Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

2 grudnia 2024 r.
16:59

Już wkrótce zacznie się XXXIV. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”

Autor: Zdjęcie autora MG
12 grudnia 2024 9:00
(fot. materiał od organizatora)

W dniach 12–15 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie odbędzie się 34. edycja Mikołajek Folkowych. Jak co roku na miłośników muzyki tradycyjnej, czekać będą koncerty, warsztaty, międzynarodowa konferencja naukowa, a także liczne wydarzenia towarzyszące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncerty
Podczas imprezy rozpoczynającej się 12 grudnia (czwartek) publiczność zatopi się w dźwiękach muzyki zespołów, takich jak: Østerlide (Norwegia) – zespół wkroczył na norweską scenę muzyki ludowej pod koniec 2020 roku i szybko zyskał międzynarodowe uznanie za swój debiutancki album. Hudaki Village Band (Ukraina) to dziewięciu muzyków z ukraińskich Karpat, bogate i różnorodne etniczne inspiracje oraz 23 lata występów na setkach festiwali i salach koncertowych w całej Europie. Gusle (Serbia) ten akademicki zespół wokalny z Kikindy jest jednym z najstarszych towarzystw muzycznych Serbów, które działa nieprzerwanie od 1876 roku. Dziś grupa wokalna składa się z dziesięciu członkiń w wieku od 16 do 21 lat. Członkinie grupy najczęściej śpiewają a capella, ale chętnie wykonują też tradycyjne utwory z akompaniamentem dudziarzy, solistów, tamburynu czy orkiestry.

Hudaki Village Band

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Nagrali piętnaście albumów. Na ich twórczość składa się przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Polska/Tajwan/Gambia/Wenezuela) – grupa Cultural Concept wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej oraz improwizacji. Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory i kompozytor. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska, jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.

Cultural Concept

Podoroж - repertuar zespołu to wielogłosowe pieśni wschodniosłowiańskie, przede wszystkim z różnych regionów Ukrainy. Grupa wykonuje pieśni liryczne, obrzędowe i rodzinne, pieśni świeckie, religijne, kolędy i psalmy. GrandMother Jazz gra tradycyjne melodie w jazzowych outfitach. Rytmy grupy to głównie brzmienia Roztocza, skąd pochodzą pomysłodawczyni zespołu – Ewelina Prokopiuk – oraz jej babcia, która swoimi piosenkami stała się inspiracją do muzycznego działania. Zespół zadebiutował podczas Mikołajek Folkowych w 2022 roku, zdobywając główną nagrodę konkursu.       

Konkurs
Niezwykle ważnym elementem festiwalu jest konkurs Scena Otwarta, który corocznie gromadzi zespoły i wykonawców chcących zaistnieć na polskiej scenie folkowej. Do koncertu konkursowego zakwalifikowało się 12 zespołów z całej Polski. Są to formacje: Błękitno (Lublin), Bracia Pajek (Starachowice), Chłopki (Gorlice), Derya Ensemble (Kraków), Wspak (Kraków/Poznań), Jezve (Warszawa), Jolanta Kossakowska – Solówa (Warszawa), Morye (Warszawa), Olica (Wrocław/Kraków), Tobiszka (Huskvarna) oraz Nierodzinna Kapela Ostrowskich (Dzierążnia), która udział w konkursie wywalczyła zdobyciem „Dzikiej Karty” w głosowaniu publiczności.   

Warsztaty
Oprócz koncertów będących osią festiwalu odbywają się liczne warsztaty. W ramach imprezy w Chatce Żaka organizowane są warsztaty pieśni i tańców serbskich, które poprowadzi zespół Gusle, warsztaty bębniarskie prowadzone przez Mateusza Dobrowolskiego, zajęcia z tańców bretońskich (Isabelle Kriegel), a także lekcje gry na didgeridoo, której uczyć będzie Maciej Lubaś, czy też warsztaty gry na nyckelharpie prowadzone przez Annę Kołodziej.
W trakcie wydarzenia zainteresowani zgłębią też tajniki wykonawstwa tradycyjnych ozdób świątecznych podczas zajęć prowadzonych przez Agatę Stanowską, Krzysztofa Stanowskiego, Bożenę Sosnowską oraz Regionalną Grupę Obrzędową z Krzczonowa lub będą podziwiać wytwory pracy cudzych rąk w trakcie Jarmarku Cudów. Od czwartku do niedzieli folkowe przedmioty będzie można nie tylko kupić, ale również wymienić w ramach Folkowej Wymiennikowni.
Dla publiczności przygotowana zostanie pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie”, a także wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny.
Fani gier planszowych i cosplayu również znajdą coś dla siebie dzięki organizowanemu we współpracy z przedstawicielami fundacji Lubikon Folkogranku. Każdy chętny uczestnik będzie mógł także pochwalić się zdjęciem wykonanym przez profesjonalnych fotografów z Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie w Gabinecie Portretowym.        

PROGRAM

Czwartek, 12 grudnia

9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – międzynarodowa konferencja naukowa – panel (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

11:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)

20:00 – Koncert – GrandMother Jazz (Mała Sala Widowiskowa ACKiM).

Piątek, 13 grudnia

9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)

15:00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

20:00 – Koncert – Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 40/30 zł

21:30 – Potańcówka z muzyką tradycyjną (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

Sobota, 14 grudnia

14:00 – Warsztaty pieśni serbskich – zespół Gusle (Sala Teatralna ACKiM), bilety: 20 zł

15:00 – Warsztaty bębniarskie – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM), bilety: 40 zł

15:30 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)

16:30 – Warsztaty gry na didgeridoo – Maciej Lubaś (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł

18:00 – Koncert na sobotę – Orkiestra św. Mikołaja, Gusle (Serbia), Hudaki Village Band (Ukraina) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 70/50 zł

Niedziela, 15 grudnia

13:00 – Warsztaty gry na nyckelharpie – Anna Kołodziej (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł

14:00 – Warsztaty serbskich tańców tradycyjnych – zespół Gusle (hol, I piętro ACKiM)

15:00 – Warsztaty bębniarskie ciąg dalszy – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM)

15:30 – Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych – Agata Stanowska, Krzysztof Stanowski, Regionalna Grupa Obrzędowa z Krzczonowa (hol główny ACKiM)

17:00 – Koncert – Podoroж (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

18:00 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)

19:00 – Folk i okolice – Østerlide (Norwegia) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 30/20 zł

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Piątek–niedziela, 13–15 grudnia

  • Pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie” (hol główny ACKiM)
  • Wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny
  • Folkowa wymiennikownia (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
  • Jarmark Cudów (od godz. 16:00, hol główny ACKiM)
  • Folkogranko: warsztaty modelarsko-malarskie, wypożyczalnia gier planszowych i gamesroom, sesje RPG, rozgrywka LARP, CosplayMeetUp (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
  • Gabinet Portretowy

Bilety i karnety: www.ekobilet.pl; karnety: 80/120 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30