Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 maja 2019 r.
17:02

Autobusem przez kulturę. Zapisy na 12. edycję Wielokulturowego Lublina!

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Od 12 lat w Lublinie organizowany jest festiwal mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. W tym roku organizatorzy zapraszają w dniach 24-26 maja. Przed nami trzy dni spotkań, koncertów, spektakli i innych trakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Celem Wielokulturowego Lublina jest prezentacja mieszkańcom tożsamości kulturowej mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych. W atrakcyjnej formie, poprzez koncerty, spektakle, warsztaty, projekcje filmowe i ciekawe spotkania, organizatorzy przybliżają odbiorcom poszczególne kultury.

Tradycją podczas festiwalu jest Wielokulturowy Autobus, który kursuje po mieście, odwiedzając miejsca związane z życiem codziennym mniejszości. Wśród przystanków m.in. Buddyjski Ośrodek Medytacji, Dom Sióstr Białych, Cerkiew Greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Kaplica Greckokatolicka, Parafia Ewangelicko-Augsburska. Autobus będzie aktywny w sobotę i niedzielę w godz. 10-16.

Część z tych placówek otworzy swoje drzwi na okres trwania festiwalu. Każdy z chętnych będzie mógł odwiedzić mieszkające tam mniejszości i poznać ich tradycje. Tak będzie w Centrum Kultury Islamu przy ul. Romanowskiego 40 gromadzącego islamską społeczność Lublina, w Cerkwi Greckokatolickiej w Muzeum Wsi Lubelskiej, w której poznamy społeczność unitów czy w Domu Sióstr Białych (ul. Chodkiewicza 9), gdzie będzie można spotkać Siostry Misjonarki Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki.

W tym roku Wielokulturowy Lublin rozpocznie się w piątek, 24 maja. Po zmroku w Jesziwas Chachmej przy ul. Lubartowskiej 85 będzie można poznać tradycję szabatową i uczestniczyć we wspólnej kolacji.

W sobotę organizatorzy zapraszają na spacery: szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska) oraz żydowskim (Skansen). Zainteresowani będą mogli spotkać również nauczyciela buddyjskiego (Centrum Kultury).

Wieczorem rozpoczną się koncerty. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Świętej Trójcy o godz. 18 będzie miał miejsce występ zespołu Zelowskie Dzwonki grającego na dzwonkach ręcznych. Jego członkowie to przede wszystkim młodzież w wieku szkolnym i gimnazjalnym. Założycielem jest Wiera Jelinek, a obecnymi opiekunami – ks. Tomasz Pieczko oraz dyrygent Anna Kimmer.

W Centrum Kultury o godz. 19.30 wystąpi grupa Dżango Bongo słynąca z improwizacji wokół muzyki Romów. W repertuarze zespołu usłyszymy nie tylko standardy jazzowe, ale również romanse cygańskie, rumby flamenco czy tanga argentyńskie.

Na godz. 21 zaplanowano koncert grupy Sokół Orkestar z Krakowa prezentującej muzykę bałkańską w ethno-rockowej odsłonie.

Zainteresowani będą mogli również o godz. 21 w Centrum Islamu uczestniczyć w wieczerzy ramadanowej Iftar. To pierwszy posiłek muzułmanina w okresie ramadanu, spożywany od porannego posiłku przed wschodem słońca.

W niedzielę, 25 maja o medytacji w Buddyjskim Ośrodku Medytacji (ul. Zielona 5) opowie nauczyciel. To wydarzenie o godz. 12. Dwie godziny później Rafał Olech wprowadzi uczestników w trzy poziomy i trzy filary buddyzmu.

O godz. 16 w Kinie Centrum Kultury będzie można zobaczyć dzieło Emila Kusturicy "Na mlecznej drodze", w którym reżyser opowiada o wielkiej miłości w czasie wojny.

Wieczorem, o godz. 18, w Katedrze Prawosławnej (ul. Ruska 15) usłyszymy muzykę cerkiewną w wykonaniu zespołu chóralnego pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni. Będzie to koncert najpiękniejszych pieśni prawosławnych nawiązujących do najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego – bizantyjskiej, staroruskiej czy gruzińskiej.

Festiwal zakończy się w Centrum Kultury koncertem muzyki teatralnej Pawła Passiniego o godz. 19. Premierowy koncert zbudowany z motywów inspirowanych muzyką żydowską ze spektakli reżysera, m.in. "The Hideout - Kryjówki" czy "Dybbuka". Do współpracy zaproszono muzyków, którzy współtworzyli dotychczasowe realizacje – Daniela Mońskiego i Daniela Słomińskiego. Koncert wzbogacą historie opowiadane przez Andrzeja Pałygę oraz Pawła Janysta.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, jednak na część z nich (w tym na Wielokulturowy Autobus) obowiązują zapisy, które trwają do 22 maja w kasie CK oraz mailowo: edukacja@ck.lublin.pl.

Program:

Piątek, 24 maja:

- godz. 19.30 - Szabat - wprowadzenie do tradycji i wspólna kolacja (Jesziwa Chachmej Lublin)

Sobota, 25 maja:

- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych / Cerkiew Greckokatolicka
- godz. 10.30 - Spacer szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 12 - Spacer po Miasteczku Żydowskim (Muzeum Wsi Lubelskiej)
- godz. 17 - Buddyzm we współczesnym świecie - spotkanie z Rafałem Olechem (Sala Czarna CK)
- godz. 18 - Zelowskie Dzwonki (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 19 - Dżango Bango (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Sokół Orkestar (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Iftar - wieczerza ramadanowa (Centrum Kultury Islamu)

Niedziela, 26 maja:

- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych
- godz. 10 - Spacer szlakiem żydowskim
- godz. 12 - Wprowadzenie do medytacji (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 14 - Trzy poziomy i trzy filary w buddyzmie - spotkanie z Rafałem Olechem (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 16 - Kino bałkańskie "Na drodze mlecznej" (Sala Kinowa CK)
- godz. 18 - Koncert muzyki cerkiewnej (Katedra Prawosławna)
- godz. 19 - Koncert muzyki teatralnej Pawła Passiniego (Sala widowiskowa CK)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia