Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 sierpnia 2018 r.
12:58

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i Zamościu. Program spotkań i koncertów

Co Gdzie Kiedy. Na plakacie reklamującym festiwal kilkadziesiąt nazwisk. Są aktorzy – Seniuk, Dymna, Bonaszewski, Trela. Są pisarze – Myśliwski, Tokarczuk, Grynberg, Masłowska, Stasiuk, Grzebałkowska. I muzycy, którzy obok muzyki tworzą też literaturę – Nosowska, Sołtys. W niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Cała nadzieja w literaturze”. – To hasło towarzyszy nam od ubiegłego roku. Jest też teatr, wystawy, koncerty i inne dziedziny sztuki, ale wiodący jest język i literatura – mówi Piotr Duda, producent teatralny, z pochodzenia szczebrzeszenianin, który 4 lata temu postanowił „pokazać światu twarz i duszę Roztocza”.

W tym roku festiwal, którego serce bije na szczebrzeskiej łące na Wieprzem, odbędzie się już po raz czwarty. Po Herbercie, Leśmianie i Szymborskiej, w 2018 r. wydarzeniu będą patronować Skamandryci (patrz ramka). Robert Więckiewicz będzie czytał Iwaszkiewicza, a Karolina Gruszka „Kwiaty polskie” Tuwima. Nad twórczością Skamandrytów pochylą się także Anna Nehrebecka i Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

– Codziennie będziemy też czytać „Lokomotywę” Tuwima. W różnych językach – zapowiada Duda.

– Chcemy też zamienić Szczebrzeszyn w uliczkę z 20-lecia międzywojennego, a pisarze i poeci zmierzą się w Meczu Poetyckim – dodaje Sylwia Stano, która odpowiada za cykl warsztatów twórczych.

Festiwal zaczyna się w niedzielę w Zamościu. W programie „dnia zamojskiego” m.in. czytanie literatury, której akcja osadzona jest w tym mieście. Z książką na Rynku Wodnym zobaczymy Annę Seniuk, Annę Dymną, Roberta Więckiewicza czy Jerzego Trelę.
– Władze Zamościa zaprosiły nas, więc gościmy tam jeden dzień, ale nie przenosimy się na stałe – zapewnia Duda.

W kolejne dni (festiwal trwa tydzień – do 11 sierpnia) – już w Szczebrzeszynie – warsztaty (dla dzieci i dorosłych), debaty o sztuce i spotkania autorskie. Będą też koncerty (Hanna Banaszak, Haydamaky, Młynarski Masecki), wystawy, ale także wycieczki (po cmentarzu żydowskim i po Szczebrzeszynie), wyprawy na susły (z Adamem Wajrakiem), festiwalowy spływ kajakami czy przegląd polskiego kina.

– Odeszliśmy od pokazywania spektakli, bo widownia w domu kultury mieści jedynie 100 osób. Przenieśliśmy ciężar na czytanie literatury przez aktorów – tłumaczy Duda. Jedynym wyjątkiem jest spektakl Adama Ferencego w dwuosobowej obsadzie. – To nasz ukłon w stronę Jerzego Pilcha, który nie może z nami być na Roztoczu.

W ubiegłym roku w różnych wydarzeniach festiwalu uczestniczyło ok. 20 tys. osób. – W tym roku chcemy zrobić ankiety, bo sami jesteśmy ciekawi, kto do nas przyjeżdża i jaka jest motywacja – przyznaje Duda, któremu marzy się otwarcie w miasteczku Centrum Języka Polskiego. – Takiego na miarę warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Jeśli do Pacanowa przyjeżdża rocznie 200 tys. ludzi, to do Szczebrzeszyna może przyjechać 300 tys. Kultura może być motorem zmian Roztocza. Jestem o tym przekonany.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Cały program na stolicajezykapolskiego.pl.

Dlaczego Skamandryci

Skamandryci to literacka odpowiedź na wybuch niepodległości w 1918 roku. W listopadzie 1918 roku została otwarta w Warszawie legendarna kawiarnia „Pod Picadorem”, w której ukształtowała się grupa Skamander, czyli Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. – Do Szczebrzeszyna przeniesiemy atmosferę kawiarni Ziemiańska, poezję i muzykę tamtego czasu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Pozostałe informacje

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjanci z krasnostawskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto, które poruszało się po drodze z niesprawnymi światłami. Okazało się że kierowca był pod wpływem alkoholu.

Frassati Fajsławice nie zaliczy weekendu do udanych

Bug Hanna rozgromił GKS Łopiennik. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Unia Rejowiec lepsza od Spółdzielcy Siedliszcze. Brat Siennica Nadolna wywiózł trzy punkty z terenu Włodawianki Włodawa. Zwycięstwo Bugu Hanna nad GKS Łopiennik 10:1. Siedem goli na boisku w Żółkiewce

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy
SONDA
galeria
film

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy

Część uczniów egzamin z języka polskiego ma już za sobą. Jak było? Co po wszystkich egzaminach? O to zapytaliśmy uczniów II LO w Lublinie.

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o aucie, które zakończyło jazdę na ogrodzeniu posesji. Jak się okazało, kierowca wracał z imprezy i był pod wpływem alkoholu. Natomiast w gminie Urszulin 65-latek z dwoma promilami alkoholu w organizmie wjechał do rowu.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny promujący sztukę osób niepełnosprawnych już niedługo
NASZ PATRONAT

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny promujący sztukę osób niepełnosprawnych już niedługo

W dniach 8-11 maja w Lublinie odbędzie się 16. Międzynarodowy Konkurs Fotografii realizowany w ramach jubileuszowego XXXV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych, znany także jako Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Stacja kolejowa Zamość Starówka

Inwestycja na torach. Pociąg przez Zamość nie pojedzie

Trwa budowa lokalnego centrum sterowania ruchem w Zawadzie koło Zamościa. A to oznacza utrudnienia dla podróżnych. Kolejne mają być odczuwalne od dzisiejszego (5 maja) wieczora.

ŁKS Łazy w weekendowej kolejce stracił trzy punkty

ŁKS Łazy przegrał z Unią Żabików. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Rezerwy Podlasia Biała Podlaska minimalnie lepsze od zespołu Az-Bud Komarówka Podlaska. Sokół Adamów wygrał drugi mecz z rzędu. Cenne zwycięstwo Absolwenta Domaszewnica nad LZS Sielczyk. Unia Żabików ograła ŁKS Łazy

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31