Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

14 sierpnia 2017 r.
8:08

Koncert Re:Tradycja: Kayah, Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski

Autor: Zdjęcie autora reda

Czuło się, że to Kayah jest magnesem dla publiczności. Ale to Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski przepięknie pokazali na czym polega Re:tradycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po deszczowej niedzieli niedzielny wieczór był nagrodą. Już kilometrowa kolejka publiczności czekającej na wejście na plac przy klasztorze dominikanów sugerowała, że to będzie wydarzenie. Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego (czytaj Warsztaty Kultury od wczoraj nagrodzone Medalem 700-lecia Lublina) zaprosili do współpracy artystów znanych z polskiej sceny muzycznej i zorganizowali im spotkanie z mistrzami muzyki tradycyjnej.

W efekcie na scenie ustawionej na tle dawnej siedziby Teatru Andersena przy fortepianie zasiadł Włodek Pawlik, przy mikrofonie stała wybitna śpiewaczka z Wólki Ratajskiej, pani Janina Chmiel, która obok siebie miała rodzinną Kapelą Butrynów w składzie: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn i Marta Graban-Butryn. Po mieszance ludowo-jazzowych rytmów bis był nieunikniony. A wszyscy siedzący na krzesełkach zazdrościli dzieciom, które mogły swobodnie tańczyć pod sceną.

Jednak świadkami prawdziwego zderzenia a może spotkania dwóch muzycznych światów byliśmy podczas występu czterech muzyków. Na scenie pojawili się: Roman Wojciechowski (skrzypce), Radosław Biniek (harmonia polska) oraz Bogdan Lipski (bębenek jednostronny z brzękadłami) czyli Kapela Romana Wojciechowskiego oraz Michał Urbaniak (skrzypce). Kapela, która ma w swoim repertuarze głównie oberki „śpiewane" z regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego narzuciła tempo w którym perfekcyjnie odnajdywał się Urbaniak. Ale robił to w taki sposób, że słuchacze z trudem oddzielali skrzypce ludowe od jazzowych.

I żaden z muzyków nie walczył o „pierwsze skrzypce”. Niemal zapomnieli o publiczności, grali skupieni, patrząc na siebie. Charakterystyczny ton instrumentu Urbaniaka świetnie pasował do kapeli.
Żeby sobie uświadomić jak dwa różne światy reprezentowali muzycy pochodzący z tego samego pokolenia (5 lat różnicy wieku) wystarczy wiedzieć, że w 1961 roku Roman Wojciechowski dostał od ojca pierwsze skrzypce i próbował grać na jednej strunie melodie. A Michał Urbaniak w 1970 roku grał na pięciostrunowych skrzypcach wykonanych specjalnie dla niego czy syntezatorze skrzypcowym.

W niedzielny wieczór na Starym Mieście to wszystko zrobiło się nieistotne. Zwłaszcza gdy na finał Roman Wojciechowski skorzystał z nut i usłyszeliśmy utwór który o wiele więcej miał w sobie jazzu niż poprzednie. Informacja, że była to kompozycja w opracowaniu Michała Urbaniaka nie była potrzebna.

- Nie bójcie się słowa Cygan, Cyganka. Teresa Mirga, jest Cyganką i jest z tego dumna, to taka nasza Papusza – przedstawiała Kayah swoje ludowe dopełnienie. Kayah, na której występ czekało wielu widzów i wiele osób specjalnie dla niej wybrało się na koncert wystąpiła wśród muzyków zespołu Kałe Bała. Klimat cygańskiego taboru, teksty cygańskiej poetki, pieśniarki i gitarzystki Teresy Migry zupełnie odmieniły atmosferę koncertu.

Finał Re:tradycji zaplanowano ostry. Antoni Gralak - trębacz, kompozytor, producent muzyczny plus Orkiestra Dęta ze Zdziłowic. Właśnie „plus” a nie „kontra”!

W poniedziałek, 14 sierpnia w tym samym miejscu wystąpią: Odpoczno (Polska) o godz. 19.30 a o godz. 20.30 na scenę wejdzie Radio Cos (Hiszpania, Galicja). Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30