Mają być zmiany w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Chełmie. Zamiast dotychczasowych czterech okręgów, w których mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje będzie dziesięć. Na obywatelskie inwestycje ma być więcej pieniędzy!
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Do tej pory w mieście były już dwie edycje budżetu obywatelskiego. Kolejna rozpocznie się niedługo i jest bardzo prawdopodobne, że już na nowych zasadach.
– W trakcie dwóch lat funkcjonowania budżetu obywatelskiego przyglądaliśmy się jak ten pomysł funkcjonuje – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Rozmawialiśmy z mieszkańcami, którzy zgłaszali wiele swoich pomysłów dotyczących sposobów podziału środków i wyboru zadań do realizacji. W tej sprawie oficjalnie wystąpił także klub radnych PSL, który przedstawił konkretne rozwiązania. Wspólnie przedyskutowane propozycje są odzwierciedleniem głosu szerokiego grona mieszkańców.
Największą zmianą proponowaną przez chełmskich urzędników jest zwiększenie liczby okręgów. Z dotychczasowych czterech w nowej wersji pojawić się ma 10. Będą zgodne z podziałem miasta na tereny działania rad osiedli.
– Takie rozwiązanie umożliwi realizację także mniejszych , typowo osiedlowych pomysłów, które do tej pory mogły mieć trudności z przebiciem się podczas głosowania obywatelskiego – tłumaczy Krystyna Majówka, dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru UM i członek powołanego przez prezydent zespołu pracującego nad zmianami w budżecie obywatelskim. – Rejony o zabudowie jednorodzinnej miały nikłe szanse wygrać z obszarami gęsto zabudowanymi blokami. Dziesięć okręgów to także gwarancja, że każde z chełmskich osiedli będzie mogło liczyć na inwestycje finansowane w ramach budżetu obywatelskiego.
Prezydent Fisz proponuje również zwiększenie puli pieniędzy przeznaczonych na wybrane przez mieszkańców zadania. Dotychczas były to 2 mln zł. Tymczasem już w tym roku do podziału ma być o pół miliona więcej. Każdy z okręgów otrzyma do podziału ćwierć miliona złotych, co w praktyce oznaczać, że bardziej kosztowne przedsięwzięcia nie będą dopuszczane pod głosowanie.
– W ostatnich latach mieliśmy kilka zadań, których wartość przekraczała pół miliona złotych – dodaje Majówka. – Po zmianach oszacowane na taką kwotę przedsięwzięcia będą musiały być odrzucone. Pamiętajmy jednak, że zgłaszając kosztowne inwestycje zazwyczaj możemy je podzielić na etapy.
Zmiany mają dotyczyć także społecznych konsultacji obywatelskich projektów. Do tej pory w każdym z dotychczasowych czterech okręgów przeprowadzano po cztery spotkania. Teraz ma wystarczyć tylko jedno zebranie.
– Z dotychczasowej praktyki wynika, że mieszkańcy wolą osobiście kontaktować się z urzędem, aby wyjaśniać swoje wątpliwości – mówi Majówka. – Z kolei na ogólne spotkania przychodziło mniej mieszkańców, niż urzędników.
Projekt wszystkich zmian ma być gotowy jeszcze przed marcową sesją Rady Miasta.