Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 kwietnia 2017 r.
14:27

84 razy nie zdał egzaminu na prawo jazdy. Nadal próbuje. "Po 5 latach darzymy się wzajemną sympatią"

0 21 A A
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu z użyciem komputerowego programu egzaminacyjnego i sprzętu: komputera, monitora i specjalnej klawiatury egzaminacyjnej<br />
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu z użyciem komputerowego programu egzaminacyjnego i sprzętu: komputera, monitora i specjalnej klawiatury egzaminacyjnej
(fot. Maciej Kaczanowski)

Kursant z gminy Wola Uhruska kilka dni temu oblał teoretyczny egzamin na prawo jazdy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że przydarzyło mu się to już po raz 84.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pechowy kursant próbuje szczęścia już od pięciu lat. Konsekwentnie wszystkie kolejne próby zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii B podejmował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie.

– Najwyraźniej mimo tylu porażek ten mężczyzna wciąż darzy nas zaufaniem – mówi Marek Sapiecha, kierownik Działu Egzaminowania w chełmskim WORD. – W 2013 roku stawał do egzaminu teoretycznego 24 razy, w następnym roku takich prób było 31, w 2015 – 17, a w kolejnym siedem. W tym roku pochylał się u nas nad egzaminacyjnym testem już sześć razy i za szóstym znowu zabrakło mu 68 wymaganych punktów.

Kursant zapewnia egzaminatorów, że się nie podda i nie bacząc na koszty będzie zdawał egzamin do upragnionego skutku. Tymczasem te koszty w jego przypadku są już niebagatelne. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a zatem uparty kursant zdążył już wydać blisko 2,5 tys. zł. A przecież, kiedy wreszcie mu się powiedzie, będzie musiał zdać jeszcze praktyczny egzamin za kierownicą.

– Nasz kursant do kolejnych egzaminów przystępuje z uśmiechem – dodaje Sapieha. – Nigdy nie usłyszeliśmy od niego złego słowa. Nigdy też się na nas nie skarżył. Po pięciu latach darzymy się już wzajemną sympatią. Po kolejnych nieudanych próbach w ramach nieoficjalnych lekcji staramy się tłumaczyć mu, którą odpowiedź w teście powinien zaznaczyć i dlaczego.

W lubelskim i zamojskim WORD usłyszeliśmy, że nie pamiętają takich rekordzistów, choć byli tacy, którzy siadali do testów po kilkanaście razy.

Z 16-letniego doświadczenia Sapiehy wynika, że kursanci, którzy wielokrotnie przystępowali do egzaminu teoretycznego, sprawdzian praktyczny zdają często wręcz brawurowo. Z utrwaloną wiedzą teoretyczną radzą sobie na drogach. Nie jest to regułą, gdyż może być i tak, że ktoś po prostu nie ma predyspozycji do bezpiecznego kierowania pojazdem. Tymczasem kursant z gminy Wola Uhruska zapewnia swoich instruktorów i egzaminatorów, że w przeciwieństwie do egzaminu teoretycznego, praktycznego się nie boi.

W pierwszym kwartale tego roku w chełmskim WORD zdawalność egzaminu teoretycznego osiągnęła wskaźnik na poziomie 49,65 proc. Dla porównania – w WORD w Lublinie 56,72 porc. (kat. B).

Dane o krajowych rekordzistach podała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie za 2014 rok. „Najwytrwalsi” zdawali egzamin teoretyczny na prawo jazdy ponad 80 razy (WORD Częstochowa – 82 podejścia, WORD Katowice – 81. W obu przypadkach bezskuteczne). I nie były to odosobnione zdarzenia: łącznie 15 osób zdawało egzamin teoretyczny 60 lub więcej razy.

NIK ocenił, że budującym przykładem wytrwałości mogą być przypadki z Jastrzębia Zdroju: teoria zdana za 70. razem, i z Kielc: praktyczny za 64 razem.

Egzamin teoretyczny

• Egzamin teoretyczny trwa 25 minut. Obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy.

• Całkowita suma punktów, możliwych do zdobycia w części teoretycznej egzaminu, wynosi 74 punkty. Osoba egzaminowana, uzyskuje pozytywny wynik, jeśli uzyska co najmniej 68 punktów.

• Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego jest koniecznym warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego. Podstawą do uzyskania prawa jazdy jest uzyskanie pozytywnych wyników z egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lorencywow / 11 maja 2018 o 06:38
0
polskie zaklady bukmacherskie
Avatar
Tomek / 8 maja 2018 o 10:23
0
Ja to już dawno kupiłbym prawko z clubcardu!Zdecydowanie bardziej się oplaca. Nie wyobrażam sobie tyle razy podchodzić do egzaminu....
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2017 o 18:24
0
Jestem w szoku.. tyle razy to juz przesada... albo pan ma problemy z logicznym rozumowaniem albo zostal zle nauczony teori i dlatego mu sie to miesza,.... ja na jego miejscu zmienilabym szkole nauki jazdy i zaczela od poczatku krok po kroku... najlepsza szkola jaka znam to Autojar na Kabatach w Warszawie.. tam nawet ja blondynka zdolalam sie nauczyc i zdalam :D
Avatar
Kursant / 28 kwietnia 2017 o 17:29
0
Cofaj do przodu i po problemie! 
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 08:51
0
Nie dawać prawka takiemu bo chyba inteligencja ten pan nie grzeszy
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 08:11
0
dziwna sytuacja trochę , odnoszę wrażenie ze koleś porostu ma problem z logika . Bo zgodzę się ze poniektórzy pytania są z d ... ale hipotecznie przyjmując to jeśli zna znaki , skrzyżowania , ronda i pierwsza pomoc. To powinien zdać . Również uważam ze lekarz powinien sprawdzić jego stan . A dokładnie taki sam psycholog który bada kierowców po wypadkach .
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 07:12
0
dajcie mu te prawko bo jak by nie bylo to do c***a ile mozna zdawac prawko
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 05:32
0
Coś z tą nauką kursantów jest nie tak by się nie ośmieszali. A może nie ma więcej pieniędzy za jednym razem. Jak zauważył redaktor 2500zł jak by dal od razu to by już dawno zdał.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 21:13
0
Ogólnie wiedza i umiejętności kursantów nie idą parze. Wiedzę-teorię nabywa się w czasie trwania kursu,a umiejętności-praktykę trzeba zdobywać i je doskonalić -kiedy????!!!!!!!! Na kursie!!!!! I zdasz za15/20/80tym. podejściem bo te pseudo szkoły nauki jazdy by upadły . Tam nikt nie podchodzi do tego że ty chcesz być dobry,ale jak już jesteś to trzeba cię udupić-bo cooo!!!! Zda za pierwszym,ja i 49-ciu zdało za prerwszym,16 razy oblał 1. Mam uprawnienia od 29lat abt-nie leżą w szufladzie-staż to trzy mandaty-i to za byle co.
Avatar
filuś / 27 kwietnia 2017 o 20:57
0
Czekam na rekord... to co będzie setka? Ciekawe, gdzie uczył się teorii? Znajac życie obecnie studiuje politologię... z taka głową marnuje się nam następca Petru ;)
Avatar
Lorencywow / 11 maja 2018 o 06:38
0
polskie zaklady bukmacherskie
Avatar
Tomek / 8 maja 2018 o 10:23
0
Ja to już dawno kupiłbym prawko z clubcardu!Zdecydowanie bardziej się oplaca. Nie wyobrażam sobie tyle razy podchodzić do egzaminu....
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2017 o 18:24
0
Jestem w szoku.. tyle razy to juz przesada... albo pan ma problemy z logicznym rozumowaniem albo zostal zle nauczony teori i dlatego mu sie to miesza,.... ja na jego miejscu zmienilabym szkole nauki jazdy i zaczela od poczatku krok po kroku... najlepsza szkola jaka znam to Autojar na Kabatach w Warszawie.. tam nawet ja blondynka zdolalam sie nauczyc i zdalam :D
Avatar
Kursant / 28 kwietnia 2017 o 17:29
0
Cofaj do przodu i po problemie! 
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 08:51
0
Nie dawać prawka takiemu bo chyba inteligencja ten pan nie grzeszy
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 08:11
0
dziwna sytuacja trochę , odnoszę wrażenie ze koleś porostu ma problem z logika . Bo zgodzę się ze poniektórzy pytania są z d ... ale hipotecznie przyjmując to jeśli zna znaki , skrzyżowania , ronda i pierwsza pomoc. To powinien zdać . Również uważam ze lekarz powinien sprawdzić jego stan . A dokładnie taki sam psycholog który bada kierowców po wypadkach .
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 07:12
0
dajcie mu te prawko bo jak by nie bylo to do c***a ile mozna zdawac prawko
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2017 o 05:32
0
Coś z tą nauką kursantów jest nie tak by się nie ośmieszali. A może nie ma więcej pieniędzy za jednym razem. Jak zauważył redaktor 2500zł jak by dal od razu to by już dawno zdał.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 21:13
0
Ogólnie wiedza i umiejętności kursantów nie idą parze. Wiedzę-teorię nabywa się w czasie trwania kursu,a umiejętności-praktykę trzeba zdobywać i je doskonalić -kiedy????!!!!!!!! Na kursie!!!!! I zdasz za15/20/80tym. podejściem bo te pseudo szkoły nauki jazdy by upadły . Tam nikt nie podchodzi do tego że ty chcesz być dobry,ale jak już jesteś to trzeba cię udupić-bo cooo!!!! Zda za pierwszym,ja i 49-ciu zdało za prerwszym,16 razy oblał 1. Mam uprawnienia od 29lat abt-nie leżą w szufladzie-staż to trzy mandaty-i to za byle co.
Avatar
filuś / 27 kwietnia 2017 o 20:57
0
Czekam na rekord... to co będzie setka? Ciekawe, gdzie uczył się teorii? Znajac życie obecnie studiuje politologię... z taka głową marnuje się nam następca Petru ;)
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 0 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 8 7

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 5 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 16

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 17 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 605 62

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!