Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

31 lipca 2014 r.
8:45
Edytuj ten wpis

Festiwal Dwa Brzegi 2014: Wielkie kino znowu w Kazimierzu Dolnym

Polskie premiery głośnych tytułów prosto ze światowych festiwali filmowych, spotkania z twórcami i koncerty. W Kazimierzu Dolnym rusza w sobotę Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To już ósmy rok, kiedy organizatorzy na przekór wszystkiemu ściągają do miasteczka wielkie kino. Nie tylko sprowadzając nad Wisłę najciekawsze, nietuzinkowe produkcje, które niekiedy będzie można zobaczyć na polskich ekranach tylko raz. Ale również całkiem wprost: budując od podstaw miasteczko filmowe złożone m.in. z dwóch dużych namiotów w których będą wyświetlane filmy.

Projekcje filmowe ruszają w sobotę o godz. 11. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano jednak na godz. 16.30. Wtedy będzie można zobaczyć "Zimowy sen”, nagrodzony w tym roku "Złotą Palmą” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Tego samego dnia, o godz. 21 inny głośny film prezentowany w Cannes - "Klub Jimmy'ego” w reż. Kena Loacha.

Od niedzieli ruszają bezpłatne projekcje w kinie Perła na kazimierskim Małym Rynku. O godz. 21 seans ostatniego filmu Jima Jarmusha "Tylko kochankowie przeżyją”.

Również w niedzielę propozycja dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać sztukę filmową od podszewki. W ramach cyklu "Lekcja kina” o godz. 11 spotkanie z krytykiem filmowym Tadeuszem Sobolewskim. Spowiadać się ze swojego postrzegania filmu podczas festiwalu będą jeszcze m.in. scenograf Allan Starski, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, reżyser Paweł Pawlikowski i reżyserka Małgorzata Szumowska. Autorka takich obrazów jak "33 sceny z życia”, "Sponsoring” czy "W imię” przyjedzie do Kazimierza również z powodu zaplanowanej retrospektywy jej filmów.

Innym artystą, którego twórczość zostanie wzięta pod lupę, będzie ANDRZEJ CHYRA (na zdjęciu). W cyklu "I Bóg stworzył aktora” zobaczymy m.in. takie filmy jak "Dług” czy "Bilet na Księżyc”. Zadać pytanie aktorowi będzie można osobiście we wtorek 5 sierpnia o godz. 16.30 podczas spotkania w Cafe Kocham Kino.
"Dwa Brzegi” to również świetna okazja do poznania twórczości filmowców, o których na co dzień w Polsce mało słychać. To np. włoska reżyserka Lina Wertmuller, której trzy filmy z lat 70-tych ub. wieku będzie można zobaczyć w Kazimierzu. To także fińska reżyserka Pirjo Honkasalo określana mianem filmowego człowieka renesansu.

Wśród propozycji muzycznych warto wspomnieć o sobotnim (2 sierpnia, godz. 19.30, Duży Rynek) koncercie Młodej Polskiej Filharmonii. Orkiestra ma w swoim repertuarze oprócz muzyki klasycznej aranżacje jazzowe, rockowo-popowe oraz tematy z muzyki filmowej. Z kolei w niedzielę (3 sierpnia o godz. 17.30) w Galerii Klimaty w Mięćmierzu koncert projektu Strug, Leśmian, Soyka. Festiwal "Dwa Brzegi” będzie miejscem premierowego wykonania zbioru pieśni powstałych do wierszy Bolesława Leśmiana. Wstęp na koncerty jest wolny.

Organizatorzy nie zapomnieli o młodych widzach. Seanse pełnometrażowych kreskówek oraz filmów fabularnych dla dzieci i młodzieży zaplanowano w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki oraz po drugiej stronie Wisły w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu.

Festiwal "Dwa Brzegi” będzie trwał do następnej soboty (9 sierpnia). Bilety na filmy w Dużym Namiocie kosztują 17 zł. Do kupienia są m.in. na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl oraz w kasach w Kazimierzu Dolnym. Na stronie festiwalu również pełny program seansów, spotkań, koncertów i innych wydarzeń artystycznych.
Literatura

Już w sobotę (2 sierpnia) o godz. 14 w Salonie Empik spotkanie bardzo na czasie - z Anną Herbich, autorką znakomitej książki "Dziewczyny z powstania”, która w przejmujący sposób pokazuje jak naprawdę wyglądało życie w czasie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy. To obraz Powstania Warszawskiego widziany oczami kobiet.

O godz. 16 spotkanie z Karoliną Korwin-Piotrowską, która twierdzi, że "ma ego jak Pałac Kultury albo Wawel”. I z osobistej perspektywy opowiada o tej ćwiartce stulecia, która upłynęła w kraju nad Wisłą. Znana z małego ekranu, z silnych, nie raz niewygodnych opinii i zjadliwej, acz celnej krytyki.
W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 14 spotkanie z fantastyczną aktorką Ewą Kasprzyk znaną z wielu znakomitych ról, silną osobowością, a także osobą, która świetnie nawiązuje kontakt z publicznością.
W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 17 w Salonie Empik będzie Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza” o cygańskiej poetce odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i wyróżnianej przez Juliana Tuwima. Książka była inspiracją dla niedawno emitowanego filmu "Papusza”.

Wystawy

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 18 w galerii sztuki "Jacek P. Jarosz” (ul. Senatorska 1/3) wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i ceramiki Alexa Johnsona. Artysta jest od lat zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią, jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce.

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 13 w Domu Michalaków - Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Nadrzeczna 24) wystawa Jana Michalaka "Starożytności etruskie”.

W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 15 w Galerii na Płocie w Mięćmierzu wystawa przygotowana z okazji "Dwóch Brzegów”. Będą to prace Tomka Sikory "Kiedy wieś zasypia...”, a o godz. 15.30 w galerii "Klimaty” projekcja jego autorskiego filmu "Aix en Provence 2014”. W "Klimatach” jeszcze wiele innych wydarzeń: o godz. 16.30 wystawa malarstwa Dariusza Milińskiego, o godz. 17.30 koncert "Strug. Leśmian. Soyka” - premierowe wykonanie najnowszego albumu i projekcja wideoklipu promującego ten album autorstwa Tomka Sikory.

Koncerty

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 19.30 w kościele Farnym z cyklu Letnie Koncerty Organowe recital Dana Lönnqvista (Finlandia). Towarzyszyć mu będzie Urszula Mizia - wiolonczela. Prowadzenie: Paweł Kasjan.
W niedzielę (3 sierpnia) w o godz. 20 w klubojadalni "Przystanek Korzeniowa” (ul. Doły 43) koncert grupy Tymon&The Transistors. Zespół zainauguruje swoim koncertem "Dwubrzegową” scenę Korzeniowego Domu Cooltury. Tranzystory wykonują muzykę rock'n'rollową utrzymaną w różnorodnej stylistyce - od brzmień lat 60. ubiegłego wieku i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. Podczas koncertu w Przystanku Korzeniowa zespół zagra utwory ze swojej ostatniej płyty "Bigos Heart” oraz wcześniejszych płyt.

W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 21 na Dużym Rynku wystąpi grupa "Polonezy”. To 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy autorstwa Marcina Maseckiego. O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: m.in. trzecioligowej orkiestry marszowej, XIX-wiecznej elegancji, oraz klasycystycznych technik kompozytorskich. Będą też nawiązania do rocka, hip-hopu, samby, czy jazzu.

Maria Kolesiewicz

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia