Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

14 sierpnia 2017 r.
8:08

Koncert Re:Tradycja: Kayah, Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski

Autor: Zdjęcie autora reda
0 0 A A

Czuło się, że to Kayah jest magnesem dla publiczności. Ale to Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski przepięknie pokazali na czym polega Re:tradycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po deszczowej niedzieli niedzielny wieczór był nagrodą. Już kilometrowa kolejka publiczności czekającej na wejście na plac przy klasztorze dominikanów sugerowała, że to będzie wydarzenie. Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego (czytaj Warsztaty Kultury od wczoraj nagrodzone Medalem 700-lecia Lublina) zaprosili do współpracy artystów znanych z polskiej sceny muzycznej i zorganizowali im spotkanie z mistrzami muzyki tradycyjnej.

W efekcie na scenie ustawionej na tle dawnej siedziby Teatru Andersena przy fortepianie zasiadł Włodek Pawlik, przy mikrofonie stała wybitna śpiewaczka z Wólki Ratajskiej, pani Janina Chmiel, która obok siebie miała rodzinną Kapelą Butrynów w składzie: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn i Marta Graban-Butryn. Po mieszance ludowo-jazzowych rytmów bis był nieunikniony. A wszyscy siedzący na krzesełkach zazdrościli dzieciom, które mogły swobodnie tańczyć pod sceną.

Jednak świadkami prawdziwego zderzenia a może spotkania dwóch muzycznych światów byliśmy podczas występu czterech muzyków. Na scenie pojawili się: Roman Wojciechowski (skrzypce), Radosław Biniek (harmonia polska) oraz Bogdan Lipski (bębenek jednostronny z brzękadłami) czyli Kapela Romana Wojciechowskiego oraz Michał Urbaniak (skrzypce). Kapela, która ma w swoim repertuarze głównie oberki „śpiewane" z regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego narzuciła tempo w którym perfekcyjnie odnajdywał się Urbaniak. Ale robił to w taki sposób, że słuchacze z trudem oddzielali skrzypce ludowe od jazzowych.

I żaden z muzyków nie walczył o „pierwsze skrzypce”. Niemal zapomnieli o publiczności, grali skupieni, patrząc na siebie. Charakterystyczny ton instrumentu Urbaniaka świetnie pasował do kapeli.
Żeby sobie uświadomić jak dwa różne światy reprezentowali muzycy pochodzący z tego samego pokolenia (5 lat różnicy wieku) wystarczy wiedzieć, że w 1961 roku Roman Wojciechowski dostał od ojca pierwsze skrzypce i próbował grać na jednej strunie melodie. A Michał Urbaniak w 1970 roku grał na pięciostrunowych skrzypcach wykonanych specjalnie dla niego czy syntezatorze skrzypcowym.

W niedzielny wieczór na Starym Mieście to wszystko zrobiło się nieistotne. Zwłaszcza gdy na finał Roman Wojciechowski skorzystał z nut i usłyszeliśmy utwór który o wiele więcej miał w sobie jazzu niż poprzednie. Informacja, że była to kompozycja w opracowaniu Michała Urbaniaka nie była potrzebna.

- Nie bójcie się słowa Cygan, Cyganka. Teresa Mirga, jest Cyganką i jest z tego dumna, to taka nasza Papusza – przedstawiała Kayah swoje ludowe dopełnienie. Kayah, na której występ czekało wielu widzów i wiele osób specjalnie dla niej wybrało się na koncert wystąpiła wśród muzyków zespołu Kałe Bała. Klimat cygańskiego taboru, teksty cygańskiej poetki, pieśniarki i gitarzystki Teresy Migry zupełnie odmieniły atmosferę koncertu.

Finał Re:tradycji zaplanowano ostry. Antoni Gralak - trębacz, kompozytor, producent muzyczny plus Orkiestra Dęta ze Zdziłowic. Właśnie „plus” a nie „kontra”!

W poniedziałek, 14 sierpnia w tym samym miejscu wystąpią: Odpoczno (Polska) o godz. 19.30 a o godz. 20.30 na scenę wejdzie Radio Cos (Hiszpania, Galicja). Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31