Wystawy, koncerty, projekcje filmowe i zajęcia dla dzieci. A w sklepiku nowe gadżety. W tym roku Muzeum Lubelskie na Zamku obchodzi swoje 110-lecie. A to zobowiązuje.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
2015, to był bardzo dobry rok – cieszy się Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, od 1 stycznia zeszłego roku dyrektor Muzeum Lubelskiego. I zapowiada, że ten, który się właśnie rozpoczął będzie jeszcze lepszy. – Tym bardziej, że w tym roku będziemy świętować 110. urodziny muzeum – podkreśla.
Beksiński, Pankiewicz, Marzec
Co muzeum planuje na ten rok? Przede wszystkim wystawy. Autorskie i zbiorowe. Malarstwo i grafika. Instalacje, litografie i sztuka wideo. W maju retrospektywa Sławomira Marca, we wrześniu Jana Gryki.
W wakacje duży przegląd twórczości Józefa Pankiewicza (urodzony w Lublinie inicjator nurtu kolorystycznego w polskim malarstwie). – Wystawa będzie prezentowała różne fazy jego twórczości. Chcemy też zaprosić artystów, którzy sięgają do koloryzmu dziś – mówi Marcin Lachowski.
Wystawie ma towarzyszyć monumentalna instalacja Leona Tarasewicza.
A już w tym miesiącu dwa wydarzenia poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego. Od 26 lutego na zamku będzie można oglądać twórczość artysty od wczesnych prac z lat 60., przez późniejsze prace „barokowe”, aż po grafiki komputerowe. Z kolei od 18 marca prezentacja fotograficznych eksperymentów artysty. Obie wystawy będzie można oglądać do 8 maja.
Remont „Pod Zegarem”.
700 tys. złotych – tyle wynosi dotacja celowa, którą muzeum dostało na gruntowną przebudowę swojego oddziału ul. Uniwersyteckiej 1. Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” w celach byłego aresztu gestapo powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu nie był remontowany, nie była zmieniana też ekspozycja. Obiekt zostanie przystosowany tak, by mogły go odwiedzać osoby starsze, które stanowią większość zwiedzających. Kustosze liczą też na to, że w czasie prac konserwatorskich uda się odkryć na ścianach nowe inskrypcje. Poza dwoma celami, gdzie je odkryto, w pozostałych pomieszczeniach takie badania nigdy nie były prowadzone. Prace zaczną się lada dzień. Remont potrwa dwa lata.
Statystyki
W ubiegłym roku zamek odwiedziło dokładnie 228 861 osób (w tym ponad 9 tysięcy dzieci na różnego rodzaju zajęciach i warsztatach i uczestnicy równego rodzaju wydarzeń, które miały miejsce na zamku). Samych zwiedzających w 2015 r. było 191 tysięcy. Rok wcześniej, kiedy dyrektorski gabinet zajmował jeszcze Zygmunt Nasalski, za zwiedzanie muzeum wybrało się 189 tysięcy osób.
Ferie na zamku
Warsztaty dla najmłodszych będą w Muzeum Lubelskie na Zamku na (we wtorki i czwartki) i w trzech jego oddziałach (w środy i piątki). Zajęcia są bezpłatne, ale trzeba się wcześniej zapisać (tel. 81 53 250 01).
– Tych co chcą odespać rok szkolny zapraszamy od godz. 12, a rannych skowronków o godz. 10 – mówi Jolanta Polańska, kierownik działu edukacji muzealnej.
Będą warsztaty z wycinanek, lepienia w glinie czy budowania zamków (z papieru). A także zajęcia poświęcone strojom dworskim, tradycjom i zwyczajom szlacheckim, królom i władcom polskich.