Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 maja 2012 r.
14:07
Edytuj ten wpis

W dawnym szpitalu psychiatrycznym był areszt NKWD

0 6 A A
Hieronim Pakulski osobiście wskazał Jerzemu Masłowskiemu (na zdjęciu) skrzydło szpitala, w którego p
Hieronim Pakulski osobiście wskazał Jerzemu Masłowskiemu (na zdjęciu) skrzydło szpitala, w którego p

Hieronim Pakulski z Warszawy ma 85 lat. Mimo podeszłego wieku bez wahania wskazał w Chełmie klatkę schodową budynku przy al. Piłsudskiego, gdzie w grudniu 1944 r. był przesłuchiwany i torturowany przez funkcjonariuszy z NKWD i Informacji Wojskowej. Spośród nich zapamiętał wówczas młodych poruczników… Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przed kilkoma laty Pakulski złożył w warszawskiej prokuraturze zeznanie w sprawie roli, jaka wówczas pełnili późniejszy prezydent i minister. Od tamtej pory nikt go o nic więcej w tej sprawie nie pytał.

Hieronim Pakulski to syn zamordowanego przez sowietów w Twerze przedwojennego komendanta policji w powiecie warszawskim. W 1940 roku wraz z matka i siostrą zamieszkał u rodziny w Chełmie. Tu przystał do młodzieżowej organizacji konspiracyjnej "Związek Walki Młodych”.

Z czasem został żołnierzem oddziału AK "Sędzimira”, czyli Zygmunta Szumowskiego. Przyjął pseudonim "Zygfryd”. Po rozformowaniu oddziału w Turobinie powrócił do Chełma i w sierpniu 1944 roku wstąpił do Oficerskiej Szkoły Artylerii. Po kilku miesiącach został aresztowany pod zarzutem udziału w konspiracji niepodległościowej.

Do Chełma Pakulski wrócił, aby się spotkać z Jerzym Masłowskim, miejscowym historykiem. Zainteresowały go publikacje Masłowskiego na Temat "Młota”, czyli Henryka Lewczuka.

– Mój gość zaskoczył mnie nie tylko relacją ze spotkania z Kiszczakiem i Jaruzelskim – mówi Masłowski. – Osobiście wskazał mi miejsce, gdzie był więziony. To były piwnice dawnego szpitala psychiatrycznego. Widoczne są tam jeszcze zamurowane okna piwniczne, za którymi znajdowały się cele więzienia NKWD. Dla mnie, historyka, to wręcz sensacyjna informacja.

"Wieczorem wsadzili mnie do samochodu i wywieźli, jak się potem zorientowałem do szpitala psychiatrycznego w Chełmie Lubelskim gdzie usadowiły się służby NKWD i Informacji Wojskowej. Był 8 grudnia 1944 roku. Wrzucili mnie do piwnicy, do której po otwarciu żelaznych drzwi schodziło się po kilku stopniach na dół. Spadłem na ten beton skrajnie wyczerpany.

Był półmrok. Po jakimś czasie doczołgał się do mnie żołnierz, zarośnięty, z wąsami, w bardzo porwanym mundurze sierżanta. Patrzył na mnie i poznał. Był to starszy kolega ze Szkoły Oficerskiej z drugiego plutonu naszej baterii. Spotkałem się z nim już w 1943 roku w IV Rejonie AK w Rejowcu, gdzie byłem wielokrotnie.

Okazało się, że już pod koniec listopada został aresztowany, ale miał na tyle szczęście, że nie przeszedł tak strasznego śledztwa jak ja. Trafił od razu do siedziby katów w Szpitalu Psychiatrycznym, gdzie tak bardzo nie katowali. W rozmowie wiele informacji przekazał mnie o aresztowanych kolegach” – czytamy w relacji, którą "Zygfryd” pozostawił Masłowskiemu.

Wynika z niej też, że Pakulski i jego towarzysze niedoli więzieni byli w dużym pomieszczeniu piwnicznym, wilgotnym, z małym okienkiem pod sufitem i z lampką oliwną ledwo rozświetlająca mrok. W tych warunkach przetrzymywano i głodzono jednocześnie około 70 osób.

Co raz kogoś wywlekano na zewnątrz i już do celi nie wracał. Więzieni niemal codziennie słyszeli dobiegający od strony szosy z Chełma do Rejowca karabinowe strzały.

W Chełmie Pakulski przeszedł tortury, a nawet fikcyjną egzekucję. W końcu 16 stycznia żołdacy wywlekli go z celu i wraz z kilkoma innymi więźniami zawieźli na dworzec kolejowy. Stamtąd trafił do obozu w Skrobowie, po czym został wywieziony na Sybir. Do kraju wrócił w 1946 r.

W stopniu kapitana wciąż udziela się w warszawskim środowisku kombatanckim. A będąc w Chełmie udostępnił muzeum kolekcję archiwalnych zdjęć, które wykonał w Chełmie podczas okupacji i zanim został aresztowany. Jacek Barczyński


Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SW / 31 maja 2012 o 16:36
0
[quote name='jmm' timestamp='1338467307' post='635613']
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym piętrze mieściły się biura i pokoje pzresłuchań Informacji Wojskowej (tam Pan Pakulski zetknął się z Jaruzelskim i Kiszczakiem), a w piwnicy areszt dla zatrzymanych (głównie podchorążych z Oficerskiej Szkoły Artylerii). Tam odbywały się przesłuchania połączone z wymyślnymi torturami. Wcześniej to miejsce wskazywał por. Henryk Lewczuk "Młot" - tam go przesłuchiwał na poczatku 1945 roku sowiecki oficer w polskim mundurze bardzo słabo mówiący po polsku. A więzienie NKWD mieściło sie w piwnicach przdedwojennego szpitala psychiatrycznego (obecnie pusty budynek starego szpitala na ul. Szpitalnej). Pana Pakulskiego po przesłuchaniach na ul. Piłsudskiego przewieziono własnie tam. Nikt nigdy wcześniej nie wskazał szpitala jako miejsca kaźni Polaków. Jerzy Masłowski
[/quote]
[color=#222222][font=Arial][size=2]Z pewnością ciekawym byłoby odtworzenie losów pacjentów szpitala. W dzieciństwie sąsiadowałem z byłym przedwojennym felczerem zatrudnionym we wspomnianym miejscu, już niestety nieżyjącym panem Janem Pikułą. Stąd moja wiedza o wymordowaniu wszystkich chorych i personelu medycznego, który feralnej nocy miał dyżur! Niestety nie pomnę dokładnej daty i szczegółów zdarzenia, bo musiałem być małym chłopcem kiedy tę opowieść z ust pana Pikuły słyszałem. W pamięć wryła mi się jednak historia Jego "cudownego" ocalenia poprzez przypadek, ze akurat był zmuszony opuścić na kilka chwil stanowisko pracy i wyjść poza teren szpitalny![/size][/font][/color]
[quote name='jmm' timestamp='1338467307' post='635613']
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym piętrze mieściły się biura i pokoje pzresłuchań Informacji Wojskowej (tam Pan Pakulski zetknął się z Jaruzelskim i Kiszczakiem), a w piwnicy areszt dla zatrzymanych (głównie podchorążych z Oficerskiej Szkoły Artylerii). Tam odbywały się przesłuchania połączone z wymyślnymi torturami. Wcześniej to miejsce wskazywał por. Henryk Lewczuk "Młot... rozwiń
Avatar
jmm / 31 maja 2012 o 14:28
0
[quote name='Małgorzata' timestamp='1338456887' post='635545']
Mieszkam w Chełmie od urodzenia, nie mam już niestety 15 lat ale nie kojarzę szpitala przy al. Piłsudskiego. Wydaje mi się,ża pokazując budynek powinno się napisać aktualną nazwę ulicy przy której on się znajduje, bo młodzi ludzie jak wskazują powyższe komentarze nie mają zielonego pojęcia o historii swojego miasta.
[/quote]
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym piętrze mieściły się biura i pokoje pzresłuchań Informacji Wojskowej (tam Pan Pakulski zetknął się z Jaruzelskim i Kiszczakiem), a w piwnicy areszt dla zatrzymanych (głównie podchorążych z Oficerskiej Szkoły Artylerii). Tam odbywały się przesłuchania połączone z wymyślnymi torturami. Wcześniej to miejsce wskazywał por. Henryk Lewczuk "Młot" - tam go przesłuchiwał na poczatku 1945 roku sowiecki oficer w polskim mundurze bardzo słabo mówiący po polsku. A więzienie NKWD mieściło sie w piwnicach przdedwojennego szpitala psychiatrycznego (obecnie pusty budynek starego szpitala na ul. Szpitalnej). Pana Pakulskiego po przesłuchaniach na ul. Piłsudskiego przewieziono własnie tam. Nikt nigdy wcześniej nie wskazał szpitala jako miejsca kaźni Polaków. Jerzy Masłowski
[quote name='Małgorzata' timestamp='1338456887' post='635545']
Mieszkam w Chełmie od urodzenia, nie mam już niestety 15 lat ale nie kojarzę szpitala przy al. Piłsudskiego. Wydaje mi się,ża pokazując budynek powinno się napisać aktualną nazwę ulicy przy której on się znajduje, bo młodzi ludzie jak wskazują powyższe komentarze nie mają zielonego pojęcia o historii swojego miasta.
[/quote]
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym ... rozwiń
Avatar
Małgorzata / 31 maja 2012 o 11:34
0
Mieszkam w Chełmie od urodzenia, nie mam już niestety 15 lat ale nie kojarzę szpitala przy al. Piłsudskiego. Wydaje mi się,ża pokazując budynek powinno się napisać aktualną nazwę ulicy przy której on się znajduje, bo młodzi ludzie jak wskazują powyższe komentarze nie mają zielonego pojęcia o historii swojego miasta.
Avatar
m / 30 maja 2012 o 20:38
0
poprawka: Chełm, a nie Chełm Lubelski
Avatar
adam / 30 maja 2012 o 12:38
0
jak sie za to wziął masłowski to będzie sensacja na miarę poczynań antoniego maciarewicza
Avatar
x / 30 maja 2012 o 11:24
0
Hmm...Cóż to za znana osobistość niby, ten jakiś Zenon Kiszczak..?
Avatar
SW / 31 maja 2012 o 16:36
0
[quote name='jmm' timestamp='1338467307' post='635613']
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym piętrze mieściły się biura i pokoje pzresłuchań Informacji Wojskowej (tam Pan Pakulski zetknął się z Jaruzelskim i Kiszczakiem), a w piwnicy areszt dla zatrzymanych (głównie podchorążych z Oficerskiej Szkoły Artylerii). Tam odbywały się przesłuchania połączone z wymyślnymi torturami. Wcześniej to miejsce wskazywał por. Henryk Lewczuk "Młot" - tam go przesłuchiwał na poczatku 1945 roku sowiecki oficer w polskim mundurze bardzo słabo mówiący po polsku. A więzienie NKWD mieściło sie w piwnicach przdedwojennego szpitala psychiatrycznego (obecnie pusty budynek starego szpitala na ul. Szpitalnej). Pana Pakulskiego po przesłuchaniach na ul. Piłsudskiego przewieziono własnie tam. Nikt nigdy wcześniej nie wskazał szpitala jako miejsca kaźni Polaków. Jerzy Masłowski
[/quote]
[color=#222222][font=Arial][size=2]Z pewnością ciekawym byłoby odtworzenie losów pacjentów szpitala. W dzieciństwie sąsiadowałem z byłym przedwojennym felczerem zatrudnionym we wspomnianym miejscu, już niestety nieżyjącym panem Janem Pikułą. Stąd moja wiedza o wymordowaniu wszystkich chorych i personelu medycznego, który feralnej nocy miał dyżur! Niestety nie pomnę dokładnej daty i szczegółów zdarzenia, bo musiałem być małym chłopcem kiedy tę opowieść z ust pana Pikuły słyszałem. W pamięć wryła mi się jednak historia Jego "cudownego" ocalenia poprzez przypadek, ze akurat był zmuszony opuścić na kilka chwil stanowisko pracy i wyjść poza teren szpitalny![/size][/font][/color]
[quote name='jmm' timestamp='1338467307' post='635613']
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym piętrze mieściły się biura i pokoje pzresłuchań Informacji Wojskowej (tam Pan Pakulski zetknął się z Jaruzelskim i Kiszczakiem), a w piwnicy areszt dla zatrzymanych (głównie podchorążych z Oficerskiej Szkoły Artylerii). Tam odbywały się przesłuchania połączone z wymyślnymi torturami. Wcześniej to miejsce wskazywał por. Henryk Lewczuk "Młot... rozwiń
Avatar
jmm / 31 maja 2012 o 14:28
0
[quote name='Małgorzata' timestamp='1338456887' post='635545']
Mieszkam w Chełmie od urodzenia, nie mam już niestety 15 lat ale nie kojarzę szpitala przy al. Piłsudskiego. Wydaje mi się,ża pokazując budynek powinno się napisać aktualną nazwę ulicy przy której on się znajduje, bo młodzi ludzie jak wskazują powyższe komentarze nie mają zielonego pojęcia o historii swojego miasta.
[/quote]
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym piętrze mieściły się biura i pokoje pzresłuchań Informacji Wojskowej (tam Pan Pakulski zetknął się z Jaruzelskim i Kiszczakiem), a w piwnicy areszt dla zatrzymanych (głównie podchorążych z Oficerskiej Szkoły Artylerii). Tam odbywały się przesłuchania połączone z wymyślnymi torturami. Wcześniej to miejsce wskazywał por. Henryk Lewczuk "Młot" - tam go przesłuchiwał na poczatku 1945 roku sowiecki oficer w polskim mundurze bardzo słabo mówiący po polsku. A więzienie NKWD mieściło sie w piwnicach przdedwojennego szpitala psychiatrycznego (obecnie pusty budynek starego szpitala na ul. Szpitalnej). Pana Pakulskiego po przesłuchaniach na ul. Piłsudskiego przewieziono własnie tam. Nikt nigdy wcześniej nie wskazał szpitala jako miejsca kaźni Polaków. Jerzy Masłowski
[quote name='Małgorzata' timestamp='1338456887' post='635545']
Mieszkam w Chełmie od urodzenia, nie mam już niestety 15 lat ale nie kojarzę szpitala przy al. Piłsudskiego. Wydaje mi się,ża pokazując budynek powinno się napisać aktualną nazwę ulicy przy której on się znajduje, bo młodzi ludzie jak wskazują powyższe komentarze nie mają zielonego pojęcia o historii swojego miasta.
[/quote]
Przy al. Piłsudskiego w pierwszym budynku po prawej stronie (patrząc od Gmachu) w latach 1944 - 45?) na pierwszym ... rozwiń
Avatar
Małgorzata / 31 maja 2012 o 11:34
0
Mieszkam w Chełmie od urodzenia, nie mam już niestety 15 lat ale nie kojarzę szpitala przy al. Piłsudskiego. Wydaje mi się,ża pokazując budynek powinno się napisać aktualną nazwę ulicy przy której on się znajduje, bo młodzi ludzie jak wskazują powyższe komentarze nie mają zielonego pojęcia o historii swojego miasta.
Avatar
m / 30 maja 2012 o 20:38
0
poprawka: Chełm, a nie Chełm Lubelski
Avatar
adam / 30 maja 2012 o 12:38
0
jak sie za to wziął masłowski to będzie sensacja na miarę poczynań antoniego maciarewicza
Avatar
x / 30 maja 2012 o 11:24
0
Hmm...Cóż to za znana osobistość niby, ten jakiś Zenon Kiszczak..?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 1 3

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 9 1

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 1 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 92 39

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 15 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 37 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 8

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!