopodobnie zreszt... rozwiń
Avatar
Klepacki / 8 lipca 2020 r. o 22:26
+42
Pierwszy raz słyszę o takim pomyśle. Wiem, że chelmska woda ma coś w sobie. Nikt mi nie wierzy w mój wiek. Zawsze wygladałem o dekadę młodziej. Tak jak każdy chełmianin. Swoją drogą, gdzie ta rozlewnia miałaby powstać? Nazwa wody jest wprost genialna. Mi skojarzyla się bardziej z mitycznym Izraelskim wladcą Dawidem, ktory pokonał Goliata, a nie z królem Rusi Halicko-Włodzimierskiej (pierwszy i jedyny koronowany król Rusi). O ile pamiętam, ów "najeźdca" uczynił z Chełma stolicę. I to znacznie wcześniej jak uzyskał prawa miejskie. Skoro on był najeźdźcą, to co ci wybitni profesorowie i naukowcy sądzą o Boleslawie Chrobrym? Z pewnością nie był wyzwolicielem tych ziem. Więc kim? Ja wiem, że są eksperci z tytulami i POlitycy, którzy najchętniej nazwaliby tę wodę... gocką, galicyjską, a może bardziej współcześnie niemiecką lub austiacką?
 Chory z nienawiści psychopato szukający wszędzie zaczepki, jak otwierasz lodówkę to też widzisz PO? Szczekasz i ujadasz na tych Niemców ale jak zbliża się dzień wypłaty to już niemieckie euraski przestają ci śmierdzieć, prawda fałszywa kreautoro?
 Chory z nienawiści psychopato szukający wszędzie zaczepki, jak otwierasz lodówkę to też widzisz PO? Szczekasz i ujadasz na tych Niemców ale jak zbliża się dzień wypłaty to już niemieckie euraski przestają ci śmierdzieć, prawda fałszywa kreautoro? rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 01:08
+35
Wiem, że chelmska woda ma coś w sobie. Nikt mi nie wierzy w mój wiek. Zawsze wygladałem o dekadę młodziej
"Moja siostra taka mała, a ja jestem samochwała"A czemu dzwon głośny? Bo w środku pusty. Jak pewien chełmianin za garść ojro popierd... u Niemca... A "nikt mi nie wierzy w mój wiek"- to po jakiemu to? Po polskiemu?
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 00:55
+31
TECZOWY ĆWOKU - choćbyś się po kostki zapluł z wściekłości, na śmierć zaminusował - ja i tak mam więcej czasu....I mnie Marszałek nie wyje... na zbity pysk, bo ja do roboty nie zaśpię....
Avatar
kronikiekoszurii / 9 lipca 2020 r. o 10:43
+8
A Klepacki bierze wyplatę w złotowkach i pluje na rząd Polski. Widzisz, a ja biorę Ojro. I nikt mi ich za darmo nie dał. Zapracowałem i nie muszę odwdzięczać się tak jak wam podobni robiacy w Soku z Buraka. Prawda, że boli? Co do Chełma. To kto go założył... Mieszko I, czy Boleslaw I Chrobry? Jeżeli tak, to musieli dożyć biblijnego wieku... tak ze trzy stówki??? Określasz Lędzian Polakami? Bo opisano wyprawę na Lachów. Ot i dedukcja. A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przepraszam Lachem? O dziwo łużyczanie do tej pory istnieją. W Niemczech zwie się ich Sorbami. Istni Polacy! Taki żarcik. W sumie Czesi też mogą ich pod siebie przypisać. Noż... znow nie po polskiemu!!! Ale, że to szwabskim lemingom przeszkadza?! Może ulegam powolnej germanizacji, ktorej wy już dawno ulegliscie? Mniejsza z tym. Chełm ma prawo uczcić pamięć założyciela. Tym bardziej, że nie przetrwał nikt z narodu Rusi Czerwonej. Sorbowie mają swe tradycje i język. Ba! Aż dwa języki, bo dzielą się też na dwa regiony. Co ciekawsze, oni też mieli swą wielką Bitwę... Nawet większą jak nasza pod Grunwaldem. Ale kto zna i uczci historię pokonanego? Tego może dowiedzieć się tylko Daniel i pokonany lud Lędzian prsez Lachów, a później Rusinow, czy Węgrow. Oni też mieszali w tych okolicach.
Włodzimierz podbił grody Lachów, nie Lędzian. Lachów czyli Polaków. Grody czerwieńskie były polskie już przed 981r. Ogarnij się i zacznij czytać ze zrozumieniem zamiast bełkotać. Natomiast co do Lędzian to nie budzi wątpliwości ich przynależność do Słowian Zachodnich, nie Wschodnich, więc z całą pewnością nie byli Rusinami.
Włodzimierz podbił grody Lachów, nie Lędzian. Lachów czyli Polaków. Grody czerwieńskie były polskie już przed 981r. Ogarnij się i zacznij czytać ze zrozumieniem zamiast bełkotać. Natomiast co do Lędzian to nie budzi wątpliwości ich przynależność do Słowian Zachodnich, nie Wschodnich, więc z całą pewnością nie byli Rusinami. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 08:00
+7
Kilofem i młotem pisowską hołotę!!! TECZOWA zaraza i chełmski tępy buc, burok i wsiok filip75 dalej dzielnie maszerują do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła akrobatyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów i chełmskich kmiotków ubogich? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza 10.000.000 na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek 10.000.000 znikło w upadającej, państwowej stoczni GRYFIA za stępkę promu Morawieckiego 12.000.000 na zabawę na lotnisku w "lądowanie Antonowa" 17.000.000 na testy które "uległy” zniszczeniu w transporcie LOTu 20.000.000 na testy które okazały się nieskuteczne 25.000.000 łącznych dotacji na biznes męża „naszej Beatki”, prywatna szkoła 27.000.000 przepłacone firmie znajomego Macierewicza za testy z Turcji, 6x drożej niż polskie 30.000.000 stracił szumnie upaństwowiony, konający Autosan za 20 min spóźnienia na przetarg 40.000.000 na łapówki dla KNF za przejęcie banku „za złotówkę” 50.000.000 na projekt księdza egzorcysty, od resortu Ziobry 65.000.000 wyprowadzone przez senatora PiS z fundacji SKOK 70.000.000 na nielegalny druk kart wyborczych 100.000.000 na jachty i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej 115.000.000 poszło wg. raportu NIK na lewe przetargi w służbie więziennej Patryka Jakiego 140.000.000 na biznes brata i żonki ministra $zumowskiego 165.000.000 dotacji z budżetu państwa na prywatne muzeum Tadeusza Rydzyka i jego biznesy 200.000.000 na respiratory od handlarza bronią (dane lista ONZ), 3x drożej niż na rynku 500.000.000 dla książąt Czartoryskich od Glińskiego, pieniądze znikły, fundacja upada 1.000.000.000 straciły łącznie państwowe Enea i Energa na budowie elektrowni Ostrołęka 1.200.000.000 znikło w GetBack, to państwowe banki czyściły portfele z długów na koszt GetBack 1.300.000.000 promesy kredytowej PKO dla spółki Kaczyńskiego „Srebrna” na dwie wieże 1.500.000.000 na roczne wynagrodzenia katechetów 2.000.000.000 na nową planszę pogody w TVP, 5.000.000.000 wypłacił Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom 13 upadłych kas SKOK 90.770.000.000 (prawie STO MILIARDÓW ZŁOTYCH) PUSTYCH I BEZ POKRYCIA wydrukował pan Glapiński w NBP na wykup obligacji rządowych (dane samego NBP na początek 06.2020) 112.000.000.000 dziura w VAT za rządów Banasia i Morawieckiego 2016-2019, dane ministerstwa 124.000.000.000 o tyle wzrosło zadłużenie państwa od lutego do kwietnia. Ktoś musi tych gangsterów rozliczyć! !! Jeśli nie teraz - to w przyszłości takie "numery" nigdy nie ujrzą światła dziennego!!!
Kilofem i młotem pisowską hołotę!!! TECZOWA zaraza i chełmski tępy buc, burok i wsiok filip75 dalej dzielnie maszerują do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła akrobatyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów i chełmskich kmiotków ubogich? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena za... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 12:30
+3
A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przepraszam Lachem? O dziwo łużyczanie do tej pory istnieją. W Niemczech zwie się ich Sorbami. Istni Polacy! Taki żarcik. W sumie Czesi też mogą ich pod siebie przypisać. Noż... znow nie po polskiemu!!! Ale, że to szwabskim lemingom przeszkadza?! Może ulegam powolnej germanizacji, ktorej wy już dawno ulegliscie?
Bełkot, bełkot bełkot. Kompletny bełkot skundlonego burka z zapyziałego chełmskiego podwórka. Facet!, gdzieś Ty się historii uczył! Znowu samouk - jak ekonomii i francuskiego? Zaocznie, czy wieczorowo? Czy w szkółce parafialnej? I taki ***k wypisuje brednie, kim to on na tych saksach nie jest.... W d... byłeś i g...widziałeś. Qń by się uśmiał...
Bełkot, bełkot bełkot. Kompletny bełkot skundlonego burka z zapyziałego chełmskiego podwórka. Facet!, gdzieś Ty się historii uczył! Znowu samouk - jak ekonomii i francuskiego? Zaocznie, czy wieczorowo? Czy w szkółce parafialnej? I taki ***k wypisuje brednie, kim to on na tych saksach nie jest.... W d... byłeś i g...widziałeś. Qń by się uśmiał... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 9 lipca 2020 r. o 07:31
-12
Do budżetu obywatelskiego na rok 2021 zgłoszono też częściową  odbudowę synagogi,  która stała obok Zamku, ale w czasie wojny została zburzona przez Niemców" -  Żądam informacji - kto zgłosił ten P0mysł !!!!!!!!!!  P RZECIEŻ TO NIEMCY SPRAWCY 2WŚ I HOLOCAUSTU POWINNI ZA SWOJĄ KASĘ ODBUDOWYWAĆ WSZELKIE ŻYDOWSKIE BUDYNKI !!!!
Avatar
fillip75 / 9 lipca 2020 r. o 06:10
-28
No, właśnie kiedy Partacze Ogólni zwrócą 70.000.000 zł za nie dopuszczenie do głosowania 10 maja i konieczność wymiany kart do głosoeania, bo sobie zmienili Prawdziwą Prezydent na Prawdziwego Partacza? To słucham, kiedy Budka ureguluje rachunek? O referendum Komorowskiego to raczej nie ma co pytać? PO myśli, że Polacy o najdroższym pytaniu w historii Polski zapomnieli. A tutaj taaaka niespodzianka! Pamiętam!
Avatar
fillip75 / 9 lipca 2020 r. o 01:55
-35
A Klepacki bierze wyplatę w złotowkach i pluje na rząd Polski. Widzisz, a ja biorę Ojro. I nikt mi ich za darmo nie dał. Zapracowałem i nie muszę odwdzięczać się tak jak wam podobni robiacy w Soku z Buraka. Prawda, że boli? Co do Chełma. To kto go założył... Mieszko I, czy Boleslaw I Chrobry? Jeżeli tak, to musieli dożyć biblijnego wieku... tak ze trzy stówki??? Określasz Lędzian Polakami? Bo opisano wyprawę na Lachów. Ot i dedukcja. A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przepraszam Lachem? O dziwo łużyczanie do tej pory istnieją. W Niemczech zwie się ich Sorbami. Istni Polacy! Taki żarcik. W sumie Czesi też mogą ich pod siebie przypisać. Noż... znow nie po polskiemu!!! Ale, że to szwabskim lemingom przeszkadza?! Może ulegam powolnej germanizacji, ktorej wy już dawno ulegliscie? Mniejsza z tym. Chełm ma prawo uczcić pamięć założyciela. Tym bardziej, że nie przetrwał nikt z narodu Rusi Czerwonej. Sorbowie mają swe tradycje i język. Ba! Aż dwa języki, bo dzielą się też na dwa regiony. Co ciekawsze, oni też mieli swą wielką Bitwę... Nawet większą jak nasza pod Grunwaldem. Ale kto zna i uczci historię pokonanego? Tego może dowiedzieć się tylko Daniel i pokonany lud Lędzian prsez Lachów, a później Rusinow, czy Węgrow. Oni też mieszali w tych okolicach.
A Klepacki bierze wyplatę w złotowkach i pluje na rząd Polski. Widzisz, a ja biorę Ojro. I nikt mi ich za darmo nie dał. Zapracowałem i nie muszę odwdzięczać się tak jak wam podobni robiacy w Soku z Buraka. Prawda, że boli? Co do Chełma. To kto go założył... Mieszko I, czy Boleslaw I Chrobry? Jeżeli tak, to musieli dożyć biblijnego wieku... tak ze trzy stówki??? Określasz Lędzian Polakami? Bo opisano wyprawę na Lachów. Ot i dedukcja. A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przeprasza... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 12:30
+3
A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przepraszam Lachem? O dziwo łużyczanie do tej pory istnieją. W Niemczech zwie się ich Sorbami. Istni Polacy! Taki żarcik. W sumie Czesi też mogą ich pod siebie przypisać. Noż... znow nie po polskiemu!!! Ale, że to szwabskim lemingom przeszkadza?! Może ulegam powolnej germanizacji, ktorej wy już dawno ulegliscie?
Bełkot, bełkot bełkot. Kompletny bełkot skundlonego burka z zapyziałego chełmskiego podwórka. Facet!, gdzieś Ty się historii uczył! Znowu samouk - jak ekonomii i francuskiego? Zaocznie, czy wieczorowo? Czy w szkółce parafialnej? I taki ***k wypisuje brednie, kim to on na tych saksach nie jest.... W d... byłeś i g...widziałeś. Qń by się uśmiał...
Bełkot, bełkot bełkot. Kompletny bełkot skundlonego burka z zapyziałego chełmskiego podwórka. Facet!, gdzieś Ty się historii uczył! Znowu samouk - jak ekonomii i francuskiego? Zaocznie, czy wieczorowo? Czy w szkółce parafialnej? I taki ***k wypisuje brednie, kim to on na tych saksach nie jest.... W d... byłeś i g...widziałeś. Qń by się uśmiał... rozwiń
Avatar
kronikiekoszurii / 9 lipca 2020 r. o 10:43
+8
A Klepacki bierze wyplatę w złotowkach i pluje na rząd Polski. Widzisz, a ja biorę Ojro. I nikt mi ich za darmo nie dał. Zapracowałem i nie muszę odwdzięczać się tak jak wam podobni robiacy w Soku z Buraka. Prawda, że boli? Co do Chełma. To kto go założył... Mieszko I, czy Boleslaw I Chrobry? Jeżeli tak, to musieli dożyć biblijnego wieku... tak ze trzy stówki??? Określasz Lędzian Polakami? Bo opisano wyprawę na Lachów. Ot i dedukcja. A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przepraszam Lachem? O dziwo łużyczanie do tej pory istnieją. W Niemczech zwie się ich Sorbami. Istni Polacy! Taki żarcik. W sumie Czesi też mogą ich pod siebie przypisać. Noż... znow nie po polskiemu!!! Ale, że to szwabskim lemingom przeszkadza?! Może ulegam powolnej germanizacji, ktorej wy już dawno ulegliscie? Mniejsza z tym. Chełm ma prawo uczcić pamięć założyciela. Tym bardziej, że nie przetrwał nikt z narodu Rusi Czerwonej. Sorbowie mają swe tradycje i język. Ba! Aż dwa języki, bo dzielą się też na dwa regiony. Co ciekawsze, oni też mieli swą wielką Bitwę... Nawet większą jak nasza pod Grunwaldem. Ale kto zna i uczci historię pokonanego? Tego może dowiedzieć się tylko Daniel i pokonany lud Lędzian prsez Lachów, a później Rusinow, czy Węgrow. Oni też mieszali w tych okolicach.
Włodzimierz podbił grody Lachów, nie Lędzian. Lachów czyli Polaków. Grody czerwieńskie były polskie już przed 981r. Ogarnij się i zacznij czytać ze zrozumieniem zamiast bełkotać. Natomiast co do Lędzian to nie budzi wątpliwości ich przynależność do Słowian Zachodnich, nie Wschodnich, więc z całą pewnością nie byli Rusinami.
Włodzimierz podbił grody Lachów, nie Lędzian. Lachów czyli Polaków. Grody czerwieńskie były polskie już przed 981r. Ogarnij się i zacznij czytać ze zrozumieniem zamiast bełkotać. Natomiast co do Lędzian to nie budzi wątpliwości ich przynależność do Słowian Zachodnich, nie Wschodnich, więc z całą pewnością nie byli Rusinami. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 08:00
+7
Kilofem i młotem pisowską hołotę!!! TECZOWA zaraza i chełmski tępy buc, burok i wsiok filip75 dalej dzielnie maszerują do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła akrobatyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów i chełmskich kmiotków ubogich? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza 10.000.000 na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek 10.000.000 znikło w upadającej, państwowej stoczni GRYFIA za stępkę promu Morawieckiego 12.000.000 na zabawę na lotnisku w "lądowanie Antonowa" 17.000.000 na testy które "uległy” zniszczeniu w transporcie LOTu 20.000.000 na testy które okazały się nieskuteczne 25.000.000 łącznych dotacji na biznes męża „naszej Beatki”, prywatna szkoła 27.000.000 przepłacone firmie znajomego Macierewicza za testy z Turcji, 6x drożej niż polskie 30.000.000 stracił szumnie upaństwowiony, konający Autosan za 20 min spóźnienia na przetarg 40.000.000 na łapówki dla KNF za przejęcie banku „za złotówkę” 50.000.000 na projekt księdza egzorcysty, od resortu Ziobry 65.000.000 wyprowadzone przez senatora PiS z fundacji SKOK 70.000.000 na nielegalny druk kart wyborczych 100.000.000 na jachty i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej 115.000.000 poszło wg. raportu NIK na lewe przetargi w służbie więziennej Patryka Jakiego 140.000.000 na biznes brata i żonki ministra $zumowskiego 165.000.000 dotacji z budżetu państwa na prywatne muzeum Tadeusza Rydzyka i jego biznesy 200.000.000 na respiratory od handlarza bronią (dane lista ONZ), 3x drożej niż na rynku 500.000.000 dla książąt Czartoryskich od Glińskiego, pieniądze znikły, fundacja upada 1.000.000.000 straciły łącznie państwowe Enea i Energa na budowie elektrowni Ostrołęka 1.200.000.000 znikło w GetBack, to państwowe banki czyściły portfele z długów na koszt GetBack 1.300.000.000 promesy kredytowej PKO dla spółki Kaczyńskiego „Srebrna” na dwie wieże 1.500.000.000 na roczne wynagrodzenia katechetów 2.000.000.000 na nową planszę pogody w TVP, 5.000.000.000 wypłacił Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom 13 upadłych kas SKOK 90.770.000.000 (prawie STO MILIARDÓW ZŁOTYCH) PUSTYCH I BEZ POKRYCIA wydrukował pan Glapiński w NBP na wykup obligacji rządowych (dane samego NBP na początek 06.2020) 112.000.000.000 dziura w VAT za rządów Banasia i Morawieckiego 2016-2019, dane ministerstwa 124.000.000.000 o tyle wzrosło zadłużenie państwa od lutego do kwietnia. Ktoś musi tych gangsterów rozliczyć! !! Jeśli nie teraz - to w przyszłości takie "numery" nigdy nie ujrzą światła dziennego!!!
Kilofem i młotem pisowską hołotę!!! TECZOWA zaraza i chełmski tępy buc, burok i wsiok filip75 dalej dzielnie maszerują do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła akrobatyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów i chełmskich kmiotków ubogich? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena za... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 9 lipca 2020 r. o 07:31
-12
Do budżetu obywatelskiego na rok 2021 zgłoszono też częściową  odbudowę synagogi,  która stała obok Zamku, ale w czasie wojny została zburzona przez Niemców" -  Żądam informacji - kto zgłosił ten P0mysł !!!!!!!!!!  P RZECIEŻ TO NIEMCY SPRAWCY 2WŚ I HOLOCAUSTU POWINNI ZA SWOJĄ KASĘ ODBUDOWYWAĆ WSZELKIE ŻYDOWSKIE BUDYNKI !!!!
Avatar
fillip75 / 9 lipca 2020 r. o 06:10
-28
No, właśnie kiedy Partacze Ogólni zwrócą 70.000.000 zł za nie dopuszczenie do głosowania 10 maja i konieczność wymiany kart do głosoeania, bo sobie zmienili Prawdziwą Prezydent na Prawdziwego Partacza? To słucham, kiedy Budka ureguluje rachunek? O referendum Komorowskiego to raczej nie ma co pytać? PO myśli, że Polacy o najdroższym pytaniu w historii Polski zapomnieli. A tutaj taaaka niespodzianka! Pamiętam!
Avatar
fillip75 / 9 lipca 2020 r. o 01:55
-35
A Klepacki bierze wyplatę w złotowkach i pluje na rząd Polski. Widzisz, a ja biorę Ojro. I nikt mi ich za darmo nie dał. Zapracowałem i nie muszę odwdzięczać się tak jak wam podobni robiacy w Soku z Buraka. Prawda, że boli? Co do Chełma. To kto go założył... Mieszko I, czy Boleslaw I Chrobry? Jeżeli tak, to musieli dożyć biblijnego wieku... tak ze trzy stówki??? Określasz Lędzian Polakami? Bo opisano wyprawę na Lachów. Ot i dedukcja. A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przepraszam Lachem? O dziwo łużyczanie do tej pory istnieją. W Niemczech zwie się ich Sorbami. Istni Polacy! Taki żarcik. W sumie Czesi też mogą ich pod siebie przypisać. Noż... znow nie po polskiemu!!! Ale, że to szwabskim lemingom przeszkadza?! Może ulegam powolnej germanizacji, ktorej wy już dawno ulegliscie? Mniejsza z tym. Chełm ma prawo uczcić pamięć założyciela. Tym bardziej, że nie przetrwał nikt z narodu Rusi Czerwonej. Sorbowie mają swe tradycje i język. Ba! Aż dwa języki, bo dzielą się też na dwa regiony. Co ciekawsze, oni też mieli swą wielką Bitwę... Nawet większą jak nasza pod Grunwaldem. Ale kto zna i uczci historię pokonanego? Tego może dowiedzieć się tylko Daniel i pokonany lud Lędzian prsez Lachów, a później Rusinow, czy Węgrow. Oni też mieszali w tych okolicach.
A Klepacki bierze wyplatę w złotowkach i pluje na rząd Polski. Widzisz, a ja biorę Ojro. I nikt mi ich za darmo nie dał. Zapracowałem i nie muszę odwdzięczać się tak jak wam podobni robiacy w Soku z Buraka. Prawda, że boli? Co do Chełma. To kto go założył... Mieszko I, czy Boleslaw I Chrobry? Jeżeli tak, to musieli dożyć biblijnego wieku... tak ze trzy stówki??? Określasz Lędzian Polakami? Bo opisano wyprawę na Lachów. Ot i dedukcja. A kto wie, czy ci lędzianie nie czuli się tak samo jak łużyczanie pod Niemcem, czy pod Polakiem. O przeprasza... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 01:08
+35
Wiem, że chelmska woda ma coś w sobie. Nikt mi nie wierzy w mój wiek. Zawsze wygladałem o dekadę młodziej
"Moja siostra taka mała, a ja jestem samochwała"A czemu dzwon głośny? Bo w środku pusty. Jak pewien chełmianin za garść ojro popierd... u Niemca... A "nikt mi nie wierzy w mój wiek"- to po jakiemu to? Po polskiemu?
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 00:55
+31
TECZOWY ĆWOKU - choćbyś się po kostki zapluł z wściekłości, na śmierć zaminusował - ja i tak mam więcej czasu....I mnie Marszałek nie wyje... na zbity pysk, bo ja do roboty nie zaśpię....
Avatar
kronikiekoszurii / 8 lipca 2020 r. o 22:40
+51
O ile pamiętam, ów "najeźdca" uczynił z Chełma stolicę. I to znacznie wcześniej jak uzyskał prawa miejskie. Skoro on był najeźdźcą, to co ci wybitni profesorowie i naukowcy sądzą o Boleslawie Chrobrym? Z pewnością nie był wyzwolicielem tych ziem. Więc kim?
 Jak to Chrobry nie był wyzwolicielem? Cytując najstarszą ruską kronikę: Roku 6489 [981]. Poszedł Włodzimierz ku Lachom i zajął grody ich: Przemyśl, Czerwień i inne grody, które do dziś dnia są pod Rusią. Tegoż roku i Wiatyczów zwyciężył i nałożył na nich dań od pługa, jaką i ojciec jego brał. W roku 981 Rusini zajęli lackie czyli polskie grody czerwieńskie. Bolesław później je odzyskał. Najeźdźcą to owszem mógł być ale dopiero w Kijowie, a na pewno nie na Chełmszczyźnie czy Czerwieniu. Prawdopodobnie zresztą tereny Lędzian sięgały jeszcze sporo dalej na wschód. Bez bzdur o tym "Danyle", bo już jakiś niepełnosprytny Ukrainiec usiłował mi wciskać, że Lublin to ukraiński gród, bo go "Danyło" na kilka lat podbił.... Takie idiotyzmy i fałszowanie historii są nie tylko głupie, ale szkodliwe i sprzeczne z polską racją stanu. Woda niby drobiazg, ale podkładanie się samemu w cudzą fałszywą narrację zbytnio mądre nie jest.
 Jak to Chrobry nie był wyzwolicielem? Cytując najstarszą ruską kronikę: Roku 6489 [981]. Poszedł Włodzimierz ku Lachom i zajął grody ich: Przemyśl, Czerwień i inne grody, które do dziś dnia są pod Rusią. Tegoż roku i Wiatyczów zwyciężył i nałożył na nich dań od pługa, jaką i ojciec jego brał. W roku 981 Rusini zajęli lackie czyli polskie grody czerwieńskie. Bolesław później je odzyskał. Najeźdźcą to owszem mógł być ale dopiero w Kijowie, a na pewno nie na Chełmszczyźnie czy Czerwieniu. Prawdopodobnie zreszt... rozwiń
Avatar
Klepacki / 8 lipca 2020 r. o 22:26
+42
Pierwszy raz słyszę o takim pomyśle. Wiem, że chelmska woda ma coś w sobie. Nikt mi nie wierzy w mój wiek. Zawsze wygladałem o dekadę młodziej. Tak jak każdy chełmianin. Swoją drogą, gdzie ta rozlewnia miałaby powstać? Nazwa wody jest wprost genialna. Mi skojarzyla się bardziej z mitycznym Izraelskim wladcą Dawidem, ktory pokonał Goliata, a nie z królem Rusi Halicko-Włodzimierskiej (pierwszy i jedyny koronowany król Rusi). O ile pamiętam, ów "najeźdca" uczynił z Chełma stolicę. I to znacznie wcześniej jak uzyskał prawa miejskie. Skoro on był najeźdźcą, to co ci wybitni profesorowie i naukowcy sądzą o Boleslawie Chrobrym? Z pewnością nie był wyzwolicielem tych ziem. Więc kim? Ja wiem, że są eksperci z tytulami i POlitycy, którzy najchętniej nazwaliby tę wodę... gocką, galicyjską, a może bardziej współcześnie niemiecką lub austiacką?
 Chory z nienawiści psychopato szukający wszędzie zaczepki, jak otwierasz lodówkę to też widzisz PO? Szczekasz i ujadasz na tych Niemców ale jak zbliża się dzień wypłaty to już niemieckie euraski przestają ci śmierdzieć, prawda fałszywa kreautoro?
 Chory z nienawiści psychopato szukający wszędzie zaczepki, jak otwierasz lodówkę to też widzisz PO? Szczekasz i ujadasz na tych Niemców ale jak zbliża się dzień wypłaty to już niemieckie euraski przestają ci śmierdzieć, prawda fałszywa kreautoro? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jakub Szuta podpisał kontrakt z Motorem Lublin, ale wraca do Tomasovii

Jakub Szuta podpisał kontrakt z Motorem Lublin, ale wraca do Tomasovii

Długie rozmowy we wtorek zakończyły się sukcesem. Motor Lublin poinformował o transferze Jakuba Szuty z Tomasovii. Nastolatek na razie zostanie jednak w Tomaszowie Lubelskim, gdzie będzie miał okazję do regularnych występów na poziomie III ligi.

Wandale nad kraśnickim zalewem. Uszkodzili łódź, przenośne toalety i miejski szalet, wybili szybę

Wandale nad kraśnickim zalewem. Uszkodzili łódź, przenośne toalety i miejski szalet, wybili szybę

Najpierw pijani mężczyźni uszkodzili łódź, potem skopali przenośne toalety i miejski szalet, a na końcu wybili szybę w drzwiach tarasowych. Dzięki zgłoszeniu naocznego świadka policjanci zatrzymali "miłośników procentów i demolki", którzy spowodowali straty na ponad 20 tys. zł

Tokio 2020: Złoto Anity Włodarczyk, brązowy medal Malwiny Kopron z AZS UMCS Lublin!

Tokio 2020: Złoto Anity Włodarczyk, brązowy medal Malwiny Kopron z AZS UMCS Lublin!

Świetny występ Polek w konkursie rzutu młotem na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Anita Włodarczyk nie zawiodła i wywalczyła złoty medal. Na trzecim stopniu podium znalazła się za to Malwina Kopron z AZS UMCS Lublin.

Tokio 2020. Tadeusz Michalik z brązowym medalem igrzysk. Powtórzył wyczyn siostry

Tokio 2020. Tadeusz Michalik z brązowym medalem igrzysk. Powtórzył wyczyn siostry

Zapaśnik Tadeusz Michalik pokonał Węgra Alexa Gergo Szoke 10:0 w walce o brązowy medal w stylu klasycznym w kategorii 97 kg. To drugi brąz w rodzinie Michalików, przed pięciu laty w Rio de Janeiro na najniższym stopniu podium stanęła siostra Tadeusza, Monika

Farming Simulator League: Mistrzostwa w zbieraniu zboża (wideo)
film

Farming Simulator League: Mistrzostwa w zbieraniu zboża (wideo)

Zebrać zboże, sprasować pozostawioną słomę w bele, a następnie dostarczyć je do stodoły szybciej niż przeciwny zespół. Suma nagród w Farming Simulator League to 250 000 euro.

Kazimierski Festiwal Organowy: Patryk Podwojski
7 sierpnia 2021, 19:00

Kazimierski Festiwal Organowy: Patryk Podwojski

W sobotę, 7 sierpnia o godz. 19 w parafii pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym wystąpi Patryk Podwojski.

Lubelska polityka tym razem oszczędna. Kto wpłacił na partie

Lubelska polityka tym razem oszczędna. Kto wpłacił na partie

Tegoroczna lista politycznych darczyńców jest wyjątkowo krótka. Ale i tak można na niej znaleźć ciekawe nazwiska.

Philips: Tym razem coś dla graczy

Philips: Tym razem coś dla graczy

Philips TAGH301BL i TAGH401BL: zamknięte, z mikrofonem, a te ostatnie też z technologią Dirac HD/3D.

Szybkie pożyczki online - dla kogo i jak zaciągnąć? Podpowiadamy!

Szybkie pożyczki online - dla kogo i jak zaciągnąć? Podpowiadamy!

Rynek pożyczek w Polsce rośnie w zawrotnym tempie. Nic w tym dziwnego, ponieważ istnieje ogromne zainteresowanie tego rodzaju produktami finansowymi. Na czym polegają szybkie pożyczki przez Internet? W jaki sposób można je zaciągnąć? Sprawdźmy szczegóły! Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika!

Klub z okręgówki ma nowego zawodnika. W Cycowie gra człowiek, który zatrzymał Cristiano Ronaldo

Klub z okręgówki ma nowego zawodnika. W Cycowie gra człowiek, który zatrzymał Cristiano Ronaldo

Grzegorz Bronowicki został zawodnikiem Błękitu Cyców. Klub grający niemal na samym dole piłkarskich rozgrywek właśnie oficjalnie o tym poinformował.

Terytorialsi hasają po lubelskich lasach
zdjęcia
galeria

Terytorialsi hasają po lubelskich lasach

Pierwsza tura, blisko 300 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wyruszyła w miniony weekend na poligon do Nowej Dęby. Mniejsze grupy żołnierzy pojawią się w lubelskich lasach.

Lublin. Upomnieli się o ziemię, na której od lat stoją już domy

Lublin. Upomnieli się o ziemię, na której od lat stoją już domy

Spadkobiercy dawnych właścicieli żądają zwrotu nieruchomości zabranych ponad 40 lat temu pod budowę osiedla domów jednorodzinnych. Dzisiaj żyją tu dziesiątki rodzin. – Nie ma mowy o zwrocie prywatnych już działek z domami – uspokaja Urząd Miasta.

Festiwal Sztuki Wokalnej "Viva il Cantare" w Nałęczowie
6 sierpnia 2021, 19:00

Festiwal Sztuki Wokalnej "Viva il Cantare" w Nałęczowie

Rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Sztuki Wokalnej i Letniego Kursu Wokalnego "Viva il Cantare" w Nałęczowie. Na nadchodzący weekend zaplanowano trzy wyjątkowe koncerty.

Mazda wbiła się w forda. Wypadek niedaleko Biłgoraja
zdjęcia
galeria

Mazda wbiła się w forda. Wypadek niedaleko Biłgoraja

Jedna osoba została ranna w wypadku w powiecie biłgorajskim. Kobieta za kierownicą mazdy wyprzedzała ciągnik.

Kuba i Zuzanna z Parczewa uratowali mamę. Podziękował im szef policji

Kuba i Zuzanna z Parczewa uratowali mamę. Podziękował im szef policji

7-letni chłopiec i jego 12-letnia siostra stanęli na wysokości zadania. I za to właśnie dziękuje im komendant powiatowy policji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

Syndyk sprzeda udział w nieruchomości

Lublin

14 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Migomat siłowy

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

pługi 5 skibowe

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

kosiarka rotacyjna

Lublin

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

Opieka Niemcy

Bolesławiec

7 500,00 zł

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.