Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

6 listopada 2012 r.
21:33
Edytuj ten wpis

Festiwal "Żydowskie motywy" w Labiryncie i Kawce

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 0 A A
Festiwal "Żydowskie motywy" w Labiryncie i Kawce (Materiały prasowe)
Festiwal \"Żydowskie motywy\" w Labiryncie i Kawce (Materiały prasowe)

W Galerii Labirynt (Grodzka 5a) i Kawiarni Kawka (Okopowa 9 i 1/2) od piątku gratisowe projekcje w ramach Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
12 najciekawszych propozycji z międzynarodowej imprezy odbywającej się w Warszawie między 9 a 11 listopada zobaczymy w Lublinie. W Labiryncie projekcje zaczynają się o godz. 17, a w Kawce o 18. Celem festiwalu jest prezentacja filmów niekomercyjnych, odkrywczych, szukających nowych sposobów ekspresji.

Program Festiwalu Żydowskie Motywy:

Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a

9 listopada, piątek
17.00 Nasze dzieci / Our Children
Polska, 1948, 78 min.
Rok 1948. Ocalone z Holokaustu żydowskie dzieci z sierocińca w Helenówku oglądają występ Dżigana i Szumachera – komików, którzy po wojnie spędzonej w Związku Radzieckim powrócili do Polski. Teraz prezentują na scenie sztukę na temat getta. Dzieci, które mają za sobą tragiczne, osobiste doświadczenia i które okupacyjną rzeczywistość poznały od najgorszej strony, z całą siłą odczuwają fałsz przedstawianych sytuacji. Głośno protestują i doprowadzają do przerwania występów... Artyści zostają zaproszeni do sierocińca, aby mogli poznać prawdziwą historię getta. Najpierw zabawiają dzieci skeczem Szołema Alejchema Pożar w Kasrylewce, lecz cały czas mają wątpliwości, czy w ten sposób uwolnią je od traumy, nieustannego poczucia zagrożenia, czy oswobodzą je z okowów straszliwych wspomnień...
W dokumencie Natana Grossa opowiadającym o pełnych dramatyzmu czasach wzięli udział autentyczni bohaterowie – dzieci naprawdę ocalone z Holokaustu. Mimo osobistej tragedii, czasem śmiejąc się przez łzy, ukazują siłę odnowienia, zwycięstwo życia nad bólem i tęsknotą za bliskimi i światem, który został bezpowrotnie utracony.
Yaakow Gross, który czuwał nad rekonstrukcją i reedycją filmu, oparł się na czterech niekompletnych kopiach odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA.

18.30 Lawnswood Gardens
Polska, 2011, 53 min.
Lawnswood Gardens to filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą a Zimą o poranku, pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman. Trzonem opowieści jest nieformalna, parodniowa wizyta na ulicy Lawnswood Gardens, w domu profesora w Leeds, w Wielkiej Brytanii. W filmie występują również: Janina Bauman (w archiwalnym materiale), Vaclav Havel, Mirosław Bałka, Anthony Bryant i Griselda Pollock, Aleksandra Jasińska-Kania, Nina Kraśko i Jerzy Wiatr. Konsultantem artystycznym filmu jest malarka Lydia Bauman, córka prof. Baumana.

19.40 Ucięta dyskusja / Partly Private
Kanada, 2009, 82 min.
Ucięta dyskusja to dowcipne ujęcie problemu męskiego obrzezania i odczuć na ten temat ludzi z Zachodu. W filmie w sposób jednocześnie komiczny i pouczający zastanawiamy się, jak doszło do tego, że starodawny obrzęd stał się normalnym zabiegiem medycznym w Ameryce Północnej i innych częściach świata. Film wykracza poza stwierdzanie, co jest dobre a co złe i zabiera nas do współczesnego świata rzekomego pogaństwa, plemiennego i rodzinnego dziedzictwa. Śledzimy podróż autorki filmu od Nowego Jorku i Jerozolimy, do Włoch i Turcji, w trakcie której zmuszona jest zadać pytanie.

10 listopada, sobota
17.00 Moja Australia / My Australia
Polska, Izrael, 2011, 90 min.
Polska, czasy powojenne. Tadek, dziesięcioletni chłopiec, marzy o Australii, kraju kangurów. Razem ze starszym bratem Andrzejem, wychowują się bez ojca, a zajęta pracą matka nie zauważa, kiedy chłopcy przystępują do chuligańskiej grupy. Dopiero napaść grupy na żydowską szkołę, po której chłopcy zostają aresztowani, uświadamia jej, co się dzieje. Wtedy podejmuje decyzję o wyjeździe rodziny z Polski do... Australii. U końcu podróży okazuje się, że jej celem był Izrael, a bracia odkrywają pochodzenie swoje i swojej rodziny.

18.40 Ala z elementarza / The Girl from a Reading Primer
Polska, 2010, 29 min.
Alina Margolis-Edelman była, według słów autora Elementarza, Mariana Falskiego, słynną Alą z jego książki. Ala przeżyła koszmar getta i Marca '68. Jako jedyna Polka wśród "Lekarzy Świata” jechała tam, gdzie trwała wojna domowa, skąd uciekali lekarze, gdzie nie było środków na leczenie dzieci. Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.

19.20 Mój tak zwany wróg / My So-Called Enemy
USA, 2011, 90 min.
W lipcu 2002 r. dwadzieścia dwie nastolatki z Palestyny i Izraela wyjechały do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w 10-dniowym kursie kobiecego przywództwa. Mój tak zwany wróg opowiada o sześciu z nich i o tym jak doświadczenie poznania swojego "wroga” jako człowieka zderza się z rzeczywistością ich życia na Bliskim Wschodzie w ciągu kolejnych siedmiu lat. Dziewczyny stają się dorosłe i poprzez ich opowieść widzimy jak tworzenie relacji przekraczających granice jest pierwszym stopniem w kierunku rozwiązywania konfliktu. Te dziewczęta są ekspertami w filmie. Ich głosy powinny zostać wysłuchane, przede wszystkim dlatego, że są młode.

11 listopada, niedziela
17.00 Między kroplami deszczu / Between the Raindrops
Polska, 2009, 94 min.
Między kroplami deszczu opowiada historie krakowskich Żydów ocalałych z piekła Holokaustu. Stella, Janka, Tosia, Aleksander, Janek będąc dziećmi przeżyli getto, obóz w Płaszowie, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne. Wielokrotnie cudem uniknęli śmierci. Czy to był cud, przypadek, wola Boga, a może tylko i aż szczęście. Wtedy – stąpając między kroplami deszczu – zadawali sobie takie pytania. Zadają je również dzisiaj. W filmie występuje jeszcze jedno "dziecko” – Niklas Frank – syn hitlerowskiego gubernatora, który w okupowanym Krakowie przeżył szczęśliwe dzieciństwo. Dziś oni wszyscy wyruszają w ostatnią podróż w poszukiwaniu śladów i czasu, którego już nie ma. Podróż być może dla nich najważniejszą.

18.45 Wesołych świąt / Happy Holidays
Izrael, 2011, 32 min.
Magda i Yutka, siostry, które emigrowały z Węgier, mieszkają w ośrodku dla imigrantów w Izraelu. 24 grudnia Magda odrzuca prośbę Yutki, by razem obchodzić święta Bożego Narodzenia tak jak to było w dzieciństwie. Tego dnia muszą się zmierzyć ze swoją złożoną tożsamością.

19.30 The “Socalled” Movie
Kanada, 2010, 88 min.
Ponad 2,5 miliona wejść na YouTube na teledysk You Are Never Alone spowodowało, że mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec, rysownik i czarodziej Josh Dolgin, zwany Socalled, zelektryzował świat sztuki. Jego niezwykły styl łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej. Reżyser Garry Beitel zabiera widzów w podróż po wnętrzu mózgu człowieka, który został nazwany "Jamesem Brownem w wersji jidysz”, zgłębiając jego sztukę, życie i wszystko co powoduje, że jest tak cholernie fascynujący.

Kawiarnia "Kawka”, ul. Okopowa 9 i 1/2

9 listopada, piątek
18.00 The “Socalled” Movie
Kanada, 2010, 88 min.
Ponad 2,5 miliona wejść na YouTube na teledysk You Are Never Alone spowodowało, że mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec, rysownik i czarodziej Josh Dolgin, zwany Socalled, zelektryzował świat sztuki. Jego niezwykły styl łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej. Reżyser Garry Beitel zabiera widzów w podróż po wnętrzu mózgu człowieka, który został nazwany "Jamesem Brownem w wersji jidysz”, zgłębiając jego sztukę, życie i wszystko co powoduje, że jest tak cholernie fascynujący.

10 listopada, sobota
18.00 Rachunek szczęścia / In Fortune's Debt
Polska, 2010, 74 min.
Stella Czajkowska, mieszkająca w Szwecji bohaterka filmu, opowiada dzieje swoje i rodziny, tragicznie naznaczone przez II wojnę światową. Utalentowana pianistka w czasie wojny trafiła wraz z rodziną do łódzkiego getta, a następnie do Auschwitz. Pomimo skierowania do komory gazowej przeżyła. To był początek jej cudownych ocaleń – szczęśliwe zbiegi okoliczności ratowały ją przed śmiercią w Stuthoffie i z katastrofy statku. Po wojnie Stella Czajkowska została profesorem, a w całej Szwecji wygłaszała wykłady na temat Holokaustu, często połączone z recitalami. W jednym z takich spotkań uczestniczył Anders Hoegstroem, skazany później za nakłanianie do kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z obozu Auschwitz…

11 listopada, niedziela
18.00 Krakowiaczek ci ja… / Blinky & Me
Polska, USA, 2011, 77 min.
Film opowiada o życiu i pracy pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich twórcy.

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna